WEERBLAD van 1865. Vrijdag, 24 Julij. Vievde •Faargamg. Hijulaod. Haarlemmermeer-Polder. Ilaarlemmermeer. Ferschillende Polders. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BE LANGEN GEWIJD. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. H.URLGMMERMIiKR, V.' Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BRED ERODE, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Ilaarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is J 6, in het Jaar. EIke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advektentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., bekalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam Dijkgraaf en Hoogheemraden van Eijnland, hebben ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat bij een gemeenschappelijk besluit van Gedeppteerde Staten van Zuid- en Noord-Holland, d. d. 23/25 Junij 1863 is vastgesteld een ontwerp van wijzigingen van het reglement van Eijnland; dat dit ontwerp, gedu- rende edne maand, ingaande den 17den Julij (Zon- dagen uitgezonderd)van des morgens 10 tot des namiddags 1 ure, ter inzage zal liggen op de Ge- meente-Secretarien van de hoofdplaatsen der distrieten en onderdistrictenalsook in de lokalen van de stoom- gemaalwerktuigen de Cruquiusde Lijnden en de Leegh- waler, en op de Secretarie van Eijnland te Ley den; dat zij, die tegen dit ontwerp bedenkingen mogten wenschen te maken worden uitgenoodigd die schrif- telijk aan Dijkgraaf en Hoogheemraden mede te deelen, uiterlijk op den 18den Augustus aanstaande. In de vergadering van hoofd-ingelanden van 22 dezer is de hoofd-ingelaud Mr. J. W. H. Eutgers van Eozenburg tot heemraad verkozen, ter aan- vulling der vaeature door het overlijden van den heemraad J. A. Pol ontstaan. Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de maand Junij ontleenen wij het volgende A. OMTEENT DE WERKING DEE STOOMTUIGEN Dat ten gevolge van den voldoenden waterstand geen der stoomtuigen in werking is geweest, Gedurende deze maand zijn geen steenkolen geleverd. Aan het einde der maand bedroeg de voorraad 7141mud Engelsche, 2005 mud Belgische en 30029 mud Euhrkolen, te zamen 39176 mud. B. OMTEENT HETGEEN AAN DE STOOMTDIGEN VEK- EIGT IS: a. Aan den Leeglncaier is gedurende 171 J/j uren, water uit de ringvaart in den polder ingelatenmet geheel geopende sluisdeuren door het eenige luik in den stortvloer aanwezijr. Door het personeel is een der oude pompzuigers uit elkander genomen en gesloopt, en een nieuwe zui- ger in elkander gezet, van houten en lederen randen voorzien en in de pomp pasgemaakt. Voorts zijn al de rookgangen en de algemeene rooktrekking achter de ketels schoongemaakt. b. Aan den Cruquius is het personeel werkzaam geweest met kleine herstellingenvoor het onderhoud der wegen en met het maken van dertig ijzeren krab- bers tot gebruik op de grindwegenals ook met het stellen van eenige gegoten ijzeren mijlpalen ter vervan- ging van versleten houten mijlpalen. Op den laatsten Junij is een aanvang gemaakt met het droogmaken der funderingsput met het kleine stoompompwerktuig tot het nazien der pompharten. c. Aan den Lijnden heeft het personeel de. her- stelling der pompzuigers voltooiden eenige andere kleine herstellingen aan de machine verrigt. C. OMTEENT ANDERE WERKEN De wegen verkeeren in goeden staat van onderhoud. De twee aanlegplaalsen ter wederzijde van den Leegh- usater zijn afgetimmerd; van de beide anderen zijn de palen geheid en is men met het maken der gordin- gen over die palen bezig. Voor de nieuw te begrinden wegen was het volgende geschied Van den Sloterweg bij den Lisserdwarsweg was de aardenbaan over 1600 el, en de kas over 600 el gereed en de eerste grindlaag over 200 el gespreid. De aardenbaan op den IJweg tusschen Vijfhuizer- en Kruisweg, was over 2200 el voltooid en over 1500 el de eerste grindlaag gespreid. De aardenbaan, ter lengte van 8000 el, was ge heel voltooid op den Sloterweg van den Bennebroe- kerweg tot het begrinde gedeelte bij den Kruisweg, en van den Kruis- tot den Vijfhuizerweg, en op den Aals- meerderweg van den Venneper- tot den Vijfhuizerweg. De eerste grindlaag was op laatstgenoemde wegen ter lengte van 6000 el gespreid. Vergelijking met vorige Jaren. Junij. TJren werking Gemiddeld aantal slagen per minuut Mudden steenkolen verbrnikt. Gevallen regen, in strepen Verdampingin strepen Gemiddelde waterstand Hoogste stand aan het Kruisdorp. 1863 1862 1861 47.00 119.85 4.80 4.78 92.52 109.85 4. SI 4.72 161 5.622 1819£ 104.08 120.38 4.07 4.55 Bij de opening der stembriefjes voor de verkiezing van 4 leden voor den gemeenteraad te Ilaarlenimermeer is gebleken dat zijn ingeleverd 118 geldige stem briefjes, zoodat de volstrekte meerderheid 60 was. Uitgebragt zijn op de heeren: A. 