- 92 - ABYMTMTIMo Hervormdc Gemeente Haarlemmermeer. Hervormde Gemeente Haarlemmermeer. OOGST-BIDDAG, Ilollandsche Maatschappij van Landbouw. I graaf en Iloogheemraden gevoegd bij de rekening van uitgaven en ontvangsten over 1862: MEMORIE van TOELICHTING tot de lletcening over het Jaar 1862. Volgnr. der Begrooting. Uitgaven. 1. Op dit arlikel heeft eene meerdere uitgaaf van f 300. plaals gehadten gevolge van de bij besluit der Veree- nigde Vergadering dd. 29 Julij 1862 aan den eersten beambte ter Secretarie toegekende personele jaarlijkschc toelage tot bovengcnoemd bedrag. Inkomsten. 51. Over de dienst van 1861 was, blijkens de rekening over dat jaar, wegens Rijnlands bundergeld nog verschnldigd een bedrag van4510,30£ VYaarvan is ontvangen en in deze re kening wordt verantwoord 302,18. Zijnde voorts door de Verce- nigde Vergadering kwijtgeschol- den aan ingelanden in het 5dc district226,58J. 528,76^ Zoodat nog schuldig blijft. f 3981,54 De voldoening van laatslgenoemd bedrag is voor het grootste gedeelte afliankelijk van de beslissing die door den regter ten aanzien van de schuldpligtigheid van Inge landen in het 9de en tide district zal worden genonien. 57. Jhr. Mr. J. \V. H. Rutgers van Rozenburg c. s. zijn nalatig gebleven in de voldoening van door hen, volgens acte van verkoop van de veenspecie in Rijnland's gron- dcn op bet voornialige ciland Abenes, vcrscliukligde huur ad 54,voor den ondergrond van een perceel vvaar- van de veenspecie door hen was gekocht. Wegens dien aehterstand wordt eene regtsvervolging ingesteld. 58. Aangezien het huis aan bet Kanaal te Katwijk gedurende 2 rnaanden onbewoond is gebleven, wordt in deze reke ning de huur ad f 35,slechts over 10 maanden ver antwoord tot een bedrag van f 29,20. De buizen te Houtrijk en Polanen waarvan geen vol jaar huur wordt verantwoord, zijn in 1862 met de ge- heele verhuring van Ztvanenburg aan den Heer Lans overgegaan. 75. Ilet totale eindcijfer der gczamcnlijke koliieren be- draagt136652,68 Daarvan werd ontvangen131723,02 Zoodat onbetaald bleeff 4929,66 welke aehterstand zicli bijkans hoofdzakelijk bepaalt tot het 9de en 1 lde districtmakendc do al of niet schuld pligtigheid van de Ingelanden dier districten tbans het onderwerp van een regterlijk onderzoek uit. Aldus vastgesleld door Dijkgraaf en Iloogheemraden van Rijnlanddd. 4 April 1863. II. C. J. HOOG, Dijkgraaf. VV. G. DE BRUIJN KOPS Secretaris. Die toelichting is gebrekkig en onjuist; in dc eevste plaats gebrekkig, omdat het aangehaald volg- nummer 57 een bedrag van tverkelijke ontvangst aanvvijst ad 602.05 boven de begrooting, en men, in plaats van die verhooging te verklarenaanvoert dat nog eene post niet is ingekomenzoodat eigen- lijk het verschil met de begrooting nog aanzienlijker moest zijnzonder tc beantwoorden de vraagdie na deze toelichting of verduistering nog te meer zich laat verwachten of danen om welke reden dit nummer der begrooting zoo veel te laag geraamd was. Gelijk de aangehaalde phrase thans luidtbe- vat zij natuurlijk tegen de bedoeling van den stel- lergeene verduidelijkingmnar sleohts eene tirade ter kastijding van Rutgers van Rozenburg cum suis. Onjuist is bovendien de toelichtingomdat wij niet zijn nalatig, maar wel weigerachlig gebleven de be- doelde 54,te voldoen. Immers bij de veilcon- ditien op welke een perceeltje veenslikdat tusschen onze bezittingen op het gewezen eiland Abenes inge- sloten lagdoor mij en mijne medebelanghebbenden van Rijnland is gekocht, kwam eene bepaling voor, die volgens onze beschouwing eene conditionele, vol gens Ujk graaf en Iloogheemraden eene absolute ver- pligting tot betaling van een' jaarlijkschen huurprijs voor den ondergrond ad 54,inhield. Daar nu de voorwaarde, van welke die verpligting volgens onze bewering afliankelijk wasniet bestondmeen- den wij ook aan de vordering van 54,huur over 1862 geen gehoor te moeten geven. Met Dijkgraaf en Hoogheemradendie ook bij hun gevoelen bleven volhardeu, wcrd door mij eene breed- voerige briefwisseling gehouden aan het slot van welke ik den 12den Maart schreef, dat wij de uitlegging van het contract aan den regter wensch- ten over te laten." Zoolang nu de regter niet beslist heeftpast het mij niet te verkondigen, dat