WEEKBLAD mici van I 1865. Vrijdag, 51 Julij. i ierde Jfaargang. Landbouw. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Hoofdredacteur: C. E. DE CLERCQ. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Idoogheemraadschap van Rijnland. H- HOLLAND HAARLEMMERMEER, Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,.Haarlem, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Ilaarlemmtmieer en verder bij alle soliede BOEXHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. ,Dle '5l"JS 'S 6'~ ,In het, Elke 3 Maanden wordt over 1,50 beschikt, Advertentien van 1—5 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Lents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. Junij 1868. VfAt RNFMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe 'het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden hi) i Boezerastanden ■2.S Nerval in de Sluizen J? van l°ozing P i-» f Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind. Gewerkt gedurende S Opbrengst O bn Uitgemalen ;sto id. voor Sinisgang ZQ 2 I Gestopt v. hoog water. WAARGENOMEN TE Spaarndara. 0,018 A. P. 0,35 A.P. 0,64 A.P. 0,649 A.P. 0.073 A.P. 20£. 3,327642. West. Halfweg. 0,062 0,331 0,666 A.P. M A.P. A.P. Zaid-West. Gouda. 1,039 -j- A.P. 0,367 A.P. 0,56 —A.P. 0,651 A.P. 0,009. 15299. Zaid-West. Katwijk. 1,36 A.P. 0,694 A.P. 0,701 A.P. AANTEEKENINGEN. Leidsehendam. Rijnland 0,707A.P. Delfland 0,390— A.P. Van Delfland op Rijnland afgevloeid 93£ uur. Bodegraven. I Rijnland. 0,688 A.P. k Woerden 0,516 A.P. Ingelaten te Gouda door de sluis van bet stoomgemaal 12,288155 kub. el. De waterlozing te Spaarn- dam had onder de gewone belemmeringen plaats. De tijdruimte nitgedrukt in uren en minuten. Lengte-afmeting in Ned. Ellen. Inhouds-afmeting in Kubieke Ellen. DOOR VBEEMDELINGEN BESCHOUWD. Vervolg en Slot van N°. 27.) Oe Wadlioevc. Eenige schreden verder komen wij iu de wagenschuur, waar al de op de boerderij gebruikte akkerwerktuigen en wagens hunne plaats hebben. Al de daar voorhanden werktuigen zijn van de nieuwste en beste konstruklie, meest in Engeland door den heer Amersfoordt zel- ven bij zijne verschillende bezoeken aldaar aangekocht, zoo onder anderen een zaaiwerktuig van Hornsbij, het bekende Hohenheimsche werktuig voor het in pol len zaaijen der mangelwortels, tevens ingerigt tot het zaaijen van koolzaadvoorts de paardenhak voor graan op rijen van Garrett met verbeterd stuurtoestel. Aan het laatste werktuig is op eenvoudige en schrandere wijze een vereenigd klaver en graszaad zaaiwerktuig voor de bakken aangebragt. Het klaverzaad wordt door lepeltjes het graszaad door borstels in een ge- meenschappelijke trechter gestort, gelijkmatig over den grond uitgestrooid en door de nakomende hakken in den grond gebragt. Dit kleine klaver-zaaiwerktuig, dat gemakkelijk aan elk hakwerktuig kan worden ver- bonden, wordt ook met goed gevolg voor het zaaijen van lijnzaad gebruikt. Een mestspreider van Chandler, die eveneens in deze wagenschuur stond, wordt slechts weinig gebruikt, doch is wel geschikt voor het uit- strooijen van guano of kalk, inzonderheid bij winde- rig weder. Onder de hier voorhanden ploegen merkten wij vooral op de Hohenheimer met een regulateur voor diepgang en breedte der voor. Aan eenige van deze voortreffelijke soort van ploegen is op het rister, van de punt van het schaar naar het uiteinde van het rister loopend, een loodregt op het rister staande eenige duimen breede strook van zwaar ijzerblik aan gebragt, waardoor het zoo volkomen mogelijk omwen- den der voor en het goed dekken bevorderd wordt. Het groote getal akkerwerktuigen werd aangevuld door aanaardploegenrijen-eggenhakploegen ondergronds- ploegen en eggen van verschillend maaksel. Behalve de hier in de streek gebruikelijke wagens bezit de heer Amersfoordt een oogstwagen van C r o s k i 11 die ons wel doelmatig maar wat heel zwaar voorkwam. Behalve deze oogstwagen, was er nog een tweewie- lige hooikar, eveneens van Croskill, 9 voet lang en 6 voet breed en op een last van duizend nederl. ponden berekend. In de wagenschuur stond ook nog eene kleine locomobiel van drie paardenkrachten van Barrett, Exall Andrewes te Beading, die 1300.gekost had; deze werd voor de kleinere werkzaamhedenals waterpompen enz. gebruikt. Ten laatste is onder de gebouwen, behalve de stal voor de bouwpaarden en eene afzonderlijke voor drie heng- sten nog de manege te vermelden. Dat deze tijdelijk ook voor andere doeleinden zeer dienstig is, behalve voor het afrigten van paarden, ondervonden wij bij het aldaar aanschouwen van een langen gedekten tafel, waaraan