- 134 Landbouw. HOLLAND Sttgczonbctt. wil daarmede evenwcl wachten totdat er ecu Burgemeester zal zijn benoemd, Iietwelk-wordt goedgekcurd. 18°. Do Heer VEnpLOEGu knmt tcrug op de redenen, waarom hij on twee andere Leden, hebhen gevraagd dat er ecne bui- tengewone Vergadering zal worden belegd. Hij zegt, dat hij wil vaststellon: 1°. dat doze Haad een voorstel zal doen tot splilsing der Gemeente, of ten 2°. dat deze Raad zal voorstel- len, om bet traclement van den Burgemeester le verminderen. De Voorzitter zegt, dat hij de behandeling dezer voorstellen in de volgende Vergadering aan de orde zal stellen. Daarna vvordt de Vergadering gesloten. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 23 tot 30 Junij 1863. GEBORENLena, dochter van J. A. WeeJaege en E. Non- wen. Willem, zoon van C. Alderhont en M. Elsinga. Wil- lemzoon van W. van der Wal en M. van der Sloot. Maria, dochter van T. Erkelens en C. Moleman. Cornelia, dochter van L van der Linde en VV. Doorn. Lientje, dochter van G. Maliepaard en L. de Koter. OVERLEDENJohannes, oud 9 raaanden, zoon van A. Speel- mans en II. van Bavel. Matthijs, oud 4 maanden, zoon van W. van Meel en C. M. Heintjes. Pietertje, oud 1 jaar en 10 maanden, dochter van J. Lanser en K. Spaargaren.Cor nelia Anthonius, ond 5 maanden, zoon van C. Langerak en W. Batist. ONUERTROUWD Geene. GEHUWD: Gceno. DOOR VREEMDELING-EN BESCHOUWD. Vervolg van A70. 26.) De Kadhoevc. Het landgoed van den heer Amersfoordt is 214 bunders groot, daarvan zijn 44 bunders verpacht 20 bunders met houtgewas bezet. De eigenlijke boerderij heeft alzoo eene uitgestrektheid van 150 bunders. De grond is humusrijk, leemig zand. De bewerking van den grond is derhalve over het alge- meen zeer gemakkelijk en kan in elken tijd van het jaar, uitgezonderd wanneer het vriest, geseliieden. De diepte van den bouwgrond is zeer verschillendop de meest diepe plaatsen bedraagt dezelve 4 tot 4 '/2 voet doeh is op enkele plaatsen veel ondieper. Do onder- grond is onvruehtbaar zeezand. In dezen ondergrond loopt het grondwater, dat van de Noordzee afkom- stig is en door de zandaren naar de binnenvaarten stroomtwaaruit het dan door de machines opgeponipt en weder naar de zee wordt teruggevoerd. De heer Amersfoordt heeft nu op enkele plaatsen, met overwinning van groote bezwarenden grond met aarden buizen drooggelegd, om de ten deele moeras- sige plekken te ontwateren. In de nabijheid der hoeve vindt men eene veenlaag, waarvan turf tot eigen gebruik wordt gestoken. Na het wegruimen van het veen wordt de ondergrond tot wei- of bouw- land aangelegd.t De gebouwen der boerderij, in het jaar 1S55 ge- zctvormen wel geen zamenhangend geheelmaar zijn niet ondoelmafig gebouwd. De verschillende stallen en schuren zijn door spoorwegen verbonden vvnar langs op viervvielige spoorwagens het graan het stroo,. het voeder, enz. naar de plaats hunner bestemming worden vervoerd. Deze inrigting levert veel nut op, wijl daarbij veel arbeid en tijd wordt uitgespaard. Welk een gemak geeft hetbij voorbeeld dat met deze wagensdie ten deele er op ingerigt zijn om over te stortende met werktuigen fijnge- maakte wortelgewassen en het gesneden sfroo en ander voeder tergtond tot in de koestal kan worden gere- denwaar de inhoud der wagens op gemakkelijke wijze uitgestort en in den voederkrib verdeeld wordt. De wagenbakken zijn 8 voet lang, 5 voet breed en 2 voet hoog en kunnen alzoo 80 kub. voeten bevat- ten. De prijs van zulk een wagen bedraagt ongeveer tachtig gulden. De rails of het spoor bestaat nit eenvoudige op de smalle zijde staande ijzeren staven die 30 duim uit elkander liggen en op houten dwars- leggers rusten. De spoorvveg kost, met inbegrip van het leggen van het spoor, twee gulden per strekkende Nederlandsche el. Een beladen wagen kan met ge mak door een arbeider worden voortgeduwd. Het sierlijke woonhuis sliyt het binflenhof, dat zich zoowel van buiten als van binnen door groote netheid kenmerkt, van eene zijde af; v!ak tegen het woonhuis aan vindt men bet lokaalwaar de boter en knas worden bereid. Er wordt gekarnd in eene karnton met op- en neersaande pols van Engelsch mnaksel en door pen paardeumolen in beweging ge- bragt. Van de afgeroomde melk rnaakt men hier eveneens, op de wijze als