abyimtetoeh, PUBLICATIE. HAARLEMMERMEER-POLDER. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Jttgcsatibctt. Degenenwelke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan Juforouio J. C. VAN DER HEIDEN, Wed. Wm, Vermeer, herbergierster, gewoond hebbende bij het Venneperdorpgemeente Haarlemmermeeren aldaar oulangs overledengelie- ven daarvan Opgave of Betaling te doen voor den 15den April 1 8 6 3, ten Kantore van den Notaris J. L. VAN DER MOER, te Haarlemmermeer, aan het Kruis. HAARLEM 1863. ©ittrcfcscl uit het Programma. Bedrijf- of Zetboer, Werkbaas of Gemagtigde. teeren tier bebouvving van nit zee ingetlijkte grontlen. Althans onze Zeeuwsclie of Zuid-Hollandsche ploeg is daar eveneens ingevoerd en heeft tot model ge- diend voor de verbeterde Engelscbe ploegen van la- teren tijd. Het laat zich dus zeer goed begrijpen dat onze Texelsche schapen daar tevens ook zijn over- gebragt. Wat denken onze veekenners en schapen- fokkers daarvan en kunneri zij in het Lincolnscliaap de tijpe van zijne vermeende stamouders, het Texel sche schaapherkennen. Men moet daarbij niet ver- getendat het Lincolnschaap zijne voortrelfelijke eigenschappenwaarom het bij ons ook ter kruising wordt aangewend, namelijk zijne vroegtijdige ontwik- keling, zijn aanleg tot vetvvorden, zijn breeden en platten rug en tonvormig ligchaamvoornamelijk te danken heeft aan de veredeling door het kruisen met Leicesterrammeudat beroemde, door de groote vee- fokker B a k e w el 1 gevormde ras hetwelk bij den heer J. G. J. van den Bosch tot veredeling van het Zeeuwsclie schaap is aangewend en ook, vooral in vroegere jarenin Noord-Holland tot het kruisen is gebruikt. Het Leicesterras zelf is tegenwoordig minder ge- schat; men beschouwt het in den laatsten tijd als oververedelddoor het overdrijven van den aanleg tot vetworden, waardoor het weekelijk en minder vrnchtbaar is geworden. Men geeft daarom thaus de voorkeur aan de daarmede veredelde en meer rustieke rassen. Het is echter opmerkelijkdat vvij tegenwoordig op verschillende Wijzen van Engeland verbeterd terug- ontvangen, wat wij dit land voor eeuwen schonken; en dit kan dus ook hendie een overdreven vrees hebben voor al wat vreemd is, gerust stellen. Het doet echter ook met eenig leedgevoel den tijd herdenkentoen Holland het land wasdat even als nu Engeland, overal in het buitenland bekend was voor de hooge ontwikkeling van zijnen landbouw, waarheen men kwam om de beste veerassende meest geschikte werktuigen naar elders over te bren- gen, of de kunst van landbouwen te leeren. Er is echter geen enkele reden, waarom het niet weder op nieuw zou kunnen worden, als het vroe- ger was. In meer dan een opzigt munt Nederlands landbouw nog boven die van alle landen nit, en waar wij niet op de hoogte van onzen tijd bleven zooals b. v. bij het fokken van vee voor de slagtbank en met de werktuigen die wij gebruiken het geval is, daar hebben wij slechts eene krachtige poging te doenom met erkenning dat wij ons hebben laten voorbij streven, den verloren tijd weder in te win- nen, en daardoor te toonen dat het Nederlandsche volkskarakter nog dezelfde eigenschappen bezit, waar door dit land in vroegere eeuwen het brandpunt van vooruitgang in handel, landbouw en nijverheid was geworden. Maar even als de Engelschen van vroegere eeuwen moeten wij dan ook, zonder ons door valschen trots te laten wederhouden, overnemen wat in andere landen beter is dan in het onze en niet op onzen ouden roem blijven teeren welligt keert dan eens in later tijd weder op nieuw de verhouding om en geven wij aan het buitenland ook weder verbeterd en vere- deld terugwat wij thans daaraan ontleenen. Onder de werktuigen tot het opvoeren van water, hebben in den laatsten tijd de ceutrifugaal pompen zeer de aandacht getrokken. Als voornaamste ver- vaardigers van deze pompen zijn bekend: Gwijn- n e C°. en Eas t o n, Amos Sc Sons. Na afloop der Londensche tentoonstelling van 1. 