WEEkBLAI) van 1805. Vrijdag, 17 Julij. Ilaarlemmermeer-Polder. HaarSemmermeer LasidSjouw. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN G E W IJ D. WiersSe Jfatirgang. HoofclredacteurC. E. DE CLERCQ. Wat men in Frankrijk van het Ilolland- sche Vee heeft gezegd. tf\AR[p HAARLEMMERMGER Abonnementen worden aangenomen bij dc Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE,Haarlem bij den Heer BRIEVENGA ARDER tc Jlaarlemmerttteer en verder bij alle soliede BOEKIIANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is f 6,in het Jaar. E!ke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advebtentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts. behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteurte Amsterdam. Aan het rapport van den Hoofdopzigler over de maand Mei ontleenen wij het volgende: A. OMTEENT DE WERKING DEB STOOMTUIGEN Dat ten gevolge van den voldoenden waterstand geen der stoomtuigen in werking is geweest. Gedurende deze maand zijn geleverd 2170 mud Ruhrkolen. Aan het einde der maand bedroeg de voorraad 7141 mud Engelsche 2005 J/2 mud Bel- gische en 30,041 mud Ruhrkolen, tezamen 39,188 mud. B. OMTEENT HETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VER- R1GT IS a. Aan den Leeglwater is het personeel voortgegaan met het versterken der pompbalansen door ijzeren beugels, waarmede thans alien voorzien zijn. Vier schalmen der pompkettingen die gebroken warenzijn door nieuwe vervangen. Door den machinist D e lh a e s is gemaakt een geheel ijzeren rolpaal, die op een bogt in den jaagweg nabij Hillegom zal worden ge- plantst; voldoet dezedan kunnen naar behoefte al de houten rolpalen door zulke ijzeren worden ver vangen. Een dergelijke proef zal ook worden geno- men met een ijzeren waarschuwingsbord. b. Aan den Cruquius is het personeel bezig geweest met het in orde brengen der kleine machine, opdat dit zoo noodigbij het herstellen der harten aan den Cruquiusin werking zou kunnen worden gebragt voor dit stoomtuigje is aan den heer Eig^ebesteld nieuwe voedingskleppcn met kast en een direct be- iaste veiiigheidsklep met toebehooren op de ketel voigens het voorschrift van het Rijk. Voorts zijn nog eenige kleinere werkzaamheden verrigt. c. Aan den Lynden is in de eerste dagen der maand een begin gemaakt met het droogmaken der funderings- put, tot het herstellen der pompharten, waartoe van den Leeghwater gehaald zijn de locomobile en de cen- trifugaaipompdie pomp kwam op den llden Mei in werking en het personeel is op den 13den daaraan- volgende begonnen met bovengenoemde herstelling. Bij onderzoek is gebleken dat vier pompharten in zeer goeden staat verkeerden en geene herstelling be- hoefden; doeh dat de vier overigen moesten voorzien worden van enkele nieuwe vakken beukenhouten bedding; drie dier harten moesten uitgeligt worden, terwijl de vierde binnen de pompbuis kon hersteld worden. Het uitligten en herstellen heeft geheel plants gehad, en zijn al de harten weder in de pom- pen geplaatst. De toestand der pompzuigers was mede zeer gun- stig. Aan vier zuigers behoeft niets gedaan te worden aan de vier anderen is slechts eene geringe herstel ling noodig, namelijk het vernieuwen van eenige gedeeiten der houten randen en het inbrengen van enkele nieuwe bouten en klinknagelshetgeen in weinige dagen zal zijn afgeloopen. Tijdens het droog zijn der funderingsput is de dennenvloer door losse werklieden schoongemaakt. Het personeel is voorts met verschillende kleinere werkzaamheden bezig geweest. C. OMTRENT ANDERE WeRICEN Bij mijlpaal n°. 17 is andermaal een lek ontstaan ,«loor scheuren in den veenachtigen grond veroorzaakt, hetwelk door ontgraving, aanvullen met klei en be- ■z waren met zand hersteld is. De beplanting van den Venneperweg, westzijde, bevond zich bij de opneming in den loop der maand door den lieemraad S. de Clercq Wz. en den hoofdopzigter gedaan, in vrij goeden staat, wat be- treft de iepen- en essenboomen, van de populieren waren slechts weinigen dooddoch velen verkeerden in kwijnenden staat. De boomen langs den Venneperweg, oostzijde zijn door den aannemer geplant, op 50 stam-iepen nn, die hij te kort kwam, terwijl nog 68 boomen, die kier niet konden geplaatst worden, op den Ben- nebroekerweg, oostzijde, zijn geplant. Veertien bruggen in den polder zijn door den aannemer van nieuwe bovendekken voorzien. De aanbesteedde verdieping der togtenis op het uitbaggeren der dammen na, waarmede men bezig is, voltooid, hoewel de tijd van oplevering eerst op 15 Julij verviel. Vergelijking met vorige Jaren. Mei. 1863 1862 1861 TJren werking Geraiddeld aantal slagen per ruinuut Mudden steenkolen verbruikt. Gevallen regenin strepen 24.10 32.21 48.59 140.05 129.32 105.15 Gemiddelde waterstand 4.85 4.79 4.70 Hoogste stand aan het Krnisdorp. 