reeds vroeger beschreven, tnagere kaas. Men maakt ze hier van zeer grooten vormbelgeen door de groote veestapel mogelijk is deze groote Ifazen gaan voomamelijk naar de kolo- nien. Uit de kaasmakerij komt men in een vertrek waarin zich een gemetselde bak bevindt met water gevuld, dat tot het afkoelen der melk en tot het spoelen en wasschen dient. De moerasaclitige oorsprong van het water blijkt duidelijk uit de met zwavelwa- terstofgas gevulde blazen, die van tijd tot tijd in den koelbak opstijgen. De heer Amersfoordt verzekerde dat de brakke reuk en smnak van het water, het vee, dat er eenmaal aan gevvend is, geen hinder doet. Tot het wasschen dient een zeer praktisch ingerigt waschwerktuig van Hornsby Sons. De koestal, die met dit lokaal verbonden is, is evenzoo, als die welke vroeger beschreven werdengebouwd alleen zijn de afmetingen grooter, daar hier honderd stuks runderen stal staan. Naast de koestal bevindt zich de varkensstal. Ook hier ontbrak het niet aan frissche lucht en reinheicL De voederbakken met hunne kleppen en de gelrcele voorzijde der varkens- kotten zijn van gesmeed ijzer vervaardigd en afkom- stig uit eene Engelsche fabriek. Elke afdeeling heeft een buitenloop, door een steenen muur afgeschut. Aan het einde van de varkensstal is eene keuken, waar het voeder voor de varkens klaar wordt gemaakt. Ook de schapenstal was doelmatig ingerigt. Voor de stal stonden in eene door ijze'rdraad afgeperkte ruimte verschillende vonde scliaapsruiven van gegoten ijzer, voor het voederen der dragtige moederscbapendie door deze inrigting verhinderd worden om zich te veel te dringen. Tot het wasschen der schapen ge- bruikt de heer Amersfoordt een eenigzins om- slaglig en kostbaar toestel van Bigg uit Londen, dat hoofdzakelijk uit een grooten trog, een waschtafel, en eenige korven van ijzerdraad bestaat. Door een bijschwerktuig laat men het schaap in zulk eene korf in de trog, waarin het waschwater is, zakken en na genoegzamen tijd op de waschtafel omhoog heffen, waar het door uitdrukken van het vocht ten deele gedroogd wordt. Met de hulp van vijf arbeiders is het op die wijze mogelijk in een uur tijds veertig schapen te wasschen. Deze toestel zal wel meer voor het wasschen der schapen bij ziektegevallen ge- schikt zijn dan tot het wasschen voor het scheren maar moet ook voor dit eerste gevalwijl dit niet zoo dikwerf zal voorkomenzeer kostbaar zijn. Van de schapenstal gaan wij langs een lang ge- bouw, waar de smid en de timmerman wonen en hunne werkplaatsen zijn. Daar werkte een dorschwerk- tuig van Kansomes Sims, te Ipswich, door een lokomobiel stoomwerktuig. in beweging gebragt. De verrigte arbeid was bevredigendhet dorschte schoon uit en sloeg bet-stroo maar weinig stuk. Door overbrenging van beweging waren nog met de lokomobiel verbonden, een wanmolen van Hunt te Halsted, die niet alleen voor het schoonmaken van graanmaar ook van graszaad geschikt isvoorts een graanmoleneen graanbreker, een haverbreker, een stroo- en wort.elsnijder .cn een circuleer zaag, De stroo- en wortelsnijders waren wat hoog geplaatst zoodat de spoorwagens daaronder konden worden gesteldom daarin het klein gemaakte voeder te kunnen doen vallen. Om het aanslaan van den ke- telsteen te voorkomen wordt het water, waarmede de stoomketel vvordt aangevuld, eerst gefiltrcerd. Het wordt daartoe eerst in een vat opgepomptdat boven op den bakkersoven staat, die zich ook in het werk- tuigenhuis bevindt, het loopt van hier door eene laag sponsendan door zand en ten laatste door kolen en loopt dau door een slang in een vergaarbak, waaruit het in den stoomketel der lokomobiel wordt opgepompt. Naast het werktuigenhuis staan verschil lende kapbergenzij bestaan uit zes in den grond bevestigde eiken roedenwaartusschen een stroodak rust, dat door eene heefttoestel op en neder kan worden bewogen. De doorsnede dezer bergen be draagt 36 voet binnenwerks, de roeden zijn onge veer 40 voeten lang. Zulk een graanberg, die naar men ons opgeeft f 700 zou kostenkan ongeveer tweehonderd tweespannige wagens wintergraan van 1000 ned. ponden bevatten, en van liooi nog meer. De kosten van onderhoud vallen, daar het dak eene reeks van jaren in goeden toestand kan blijven, voomamelijk op het vernieuwen der