WEEK KL A It van 1865. Vrijdagy 1 Mei. Hijnlaiid. Landbouw. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Wierde *Satsrgang. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. Jtigcsmibcn. HAARLEMMERMEER Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE, bij den Heer BRIE VENG A A RDER te Raarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is f 6,in Let Jaar. Elke 3 Maanden wordt over 1,50 beschikt. Advebtentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., bebalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. Ten gevolge van het bedanken van den heer P. J. de Kanter, verkozen hoofd-ingeland-plaats- vervanger, zal tot aanvulling van die betrekking, eene nieuwe verkiezing plaats hebben op Dingsdag 5 Mei a. s.op de volgende plaatsen en uren lOde district, hoofdplaats Alphen, a. op het raadhuis te Alphenvoor al de inge- landen in die gemeente, van des voormiddags elf tot des namiddags drie ure; b. op het raadhuis te Oudshoornvoor ingelauden in die gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags een ure; c. op het raadhuis te Zwammerdamvoor ingelan- den in die gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags een ure. VEILING VAN HET ICORTHOORN-VEE VAN WLJLEN Jfonas Wehh. De beroemde fokker van het veredelde Zuiderduin schapenras, Jonas Webb, die in November van het verloopen jaar overleed, was ook in de latere jaren als fokker van het Korthoorn (Durham) rundvee opgetreden, en een ernstige mededinger voor de eer- ste prijzen op de jaarlijksche tentoonstellingen gewor- den. Te Battersea in den zomer van 1862 verkreeg hij den eersten prijs voor het beste Korlhoorn-stierkalf den derden prijs voor de beste Korthoorn-koe, ouder dan drie jaren terwijl hem bovendien de gouden medaille werd toegewezen voor het beste mannelijk fokdier van het Korthoorn-ras. Zijne schaapskudde werd nog grootendeels tijdens zijn leven verkoehthet rundvee werd thans onlangs geveild. Die Engelsehe vee-veilingen worden op zeer eigen- aardige wijze gehouden en de landelijke gastvrijheid daarbij niet vergeten. Gewoonlijk wordt er eene groote ruime tent opgeslagen, daar staan op lange tafels de noodige spijzen gereed, groote stukken koud vleeseh, brood, eijeren, vruchten enz.terwijl daarbij de wijn ruim gesehonken wordt. Elk die ter veiling komt 't zij vriend of vreemdelinggaat ongevraagd aanzit- ten en verzamelt de kracbtenom gedurende een aan- tal uren de veiling met aandacbt te kunnen volgen. Gewoonlijk gaat de maaltijd de veiling vooraf, of wel als deze kans heeft van lang te durenwordt daartoe van eene tusschenpozing gebruik gemaakt. In alle zaken is de Engelschman praktisch, en zoo ook hier. Het pleit voor zijne gulheid en gastvrij heid dat bij de koopers niet op een droogje laat zitten, maar hen als een voorkomende gastheer ont- vangtdoch zijn eigen voordeel vergeet hij daarbij nietwel wetendedat als men goed gegeten en goed gedronken heeftmen wel zoo gestemd is om frisch op te biedenals wanneer een hongerige maag en een drooge keel maken dat de koopers zich niet zoo op hun gemak gevoelen. De kosten van zulke maaltijdendie dikwerf aanzienlijk zijnzullen dan ook in den regel wel ruimschoots door de koopers vergoed worden al merken zij het zelven niet. In Gelderland, waar men veelal gewoon is bij de boellmizen vrij te tappenbrengt men eenigzins het- zelfde in praktijkmaar 't is zeker wel zoo fatsoen- lijk en beter in de vormen als men koopers en kij- kers aan tafel zet, wijn in plaats van jenever schenkt en ze niet alleen te drinken, maar ook te eten geeft. Ditmaal zaten voor den aanvang del* veiling in eene groote tentwelke voor dit doel werd opgesla gen een vier-honderd-tal personen aan zulk eenen gastvrijen disch ter neder. Plakken doet men bij die gelegenheid niet. De Engelschen eten altijd als of het een deel van hunnen arbeid was. In vijftien tot twin-tig minulen is zulk een maal afgeloopen spre- ken doet men gedurende dien tijd niet of zoo weinig mogelijken men hoort dan ook niet als bet ram- melen van vorken, messen en borden de bediening voor zulk een aantal gasten gaat ook gemakkelijk want elk, die het ongeluk heeft zijne plaats voor een stuk vleeseh of ander geregt te vinden, is gehouden het op te snijden of te difenen en al de hem uit zijne nabijheid toegereikte borden van het noodige te voorzien zoodat hij handig moet zijn om dien last- post vlug waar te nemen ten einde zelf niet met een ledige maag te moeten opstaan. Wijn, sclioone bor den en al het verder benootligde slaat gereed en de nationnle spreuk help u zelven" geldt ook als mnal- tijd-wet. In ondenkbaar korten tijd zijn dan ook de groote runderribben en hammen tot op het been afgesneden van ontelbare kippen niet meer dan de afgekloven beentjes over, de kolossale pnddingen ver- dwenen en de flesschen madera en portwijn geledigd. Een