A©¥EIEfEITIlEIo - ISO Landbouw. Openbare Herbesteding, geweest, en het eigen of plaatselijk belang heeft buiten staatszorg of staatshulp om magtige korporatien doen ontstaandie zeer zegenrijk op de welvaart van het land hebben gewerkt. De inrigting van onzen waterstaat wordt dan ook met regt als eene der besten geroemd, en men heeft hier getoond hoezeei* de staatsvoorzorg kan worden ontbeerd, waar de volksgeest krachtig is en men door aaneensluiting en zelfbeheer voor eigen belangen krachtig weet te handelen. Intusschen heeft de laatste tijd hierin wel eenige verandering gebragt. Vroeger bezaten de waterschap- pen groote voorreglen en regtsmagt, en konden daar- door krachtig handelend optreden; doch in overeen- komst met de latere staatsregeling heeft die magt vele beperkingen moeten ondergaan. Doch daardoor is ook welligt de zelfwerkzaamheid van die besturen minder krachtig geworden en is het keurslijf van wettelijke en administratieve bepalingenwaarin zij meer en meer beklemd raken, zeker niet zeer be- vorderlijk voor het ontwikkelen van zelfstandigheid en eigen vverkzaamheid tot het verbeteren der bestaande toestandendoor het ontwerpcn en uitvoeren van belangrijke werken. Ook bij de belanghebbenden zelven ontbreekt het daartoe veelal aan genoegzame aaneensluiting en het krachtig optreden en werkzaam zijn voor de algemeene belangen, en berusten zij veelal liever in den van ouds bestaanden toestand. Het is dus de vraag, of tegenwoordig in ons land ook eene dergelijke aandrang van staatswege niet somwijlen zeer nuttig zou kunnen werkenzonder dat die in eene staatsvoogdijschap zou behoeven te ontaarden. De tusschenpersonen b.estaan daarvoor in het korps van den waterstaat; indien het aan hen algemeen of aan sommigen in het bijzonder werd opgedragen een open oog te hebben voor de landbouwbelangen die met den waterstaat van hun distrikt in verband staan, en zij werden aangemoedigd daartoe krachtig werkzaam te zijn door het wijzen op mogelijke ver- beteringen en het ontwerpen van plannen daartoe, zonder te wachten tot dat de veelal sluimerende be- langstelling was opgewekt van hen, die daarvan de last ondervinden of het voordeel zouden genieten dan zou dit welligt op krachtige wijze een verbeterden toestand van onzen waterstaat en ons polderwezen kunnen bevorderen, waaraan, bij de ontwikkeling van den landbouw, in vele streken van ons land zeer groote en dringende behoefte bestaat. VOORUITGANG in DEN BEEMSTER {uit de Mededeelingen van den Heer J. Boumanin het Tijdschrift van Nijverheid.) In den Beemster, welke 6000 bunders groot is, waarvan slechts 150 bunders bouwland zijntelde men in Junij 1862 het navolgende rundvee: 49 stie- ren, 132 ossen, 6503 koeijeu, 886 hokkelingen en 922 graskalverente zamen 8492 stuksgelijkstaande met 1 Yt. stuks groot vee per bunder. Bovendien waren er aanwezig 23478 schapen en 12236 lam- meren, alzoo te zamen 35714 dat is nagenoeg 6 stuks op het bunder. Er zal waarschijnlijk wel geen streek in Nederland zijn, ja welligt ook daarbuiten nietwaar op een gelijke uitg^strektheid grond zulk een rijkeu veestapel gevonden wordt. Neemt men daarbij de hooge boter- en kaasprijzen der laatste jaren in aanmerkingen de vermeerderde opbrengst der schapen door het kruisenvroeger met Leicester- later vooral met Lincolnrammendan is het niet te verwonderen dat aldaar de pachtprijs thans vrij ge- regeld 70 lot 80 per bunder bedraagten die bij openbare verhuringen soms tot ver over de/ 100 wordt opgedreven. Dat het houden van zulk een aantal vee ook eene meer zorgvuldige behandeling van het land vereischt, spreekt van zelf. De bemesting wordt dan ook meer en meer verbetcrd; de gier, die vroeger algemeen verloren ging, wordt thans bij velen met zorg ver- zameld en over het land verspreideene menigte gierputten zijn aangelegd, waaronder eenige gemet- selde waaruit de gier gepompt of geschept wordt en vervolgens