1. jaar, hebben naauwkeurige proefnemingen plaats gehad ter bepaling van het nuttig effekt dezer pompendoor stoomkracht in beweging gebragt. Daarbij werd bevonden, dat het theoretisch nuttig effekt op 100 gesteld, het werkelijk effekt der pomp vau Gwijnne C°. 88,18 pet. en van die van Easton, Amos Sons 71,66 pet. bedroeg. Het is zeker zeer het onderzoek waard in hoever deze pompen ook voor polderbemaling boven andere wateropvoeringswerktuigen in aanmerking kunnen ko- men. Voor afzonderlijke bemalingen in poldersvooral daar, waar loeomobielen voorhanden zijn, waarmede men ze in beweging zou kunnen brengen, zouden zij welligt goede diensten kunnen bewijzen. Het zal daarom voorzeker met belaugstelling wor den vernomendat men hieromtrent reeds spoedig meer zal kunnen weten. Aan de heeren W. C. en K. de Wit, civiel-inge- nieurs te Amsterdam en hoofd-agenten van Gwijnne C°, is de levering opgedragen van een centrifu- Een uitgestrekt polderdislrikt in Lincoln draagt thans nog den naam van Zuid-Holland. gaalpompvoor het stoomgemaal van den polder het Grootslag in Noord-Holland, die per minuut 40 ku- bieke ellen drie ellen hoog zal opvoeren. Deze heeren hebben van deze soort pompen van kleiner afmeting reeds vele in ons land geleverd, meest alien tot gebruik bij verschillende waterbouwwerken en die naar zeggen zeer gewenschte uitkomsten hebben opgeleverd zooals bij de daarstelling der sluizen en dok- werken te Nieuwediepbij het graven van een kanaal in Groningen, bij de werken der doorgraving van Zuid- Beveland, bij den bouw der Nieuwe Willemsluis te- genover Amsterdam, bij de sluis te Aspereu, bij de sluis en machinefunderingen te Steenenhoek, bij het fort te Lent tegenover Nijmegen, bij de werken voor de Staats-spoorweg te Zutphen, enz. In gevolge hunner ondervinding achten de heeren de Wit deze pompen ook voor polder-bemaling, zeer aanbeyelenswaardig. Den 24sten dezer werd te Schoorldam een stukje grasland verbuurd, groot 28 roeden, terstond te aan- vaarden en waarvan de huur met 31 December d.j. eindigt. De in publieke veiling geboden huur bedroeg /72, behalve het rantsoen ten beloope van/3,60. In 1830 werd dit stukje grasland met meer andere perceelen verkocht tegen/40 de 28 roeden, zoodat de tegenwoordige huurprijs het dubbel bedraagt van den toenmaligen koopprijs. De buizen, welke door den beer J. G. J. van den Bosch tot het droogleggen in den Wilhelmina- polder gebruikt worden, zijn vervaardigd bij den heer C. A. Verkouteren te Bergen op Zoom; de rin- gen of kragen vormen een geheel met de buizen zoodat zij in elkander sluiten als gaspijpen; daar deze buizen slechts 13 per duizend kosten en bij het leggen minder werk vereischen dan gewone buizen met losse ringen, zoo zijn zij zeer aan te bevelen. Verslag 11 de Congres Haarlemmermeer29 Maart 1863. Mijnheer de Red act ear/ Daar wij algemeen hooren dat de stoomploeg weder voortdurend bezig is met ploegen en de heer Ainers- f o o r d t in de couranteu van voorleden jaar ons dik- wijls van die werkzaamheden verslag gaf, zoo vernemen wij er tegenwoordig niet van, en zijn zoo vrij UEd. te verzoeken door U geacht Weekblad den koning der landbouwers van Haarlemmermeer eens vriendelijk uit te noodigen omons belangsteliendendoor U Week- Had met de werkzaamheden der stoomploeg op de hoogte te houden. Door plaatsing van bovenstaande in U geacht Weekblad zult UEd. zeer verpligten Een aanlal belangstelienden en abonnees. Bevallen van een welgeschapen ZOON, J. VISSER, Echtgenoote van Haarlemmermeer, B. LABRIJN. 