WEEK.BL AD van 1865. Vrijdag, 19 Junij. Haarlemmermeer Landbouw. >A A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. JTierde Jaargang. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. vr/v IIURMMERWR, Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidscbestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,Haarlem, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Ilaar/emmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in bet Rijk. De Prijs is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advebtentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts. behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten gescbieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. In den avond van den llden dezer overleed te Heemstede na eene kortstondigezeer hevige ziekte de heer Mr. M. S. P. Pabst, burgemeester dezer gemeentein den ouderdom van 45 jaren. Zijn zoo plotseling verscheiden, daar hij nog weinige dagen te voren in de voile kracht zijner gezondheid met den hem steeds eigen ijver werkzaam was, zal thans met levendigheid doen beseffendat Haarlemmermeer hem veel dank verschuldigd is, voor hetgeen onder zijn bestuur tot vestiging dezer gemeente is geschied. Het was voorwaar geen gemakkelijke taakdie hij te vervullen heeft gehad, om uit de ongeregelde be- volking van den pas uit het water gerezen polder eene geordende gemeente te scheppen, eene taak, waarvoor eene minder krachtige persoonlijkheid of iemand van een meer medegaand karakter veelligt ware bezwekenof die althans zeker niet zoo goed ten einde zou gebragt hebben. Daartoe was een krachtige wil, een doorzettende geest en een onver- moeide ijver noodighet was echter onmogelijk, dat die voor dit bijzondere doel zoo onmisbare geestes- gavenbij de vele moeijelijkheden en den tegenstand, die moesten ontstaan, waar uit wanorde en bestuur- loosheid, orde en eene geregelde inrigting moest wor den gesehapenhier en daar niet tot botsing of eenig- zins gespannen verhouding aanleiding gaven. Doch thans nu zijne werkzaamheid en de levens- taak hem opgedragen en zoo plotseling ontruktdoor een ieder op dit oogenblik als een geheel zal worden herdachtzullen zonder eenigen twijfel alien zonder onderscheid zamenstemmen in eene dankbare nage- dachtenis aan het vele goede door hem verrigt, en erkennen dat het welzijn zijner gemeente steeds zijn hoofddoel was en dat hij daaraan in onvermoeide werkzaamheid zijne beste krachten wijdde. Zijn ver- lies voor de gemeente Haarlemmermeer is alzoo groot; hare stichting, onder zoo vele bezwaren gelukkig voltooidzal den naam van haren eersten burgemees ter nog lang met eere doen gedenken. VLASBEREIDING in HAARLEMMERMEER. In de Haarlemmermeer wordt steeds veel vlas ge- teeld. Dat dit eene groote aanwinst is voor den bouwman, die daarvan hooge pacht trekt, behoeft geen betoogmaar wel dat die teelt nadeelig werkt voor den arbeider. Wanneer andere gewassen geteeld wordendan geeft het zaaijen, wieden, snijden en dorschen ruim werk aan den arbeider, niet -alzoo het vlas. Als het land gereed is, komen de vlasboeren, die geen van alien in de Meer wonen, met eigen volk zaaijen; later zenden zij volk om te wieden en eindelijk volk om te plukken, Als het vlas verzendbaar is, wordt het naar de ringvaart gereden en naar de elders wonende vlasboeren gezondenom gerootgebraakt gezwengeld en leverbaar voor den handel gemaakt te worden. Deze laatste werkzaamheden geven voor den arbei der het meeste loon, en deze worden juist door den daglooner in de Meer gemist. In den wintertijd als door vorst het werken op het land gestaakt wordt, moet de arbeider armoede lijdenzoodat het voor hem in de Meer eene uitkomst wezen zouals hij in dien tijd met het zwengelen van vlas zijn gezin onderhouden kon een arbeiddie altijd des win ters verrigt wordt. Als er onder de landbouwers in de Meer te vin- den warendie het vlassen voor eigen rekening on- dernamen, zouden zij niet alleen veel kans hebben op eene mooije verdienste (want de vlasboer die pacht moet ook vrij wat hebbenen dat kan de bouwboer dan zelf in den zak steken)maar hij zoude den ar- beidenden stand in de Meer eene groote dienst doen, door dien in den wintertijd werk te geven. De toestellen om het vlas te bewerken zijn niet duur, zoodat dit geen bezwaar kan zijn, en de kunst van vlassen is aan menigen Meerbewoner bekend daar vele hunner uit vlas bouwende streken komen. Indirect heeft men nog het voordeel, dat meer werk meer arbeiders aantrekt, en waarlijk er zijn in den drukken tijd van het jaar geen arbeiders te veel in de Meer. Ingezonden Wij zijn den inzender zeer verpligt, dat hij de aan- dacht op zulk eene belangrijke zaak gevestigd heeft, want bij het steeds meer in gebruik komen van dorsch- werktuigen en nu vaarten, slooten en greppen niet meer zooveel werk van herschieten vorderen begint er zeer gebrek aan winter-arbeid voor den daglooner te komen. De beetwortel-suikerfabriek te Halfweg zal in dit opzigt reeds zeker eenige dienst bewijzen de vlasbe- reiding zou daarvoor een belangrijke steun kunnen zijn. Maar, naar wij meenen, is er een bezwaar, of liever