roeden, hetgeen wel alle twintig jaren noodig kan worden. Wordt vervolgd.) Op de algemeene vergadering van het Congres te L een warden is bepaald, dat het volgend Congres, zijnde het negentiende, in Junij IS64 te Haarlem zal worden gehouden, waartoe door het bestuur der stad het aanzoek was gedaan. Als bestuur—voor dit Congres was de navolgende voOrdragt geschieddie bij acclamatie werd goedge- keurd. Mr. C. Fock, burgemeester van Haarlem, voor zitter; Jhr. G. E. von Tets, onder-voorzitter Mr. A. A. del Court van K r i m p e nJ. W. M. van de Poll; Dr. W. C. H. Staring; Mr. J. P. Amersfoordt; Mr. A. H. van Wickevoort Crommelin; J. H. Krelage; C. E. deClercq, eerste secretarisE. W. van Eeden, tweede secre- taris en M. J. van Olst, penningmeester. De heer Dr. W. C. H. Staring te Haarlem, is benoemd tot inspecteur van het middelbaar onderwijs in het bijzonder voor het toezigt op het landbouw- onderwijs. Het Algemeen Weekblad meldt, dat voor de Beem- ster wol vlug 1,80 wordt geboden, en dat houders over het algemeen nog niet genegen zijn daarvoor te verkoopen. Wij vestigen de aandacht op de belangrijke uitvoer van slagtvee der laatste week. Yolgens het Londen- sche marktberigt zijn te Londen, in die 8 dagen uit Rotterdam Harlingen en Dordrecht aangevoerd 680 runderen, 3320 schapen, 1791 lammeren, 954 kalveren en 52 varkens, hetgeen zeker eene waarde van 250,000.a 300,000.bedraagt. Bij de lagere boter- en kaas-prijzen zal het toe- nemend fokken en mesten van schapen veel vergoe- ding verleenen. Naar het getuigenis van bewoners uit het Westland is de uitvoer van aardappelen naar Groot-Brittannie dit jaar zonder voorbeeld. Die uitvoer, reeds voor verscheidene opvolgende dagen zeer aanzienlijk, was de vorige week vooral verbazend, als blijkt uit hetgeen o. a. Dingsdag morgen, den 16den Junij, door Delft naar Rotterdam is afgescheept, zijnde een bedrag van pi. m. 13,000 halve mudden. Bijna op gelijke wijze werd de volgende dagen met de verzending voortge- gaan, die daardoor dan ook naar Amsterdam en an dere plaatsen in het oog loopend verminderd is. Te Londen wordt thans op groote schaal in dit Hol- landsche produkt handel gedrevenen heinde en ver wordt het door Engeland verzonden. Sints dien tijd wordt dat vervoer onafgebroken voortgezet, en daar dat vervoer met inbegrip der manden geschiedt, zijn de mandenmakers niet in staat aan de veelvuldige bestellingen naar eisch te voldoen. Men verzekert onsdat door deze voorbeeldelooze verzendingen de aardappelen over weinige dagen in het Westland opgeruimd zullen zijn. Er zijn tuin- ders, die voor bun hoofd op 6enen dag 8 a 9 schui- ten, elke p.m. 420 halve mudden inhoudende ge- laden hebben. LeidiCour.) Maandag 27 Julij. Stierenmarkt in de Beemsier. Dingsdag 28 Paardenmarkt Woensdag 29 Runder- of Veemarkt Aan de Leden der Nederlandsche Vereeniging voor de Internationale Landbouic-Tentoonstellingen le Rijssel en te Hamburgen aan den belangstellenden Lezer van het Weekblad van Haarlemmermeerdie welligt reeds uu eenig berigt omtrent den afloop der tentoonstel- ling te Rijssel verwacht haddengeven wij te ken- nen dat het voornemen bestaat, na afloop der beide tentoonstellingeneen eenigzins uitvoerig verslag te geven van den uitslag der pogingen van de Vereeni ging om de Nederlandsche veesoorten op waardige wijze in het buitenland te doen vertegenwoordigen in hoeverre deze -pogingen gelukt zijn, en wat er met betrekking tot onzen veestapel en tot den Ne- derlandschen landbouw, op die tentoonstollingen te zien en te leeren was. Te Rijssel hebben wij enkele Nederlandsche land- bouwers ontmoet, o. a. de heeren: Bn. van der BorchMr. A. H. van Wiekevoort Crom melin, J. D. P r e u ij tII. S p r u ij tvan der Haak, G. C. van der Hoef, H. F. Bultman en J. Ott de Vries. Wij hopen en verwachten dat het getal Nederlandsche landbouwers te Hamburg veel aanzienlijker zijn zalen dat velen begrijpen zullen dat het in bun eigen belang en in dat van den vaderlandschen landbouw lioogst wenschelijk isdat men zich met eigen oogen eens ga overtuigen, hoe- ver onze naburen het in de kunst van landbouwen gebragt hebbenen wat wij van hen ter navolging kunnen overnemen. Wij zijn overtuigd dat alien,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2