maaltijd zonder toasten speeches zoo als de Engelschen zeggen kan er echter niet door. Maar daar de veiling waoht en menigeen reeds wegloopt om nog vooraf een kijkje van het vee te hebben wordt het bij zulke gelegenheden niet zoo als anders uren lang gerektmaar zoo veel mogelijk bekort en spoedig afgedaan. Een dronk aan de Koningin moet voorop; de Prins van AVallis en zijne echtgenoote volgenwaarbij den wensch wordt geuit dat hij even als zijn vader Prins Alberteen wakker land- bouwer moge wordendaar hij geen beter bezigheid zon kunnen kiezen voorts enkele autoriteiten den landheer en ten laatste den notaris met de veiling belasten den goeden afloop daarvan. Als de notaris opstaat om dien dronk te beant- woordenis echter de tent reeds nagenoeg ontruimd, zoodat hij zich haast met den afslager ter zijde zijn officieele eere -zitplaats op een ruimen boerenwagen in te neraen. Door een tal van boerenwagens en andere dergelijks landelijke zitplaatsen is een groo- ten kring gevormdwaarop zij die plan tot koopen hebben en de ware liefhebbers plaats nemen, terwijl de minder belanghebbenden of die meer als toeschou- wers komendaar omheen in rijen, drie tot vier diep gescbaard staan. Het gewigtig oogenblik is thans gekomen, een voor den wordt het te veilen vee in den kring geleid en rondgevoerd, om door elk op zijn gemak in oogen- schouw te kunnen worden genomen. Zijne korte le- vensbeschrijving wordt dan vermeld, naam, afkomst, prijzen die het won, het nummer in het groote stam- boek van het Korthoornvee en alle verdere bijzonder- heden die voor den kooper belangrijk kunnen zijn of door welke zijn kooplust kan worden aangewnk- kerd. Dit staat overigens ook te lezen in uitvoerige gedrukte catalogussen die tijdig voor de veiling worden uitgegeven. Dan volgt de inzeter wordt bij guinjes (eene munt ter waarde van ruim twaalf gulden) opgebodentot dat de hamer valt en het dier een nieuwen eigenaar heeft verkregen en de plaats der veiling voor het volgende rand ruimt. De eerst opgeroepen koe was de Gravin van Caledon (rood en wit), geboren Sept. 19. 1850, uit den Meisireelmoeder Gravin van Hardwickeafkom- stig van den stier Percij. De moeder van deze koe verklaarde de notaris, Mr. Stafford, was nog op de boerderij hier aanwezig zij was 17 jaren oud en had vijftien kalveren gehad. Be Gravin van Caledon was de moeder van verse hillende beroemde stieren en daaronder Jong Hollanddie op de tentoonstelling te Essex den eersten prijs verkreeg. De inzet was 21 guinjes, en de biedingen bereikten bij edn guinje te gelijk 26 guinjes; hierop volgde een sprang in eens tot 30 guinjes en het bod rees daarna lang- zaam tot 36 guinjesvoor welken prijs de heer Betts van Ilorneastle kooper werd. Nummer 2 was de Keizerin van Rusland, maar wij zullen de lange lijst van de veilingstoewijzingdie in het ver- slag door een Engelsch blad gegeven heel wat ko- lommen fijn schrift beslaat, niet vervolgen, daar wij maar een voorbeeld wenschten te geven hoe het aldaar bij eene veiling toegaaten beperken ons tot de mededeeling van den gezamenlijken afloop. In het geheel werden verkoeht 62 koeijen en schotten of vaarzen, te zamen voor 44,364.60of gemiddeld per stuk 715.55, en 20 stieren voor 10,495.80, of gemiddeld per stuk 524.79; de stieren waren meerendeels anderhalfjarige. Het ge- heele bedrag der veiling beliep alzoo 54,860.40, voor 84 stuks vee. 't Was echter slechts de lielft van al het rundvee van wijlen Jonas Webb; het overige zai den 24sten Junij dozes jaars verkoeht worden. De hoogste prijs,/2835 (225 guinjes), werd be- taald voor een vaarskalf, geboren 14 Mei 1862, van den stier Graaf de Gourcijhet heette Salonroos, en had dien naam te danken omdat hij zijn geboorte J o n a s W e b b die door jicht geplaagd zijn kamer niet mogt verlaten en het wenschte te zien, het op een zak in zijn salon liet binnenbrengen en bet daar aldus doopte. "Voorts waren er nog een paar tweejarige waarzen, die 1260 en/ 1325 golden. Van de koeijen wa ren er ook drie, waarvoor het bod 1260 bedroeg; de duurste der koeijen was eene vierjarigeRoode Roos, welke met /2016 betaald werd, voornamelijk om hare afkomst van den beroemden stier Lord Kan- selier. Onder de koeijen waren er verseheidene die negen en tien kalveren hadden gehad. De stieren bragten minder hooge prijzen opgelijk reeds uit het opgegeven gemiddelde blijktde topprijs was 1083 voor den drie-en-een-halfjarigen Engelsclman. Zaturdag 2 Mei. Voorjaars-Veemarkt te Bevericijk. 2 Felzer Koemarkt. Mijnheer de Redacleur In de onderstelling dat alle leden der Vereenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland, uw voor polderzaken zoo belangrijk blad plegen te lezen verzoek ik U vriendelijk de volgende rectificatie op te nemen van de memorie van toeliehtingdoor Dijk-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1