- 138 Haariemmermeer. GEMEENTE-RAAD. maar van de melkkoeijen was over het algemeen het groote elder de eenige verdienste, daar zij meest alle scherp en hoog van kruisplatribbig, zeer eng tusschen de lieupen en grof van beenderen waren liet te uitsluitend aclit geven op de melkgeving is daarvan wel hoofd-oorzaak. Van werktuigen was de heer Peignat de groot- ste tentoonstellerook Stout en Jenken hadden nog al wat aangebragt. Het debiet van werktuigen op tentoonstellingen blijft bier nog steeds uiterst gering, zoodat het de fabriekanten en commissionnairs nog niet uitlokt tot het maken van groote kosten. De heer Andringa de lvempenaer had eene belangrijke verzameling van werktuigen, alle op zijne boerderij in gebruik, ingezonden. Er waren voorts vele werktuigen en gereedscbappendoor Priezen en Groningers vervaardigden daaronder die van vin- dingrijkheid getuigden maar over het algemeen zal het voorzigtig zijn, dat die liefhebberij tot uitvinden en wijzigen niet te zeer worde aangemoedigdwijl men beter zal doen erkend goede modellen na te volgendan te trachten eigen vindiugen of nieuwig- lieden daarvoor in de plants te stellen. MAAI- en SCHUDWEBKTUIG met HOOIHARK. Hoewel op den grond in de afdeeling Velsen en omstreken der Hollandsche Maaischappij van Landbouw verschillende producten kunnen en worden geteeld blijft de behoelte, ten gevolge van de kleine hoeveel- heid teelgrond door elken landbouwer of tuinder in gebruik te weinig gevoeldom kapitale landbouwwerk- tuigen in toepassiug te brengen. Eooi echter moet om den grooten veestapel, ook door behoefte nan mestalhier veel gewonnen wor den en mits eene menigte gronden vooral om en bij de Wijkermeer 's jaarlijks publiek worden verpacht, om op eenen bepaalden tijd gemaaid te zijn, ziet men zich dikwerf om volk verlegen, ten einde aan de ver- pligtingen te kunnen voldoen. Behalve de belangstelling in wezentlijken vooruit- gang op bet gebied des landbouwsdeed dit menig- een reikhalzend uitzien naar de werking van bet zoogenaamde grasmaaiwerktuig> den hooiscbudder en de hooibark. Dit verlangen is bevredigd geworden door de beeren Jhr. Bo reel van Hoogelanden deze drie werktuigen voor zich hebben aangesehaft, maar door verscbillende proeven in deze en de voor- gaande week voor ieder gegeven de deugdelijkbeid of niet doelmatigheid hebben doen blijken. De proeven leverden wel eenigzins verscbillende resultaten op, dat hoofdzakelijkja men mag met zekerheid zeggen alleen aan de geschiktheid van den grond en ook een weinig aan de soort van gras kan worden toegescbreven. Het grasmaaiwerktuig voldeed in den beaiune op meer jeugdig slap gras, waarvan te veel was blijven staan, niet algemeen. Bij eene latere proef op een ander stuk land, waar een meer stevig en langer ge- was stond, de grond vaster, gelijker en de akkers meer naast regte greppels lagen ging bet niet alleen wer- kelijk beter, maar had ieder de voile overtuiging, dat het machine bij doelmatig toebereid land en goede behandeling, gelijker dan een maaijer met de zeis kan doen, afmaait; en mogt bet den heer Keijservol- gens belofte gelukkendit maaiwerktuig zoo te stellen, dat zulks slechts een duim korter afmaaitalsdan is de uitvinding eene weldaad, en de toepassing een zegen vooral bij drukte of onbestendig weder. Mogt er eenige aanmerking op het maaiwerktuig worden gemaakt, op den hooiscbudder, bij goed toe- bereiden grondvoorzeker door niemand. Dit werktuig neemt al bet hooi-gras van den grond op, werpt het in de hoogte, en doet het zoo zuiver uit een gespreid nedervallen, als het door menschen- handen met mogelijkheid zoude kunnen gelegd worden. Op deze wijze verkrijgt men bij goed weder in zeer korten tijd zoodanig best krachtvol liooi, dat alleen voldoende is, om de kosten van dit werktuig spoe- dig goed te maken. Eindelijk verdient de hooibark zeer onze aandacht. Dit werktuig, even als de maai- en schudmackine met een paard bespannenbrengt in eenen zeer kor ten tijd veel hooi tot eene weers of dijken wel zoo dat zeer weinig tot naharken overblijft, en het hooi gereed ligt om op hoopen gezet te worden. Van eene proef met deze werktuigen is de tijd naauwkeurig opgeteekend, waardoor men heeft be- vonden dat vier bunders land met een een paards- maaiwerktuig in 8 /2 uur zijn afgemaaidin 3 uren goed geschud, en in 3 J/3 uur zijn bijeen geharkt zoodat in twee dagen tijdszonder overhaasting 4 bun ders droog aan