WEEK BL All t van 1803. Vrijdag, 5 Junij. Uijnland. Delfland. Haarlemmernieer-Polder. Haarlemmermcer. ttO LTV A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Wier&e Saar gang. Hoofdredacteur: C. E. DE CLERCQ. Landbouw. IIAARLEMMERMEEIt Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE,Haarlem bij den Heer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in bet Rijk. De Prijs is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden worrit over f 1,50 beschikt. Advektentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts. behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Bij dit Nomnier behoort ccn SSijvoegscS. Tegen eenige door den rentmeester van bet hoog- heemraadsehap Eijnland uitgevaardigde dwangbevelen wegens het niet voldoen van het Eijnlandsche bun- dergeld over 1861 zijn ingelanden van de polders Nieuwkoop en NoordenOukoopWillens- en Sluip- wijk in verzet gekomen; op grond dat zij vermeen- den volgens speciale contractenwelke met het hoog- heemraadschap in vroeger tijd waren aangegaante kunnen volstaan met het voortdurend voldoen der bij die overeenkomsten bepaalde jaarlijksche uitkee- ringen, tegen het daarvoor verkregen vrije genotvan uitwatering op Eijnlands boezem. De beide eersten van deze zaken zijn thans voor de arrondissements regtbank te Leijden, de beide laatsten voor die te Rotterdam bepleit gewordenen nu is in de eerst vermelde zaak (die van ingelanden van Nieuwkoop en Noorden) op 26Meijl. uitspraak gevallenbij welke den opposanten tegen het dwang- bevel, hunne oppositie is ontzegd en dat dwangbe- velals in behoorlijken vorm uitgevaardigdwerd bekrachtigd. Bij dit zeer ampel gemotiveerd vonnis is aange nomen dat, wat er ook moge zijn van het vroeger bestaan hebbend contract van die van Nieuwkoopin het bepaalde ter eener zijde om steeds ten eeuwigen dage eene vrije uitwatering te mogen hebben met die van Eijnland ten Sparendamme uit, tegen het d'aartegen op zieh nemen van eenige bepaalde wer- ken aan den Eijn te Zwammerdamdit contract alleen konde geldenzoolang Nieuwkoop eene vrije administratie was buiten Eijnland gelegenwelke mitsdien ter dezer zake met het hoogheemraadschap konde overeenkomendan, dat de inlijving van die- zelfde landen in 1857 binnen de grenzen van het hoogheemraadschapdoor het thans vigerend toen door den koning vastgesteld reglement, deze verhou- ding der eontracterende partijen geheel heeft veran- derd en dat het object van het vroeger bestaanheb- bend contract hierdoor geheel is vervallen, zoodat de ingelanden van Nieuwkoop en Noorden thans in alle de voordeelen zoowel als in alle de lasten van het hoogheemraadschap met alle deszelfs overige in gelanden gelijkelijk moeten deelen, en aan den eenen kant vrije watergang van zelve genietende, aan de andere zijde hun aandeel in de kosten van het alge- meene bestuur en van alle andere posten, op Eijn lands begrooting goedgekenrd, mede moeten helpen dragen, en zij alzoo verpligt zijn het voile Eijnland sche bundergeld mede te voldoen op den voet van de daartoe betrekkelijke voorschriften van het regle ment voor het hoogheemraadschap. Na dit voor Eijnlands administratie belangrijke 'eerste vonnis van de Leidsche arrondissements-regt- bank, ziet men met belangstelling de verdere uitspra- ken in de overige nog aanhangige drie zaken te gemoetwelke allehoewel met toepassing op ver- schillen-de vroegere overeenkomsten, over dezelfde vraag loopen: of deze overeenkomsten door de inlij ving van die polders bij het hoogheemraadschap van Rijnland, door de vaststelling van het nieuwe regle ment waarbij de grenzen van het hoogheemraadschap zijn uitgebreid gewordenvervallen worden verklaard en die landen alleop den gewonen voetbunder- pligtig zijn geworden aan het hoogheemraadschap binnen welks grenzen zij thans liggen. Eeeds is in twee van die zakenwelke voor de regtbank te Rotterdam worden behandeld, door het openbaar ministerie geconcludeerd in denzelfden zin als waarin het vonnis der Leidsche regtbank is ge- wezen. Voor de vereenigde vergaderiDg van Eijnlandte houden op Zaturdag 6 Junij 1863, des voonniddags ten 10J/2 ure, is aan de orde Rapport van de eommissie tot wijziging van Eijn lands reelement. In het 15de district, hoofdplaats Wassenaar, is op Dingsdag den 2den Junij j. 1. tot hoofd-ingeland- plaatsvervauger van Eijnland met 166 stemmen ge- kozende lieer C. Schiffer van Bleiswijk. Op den heer Mr. Verhuell waren 69 en op den baron vanWassenaer Catwijk 10 stemmen uit- gebragt. Bij de aanbesteding door heeren dijkgraaf en hoog- heemraden van Delfland, den 2den Mei te Delft ge- houden, van het graven en omkaden van een hoogen boezem en het maken van een gebouvv tot plaatsing van een stoommachine enz.moetende dienen voor het bovenstoomgemaal tot betere ontlasting van Delf- lands boezem door de sluis genaamd de Vijf Sluizen, in den Maasdijktusschen Schiedam en Vlaardin- genis als laagste inschrijver, voor de som van 110,900,aannemer geworden, de heer A. Vis- ser Pz. te Sliedrecht. De hoogste inschrijvingssom bedroeg 169,000. Op den 2den Junij heeft alhier de aanbesteding plants gehad van het begrinden van eenige vakken lengteweg, ter lengte van 22,000 ellenwaarbij minste inschrijver was G. Hoogendoorn Azn. aannemer van publieke werken te Giessendam, voor 24,889.en aan wien het werk voor dien prijs is gegund. In de veiling, den 2den Junij 1863 ten overstaan van den notaris Lichtenbelt te Aalsmeer gehou- denis kavel 7, sectie NN, aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, verkocht voor 13,964. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 26 Mei tot 3 Junij 1863. GEBORENMaria, dochter van W. van Huis en N. de Bie. Hendrik, zoon van C. van Kampen en C. van Leeuwen. Alida Christinadochter van J. Lambooij en G. van der Zeeuw. Gijsbert, zoon, en Dirkje, dochter van C. van Wieringen en A. van Doom. Corneliske, dochter van J. C. van der Wal en B. Meijer. Petronella, dochter van J. Koot en C. Zuidwijk. Jan, zoon van B. Krap en C. Hildebrand. Petronella, doch ter van L. Schranaa en A. Mooij. Jacob, zoon van G. Breed- veld en A. de Groot. Alida Cornelia, dochter van .J. Bol en S. van Krimpen. Adriana Gornelia, dochter van M. van Splunter en A. Grooteboer. Maarten, zoon van W. Rolle en T. Oostwouder. Maria Theodora Hubertadochter van D. J, C. Fraikin en M. H. Schrijvers. OVERLEDEN: Jacohns, oud 10 maanden, zoon van D. Nieuwenhoizen en A. Nicuwendijk. Arie, oud 1 maand, zoon van A. ter Louw en P. den Toom. Elsje, oud 14 weken dochter van J. In 't veld en T. van Wijk. Daniel van der Donk, oud 22 jaren, ongehnwd. Maria, oud 3 weken, dochter van J. van der Oort en M. Barsingerhorn. Andries, oud 9 weken, zoon van J. Kallenzce en ht. Beets. Petronella Bienzer, oud 43 jaren, gehuwd met J. Ravesloot Woirnet, oud 1 maand, dochter van C. Kooij en A Zuidland. Willem, ond 2£ maand, zoon van E. Asjes en G. Tegel. Annigje Hendrina, oud 6 maanden, dochter van Z. Bestman en E. Prins. Johanna, oud 1 maand dochter van J. Ackcr- mans en H. Speelmans. Jan van Rijswijk, oud ruim 46 jaren, gehuwd met J. de Rooij. Jan Langendijk, oud 21 jaren, ongehuwd. Klaas, oud 16 dagen, zoon van J. Klaasz. Sans- ders en N. Bos. Geertrnida, oud 6 maanden, dochter van D. Zwietering en M. Braak. LEVENLOOS AANGEGEVEN: Een kind van J. G. Scheffer en E. Weber. Een kind van C. Nooteboom en M. Zwemstra. ONDERTROUWD: P. A. Lanooij met K. van Duren. H. Eickhoff met P. A. de Wit. A. de Bree met C. van Duuren. GETRODWD: A. Duijster met J. de Boo. J. Leeuwrik met N. Schippers. RIJSSEL en HAMBURG. Gelijk reeds vroeger, berigt werdis de tentoon- stelling te Rijssel van Woensdag 10 tot Zondag 14 Junij geopend. De reis daarheen is in ecu dag te doende kortste weg is over Antwerpen en Gent. Wanneer men om half elf ure uit Rotterdam vertrekt alzoo na aankomst van de eerste treinen uit Amster dam en Arnhemkan men des avonds omstreeks 8 uur te Eijssel zijnen men heeft onderweg nog twee- maal een uur tusschentijd. Wij vernemendat de Noord-HollandscheVereeniging, waarvan vroeger sprake wasvan het plan tot tentoonstellen heeft afgezien van partikuliere inzendingen is weinig bekendwij zullen bet dus aan de Vereeniging voor Rijssel en Hamburg te danken hebbendat Nederland daar al- thans niet geheel onvertegenwoordigd zal zijn. De vijf leden van het Comite van uitvoering zullen alien te Eijssel gedurende de tentoonstelling aanwezig zijn. Omtrent de internationale tentoonstelling te Ham burg wordt nog berigtdat de aangiften zeer talrijk zijn, Zoo kan men reedsbehalve de aanmeldin- gen uit eenige landen die nog niet in het bijzonder zijn opgegevenop een drie-duizendtal van verschil- lende veesoorten rekenen, waaronder 500 paarden met 140 hengsten 700 stuks rundvee, 1800 scha- pen en varkensenz. Voor de paarden zijn ook belangrijke toezeggingen gedaan uit de stoeterijen van vele Duitsche vorsten inzonderheid van den Koning van Wurtembergbui ten mededinging naar de prijzen. Er heeft zich voorts een afzonderlijk Comitd van Jiuisvesting gevormd. Tot het ontvangen van inlich- tingen hieromtrent, hetgeen aan elkdie de tentoon stelling denkt te bezoeken en geene particuliere betrek- kingen aldaar heeft, zeker zeer is aan te raden moet men zich wenden totHerrnDr. H. Dannenberg, Hamburg, Admiralitatsstrasze n°. 4. Voor de tentoonstelling, welke te Leeuwarden op 24 en 25 Junij, tijdens het Congreszal worden ge- houden zijn zeer belangrijke aangiften tot inzending gedaan, als van 1S4 paarden, 160 runderen, alsmeda een groot aantal schapen en varkens. Het getal der aangegeven werktuigen voor land en tuinbouw moet

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1