- 104 - Landbouw. HOLLAND W. C. H. STARING, Na ile voorloziiig der nofulen van do vorige bijeenkomst werd door den Sccretaris niedodeeling gedaan dat liet getal Leden der Afdeeling alweder is vcrmeerderden llians be- draagt 1023. Daarna geeft de Voorzitler te kennen dat tot zijn leodwe- zen onder meer andere ingekomen stukken, bij hem is orit- vangen eene missieve van den Heer Caan van Hoekenburg waarbij genoemde beer, uitboofJe van zijue verzwakte gczond- heid en hooge jaren zijn onlslag neemt als onder-voorzitter der afdeeling. Do Voorzitter betreurt dat besluit, vermits de lleer Caan sedert eene reeks van jaren op eene uitmuntende vvijze hem als zijn plaalsvervanger ter zijde stond. Ook de Secrelaris der Afdeeling, de Heer Emants, deelt nan de Vergadering mede, dat zijne drukke bezighedbn bom nood- zaken zich bij de aanstaande aftreding, met 1°. Januarij 1864, niet weder herkiesbaar te stellen. Wordt besloten in de ecrstvolgende Vergadering tot de keuze van een Onder-Voor- zittcr en Secretaris over te gaan. Daarna brengt de Heer de Lancen versing uit over de on- langs te 's Gravenhagc gehouden tentoonslelling van bloomen nit dit met zorg gcsteld rapport blijkt, dat dezelve door een aantal belangslollenden is bezocht, en dat al de bekroonden eer hebben van bunne pogingenom die tentoonslelling zoo luisterrijk mogelijk te maken. De Voorzitter bedankt met een hartelijk woord de Commissie voor bare vele bernocijingen in deze. Hierop isaan de orde een rapportuit te brongen door den Heer Schiffer van Bleiswijk over eene in Amerika uit- gevondene melkmachine Uit bet met zorg gestelde verslag van genoemden heer blijkt, dat deze machine nog zeer vele verbeteringen zou moeten ondergaan om op eene doelmatige wijze op onze boerderijen te kunnen worden aangewend en dat bet voorloopig het boste is, dat onze boeren en boerinnen zich maar met de oude wijze van melkeu behelpen. Nadat nog eenige onderwerpen over zaken den landbouw belrcffende, waren ter sprake gebragt, wordt de Vergadering gesloten mot eene gratis-verloting van voorwerpen onder de aanwezige leden. DOOE VREEMDELINGEN BESCHOUWD. Vervolg van N°. 14.) De voornaamste werkzaamheden op de boerderij van baron van Verse It uer bestaan, behalve in de verzorging van het vee en het kaas maken, in het bemesten der weilandenhet maaijen van het gras en het winnen van het hooi. Tot het bemesten van bet grasland dient de reeds besproken gierkarwel- ke ook in het Weekblad Annalen der Landwirth- sc/ia/tals Vlanmsche gierkar afgebeeld en beschre- ven werd; de kar rust in het midden op twee groote wielen terwijl het voorstuk nog door een klein wiel ondersteund wordt. In hoever dit laatste op het weeke weiland doelmatig is durven wij door onze geringe ondervinding niet uitmakenmaar wij zouden toch aan een gewone kar of anders aan een wagen op vier wielen de voorkeur geven. Daar het dagloon bier zeer hoog is, men betaalt de arbeiders een gulden daags lag het voor de hand om de men- sohenarbeid zooveel mogelijk door werktuigen te ver- vangenhet hooi winnen geschiedt hier dan ook bijna uitsluitend door drie werktuigen elk voor een deel van dien arbeid berekendhet zijn de grasmaaijer van Wood, de hooischudder van Busby Smith en de paarden-hooihark van Ransomes Sims. Wij zagen alle drie deze werktuigen druk aan den gang en wenschen daarom onzen indruk daarvan mede te deelen. Wat in de eerste plants de grasmaaijer van Wood betreft, zoo kon de daarmede verrigte arbeid met het volste regt voortreffelijk worden ge- noemd. Het werktuig was met twee sterke paarden bespannendie door den voermanwelke op het werktuig zatgemend werdenen die zonder al te hard te moeten trekkenin een fermen stap gingen. De zeer digte graszode en het toen natte weder in aan- merking genomen werd het gras zoo uiterst gelijk- matig afgemaaid, als men het ter naauwer nood door handenarbeid zou kunnen verrigten. Men kon met het werktuig in tien uren arbeid wanneer na vijf uren de twee paarden door verscbe werden vervangen drie en een half bunder gras af- maaijen. De zaag wordt drie malen daags verwisseld, hetwelk eene hoofdvoorwaarde is om het gras zuiver af te snijden. Tot een zoo bijzonder gunstigen uit- slag van het gebruik van den grasmaaijer werken verschillende orastandigheden mede. Het weiland 'oehoort daartoeeven als hier, volkomen vlak te liggen en geheel vrij van molshoopen en steenen te zijn het gras mag voorts niet met veel wikken of andere kruidachtige planten doorgroeid en ook ner- gens mos te vinden zijn, daar deze planten den gang- van het werktuig zeer verzwaren en zelfs de zaag zoo