- 105 - Hout- en Steenkooperij Marktberigten. Jngesmtbctn en KALKBLUSSCHERIJ Aan Mevrouw Amersfoordt geboren Dijk, de talentvolle gezellin van haren echtgenoot, op den sclioonen weg van vooruitgangdien hij is ingesla- gen bij zijne groote landbouio-onderneming in den Haarlemmermeerpolder de bedrevene bestierster der melkerij van de Bad- hoeve; de moederlijk zorgende sieun voor de arbei- dershuisgezinnen dier boerderij wordt dit werkjeter herinnering aan hetoo/c door haar bezoclitelandbomcfeest te Londenmet eerbiedige Jioogachling opgedragendoor den Schrijver. Die opdragt was eene sclioone gedaclite van den scbrijver, want daarmede wordt tevens eene geregte liulde gebragt aan den veredelenden invloed die de vrouw op den landbouw hebben kan. Want zoo eene, dan behoort zijaan wie deze opdragt ge- schiedde, voorzeker tot dezulke, tot wien de voorzit- ter van ons laatste congres aan het slot zijner ope- ningsrede aldus het woord rigtte. Gij N e h a 1 e n n i a's onzer dagen gelooft het zeker nietwant uwe bescheidenheid verbiedt „dit, dat Gij eenigen invloed op de Yaderland- sche landhuishouding zoudt kunnen uitoefenen. O „Gij vergist U verre! De bloei van den landbouw stelt op den voorgrond en vordert een innig beha- gen in het landleven en dat kunt Gij aankweeken bij U zelven, bij Uwe mannen die U zoo gaarne volgenbij de jongelingschap die U aanbidtbij „Uwe kinderen die U zoo innig lieven. O troont ons en trekt ons naar de schoone en vrije natuur met al de koorden dier liefde, waarvan uw hart vol is. Doet ons smaak vinden in de reine genie- tingen van het landleven, rein als Gods blaauwe hemel, als het kristallijnen vocht der beken, als de vrouwelijke ziel. Zoo zullen wij eene nieuwe eeredienst voor U in ons hart ontsteken en U huldigen als de pries- teressen van den Nederlandschen landbouw." PAARDENMARKT TE DELFT, Woensdag 3 Junij 1863. De Commissie uit den raad der gemeente Delft belast met de bevordering der belangen van de paar- denmarkt, met medewerking van eene Commissie uit de Hollandsche Maatschappij van Landbouwafdeeling Delft en omstreken, heeft bekend gemaakt, dat bij gelegenheid van de jaarlijksche paardenmarkt te Delft invallende op Woensdag den 3den Junij 1863, de aavolgende premien voor paarden ter markt gebragt worden uitgeloofd als a. Voor hot beste en schoonste span Koets- of Trekpaarden, niet boven de 5 jaren (aan den tand)66, b. Voor den besten Dekhengst4-0, c. Voor het beste en schoonste 5jarig Merriepaard, (aan den tand)JO, d. Voor de beste Veulen-Merrie30, e. Voor het beste en schoonste Jjarig Merriepaard 25, Voor het beste en schoonste 3.jarig Merriepaard 20, g Voor het beste en schoonste 2j irig Merriepaard 15, h. Voor het beste en schoonste Veulen (Jaarling) 10, Geene premien zullen uitgereikt worden dan voor paarden, naar het oordeel der Commissie de bekroo- ning waardig. Alle ter mededinging aangeboden paarden moeten zijn van inlandsch ras, en des morgens tusschen half negen en half tien ure aan keurmeestersler markt aanwezig, met behoorlijke omschrijving aangegeven worden. De paarden ter mededinging ingeschreven, zullen ten tien ure, op het daartoe aan te wijzen terrein, voorzien van bekwame geleiders, aanwezig moeten zijnten einde gekeurd te worden. De uitspraak van keurmeesters is beslissend. De uitreiking der uitgeloofde premien zal ten 12 ure plaats hebben. Den Heer C. E. de Clercq, te Amsterdam,. Haren17 Mei 1863. Amice Uit het daareven ontvangen Weekblad zag ik met genoegen.dat de heer P. Lambert, te Sloten, het voorbeeld van mijne prijslijst gevolgd heeft, en de gebruikers van zijn nuttigen kaasmolen aan het pu- bliek bekend maakt;. Gij zult u welligt verwonderen dat ik een kaasmolen bestelde, daar toch, zoo als gij weet, aan onze boerderij geene kaas gemaakt wordt. Laat ik u daarom de geschiedenis van deze bestelling vertellen. Een mijner vrienden, de heer C. Postma te Kimswerd, reisde verleden jaar met mij naar de ten- toonstelling te's Hage. Dat wij toen niet verzuimden een altijd leerzaam bezoek aan de Badhoeve te bren- gen, kunt ge denken. Hoewel ik een gezelscbap van 5 personen bij mij