den hoop zijn gezet. Voor het maaiwerktuig en de hooibark behoeft men twee, voor den hooischudder slechts een pcrsoon te gebruikenterwijl twee a drie menscken in den na- middag bij den dag van hooijengevoegd bij de twee die bet werktuig vergezellenvoldoende zullen zijn om het bedoelde hooiwerk in eenen dag te verriglen. B.... 29 Junij 1863 S. D. H. V L A S. Men zegt, dat de heeren vlasfabriekanten zich on- gerust makendat het algemeen zoo schoon te velde staande vlasniet behoorlijk zal kunnen worden af- gewerkt, uit gebrek aan menschenhanden; bij het stilstaan van schier bet meerendeel der fabrieken waar katoen verwerkt wordt, komt ons deze vrees ten eenemale ongegrond voor, bovendien bezigt men tbans in Erankrijk, naar het schijnt met gunstig ge- volg, en met groote besparing van tijd en kosten, eenige werktuigen, zoowel voor bet afdorsehen der bollenals voor het braken en zwiug^en. Op de tentoonstelling te Rijssel waren deze werk tuigen dagelijks in bewegingeen stcl van die werk tuigen van de grootste soort kost ongeveer 1200. S. d. C. Het Congres van Nijverheid zal te Rotterdam op Woensdag den 15den Julij's voormiddags 10 ure ge- kouden worden. Men behoeft geen lid der maatschappij te zijn, om aan dit Congres deel te netnen, hetgeen kosteloos geschiedt. Als puaten van behandeling voor de eerste afdeeling Landbouw", zijn verschillende belangrijke onderwerpen gesteld, als: Over de aanmoe- diging en de hinderpalen van den landbouw.De ver- wisseling van bouw- in grasland en omgekeerd en het weglaten van verbodsbepalingen daaromtrent in de pachtkontrakten. De invloed van bet droogleggen (draineren) op de gezondheid. Het overslibben der landen langs de rivieren. Het tot raeststof be- reiden der urine in de steden. De worm en leverbot- ziekte der schapen. Het te veel kleuren der kaas. De raelkmachine. - Het rooten van vlas en hennep. Rotterdam is gemakkelijk te bereiken, wij bevelen dus de landbouwers zeer aandie vergadering eens te gnan bijwonen; het zijn onderwerpen, die eene belang rijke bespreking waard zijn en bet zal dus geen verloren dag behoeven te zijn. Tot lid van den Jury voor de Internationale Land- bouio-Tentoonstelling te Hamburgis benoemd Jhr. Mr. D. R. Gevers Deijnoot. Zitting van Donderdag 2 Julij 1863. Voorzitter de Heer A. 't Ilooft. Tegenwoordig 10 ledenzijnde de Heeren Knaap, Koot, Bois, Lanser, Spaans, Verplof.ch, van Rijn, Klapwijk, van Vuuren, en de Voorzilter, De notulcn van 23 Junij II. worden gelezen en goedgckeurd. De Voorzitter deelt inede dat de Iteercn Amersfoordt en Schone set)riftelijk hebben kennis gegeven, verliinderd te zijn om deze Vergadering te kunnen bijwonen. 1°. Wordt overgegaan lot de benoeming van eenen tijdelijken Wethouder, ter vervanging van den Heer 't Hooft, die met de waarncming van bet Durgemeesterschap is belast. Bij de tweede stemming wordt daartoe benoemd de heer W. Verploegii, welke zich die betrekking iaat welgevalien. 2°. Is aan de orde bet door den Heer Verploegh in de vorigo Vergadering gedane voorstel, luidende: a Dat deze Raad een voorstel zal doen tot splitsing der gemeente in twee dcelen, en de scheiding te doen Ioopen op een afstand van 1500 el'lentusschen den Kruisweg en den Bennebroekerwegof b. Dat deze Raad zal voorstellen om bet traktement van den Burgemecster te verminderen van 1500 op 1200. De Heer Verploegh zegt daarop, bet eerste gedeeite van zijn voorstel in te trekkenen het tweede gedeeite zoodanig te wijzigendat zal worden voorgesteld om het traktement van den Burgemeester van f 1500 te brengen op f 1000. Do Heer Spaans neemt daarop het eerste gedeeite van het voorstel van den Heer Verploegh over, met die wijziging even- wel, om de scheiding voor te-stellen langs den Bennebroekerweg. Dit voorstel wordt daarop met 6 tegen 4 stemmen verworpen. De Heer Klapwijk stelt daarop voor te besluiten, dat een voorstel zal worden gedaan tot splitsing der gemeente in drie deeienen de scheidingen te doen loopen langs de Bennebroeker- en Vijfhuizerwegen. Omlrent dit voorstel staken de stemmen, zoodat de beslissing tot de volgende Vergadering wordt uitgesteld. Het tweede gedeeite van het voorstel van den Heer Ver ploegh, komt daarop in behandeling, en wordt na eenige dis- cussie met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. 3°. Worden de termijnen van invordering van den hoofde- lijken omslag, dienst 1863, bepaald op 17 October en 19 De cember 1863. 