mijne uitlegging van het contract de ware isen teregt zou men mij voor- barigheid en eigenwaan verwijten wanneer ik stout- weg drukken deed, dat Dijkgraaf en Hoogheemraden zich op ons de hefting veroorloven van eene som van 12 maal 54,-die hun volgens de acte van ver koop niet toekomt. Maar ik had gewenscht, dat dan ook Dijkgraaf en Hoogheemraden in 't oog hid den dat het eene der partijen niet voegtuitspraak doende in hare eigene zaak, te beslissen en te pu- bliceren, niet dat over 54,een geschil hangende is, maar dat de andere partij in de voldoening is nalatig gebleven van volgens de acte verschuldigde huuren dat wegens dien aehterstand eene regts- vervolging (lees regtsvordering) wordt ingesteld." Nalatig toch is hijdie eene onbetwistbare en onbe- twiste schuld niet voldoeten zoodanige onvoldane schuld heet aehterstand. Wij daarentegen zijn op een tal van grondenaan de wederpartij ruiterlijk mede- gedeeld, voor alsnog weigerachtig eene litigieuse post te voldoen, omdat wij ons gevoelen niet beneden het gevoelen van het Waterschapsbestuurmaar boven die beiden dat van den regter stellen. En dat het gevoelen van Dijkgraaf en Hoogheem raden niet per se volmaakt onfeilbaar is, moge het volgende leeren. Bij de condition derzelfde veiling was mede bepaalddat de koopers zouden moeten restitueren de trekpenningendie op het door hen gekochte zullen zijn overgegaan." Toen nu ter veiling Dijkgraaf en Hoogheemradenpersoonlijk aan- wezigwetende dat wij perceel I. moesten koopen dit in het belang van het Waterschap op loffelijke wijze opjaagdenen wij dat aangezien wij het moesten hebben op /300,mijnden, en dus voor den enormen prijs van 900,koopers werden troostte ik mij met de gedachte, dat althans de 25 trekpenningen niet overgegaan" noch bij gevolg te restitueren waren 1°. omdat zoo als ik met mijn gewoon Ingelanden-verstand berekende volgens de wet koop en verkoop is eene overeenkomst, waarbij de eene zich verbindt om eene zaak te leverenen de andere om daarvoor de bedongen prijs te beta- len"en dus niemand zijn eigen goed koopen noch anders dan pro forma op zijn eigen goed bieden kan; 2°. omdat trekpenningen plegen te worden uitge- loofd aan den hoogsten bieder, die kans geloopen heeft om zijn bod te moeten gestand doengeenszins aan den bieder zonder eenige risico die bij gemis van afmijning niet kooper wordt, maar ophoudt, en omdat dus in dit geval door Rijnland zelf, eeni- gen bieder bij monde van een der Hoogheemraden geen plok kon zijn verdiend. Wij moesten dus wel verwonderd wezentoen wij na, ingevolge de veilconditien aan den notaris koop- prijs en kosten te hebben betanldzonder dat door dezen op plokgelden aanspraak of deswegen eene re serve gemaakt wasdoor den Rentmeester werden aangeschreven, om nog 25,plokgeld te storten. Op die aanscbrijviug antwoordde ik bij onderstaan- den brief aan Dijkgraaf en Hoogheemraden Aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland. Mijne lleeren Door den Heer Henlmeeslcr Verster gei'nformeerd dat, vol gens opg.ive van Dijkgraaf cn Iloogheemraden, behalve de 12 pet. kosten, nog f 25,trekgeld door mij cn mijne medc-koopers van perceel 1. op Abenes, moest voldaan worden neeni ik de vrijheid mij bij u te vergewissen of dienaangaande niet een misverstand plaats heeft. ik meende toch dat perceel I. door de verkoopers zelve tot 600,— was opgezet; en nu kan het loch de bedoeling niet we zen door ons een piok te doen restitueren die niet uit- gekeerd is, of door Rijnland voor plok te doen ontvangen f 25,hoezeer geen penning betaald is. Mogelijk ver- gis ik mij doch in dat geval zal ik mij verpligt rekenen indien ik den naam des hoogsten bicdersop vvicn de trekgclden overgingen, mag vernemen. Met hoogachting verblijf ik, Uw Dw. Dienaar, (get.) J. YV. II. RUTGERS van ROZENBURG. Amsterdam, 28 April 1862. Op welken ik ontving de volgende repliek Leiden, 10 Mei 1862. In antwoord op uw schrijven van 28 April, betrekkelijk de al of niet verpligting om de premie van 25,te vol doen uitgelocfJ aan den hoogsten bieder voor het door u gekochte perceel veenslik, hebben wij de cer u te be- riglen dat het hoogsto bod voor het bewuste perceel niet is afkomstig van Rijnlands bestuur, maar van ons mede- lid den Heer A. Hartevelt Jzn. in zijn prive. Voor het niet tcrugbetalen van die premie door den kooper bestaat alzoo geenerlei grond. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, De Secretaris, De Dijkgraaf, (get.) J. T. BUIJS. (get.) H. C. J. HOOG. Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenuurg. Ik was nu zoo indiscreet, mij bij den Notaris Gunning, aan de Oude-Wetering, omtrent den inhoud van het proces-verbaal der veiling te vergewissen, en schreef weder Aan Heeren Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland. Ik zio mij genoodzaaktter heantwoording uvver geeerde jongste missiveluidens welke de Heer IIahtevblt als hoogsten bieder voor particuliere rekening, regt heeft op den plok van het onder N°. I. verkocht perceel veen op Abenes, alsnog boleefdelijk u tc doen opmerken, dat, blijkens het proces-verbaal der veiling, van de pereeelen 1 4 5 6 cn 7 GF.ENE TnEKGELDEN WAREN UITGE- dkeerd, daar die door de verkoopers pro forma waren opgeboden." Ilet zij mij uit dien lioofdc vergund eenige naderc explicatie te gemoet te zien. Met hoogachting heb ik de eer mij te nocmcn, Uw Dw. Dienaar, (get.) J. W. H. RUTGERS van ROZENBURG. Amsterdam20 Mei 1862. Waarna ik tot besluit ontving deze missive Leiden, 27 Mei 1862. In antwoord op uw schrijven van 20 Mei 1.1 betrekkelijk de uitkeering van trekpenningen hij de onlangs te War- mond gehouden veiling van veenslik, hebben wij de eer u te melden, dat inderdaad de Heer Hartevelt in zijn prive bieder is geweest van de hoogste som en als zoo- danig op de bedoelde trekpenningen aanspraak heeft. Aan gezien bet intusschen niet te onlkennen vaitdat het proces-verbaal de ware loedragt niet geheel juist mede- deeltzoo willen wij op de uitbetaling van het trekgeld niet verder aandringen. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland De Secretaris, De Dijkgraaf, (get.) J. T. BUIJS. (get.) H. C. J. HOOG. Aan Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Voonvaar men moet zich gelijk veelmalen verwonderen over bet grillig toevalhetwelk bier wilde dat de notaris juist in dezelfde dwaling ver- keerde als ik. Genoeg, wij behielden de 25, aan andere koopers werden de hun afgevorderde plok- penningen gelaten of teruggegeven Doch men houde mij ten goede dat ik aan het denkbeeld, dat de notaris in zijn authentiek relaas een zoo uitdruk- kelijke fout begingbezwaarlijk mij gewennen kon dat ik evenmin betrekkelijk de plokken als on langs met opzigt tot de huur-quaestie voor de be schouwing van Dijkgraaf en Hoogheemrsden als een orakel mij oordeel te moeten nederbuigen, en dat ik meen hoe ongezeggelijk dit ook zijn moge niet om die reden verdiend te hebben met mijne consor- ten als wanbetalers geproclameerd te worden. Amsterdam, 28 April 1863. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Ik scbrijf hierovcr geene Memorie van Toelichting. Sa- pienti sat Ann Belangbebbenden wordt berigt, dat bet voor- loopig vastgesteld KOHIER van den KERKELIJKEN OMSLAG over 1863, ter inzage zal liggen ten Huize van den Ontvnnger der Kerk J. KNOL, (J J 2), van den 3den tot en met den 1 7 den Mei e.k. Reclames tegen hetzelve zullen voor deu nfloop van dezen termijn, bij Kerkvoogden moeten zijn ingezonden. 29 April 1863. Kerkvoogden van Haarlemmermeer Jb. ROODENBURG, President. M. DONKERSecretaris. op Zondag 3 Mei 1863, des voormiddngs ten 9 f2 ure. L. TINIIOLT, Predikant. Afdeeling Haarlemmermeer. TENTOONSTELLING VAN SCHAPEN, te houden op Woensdag 13 Mei 1863 ten 11 ure, aan het Kruisdorpbij J. G. LEGEL. De Afdeeling looft uit de navolgende Prijzen 1°. Voor den besten Volbloed Engelschen Eenjarigen SPRINGRAM, geboren te Haarlemmermeer f 15. 2°. Voor de drie beste OOISCIIAPEN onverschillig van wolk Ras, niet ouder dan 4 jaren, gevolgd door hunne LAMMEREN, geboren te Haarlemmermeer10.— 3°. Voor de zes beste LAMMEREN, teelt 1863, onverschillig van welk Ras en geboren te Haarlemmermeer10. H.H. Mededingers worden verzoclit met hunne Scha- pen ten 10 ure op het terrein te zijn. Na afloop der Beoordeeling enz., VERGADERING, ten Huize van J. G. LEGEL. Het Bestuur der Afdeeling voornoemd, S. DE CLERCQ Wz., Voorzitter. J, G. SCHONE, Secretaris.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2