had, verzoeht mevrouw Amers- foordt ons, met hare gewone gastvrijheideerst mede te dineren, waarna wij alles zagen, zooveel de reeds vergevorderde tijd van den dag ons dit toeliet, en toen werd de heer Postma inzonderheid getroffen door den nieuwen kaasmolen, die Mr. Amersfoordt uit Engeland medegebragt haden waar ik van het naamplaatje, de heeren Henry Wilkins Son, of Highstreet, Calne, Wiltshire, noteerde en later de van hen te Londen ontvangene eataloges naslaande, den prijs als 1.15/ vond opgegeven, en tevens dat zij dien molen in twee soorten afleveren, waarvan de een de wrongel wat fijner maakt dan de andere. De heer Postma verzoeht mij tegen het voorjaar zulk een kaasmolen voor hem te bestellenen juist wilde ik dit uitvoerentoen ik in uw Weekblad de eerste aankondiging van den heer P.Lambert las. Hoewel ik anders een zeker wantrouwen bezit tegen de veelal slechte namaaksels van Engelsehe werktui- genen dit namaken, wanneer de werktuigen geoc- troijeerd zijn, als eene soort van diefstal beschouw waren de omstandigheden hier anders. Ik wist dat de heer Lambert dit werktuigje onder toezigt van onzen grooten voorman met de Engelsehe werktuigen nagemaakt haden dat hetzelve niet geoetroijeerd was, en aarzelde dus niet mijnen vriend Postma aan te raden om de kosten van ontbieding uit Engeland te besparen. Hij keurde zulks ook goed en verzoeht mij de bestelling toch voor hem te willen uitvoeren. Ik ontving zeer kort na de bestelling het werktuigje van den heer Lambert, vond het zeer goed nage maakt, en juist voor een paar dagen kreeg ik berigt van den heer Postma dat het uitnemend bevalt. Ik twijfel niet of spoedig zal het op onze kaasmakerijen even algemeen worden, als de kaasmolens op de En gelsehe boerderijen reeds zijn. Zeker ook op uwe gunstige aanbeveling krijg ik zoo vele bestellingen ter uitvoeriug, dat het werk mijterwijl ik zoo als gij weet dezen winter en voor jaar veel ziek was,, druk genoeg liep bij mijne ge wone en vele werkzaamheden aan de Landhuishoud- kundige school. Sedert ik echter het muife stadsleven voor de boerderij verwisselde, kwam de gezondheid terug en de krachten volgen nu. Ik ben met het Bestuur der Landhuisboudkundige School voorloopig overeengeko- menin het vervolg ook 's winters te Haren te blij- ven wonen en in de stad college te komen geven en kan mij daardoor ook veel beter aan het bestuur onzer boerderij wijden. Eerstdaags zend ik u eene nieuwe prijslijst, waarin nu reeds 60 boerderijen in Nederland opgenoemd worden, waar Engelsehe werktuigen met voordeel ge- bruikt worden, en waarin ik ook o. a. vermeld, dat ik dit voorjaar hooischudders en paardenharken van f 300.prijs in Engeland, franco te Rotterdam leverde voor326.30 en te Harlingen voor322.29. Ik geef echter de prijs op aan de fabriek in Enge land omdat ik niet vooruit kan zeggen juist hoeveel er op komt. Hoe meer werktuigen te zamen verzon- den worden, des te lager worden natuurlijk de onkosten, en deze vermindering breng ik geheel ten voordeele der bestellerszoodat het zeer voordeelig is zich met andere personen die dezelfde bestelling willen doen te vereenigen voor men mij schrijft. Die niet vertrouwt of ik de onkosten wel eerlijk zal opgeven, moge met zijne bestelling wegbljjven even als zijdie niet willen betalen voor zij het werktuig ontvangen en beproefd hebben. Gij kent de soliede manier, waarop de Engelsehe machines gemaakt en afgewerkt wordenmaar weet zeker ook dat zij zulk een grooten aftrek vindendat de fabri- kanten krasse voorwaarden kunnen en durven stellen. Zoo sehreven mij o. a. de heeren Clayton, aan wie ik voor een ander mijner Friesche vrienden een draineerpijpvormer bestelde, dat zij, hoewel zij de soliditeit mijner Engelsehe vriendenop wie ik mij beriep volstrekt niet in twijfel trokkenechter niet kondeu afwijken van liunne vaste gewoonte om nooit iets naar het buitenland te zenden zonder vooraf geld te hebben ontvangen. Wanneer gij dit weetzult gij begrijpen dat ik mij ook niet verantwoordelijk kan stellen voor ver- dere leverantie dan te Rotterdam of te Harlingen waar ik vertrouwde vrienden hebdie de verdere bezorging voor rekening van de bestellers uitvoeren. Geheel de uwe, Jb. Boeke. P. S. Ik hoop u stellig tijdens het Congres te Leeuw- arden te ontmoetenik hoop dan van mijn huwelijksreisje terug te zijn. Even onverwacht als treffendontsliep heden na een kortstondig lijden, in den ouderdom van circa 51 jaren, LOBETTA JOHANNA RLIJS. Een achttal Kinderen (van de 14, in leven) staren weemoedig hunne onvergetelijke moeder na, en ik, als verplet, de Echtgenoot, aan welke ik 28 jaren zoo innig was verbonden. Hillegom, J. KITS NIEUWENKAMP. 