kunnen verstoppen dat men in het geheel niet met den grasmaaijer werken kan. Voor men het werk tuig gaat gebruikenmoet het grasland alzoo in de beste orde zijn. Voor het maaijen met het werktuig heeft men een zeer handige arbeider noodigdie bij eenige storing in het werk zich zelven weet te helpen. Het gezegde bewijst op nieuw, dat het moeijelijk valt te zeggen dat een werktuig op zich zelven volmaakt iswijl de goede werking van zoo vele neven-omstan- digbeden afhangtzoodat het slechts, wanneer deze gunstig zijnwezenlijk goed werk kan leveren. Een denkend landbouwer behoort daarom bij bet koopen van nieuwe werktuigen niet alleen er op te letten of deze goed en volmaakt zijn, maar ook of ze voor zijne omstaudigbeden passen. Nadat nu het gras door den grasmaaijer van Wood in bet zwad is ge- legdwordt het met belmlp van den hooischudder van Busby Smith nit elkander gegooid en later zoo dikwijls als noodig gekeerd. De inrigting van dit werktuig is te aigemeen bekeud dan dat wij er hier iets over behoeven te zeggen. Ook voor dit werktuig geldt evenzoo als van den grasmaaijer, dat men daarvoor groote stukken vlak weiland hebben moet. Is dit het geval en is het zwad niet al te zwaar, dan doet hij uitnemende diensten want met een paard bespannen eu een voermankan hij in gelijken tijd evenveel afdoen als achttien tot twintig arbeiders met de handhoewel het geenszins ontkend kan worden, dat, vooral als het hooi reeds wat ruim droog is de fijnste hooispieren voor een deel daarbij verloren gaan. De paarden-hooihark die hierbij gebruikt wordt, is van het bekende maaksel van Ransomes Sims, met eenige kleine wijzigin- gen waardoor o. a. de wielen onder het werktuig digt hij elkander kunnen worden geschovenom het overriden van de smalle dammen of bruggen over de slooten mogelijk te maken. Als men het laat werken, worden de wielen weder uitgeschoven. Hoe kunstig het werktuig is uitgedacht, zoo twijfe- len wij tochof het als hooihark alledn gebruikt, op grasland met een zware' snede doelmatig is want dan is de hark telkens in een oogenbiik gevuld en moet alzoo ook elk oogenbiik geledigd worden, zoo dat het daardoor niet mogelijk wordt groote hoopen bij elkander te slepen en er veel met de hand moet worden nagewerkt. Daarentegen is het uitnemend geschikt voor het naharken van het grasland, als de grootste massa hooi reeds aan hoopen is gebragt voorts tot het afharken der graanstoppels, het zamen- harken van kweeken, ja somwijlen ook voor het be- werken van het op rijen gezaaide graan en ook tot het ineggen van fijne zaden, zoodat het voor al deze verschillende doeleinden op elke groote boerderij een onmisbaar werktuig is. Wat de verdere behandeling van het hooi betreft, zoo dient nog vermeld te wordendat het hier bij het vochtige kustklimaat zelden zoo volkomen droog is bij het naar huis halen. Bij het binnenzamelen dat gewoonlijk onder vrij staande afdaken geschiedt, wordt daarom hier op elke 1000 pond hooi 3 pond zout tusschen gestrooid en het hooi vast ineen ge- tredenzoodat men het dan ook des winters met eene steekspade naar behoefte afsteekt. Dit is echter geen eigenlijke bruiuhooi-bereiding, maar alleen een middel van voorzorg als men het booi niet naar wenseh volkomen droog kan krijgen. Op welken groDd baron v an Vers c h ue r echter de voorkeur geeft aan de toch steeds kostbare en onze- kere wijze van het hooi te droogenmet gebruik van de gemelde werktuigenboven het maken van bruinhooidatnaar het ons voorkomtvoor de hier heerscheode omstandigheden zeer zou zijn aan te be- velenkonden wij niet te weteu komenzijn bedrijf- boer scheen met de wijze van bereiding van bruin hooi geheel onbekend te zijnen wij bleven alzoo zonder antwoord op deze belaugrijke, vooral in den laafsten tijd zoo dikwerf behandelde vraag. Onder hartelijke dankbetuiging verlieten wij de boerderij van baron van Versckuer, om thans in zeer korten tijd het hoofddoel onzer reis, de Haar- lemmermeer, te bereiken. (Wordt vervolgd.) Landbouw-Lessen in 1862 te Londen verzameld. Hetgeen wij in het vorig nommer met een enkel woord berigtten, is reeds gesehieden Dr. Staring heeft zich gehaast om de landbouwers in de gelegen- heid te stellen met de Landbomo-Lessen in 1862 te Londen verzameld hun voordeel te doen. Het is eene vermeerderde en verbeterde afdruk van het verslag in het tijdschrift „de Vollcsvlijt" gegeven en vormt een net boekdeel van een driekonderdtal bladzijden. Waarlijk Dr. Staring's pen rust niet om den Ne- derlandschen landbouw groote dienst te bewijzen. Nog eerst kort geleden verrijkte hij onze landbouw- letterkunde met