abwmi rainiiio - 12(1 HAARLEMMERMEER. De Notaris M. E. BOOIJ, partijen al wat den landbouw daar merkwaardigs op- levert, grondig koa leeren zien en kennen. Men zou dan meer yoldaan te liuis komen en meer geleerd hebben^ dan door het bijwonen van vele sectie-ver- gaderingenwaar men niet veel anders hoort dan hetgeen men te huis in de boeken of uit de landbouw- tijdschriften wel zoo spoedig en zoo goed te weten kan komen. In den landbouw, meer dan in eenig ander vakkan men toch meer op het veld dan in huis leerenen het bespreken van de meeste land- bouwzaken gaat beter op de gewone landbouw-ver- gaderingen dan bij gelegenheid van het Congres. Wij gelooven stellig dat, als men er zich op toelegt om bij die gelegenheden meer te doen zien dan te laten hoorende landbouwers ook in veel grooter getal zullen opkomen. Nu er schijnt kans te bestaandat wij het volgende Congres te Haarlem zullen zien bijeenkomen; het is te hopen en te verwachten, dat hier het voorbeeld zal worden gegeven om de Congresseu van den slaaf- schen band, waarin zij langzamerhand zijn gekomen, los te makenen er eens weder wat nieuw leven in te brengen. Niettemin hebben wij toch goede ver- wachting, dat het aanstaand Congres wel het bezoek waardig zal zijn; en al maakt men er geen hoofdzaak vanmen ziet en leert toch bij een Congresbezoek in een oord, dat men nog niet mogt kennen, veel nieuws en belangrijks; terwijl men toch door de ge- dachtenwisseling op de vergaderingen met landbou wers uit eene geheel andere streek ook weder veel hoortwaar men vroeger niets van wistte meer wijl het ons aan goede landbouwbeschrijvingen nog zoo geheel ontbreekt. Het is echter niet goed ge heel als vreemdeling ergens te komenwant dan weet men dikwerf niet wat er valt op te letten, en het is dus vvensclielijk dat men vooraf zich eens wat op de hoogte stellen kan. Wij bevelen daartoe hen die er heengaanook o. a. het lezen of overlezen aan vanEen blik op den Frieschen Landbouwin den Friend van den Landman van 1861, van den heer Jb. Bo eke. Het Programma is als volgt vastgesteld Dingsdag 23 Junij. 's Namiddags 6 uur, ontvangst der Leden in de Groote Zaal op het Gemeentehuis, Ten 6 /2 uur, zamenstelling en vergadering der Af- deelingen. 's Namiddags harmonie-muziek in den Stads- of Prinsentuin. Woensdag 24 Junij. 's Voormiddags 9 uur, ver gadering der Afdeelingen. Ten 10 ure, opening van het Congres in de zaal der Societeit Amicitia. Ten II ure, opening van de Tentoonstelling van Yee, voortbrengselen van Werktuigen voor den Landbouw; keuring der Chaispaarden en spannen paarden. Proef- neming met de machines van 24 ure. 's Namid dags 6 uur, vergadering der Afdeelingen. Ten 5 ure concert in den Stads- of Prinsentuin. Donderdag 25 Junij. 's Voormiddags ten 9 uur, vergadering der Afdeelingen. Ten II ure, Algemeene Vergadering. Van 's voormiddags 11 tot 's namid dags 4 ure, Tentoonstelling van Vee, enz. Proef- neming 'met de machines, 's Namiddags ten 6 ure, vergadering der Afdeelingen. Ten 8 ure, Soiree mu- sicalein de groote zaal der societeit Amicitia. Vrijdag 26 Junij. 's Voormiddags 9 ure, vergade ring der Afdeelingen. Ten 11 ure, Algemeene ver gadering. Daarna sluiting van het Congres indien de werkzaamheden afgeloopen zijn. 's Namiddags ten 1 ure, harddraverij met Paard en Chais. Ten 4 ure Diner. Ten 10 ure, Vuurwerk bij het Paleis van Justitie. Bij de veiling, op Woensdag den lOden dezer te Aalsmeer, ten overstaan van den notaris Lichten- belt, geho.uden, zijn de 11 bunders, 23 roeden, 10 ellen Land in den Stommeer-Polder, benevens de 182 bunders, 90 roeden, 5 4 ellen dito in en uit- makende den geheelen Horn- of Geijlmeer-Polderbij opbod en in nombinatie gebragt op 174,930.63 en afgemijnd op 1.door den heer J. J. Kort- h als, van Amsterdam. De koopprijs wordt verhoogd met die van den molengesteld op 60.per bun der over 185.72.94 bunders, of/ 11,143.77; zoo- dat deze in zijn geheel voor de 194 bunders, 13 roe den, 64 ellen 186,075.40 bedraagt. Het is met groote voldoening