29 Maart 1863. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haar lemmermeer, herinneren bij deze den belanghebben- den, dat, krachtens Art. 228 der Gemeentewet, in verband met de bepalingen der Wet van den 8sten November 1815, N°. 36 (Staalsblad N°. 51), alle vorderingen ten laste der Gemeente, over het jaar 1862 voor den laatsten Junij aanstaande moeten worden ingediend. Zullende na dien termijn alle Pretention, overeen- komstig die bepalingengehouden worden voor ver- jaard en vernietigd. Haarlemmermeerden 23 Maart 1863. De Burgemeester, PABST. De Secretaris, D. EGGINK. De Vereeniging ter bevordering der belangen van den Haarlemmermeer-Polder heeft tot hare CANDIDATEN bij de Verkiezing van twee Hoofd-Ingelan- den van den Haarlemmermeer-Polderop Vrijdao- den 10den April aanstaande, gekozen: Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en D. W. P. Wisboom, beiden aftredende Hoofd-Ingelanden. De Vereeniging noodigt de Ingelanden uit, op deze Candidaten hunne stemmen te vereenigen. Namens het Bestuur, D. C. MEIJER Gz. J. J. KORTHALS. lste Prijs GOUHEN MEDA1LLE of 50, uitgeloofd door een Voorstander van Belooning voor Beleid en Trouwmet de Helft der Inschrijvingsgelden. 2de Prijs: ZILVEREN MEDAILLE of f 10,— uitgeloofd door Denzelfden, met de Helft der In schrijvingsgelden. 3de Prijs: GETUIGSCHRIFT. Toe te kennen nan den Bedrijf- of Zetboer, Werk baas of Gemagtigde, onder welken naam ook, aan wien door den Eigenaar, in zoogenaamd eigen be- lieer, een Bedrijf met minstens 20 Bunders Land, gelegen in de Afdeelingen Haarlem en Omstreken of Haarlemmermeersedert 1 Mei 1861 is toevertrouwd. Zich het meest onderscheidende door naauwgezetten ijver, zuinige en oordeelkundige besturing van de Bouwerijhetzij tot zuivel- of akkerbouw of welke teelt ook, door goede bewerking van den grond goede keus en behandeling der voortbrengselenen van paardenvee, werktuigen, enz., in een woord, door goed berekende gestadige zorgen zoowel des zomers als des winters, en binnen- even als buitenshuis. De Inschrijving geschiedt door den Eigenaar, vrachtvrij, voor 15 Mei 1863 met bijbetaling van 5,(aan den Secretaris der Maatschappij), zich tevens bereid verklarende tot het geven van alle ophelderingen, welke de Beoordeelaars mogten ver- langen. Na den 15den Mei niet, dan met goedkeuring der Commissie van Beoordeeling, en dubbel Inleggeld. De drie Beoordeelaars worden door het Hoofdbe- stuur benoemd uit drietallen door elk der bovenge- noerade Afdeelingen voor te stellen. De uitspraak wordt op de Algemeene Vergadering door den Voorzitter bekend gemaakt. Eerste Prijs. DEKHENGSTEN (zware en ligte) voor ieder 200, VEULENMERRIEN(zware en ligte) 100, RIJSTIEREN, inlandsch ras200, IDEM, onverschillig van welk ras. 150, PINKSTIEREN, inlandsch ras100, IDEM, onverschillig van welk ras. 50, MELKKOEIJEN, inlandsch ras100, IDEM, onverschillig van welk ras. 50, SPRINGRAMMEN, geb. in 1861 of vroeger. 50, IDEM, geb. in 186250,— OOIJEN,30,— BEEREN,50,— ZEUGEN. 25,— NB. Deze Prijzen worden uitgeloofd, zonder de be paling, dat de Eigenaars zich verbinden moeten om de bekroonde Fokdieren als zoodanig in Nederland beschikbaar te houden, zoodat de toegekende Prijzen, na den afloop der Tentoonstelling, uitbetaald zullen wordenen dat niet van de mededinging zijn uitge- slotendie reeds vroeger eenen Eersten Prijs behaald hebben. Yoor gelijkluidend Uittreksel, Maart 1863. He Secretaris der Maatschappij, D. R. GEVERS DEIJNOOT. (Het Vervolg op het Bijvoegsel.) Drukkerij van Bonga C°. Amsterdam-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 4