met gierkarren over het veld gebragt. Men maakt ook veel gebruik van baggeraardedie met koemest vermengd en aan de vorst blootgesteld, in het voorjaar over het land wordt uitgespreid. Unjer of paardenstaartweleer de schrik der weilan- den, is sedert het gebruik van den wentel of weide- sleep (hort) en begieren, voor een groot gedeelte verdreven en genoegzaam onschadelijk gemaakt. Men erkent ook meer en meer het nut van eenen lagen waterstanden dien ten gevolge is het zomer- peil 15 Ned. duimen verlaagdterwijl aan het uit- baggeren en diep houden der slooteu veel meer zorg wordt besteed. Van de 49 molens met schepraderen die daar thans derde-halve eeuw bestaan hebben, zijn nu reeds 48 met vijzels voorzien, waardoor de be- maling aanzienlijk verbeterd is. Ook de wegen zijn veel beter dan weleer, hoewel het wel verwondering moet baren dat men in zulk een rijken polder daarmede zoo lang heeft kunnen talmen. Daarin heeft de Haarlemmermeerpolder een schoon en navolgenswaardig voorbeeld aan alle oude en toe- komstige polders gegeven. Geene kosten zijn zeker zoo wel besteednoch kunnen zulk een invloed op den vooruitgang eener streek hebbendan die aan de verbetering der wegen en de middelen van ver- keer besteed. Maar de Haarlemmermeerpolder moge daarvan ook het ware gebruik leerenopdat da wegen niet alleen dienen tot vermeerderden uitvoer van landbouwvoort- brengselenmaar ook en vooral tot het invoeren van meststoffenen men alzoo door het toenemend ver- bouw van ruim geldgevende gewassen den grond niet uitputle, maar integendeel zijne vruchtbaarheid steeds doe toenemen. Uit Hamburg schrijft men ons, dd. 20 Julij Het vee, dat door de Nederlandsche Vereeniging was ingezonden, en dat per stoomboot over zee van Rotterdam hierheen was vervoerdkwam in goede orde aan. Daaraan zijn de volgende prijzen ten deel ge vail en een Noord-Hollandsche stier, eersten prijs van 100 thaler, der kategorie Hollandsch ras; een Groninger stier, eersten prijs van 75 thaler, der kategorie niet genoemde rassenNoo.rd-Ilollandsche vaarzen, derden prijs van 20 thaler, der kategorie Hollandsch rasGroninger en Drentbsche koeijen twee prijzen, elk van 25 thaler, der kategorie on- genoemde rassen. Het Eriesche vee dat onder de kategorie Marsch (laaglands) rassen was opgegevenachtte de Commis- sie van beoordeeling daaronder niet te behooren en werd dit daardoor van de mededinging uitgesloten. Eenige Oost-Eriesche veehandelaars hadden nog al wat Hollandsch en Groningsch vee tentoongesteld en gin- gen wel met ruim veel prijzen strijken. Zeker is het, dat liet Hollandsche vee hier beter nog dan in Rijssel te voorschijn kwam, en door me- nigeen als uitstekend bewonderd werd. Na de En- gelsche stieren en koeijendie op voortreffelijke wijze vertegenwoordigd warenmogten voorzeker de Hol landsche koeijen, en vooral die welke door de Ne derlandsche Vereeniging waren ingezonden, zeer in aanmerking komen. Het doel om meerdere bekend- heid aan het Hollandsche vee te geven, is dan ook voorzeker bereikt geworden hoewel het moet worden erkenddat de heeren veehandelaars zeer goed op de hoogte zijn om te w'eten welk vee zij uit Holland moeten aanvoeren en naar welke plaatseu het gezon- den moet worden. Vooral Silezie schijnt veel Hollandsch vee te trek- ken. De helft van het vee der Vereeniging is tegen behoorlijke prijzen verkocht geworden; dragtige vaar zen en melkgevende koeijen zouden hier zeer goed zijn te plaatsen geweest. Eenige daarvoor het meest geschikte runderen worden nog van hier naar Enge- land gezonden. Over het algemeen is de tentoonstelling uitne- mend geslaagd en er was veel schoons en voortref- felijks te zien. Het weder was niet zeer gunstig het regende alle dagen en de laatsten zelfs den ge- heelen dag door terwijl het daarbij zeer guur was, hetgeen voor het vee ook niet zeer gewenscht was de toevloed van belangstellenden was buitengewoon groot. Aan Hollandsche