dat wij .den uitslag der prijs tockenning van het Hollandsche vee op den landbouw-wedstrijd te Bijssel hieronder kunnen be- rigten. Men zal zien, dat de roem van den Nederlandschen veestapel waardig gehandhaafd werd, en de mede- dinging uit Prankrijk en Belgie, ons den voorrang niet heeft kunnen betwisten. Het zal zeker algemeen erkend wordendat wij bijzonderen dank verschuldigd zijn aan de leden van het comite van uitvoering voor Bijssel en Hamburg, zonder wier opwekking en tusschenkomst een zoo gunstige uitslag zeker niet ware verkregen, Wij hopen in een volgend nommer meer uitvoerige mededeelingen omtrent deze belangrijken wedstrijd te kunnen doen. A. Hollandsche Stieren1°. geboren tusschen 1 Mei 1861 en 1 Mei 1862 le prijs C. G. Mataigne, te Schaerbeek, in Belgie; 2e prijs H. P. Bultman, te Amsterdam; 3e prijs !m. H. Spruyt, te Zuid- Waddinxveen; 2°. geboren voor 1 Mei 1861, le prijs C. van der Linden, te Stompwijk; 2e prijs Ma taigne, voornoemd; 3e prijs G. C. van der Hoef, te Oegstgeesteervolle vermelding: P. Cousinne, te Froyenne, in Belgie; van derZon, te Lisse. B. Hollandsche Koeijen: a. guste vaarzen, geboren tusschen 1 Mei 1861 en 1 Mei 1862. le prijs J. van der Breggen Az.te Zuid-Waddinxveen 2e prijs A. H. Spruyt, voornoemd; 3e prijs A. Lefebvre-Lambelin, te Taintignies, in Bel gie; eervolle vermeldingA. H. Spruyt, voornoemd; b. vaarzen en koeijen, geboren voor 1 Mei 1861, le prijs J. B. de Vulder, te Schaerbeek, in Bel gie; 2e prijs J. van der Breggen Az., voornoemd 3e prijs J. D. Preuyt, te Geervliet; eervolle ver melding: baron van der Boreh, te Zevenbergen; N. Messchaert-Snellen, te Gouda. C. Schapen (Texelsch ras). a. Bammenniet ouder dan 18 maandenle prijs J. van der Breggen Az., voornoemd; 2e prijs P. Vromesteijn, te Leijer- dorp. b. Bammen, ouder dan 18 maanden: le prijs A. Lefebvre-Lambelin, voornoemd; J. van der Breggen Az., voornoemd. c. Drie stuks Ooijen: le prijs P. Vromesteijn, voornoemd; 2e prijs J. van der Breggen Az.voornoemd. Twee werktuigen waren uit Nederland ingezonden; de gunstig bekende Rockanjeploeg van A. de Gruy- ter, te Bockanje, verwierf den 2den prijs, hetgeen te meer opmerkelijk is, daar bij de naauwkeurig ge- dane beproeviug, eene zware concurrentie met vele uitstekende ploegen van Engelsche en andere inzen- ders was door te staan. Wegens de voortbrengselen uit Nederland ten toon gesteld, werd eene zilveren medaille toegekend aan Goudsche Zoctemelksche Kaasingezonden door Wer- nink, te Gouda; bronzen medailles voor Tiend- houtgeschild en ongesfehild, ingezonden door Mr. C. W. O. van D o r s s e rte Dordrechten een monster Vlas, ingezonden door L. Quart el, te Klaaswaal. K B A A IJ E B. In den laatsten tijd begint men meer en meer in te ziendat de meeste vogels over welke men vroe ger als vernielers van den oogst en als graan- en zaaddieven klaagdedoor de verdelging der insecten meer nut dan kwaad stichten. Dit is ook met de kraaijen het gevalhet vervaarlijk geschreeuvv, dat zij vooral in den broeitijd maken is niet aangenaam voor hen die in de nabuurschap wonenen als zij telkens achter den zaaijer in zwermen nederstrijken en zich daarbij maar niet laten verjagen, zullen zij wel eens van harte verwenscht worden. Maar niet temin is hun nut ook grootdaar zij grootendeels van insecten leven al versmaden zij den graankorrel niet. Dat men ze alzoo den oorlog niet moet aan- doen en hun de tiendheffing op het zaaizaad niet al te kwalijk nemen werd nog onlangs in Hampshire een graafschap in Engelandbewezen. Door het uit- strooijen van vergiftigd graan en het vernietigen der nesten had men ze daar voor eenige jaren volko- men verjaagd. Het natuurlijk gevolg bleef echter niet uit en de schadelijke insekten namen in groote mate toe, vooral de meikever, wiens larve als enger- ling, drie jaren in den grond leeft en vooral door het afknagen der gras- en graanwortelen zooveel schade aanrigt; men moest nu vrouwen en kinderen de ploegvoor laten volgen om de larven op te zame- len, welken