4°. Worden gelezen en voor nolificatie aangenomen eenige ingekomen stukken, als: a. Procesverbaal van de kasopneming bij den Gemeente- Ontvanger. b. Brief van P. van der Loo, benoemd Hulp-Onderwijzer te Nieuw-Veunepnopens den tijd zijner in functie-treding. c. Weekblail van Haariemmermeer, n°. 26. d. Staatsblad van 1863, n°. 6871. e. Provinciaalblad van 1863, n°. 18. 5°. Worden goedgekeurd eenige door den Gemeenle-Ontvan- ger aangeboden staten van restanten en oninbare posten, we- gens den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting. 6". De Heer Verploegh vraagt, of do Iloofd-Commies Strick- ling de tappers mag aanraden bij wien zij hunno dranken moeten koopen. De Voorzitter beantwoordt zulks ontkennend en zal den Hoofd- Commies daaromtrent onderhouden. 7°. Do Heer Koot vraagt, of aan den Heer Crommelin ver- gunning verleond is om banken langs den Kruisweg te plaatsen, hetwelk schrikverwekkend is voor paarden. De Voorzitter zegt, te zullen onderzoeken of bet Polderbe- stuur er vergunning toe verleend heeft, en te zullen verzoeken om ze weg te nemon. 8°. De Heer Buis vraagt of er reeds onderzoek is gedaan naar de sluiking aan de Vijfhuizer rolbrug. De Voorzitter zegt, dat de verordening op de invordering weldra moet worden herzien en wil het maken van verande- ringen in de surveillance tot dien tijd laten rusten. 9". De Heer Verploegh vraagt, of er reeds onderzoek is gedaan in zake bet wonen buiten de gemeente van den Ambte- naar Licht. De Voorzitter zegt, dat die zaak voorloopig blijft zoo als'zij is. 10 De Heer Spaans uit de wenschclijkheid van eene spoedige herzicning der verordening op de invordering van bet gedestilleerd. Daarna wordt do Vergadering gesloten. AANMOED1GING van DE GEWAPENDE DIENST. Haarlemmermeer 30 Junij 1863. Onder meerdere inrigtingeu en vereenigingeu van nut en liefdadigheiddie langzamerhandeven als elders, in de gemeente Haariemmermeer tot stand komen, heeft zich daar ook ten verleden jare door de ijverige medewerking van den te vroeg ontslapen burgemeester Mr. Pabst, en onder zijn voorzitterschapgeeonsti- tuiierd eene plaatselijke commissie van het Ponds ter aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nedelilanden. Behalve de heer voorzitter werden leden van die commissie de heeren: Mr. J. P. Amersfoordt, (thans onder-voorzitter) J. C. van de Blocquerij Jr. P. Lanser, P. A. Vermeulen (sedert naar elders vertrokken) K. Rodenburg, H. Meijer, P. de Breuk en J. L. van der Moer, welke laatste tot OA* ponmngmoootor werd beilOeilld. Deze commissie besloten hebbende om in de week waarin in deze maand Junij de gedenkdag voorviel van het roemrijk strijden der Nederlanders onder hun- nen zoo dapperen als grooten veldheerP r i n s W i 1- lem van Oranje, later onzen geliefden Koning Willem II., in den slag bij Waterloo, en van onze zege en onafbankelijkheid in dien strijd bevochten, eene collecte voor het fonds te houdenmaar zich in leden-getal te klein achtende voor de goede uitvoering dier taak, werden aan haar eenige geachte ingezetenen dezer gemeente toegevoegddiedoor haren voorzitter daartoe uitgenoodigd, zich hadden bereid verklaard tot de volbrenging van dit werk van liefdadigheid. Ilet waren de Heeren: E. K nib be, K. J. Kroon, B. Lab rijn, J. van Vuuren, L. H. E ller man, J. C. C. Dettmeijer, Ks. van den B r a n d, J. v a n de Wa 1, J. K1 apwijk, G. van To 1, A. L. Breure, C. van Beinum, W. Verploegh, P. Kos, C. Tan is, Kie vit, J. C. van de Blocquery Jr. P. Beers, B. V. Slothou wer, S. Nagtegaal, A. Bok, B. Buis, J. G. Schone, M. van Tol, J. van der B e e kJ. B o 1Thomas en S. van den Ban. Deze heeren collecteerden in vereeniging met de leden der commissieieder in de hun daarvoor aan- gewezene afdeeling dezer gemeente en wel als volgt Opbrengst In de sectien A. en D. hunner collecte. B. V. Slothouwer en S. Nagtegaal9,88£. In de sectien B. en C. Thomas en S. van den Ban6,99. In de sectien E. en F. A. Bok en B. Buis7,34. In de sectien J. en G. Kievit en C. Tanis7,36. In de sectien H. en I. J. C. van de Blocquery Sra J. C. van de Blocquery JrI 13,57. P. BeersJ In de sectien K. en L. J. L. van der Moer en B Labrijn9,05£. In de sectien M. N. en O. W. Verploegh en F. Kos20,68£. In de sectien P. en Q. A. L. Breure en C. van Beinum5,90. In de sectie R. K. Rodenburg en G. van Tol12,41. Transporteere 93,19£.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2