4.82 4.76 4.67 Van de aanbestedingenden 14den Julij 1863 in het logement de Kroon te Haarlem gehouden is de uitslag geweest als volgt Het vervangen van de houten rolbrug over de ring- vaart bij Lissedoor een ijzeren wagenbrug. Voor het eerste perceel waren S inschrijvers; de laagste insehrijver was de firma Gebr. Schneider en Lastdrager, te Nieuwediep, voor 8360. Voor het tweede perceel waren mede 8 inschrijvers, waar- van de laagste was J. Groenewegen, te Haar lem voor 1486. Voor de herbesteding van de verdieping der ring- vaart achter Haifwegwaren ook 8 inschrijversde laagste daarvan was J. Kalis Kz.te Sliedrecht voor 3848. Voor de Vergadering van Hoofd-ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, op Woensdag 22 Julij 1863, des morgens ten 10 ure, in de regentenkamer van het Oudemannenhuis te Haarlemzijn de vol gende punten ter behandeling gesteld a. Mededeelingen betreffende aanbestedingenver- pachtingenden staat der kas enz. b. Aangehouden gedeelte van het voorstel van Dijk graaf en Heemraden omtrent de begrinding der leng- tewegen. c. Benoeming van eenen Heemraad. d. Nader verzoek van den heer Kits Nieuwen- kamp, wegens schade aan de Hillegommer pont. e. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden omtrent den verkoop van veengrond aan Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Idem betreffende de verordening op het her- schieten. g. Idem aangaande den verkoop van polderkade aan R. Los. h. Idem over verhuring van grond aan Jhr. Mr. D. Rutgers van Rozenburg. i. Idem omtrent grond in opstal nan H. A. B u 11- 1)3 an Hzn. Voorstel tot goedkeuring der delimitatie van gronden van Vrouwe A. E. W. Koenen, weduwe Jhr. Mr. D. Rutgers van Rozenburg. I. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot aan- koop van een staalketting voor den Leeglnoater. m. Rapport der commissie voor de af- en over- schrijvingen dienst 1862. Bij den Biirgerlijken Stand zijn aangegeven: vaii 7 tot 14 Julij 18G3. GEBOREN" Jens, zoon van A. J. Kofoed en A. C. Bok- hoven. Jan zoon van Maria Ersiena van Oijik. Vin- centius, zoon van F. Luke en L. van Duis. Maria Sophia, dochter van B. dc Ruijte cn P. van Meel. Maria Anna dochter van A. Stokman en Al. Schoorl. Mariadochter van P. Kruisveld en J. Rcuzen. Aarlje dochter van G. Bax en J. de Boom. Leendcrt Servaas, zoon van J. Kamerling en C. II. van Es. Cornelia dochter van D. Snijder en G. Been. Arnold Leonard Jan, zoon van J. C. van de Bloc- querij en A. M. F. Beijerinck. Cornelis zoon van G. de Vrie9 en K. van Rooijen. Johanna Maria, dochter van A. Prnijssers en C. Boezer. OVERLEDEN Trijntje, oud 8 maanden, dochter van C. Leeflang en C. Terpstra. Johannes, oud 5 maanden, zoon van L. Speelmans en C. van Babel. Harm Poulusoud 3 jaren zoon van H. S. de Vries en A. F. Janssen. Wil li elm us oud bijna 3 maanden zoon van J. G. Legel en C. van Bergen. Cornelisoud 5 maanden, zoon van D. Bee- repoot cn N. Appelman. Fredrik oud 2 maanden zoon van P. Wagenraaker en Al. van der Gragt. Hendrik, oud 2 jaren, zoon van H. Twigt en Al. van Stijn. Arie, oud 1 maand zoon van C. van der Vlist en D. van Dam. Klaas Beek oud 31 jaren, ongehnwd. LEVENLOOS AANGEGEVENEcu kind van W. Davidson en AL Mienis. ONDERTROEWD J. de Ruiter met C. Lewis. E. C. Havenstroom met G. L. Ringeliug. GEHUWD Geene. Omtrent het Hollandsche rundveedat te Rijssol werd tentoongesteldvonden wij het volgende ge zegd in de Revue d'Ecotiomie rurale, door den re- dacteur van dit Weekschrift, den heer M. A. de Lavalette, die in persoon te Rijssel was. De wedstrijd te Rijssel was, wat het vee betreft, internationaal voor Belgie en Holland (Nederland) maar wij gelooven nietdat hetgeen hier tentoonge steld werd, een juist denkbeeld kan geven van het rundvee in deze beide landenhet meerendeel toch van het hier aanwezige vee liet in vele opzigten te wen- schen over. Wij wenschten te weten, waarom de Belgi- sche en Hollandsche landbouwers met niet meer aandrang aan de heusche uitnoodigitig der stad Rijssel hadden gehoor gegevenen te meer wijl zulk eene tentoon- stelling bepaald in bun voordeel moest gencht wor den, omdat het Hollandsche rundvee zeer veel aftrek in Frankrijk vindt. Men antwoordde onsdat de tijd van het jaar er niet zeer geschikt voor wasdat vela koeijen op kalven stondenen dat het dan gevaar- lijk was hun zulk een lange reis te laten doen (f). (1) Wij laten (lit antwoord voor rekoning van hem, dio het gaf, doch het opgeven van een vcrkccrde reden was zekef voor Holland's eer verkieselijker, dan hot vermelden der ware oorzaak volkomen gehrek aan helangstclling bij het meerdrt- deel der veehondcrs zou geweest zijn. (Red.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1