't Hooft 73 stem- men, J. Tensen 70, W. Verploegh 67, J. G. Schone en J. C. van der Wal elk 39, A. Kuiper 22, M. Tanis 20, N. van Egmond 13, N. T. Dorbeck 11, C. Lewis 10, J. C. van de Blocquerij, M. van Tol, J. van der Poel en L. II. Ellerman elk 9, N. J. Immink en P. Beers elk 8, E. E. van Praag 6, J. Eodenburg en W. D. Meijer elk 4J. van der Sluis 3 C. Dijt, P. de Breuk, Geurtsen van Baarskamp en C. Bulk elk 2 stemmen, A. G. J. Timmermans, B. V. SlotbouwerC. Tanis, K. Eodenburg, P. Bier, E. Thomas, Kofoet, Z. BestmanJ. Hijkoop, A. van ZantenL, van Dalen, II. PruissenW. Nomen, C. van Kempen, B. Labrijn, J. L. van der Moer, D. Erancen en P. Arsse elk 1 stem. Derhalve zijn herkozen de heeren A. 't H o o ft J. Tensen en W. Verploegh. Terwijl er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. G. Schone en J. C. van der Wal; welke be- paald is op Dingsdag den 4den Augustus 1863. Op den 18den Julij 1863 werd alhier eene ver gadering gehouden van de plaatselijke commissie voor de oprigting van een Nationaal Gedenkteeken voor No vember 1813 enz. De commissie, zich geconstitueerd hebbende, be- sloot om over te gaan tot benoeming van een bestuur bestaande in 1 voorzitter, 1 vice-voorzitter, 1 secretaris, 1 penningmeester en 2 leden. Er waren 26 leden ter vergadering tegenwoordig. Tot vooizitter werd benoemd de heer A. 't Hooft; tot vice-voorzitter Mr. J. P. Amersfoordt; tot se cretaris D. E g g i n k; tot penningmeester J. G. S c h o n e; tot leden J. Eodenburg, en H, Meijer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 14 tot 21 Julij 1863. GEBOREN Teuniszoon van G. van der Wolf en B. van IeperenChristiaan zoon van R. Boode en M. Kolsteeg. Machiel, zoon van A. Timiners en A. C. van Dijk. Cor nelia, zoon van W. Bledderwijk en S. de Bruin. Adrianus, zoon van G. Treur en L. de Poter. Jan Antonie, zoon van L. Tinholt en M. Bros. Gerrit Aalrich, zoon van A. Kei- lcer en H. C. Apfeld. Pieter, zoop van D. de Jong en M. Knor. Jannetje Cornelia Jacoba, dochter van J. Rodenburg en A. C. Klaare. Maria Catharinadochter van II. van Neer en A. H. Balhorn. Christiaan zoon van G. Verbeek en P. Goedeman. Martinus, zoon van P. de Vries en J. van Soest. OVERLEDENMaria oud 18 dagendochter van T. Er- kelens en C. Moleman. Diemvertje de Boer, oud 68 jaren weduwe van Pieter Beek. Arnold Leonard Jan, oud 1 week, zoon van J. C. van de Blocquerij en A. M. E. Beijerinck. Johanna, oud ruim 4 maauden, dochter van W. Kasbergen en A. van Zeijst. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van E. Tanis en E. de Vries. ONDERTROUWDC. Knor met J. Muijs. GEHUWD J. van der Lee met J. Peeters. ECHTSCHEIDING tusschen P. Bakker en T. Zuidland. VEBBETEEING van den WATEESTAAT IN Pruissen en Mederland. In Pruissen is men in den laatsten tijd ijverig bezig met het uitvoeren van groote verbeteringen in den waterstaat van het land, door verbetering van den loop der rivierenbedijkingen, waterlossingen enz. De regering ondersteunt dit krachtig en wel op de volgende zeker zeer doelmatige wijze. Er zijn zeven landbouw-ingenieurs van rijkswege in de ver- schillende distrikten van het Eijk aangesteld. Zoodra er in eenige streek herhaalde klagten over den alge- meenen toestand van den waterstaat gehoord worden, stelt de ingenieur een voorloopig onderzoek inen na daartoe magtiging te hebben ontvangen, ontwevpt hij een plan van verbetering, met begrooting der kosten, te verwachten uitkomstenenz. Deze aanvan- kelijke werkzaamheden geschieden geheel ten koste van de regeringwijl men heeft ondervonden dat het zeer bezwaarlijk is om van de belanghebbenden deel- neming of geldelijke bijdragen voor deze voorloopige ontwerpen te verkrijgen. Wordt nu de uitvoering wenschelijk en mogelijk geaeht, dan worden de be langhebbenden daarop gehoord. In verband met de daarop bestaande wetgeving wordt dan eene korpo- ratie der belanghebbenden gevormd en aan deze het regt van onteigening ten algemeenen nutte verleend, en veelal aan haar tevens andere voorregten, als vrijdom van briefport, zegel en registratie, enz. ge- schonkenen voorts hare regten en verpligtingen vast gesteld. De belanghebbenden kiezen dan hun eigen bestuur, dat uit vijf tot twaalf leden bestaat en aan hetwelk door de regering eenige leden uit de plaat selijke besturen en een ingenieur toegevoegd worden. De kosten van uitvoering komen voorts, zoover er geen landsbelangen aan verbonden zijn, ten laste van belanghebbenden. Op deze wijze zijn in de laatste jaren een aantal groote en belangrijke werken uitge- voerd en hebben vele streken eene aanzienlijke ver betering ondergaan. In Nederland is de waterstaat reeds van de vroegste tijden af eene der meest belangrijke lands-inrigtingen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1