arbeid de kraaijen anders kosteloos zou- den hebben verrigt. Dit opende de oogen van de Hampshire boerenzoodat men geen kraaijennesten meer verdelgde, maar integendeel voortaan de kraai jen zooveel mogelijk beschermde. JtUU'ZOltbCU. Mijnheer de Redacteur Ofschoon de te veld staande gewassen haren vol- ledigen wasdom nog niet verkregen hebbenzoo zijn eenige soorten derzelve toch zoo ver gevorderddat zonder buitengewone omstandigheden, de aanvankelijke uitslag dezer laatste kan worden geschat, Buitengewone toevallen er buiten latende, wil de ondergeteekende naar zijn oordeel een voorloopig ver- slag geven van den toestand van den te veld staan- den oogst in de Afdeeling Beijerlanden en Strijen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De wintergewassen hebben door de koude niets ge- leden, ontwikkelden vroegtijdig en waren voorzeker te slap opgegroeidzoo niet de drooge dagen van April en Mei ze een weinig getemperd hadden. De tarwe staat zeer best, enkele perceelen, gelijk ook van rogge en wintergarst, zijn wat zwaar, en ™1- len hierdoor nog lijden; men kan deze gewassen berer dan middelmatig rekenen; tarwe op slap land is heel wat ligter geblevendoch over het geheel kan men over de wintergewassen tevreden zijn. Koolzaad staat buitengewoon best, vol, lang en goed gepeuldin de laatste 10 jaren is zoodanig zaad- jaar den landbouwers niet voorgekomen, er zijn stukken, welke waarschijnlijk 40 mud p. b. zullen opleveren. Zoinergranen staan aanvankelijk goed. Peulvruchtenals erwten en paardenboonen staan goed en veel bloeijend zoodat daarvan mede een goede oogst verwacht wordt. Vlas, dat hier veel meer dan vorige jaren is uitge- zaaid staat uitmuntendnaar een kwaad of slecht stukje moet worden gezocht, het staat vol, is nu reeds van goede lengte en begint goed te bloeijen. De opbrengst zoo van vlas als zaad kan men beter dan middelmatig verwachtenbij goede kwaliteit. Aardappelen zijn niet zoo veel uitgepoot dan vorig jaar; het gewas bestaat nagenoeg geheel uit Jaramen, deze zijn zeer ongelijk uitgekomen, en p. m. 14 dagen later dan vorig jaar, van dit gewas is nog zeer weinig te vermelden. De oude Aardappelen, van welke met Mei nog duizende mudden voorhanden waren, zijn nu nagenoeg opgeruimd, de prijsverhooging tot/4.30 deed enkele houders stouter wordenzoodat deze als te stout met! eene belangrijke prijsverlaging werden gestraft. Het uitzigt op het hooigewas is minder gunstig te noemen. De hooilanden, gelijk ook de klaverlanden, zijn niet best bezet, zoodat men van beiden een schraal gewas denkt te oogsten. Hopende dat van meerdere Afdeelingen nu en dan verslagen bij UEd. mogeu inkomen, heb ik de Eer te zijn. UEd. Dw. Dienaar. L. Quartel Cz. Zaturdag 20 Junij. Hengstenmarkt te Beusichem. 21—26 Junij. Paardenmarkt te idem. Maandag 22 Junij. idem te Schagen. Dingsdag 23 idem te Rhijnsburg. te Hillegom zal op Dingsdag den 2'bslen Junij 1863, des middags ten 12 ure, in Het Wapen van Feiesland", te Hillegom, in het openbaar verkoopen- Ten Eerste: 16 Bunders, 12 Boeden48 Ellen uitmuntendgrootendeels wel toebereid WEI- en BOUWLAND, zijnde de Landerijen nimmer gevlasd geweest, gelegen in den Haarlemmermeer-Tolderaan het Venneperdorpafdeeling BeinsdorpSectie Q, Kavel N°. 16. Ten TweedeEen HUIS en EBVE, gelegen als voren, groot 3 Boeden, 57 Ellen. De Perceelen zullen in vier koopen eerst afzouder- lijk, en wel: Perceel 1, ruim 4 Bunders, met het Woonhuisen de drie overigen, ieder groot ruim 4 Bunders, en daarna in massa geveild worden. De Kooper der massa kan, des verkiezende, de helft van den koopprijs a 4 's jaars als eerste hijpotheek op het Goed gevestigd houden. De Landen te aanvaarden 1°. November 1863; het Huis en Erf op 1°. Mei 1864. Dagelijks te bezigtigen, behalve des Zondags. De aanwijzing geschiedt door den Bewoner van het Huis, J. Zuidgeest. Nadere inlichtingen bij de Notarissen M. E. BOOIJ te Hillegom en J. BAKKEB SCHUT te Alkmaar. Brieven franco.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2