wij op de uitnoodiging van onzen vriendelij- ken gastheer plaats namen. Goed versterkt stonden wij na eenigen tijd opom thans nog eens een kijkje op het land te nemen. De heer Amersfoordt drijft eene intensieve wis- selbonwerij. Daar er geen vaste weilanden tot het goed behoorenzoo wordt het land in klaver en gras gelegden blijft alzoo drie of vier jaren in gebruik, de eerste jaren tot het winnen van klaverhooi en la ter als weide. De verschillende landerijen zijn door slooten gescheiden. Behalve de vier halmgewassen tarweroggegarst en haver, worden nevens klaver- gras en wortelgewassen nog de handelsgewassen kool zaad, meekrap en karwei verbouwd, De kultuur der meekrap die op zulken pas drooggelegden grond zeer goed schijnt te willen, geschiedt hier reeds op vrij groote schaal. De behandeling van het gewas is in het kort de volgende. Nadal het land voor den win ter met den hohenheimer ploeg en een ondergronds ploeg 40 ned. duimen diep is losgemaakt en in de ruwe voor is blijven liggen, wordt het in het voor- jaar in bedden van 2 voet breedte geploegd. De bedden worden vlak gerold en met kiemen uit een meekrap- veld van het vorig jaar beplant. Telkens worden er 5 kiemen naast elkander gezet en deze ruim een voet van elkaar geplanl. Gedurende den zomer worden de planten aangeaard en door herhaald schrepelen en wieden van onkruid schoon gehouden. Voor den win ter worden de planten met eene laag aarde gedekt om ze voor het bevriezen te beveiligen en om het groei- jen der halzen te bevorderen. De meekrap groeit in het volgend jaar door de opgebragte aarde been, wordt ook gedurende den tweeden zomer behakt en gewied en in den herfstgewoonlijk in October, gedolven. De laatste jaren leverden goede uitkomsten, men verkreeg eene bruto opbrengst van 1800.per bunder. Ook de karwei wordt hier in bet groot verbouwd. Dat grond en omstandigheden bier voor die teelt zeer geschikt zijn blijkt daaruit, dat men er op hetzelfde stuk land reeds sints meerdere jaren zeer rijke op- brengsten van verkrijgt. Thans waren 3 tot 4 bunders daarmede bezet. Onder de overige gewassen merkten wij nog bet op rijen gezaaide koolzaad op, dat een zeer goeden oogst beloofde. De eveneens op rijen gezaaide tarwe, vertoonde door eenige slechte plek- kendat de grond nog niet overal dezelfde geaardheid heeft, maar het geheel gaf gegrond uitzigt op een regt goeden oogst. Kunstmeststoffen worden nagenoeg in het geheel niet gebruiktdaar men in den omtrek genoegzaam koemest tot in verhouding niet te hoogen prijs koopen kan en deze te water met weinig kosten kan worden aangevoerd. Een zeer groot gemak voor de boerderij en een in het natte voorjaar en den herfst bijna onontbeerlijk hulpmiddel was, vooral bij de eerste bebouvving, een verleg- en verdraagbare spoor- weg op het land, waardoor het vervoer van zware lasten, zooals het brengen van den mest naar het veld of het naar huis halen der gewassen, op den weeken grond mogelijk was. Daar, gelijk opgegeven, de kos ten van zulk een spoorweg niet bijzonder hoog zijn en deze zich lang goed houdt, zoo kan ook thans daarvan wel nog met voordeel gebruik worden ge- maakt om zware lasten met geringe trekkracht te ver- voeren, hoewel de oorspronkelijke reden van den aanleg, namelijk de moerassige toestand van den gronddoor de langere bebouwing en sterker uitdrooging steeds meer en meer wegvalt. De gewone markt voor de meeste landbouw-voort- brengselen hier verkregen is Engeland. De eigenaar had daarom ook eene bijzondere voldoening dat hij onlang9 door eene proefvaart met een stoomschip de mogelijkheid had aangetoond om direkt uit de ring- vaart van Haarlemmermeer in de Noordzee te kunnen komen en alzoo regelregt naar Londen. Het op de boerderij gewonnen graan wordt niet uitgevoerd maar op de plaats zelf gemalen en tot brood verbakken, dat in den omtrek wordt uitverkocht. Deze bakkerij wordt ook weder met behulp van verschillende werk tuigen gedreven, en de omzet is zoo belangrijk, dat somwijlen nog bovendien vreemd graan daarvoor wordt aangekocht. De afval die hierbij verkregen wordt is van veel waarde en geeft een belangrijk en goedkoop bijvoeder voor de veebouding. De veestapel bestaat uit twee en vijftig koeijen van het Hollandsche ras, en een evenredig aantal jongvee. Tot het nemen van proeven met het kruisen voornamelijk ook om aan de voorliefde der Engelsche slagers voor het Durham (Korthoorn) vee te kunnen voldoen, zijn in het verloopen jaar twaalf stuks Durham- vee uit de meest beroemde Engelsche fokkerijen aan-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1