bestaat de vrees, dat het water, hetzij het binnenwater van den polder of dat van de Ringvaart, niet geschikt is, om daarin vlas te rooten. Onze vraag is of dit werkelijk zoo is, en bij ondervinding gebleken, of dat het slechts een vermoeden is; in het laatste geval ware het zeer gewensehtdat iemand, die er grondige kennis van heeft en het goed be- oordeelen kandit eens onderzocht en het rooten alhier beproefde; hij zou daarmede velen eene groote dienst bewijzen. Bleek toch daaruit dat die vrees ongegrond isdan zou het voor eigen rekening zaaijen en be- reiden van het vlas wel spoedig in gebruik komen want al maakt men thans ook zeer hooge pachten voor het land het is zeker dat de winst nog veel grooter zou zijnals de landbouwer het vlas zelf bewerkteen evenzoo dat dit op de welvaart van onzen polder zeer gunstigen invloed zou hebben. Redactie Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 9 tot 16 Junij 1863. GEBORENPetruszoon van P. Hammerson en G. van Voorst. - Antonetta, dochter van W. D. Meijer en A. van Beijnum. Hendrikzoon van N. W. Wamsteeker en J. Geldhof. Maartje dochter van L. Houtkoper en E. de Jong. Ariezoon van C. van der Vlist en D. van Dam. Arendje, dochter van P. Cos en A. Hoek. - Dirkjedochter van M. Ravestein en M. Kooiman. Johanna Catharina dochter van A. van Es en L. Pruissers. Barend Pieterzoon van S. v. d. Ran en M. Buis. Alida Cornelia, dochter van P. A. Dol en N. Koster. Adrianus, zoon van P. de Jong en G. van der Wilk. Maria, dochter van P. Oosterom en A. Bnis. OVERLEDENElisabeth, oud 6 weken, dochter van M. de Groot en M. Znidland. Jan Bnis, oud 29 jaren, gehnwd met S. C. Lauser. Sjjtje, oud 7 maanden, dochter van L. de Groot en C. Westmaas. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: J. Kooiman met G. Ossebaar. A. van den Oever met 1. van der Pol. P. A. Lanooij met K. van Daren. H. Eickhoff met P. A. de Wit. A. de Bree met C. van Duuren. HET CONGRES te LEEUWARDEN. Het Congres zal dit jaar van Dingsdag 23 Junij tot Vrijdag 26 Junij te Leeuwarden zamenkomen. Het is te hopendat het een druk bezoek moge uit- lokkenwant dit is in den regel bij de Congressen nog op verre na zoo ruim niet als wel wenschelijk wareen het aantal praktische landbouwerszelfs uit de provincie waar het Congres gehouden wordt is doorgaans gering. Het is reeds dikwijls genoeg gezegd uit de verslagen kan men niet opmaken of het Congres aan zijn doel beantwoordt; het Yerga- deringen houden is het voornaamste nietmaar wel de aanleiding om den landbouwer eens uit zijn ge- wone doen en laten te halenhem met landbouwers van andere provincien in aanraking te brengenen te maken dat hij eens wat ziet, dat hij te huis niet ziet, waardoor men begint te bemerken dat de ge- wone manier van doen en de wijze van landbouwep die men volgt, niet in alle opzigten de beste is, en dat er van anderen ook nog wel eens wat te leeren valt. En een reisje naar Friesland zou voor den Hollandschen boer niet zonder nut kunnen zijn; hij zou er heel goed zien landbouwen en een ferm en ontwikkeld slag van menschen vinden. Maar het is zoo verzal menigeen zeggenen we zullen nu maar liever wachten tot de spoorweg klaar is. Het is ook wel jammer dat het daarmede nog zoo ver niet is doch als er weder eens een Congres in de noorde- lijke provincien gehouden wordt, zullen wij er uit Holland wel heen kunnen stoomendat zeker een veel drukker bezoek zal uitlokkenhet is toch te ver- wachten en te wensehen, dat die ijzeren banden ook de landbouwers der verschillende provincien wat naau- wer naar elkander zullen toehalenwant tot nu toe zijn die noordelijke provincien zoo ver af, dat er geen geregeld verkeer bestaat en wij gescheiden blij- venalsof wij niet in een zelfde land woonden. In- tusschen is de reis toch ook zoo bezwaarlijk niet met de stoomboot naar Iiarlingen, die elken ochtend om 7 uur van Amsterdam afvaart, en verder per diligence is men er vrij spoedig. Wij moeten echter toegeven, dat het bezoek van het Congres wel zoo talrijk zou zijn, als dit wat aangenamer was ingerigt en wat meer afwisseling aanbood. Men regelt het nu elk jaar zoo geheel op dezelfde wijsdat het zeer eentoonig wordt. Elk bestuur moet trachten eens wat nieuws te bedenken en vooral daarbij indachtig zijn, dat men toch eigen- lijk voornamelijk komt om de streek eens te leeren kennenkennissen te ontmoeten en er nieuwe te maken. Voor het eerstedat de hoofdzaak moest zijn, is gewoonlijk het eenige wat men doet het ma ken van een rijtoer op een der laatste dagen en die veelal mislukt. Het bezoek in den Wilhelmina- polder voorleden jaar maakte daarop eene gunstige uitzondering. Het ware daarvoor wel wenschelijk de dagen zoo te stellen, dat er een Zondag tusschen invieldie daarvoor goede gelegenheid zou aanbieden. Men moest zich ook niet bij een toer bepalen; men kan gerust de vergaderingen wat beperken en daarop alleen eens eenige zaken van algemeen belang be- sprekenmaar mef medehulp van de in de omgeving wonende landbouwers moest men zorgen, dat er alles op ingerigt waredat men met grootere of kleinere

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1