13 Mei 1863. Algemeene kennisgeving. Gedurende een tijdelijk verblijf van eenige rnaan- denen na voorzien te zijn geweest van de H. H. Sacramenten der stervenden overleed te Haarlem tot innig leedwezen van mij en mijne dierbare Kin deren, Mevrouw MARIA JOANNA LANS, geboren Hendrichs. Houtrijk en Polanen18 Mei 1863. BARTH. LANS. Eenige en algemeene kennisgeving. DE NIEUWE ONDERNEHING". De Ondergeteekenden hebben de eer te berigten dat zij ontvangen hebben: eene extra mooije partij GREENEN BATTINGS, in alle lengten; eene mooije partij ligte en zware KOLDERS, ELLENS en JUFFERSen eene aanzienlijke partij DUI- KERPOTTEN, waaronder: lang 40 duim, wijd 8 duim, a 7,50 per 100. Terwijl zij overigens goed voorzien zijn van alle Soorten van HOUT- en METSELMATERIALEN. Haarlemmermeer bij den Cruquius, April 1863. De Erven J. BOS. Vervolg der Advertentien op het Bijvoegsel.) Londen, 18 Mei. Graanmarkt. De welkomen regens der vorige week hebben eene groote verandering ten goede veroor- zaakt; maar bij de lange droogte die voorafgegaan is, ware meer regen nog zeer gewenscht, daar het vocht nog niet diep is doorgedrongen. De gele stukken Tarwe prijken thans met eene gezonde groene kleur, en alle zomergranen zijn ferm aan den groei gekomen terwijl het grasland, waarvan eene goede opbrengst twijfelachtig begon te wordenthans eene rijke hooi- oogst beloofd. Frankrijk naar het schijnt en ook het vaste land over het algemeen, hebben in gelijken voorspoed gedeeld zoodat er voor het oogenblik in geheel Europa geen vrees be- boeft te zijn voor het volgend oogstjaar, dan voor den invloed van den Poolschen opstand, waarvan niemand nog kan zeggen welke uitbreiding die misschien zou kunnen nemen. Door de Londensche berigten en het groeizame weder is de Tarwehandel over het geheele land slapper, hoewel men niet beweren kan dat er werkelijk eene algemeene prijsverlaging heeft plaats gehad, a! werd ook op vele markten 20 cents minder besteed. Dit schijnt zijn oorzaak te hebben in de algemeene onzekerheid, die omtrent de Europesche en Amerikaansche zaken heerscht, zoodat er ook bij de lage prijzen van thans geen speculatie is. Te Parijs is geene verandering, Belgie en Nederland waren vaster, maar de verhooging te Dantzig, waarvan wij voorleden week spraken, heeft geen stand gehouden. Te New-York zijn op de laatste berigten uit Europa alle broodgranen in prijs gedaald. Den eersten dezer was de haven van Montreal weder open en was de eerste stoomboot naar de Meeren gestoomd. Veemarkt. De aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 6389 stuks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam272 343 239 256 Dordrecht 5 283 51 Harlingen 186 959 23 18 Antwerpen. 25 Ostende 12 Hamburg 94 3065 7 Bremen. 57 392 Oporto 62 Vigo40 728 5042 313 299 7 Er was heden een ruime aanvoer van rundvee uit Corunna en van schapen uit Hamburg. De handel was slap tegen onge- veer vorige prijzen. Van het binnenland was de aanvoer tame- lijk welmaar kwaliteit over het algemeen niet zoo puik als voorleden Maandag. Goede waar was dien ten gevolge tegen l£ cents verhooging levendig gevraagd; doch overigens was de handel slap en ruimde rdet alles op. Van schapen was de markt veel voorzien, meerendeels in goede conditiede han del was niet levendig. Kalveren waren matig voorhanden, traag gevraagd tegen vorige prijzen. In Varkens ging weinig om, zonder verandering in den prijs. Prijzen per half Ned. pond, schoon aan de haak: Rundcren lste kwaliteit. .40 a 414 cents. 2de 314 354 - 3de 274 80|

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 3