produktendoor tusschenkomst der Vereeniging ingezonden werden nog de volgende prijzen toegekend de groote bronzen medaille aan Hollandsche kaas van W. Wernink, te Gouda; de kleine bronzen medaille aan kaas van de firma Tue- nenbroek, te Amsterdam, en eene eervolle ver- melding aan de teenen en hoepels der Maatschappij van Landaanwinningte Dordrecht." In het Tijdschrift van Nijverheid deelt de heer Bouman mededat men in den Beemster in de maand October van voorleden jaar en later een nieuw ongemak onder de schapen heeft opgemerktwaar van de gevolgen meestal doodelijk waren. Inzonder- heid kwam deze raadselachtige ziekte bij jarige scha pen of zoogenoemde jonge overhouders voor. Onge- merkt beginnen zij daarbij langzamerhand te verma- geren, vergezeld van aanhoudende dunnen afgang, hetwelk vervolgens in volslagen uittering en met den dood eindigt. In 't begin zag men deze ongesteld- heid aan voor't ongansdochbij het openenbleek dit het geval niet te zijnde lever van natuurlijke grootte en kleurgaf geen het minste spoor van gal- ligheid noch waterzucht. Het vleesch was geheel verdwenen, slechts zag men nog hier en daar een enkel klompje vet. Dit ongemak spaarde evenmin de beste, meest veredelde schapen, als anderen van minder kwaliteit. Er waren aldaar veehoudersdie van tien tot veertig a vijftig stuks aan deze ziekte verloren. Staan wij met ons slagtvee verre ten achteren bij de Engelschenmet ons melkvee overtreffen wij ze zonder twijfel, en had men te Londen eene reeks uitmuntende Hollandsche of Friesche en Groninger melkkoeijen, met hare prachtige melkspiegels en 25 kan daags gevendetentoongesteldhoogstwaarschijn- lijk zou dit een gunstigen invloed hebben gehad op onzen handel in melkveemisschien ook in fokstie- ren. De heer Mr. A. II. van Wickevoort Crom- inelin, de eenige Nederlander die genoeg onderne- mingsgeest heeft gehad om vee in te zenden had volkomen juistde belangrijkheid der zaak voor on zen handel in het algemeen ingezien. (Staring, Landbouwlessen.) Hoe spoedig uit eenige weinige korrels het zaaizaad voor geheele streken te winnen iswetenten onzent, de landbouwers in de Lijmers en langs den Ouden IJssel, die tegenwoordig veelal eene tarwe telenaf- komstig van een paar aren, welke, in der tijd, door een welbekend predikant, uit't Pruissische zijn mede gebragt. (Staring Landbouwlessen.) De invoer van guano in Engeland in de vijf eerste maanden van dit jaar heeft bedragen 99 millioen ne derlandsche ponden, tegen 30 millioen in hetzelfde tijdsbestek van het vorig jaar, alzoo ruim het drievoud. Te Minnertsgain Friesland zijn ruim twee bun ders te veld staand vlas verkocht, tegen den prijs van nagenoeg f 550 per bunder. Maandag 27 Julij. Stierenmarkt in de Beemster. Dingsdag 28 Paardenmarkt 28 Paardenmarkt te Voorschoten. Woensdag 29 Runder-ofVeemarkt 12 Augustus. Paardenmarkt te Hoorn. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen ZOON, M. DROS, geliefde Echtgenoote van L. TINHOLT. Haarlemmermeer17 Julij 1863. Het ZOONTJE, over welks geboorte wij ons den 12den dezer verheugden, werd ons heden weder ontnomen. HaarlemmermeerJ. C. van de BLOCQUERIJ Hofstede „Ter Lamen", en 19 Julij 1863. A. M. F. van de BLOCQUERIJ, geb. Beijerinck. Eenige en algemeene kennisgeving. op Zaturdag den Isten Augustus 1863 des voormid- dags ten Elf ure, ten huize van J. G. LEGEL, aan het Kruisdorp. BURGEMEESTER en WETHOUDERS zullen op gemelden dag aanbesteden: Het doen van eenige HERSTELLINGEN aan de SCHOLEN en ONDERWIJZERS- WONINGEN en BRANDSPUITHTTIS- JES. Het Bestek ligt ter lezing ten Raadhuizeen op de plaatsen, alwaar hetzelve vddr de eerste besteding is ter lezing gelegd. De Billetten kunnen worden ingeleverd tot Vrijdag den 31 sien Julij 1863 ter Secretarie, en tot op het oogenblik der besteding, ter plaatse alwaar de be steding wordt gehouden. ZEOT HET VOORT.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2