zulk'een degelijk werk: Het Huis- boek voor den landmanons eerste klassieke werk dat de geheele Nederlandsche landbouw grondig be- handelt, en in den korten tijd, die sints de belang- rijke tentoonstellingen te Londen verliep, vond hij bij zijne vele andere bezigheden tijd en lust, om van deze een uitvoerig, belangrijk en leerzaam ver slag te gevengeheel doordrongen van den overal te voorschijn tredenden vurigen wensch van den schrijver, och of de landbouwers in Nederland toch maar begrijpen mogenhoeveel er nog voor hen te leeren valt, hoe talrijke en grootscbe verbeteringen er nog in onze wijze van landbouwen zijn te maken en hoe aanzienlijk onze volkswelvaart daardoor nog kan vermeerderen. Nude schrijver weet het ook wel, de oogen beginnen daarvoor hier meer en meer open te gaan en er is leven en beweging onder den landbouwersstandmen weet dat men vooruit moet en grijpt de vele hulpmiddelen daarvoor krachtig aan. Maar de beseheidenheid van den schrijver zal hem zeker niet toelaten zich zelven daarvan zooveel eer toe te kennen, als hem werkelijk toekomt; want ongetwij- feld is die geest van vooruitgang ook voor een ruim deel te danken aan dien krachtigen roepstemdien hij sints eene reeks van jaren zoo onvermoeidlan- gen tijd voorzeker met zeer weinig zigtbaar gevolg, maar thans ook met toenemenden invloed, heeft doen weerklinken. Wij gelooven dan ook dat deze nieuwe arbeid slechts aankondigingmaar geen aanbeveling behoeft. Wie Sta rings werken kent en leesten het getal van hen neemt bij den dag toezal zich cok wel haasten dit werk aan te schaffenom uit zijne lessen leering op te doen. Het onderwerp is daarbij aanlokkelijk genoeg. Als ruimte van tijd en geld niet zulk een schaarseh artikel voor velen warewas het aantal Nederlandsche landbouwersdat voorleden zomer het kanaal zou zijn overgestokenzeker veel grooter geweest. Doch. het aantal van hendie het niet uit gemis aan belangstelling lietenis zeker zeer groot, en tot nu toe hebben wij van hen, die er heentogen en van wien wij belangrijke mededeelingen verwachttennog niet heel veel gehoordgretig zal dus dit verslag ontvangen en gelezen worden. De Engelsche werktuigen, wij hoorden het weder van den heer B o e k ebeginnen zeer in trek te ko men zoodat velen zeer verlangend zullen zijn naar het laatste nieuws daaromtrent en hieraan heeft Dr. Staring, die op dit gebied niet het minst goed te huis is, zeer volledig voldaan terwijl voorts door een uitvoerige alphabetische naamlijst van de behandelde zaken en van de namen der landbouw- werktuigmakers het naslaan hiervan zeer gemakkelijk wordt gemaakt en het werk zeker met veel vrucht zal worden geraadpleegdwaar men eene keuze moet doen tusschen verschillende werktuigen van eene zelfde soort, of daarvoor het beste adres wenscht te weten. En welk landbouwer of veehouder stelt tegenwoor- dig geen belang in de Engelsche veesoortendaar er toch spoedig geen plekje in ons land meer zijn zal, waar niet het een of ander Engelsch ras van paarden of rundvee, van schapen of varkens helzij zuiver of gekruistwordt aangetroffen. Hoewel dit gedeelte niet zoo uitvoerig is behandeldvindt men er toch een zaakrijk verslag omtrent die belangrijke veetentoonstelling te Battersea, waaromtrent wij door een ander bezoeker er van reeds vroeger in dit Weekblad vele belangrijke bijzonderheden hebben kun nen mededeelen. Dat Dr. Staring daarbij niet ver- geet onzen veefokkers menigen nuttigen en praktischen raad of wenk te geven, behoeft wel niet gezegd te worden. Behalve het verslag omtrent de tentoonstellingen waarbij ook de merkwaardige hondententoonstelling niet vergeten wordten hetgeen zich nog aan dit onderwerp vasthecht, als mededeelingen over de in rigting der Engelsche landbouw-maatschappijen en vooral van de koninklijke, over de Londensche vee- markt.over de geslachtlijsten van het vee, enz. vindt men nog in het werk eene belangrijke uitvoerige be- schrijving van de drie merkwaardige boerderijen van wijlen prins Albert, met den platten grond der gebouwen, waarbij van de eigenaardigheden van den Engelschen landbouw en van de veehouderij aldaar nog veel wetenswaardigs verteld wordt. Ons dunkt 't is reeds genoeg gezegd over den inhoud, om bij ieder landbouwer, die met zijn tijd mee: wil gaan, het verlangen tot nadere kennisma- king op te wekken, maar op eene bijzonderheid wil- len wij nog wijzenhet boekske wordt versierd door iets, waarop tot nu toe geen enkel onzer landbouw- geschriften aanspraak mogt makendoor de opdragt aan eene Nederlandsche vrouwzij luidt aldus

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2