- 160 Hollandsclie Maatschappij van Landbouw. Haarlemmermeer Van het gestoomd Beenclermeel uit de fabriek van Hoffmann C°.waarover in dit Weekblad nos- 31 en 33 gesproken is, zijn, op franco aanvraag, monsters ver- krijgbaar. Opgaven ter bestelling gelieve men aan de Redactie voor 1 September aanstaande toe te zenden. afzet zou gevenen liun er welligt toe zou brengen voor wat beter behandeling van hun vveiland en krach- tiarer bemaling van hunne zoo dikwerf blank staande O O graslanden te zorgen. Het zou de stad ook minder afhankelijk maken van de koeboeren in den naasten omtrekwant als bet melkverbruik toeneemtzonder dat de kring van toevoer zich vergroot, moet de prijs wel steeds stijgen of, wijl vele huismoeders er maar niet toe kunnen overgaan om een paar centen meer voor de kan te geven als zij tot nu toe altijd hadden gedaande raelk wel steeds meer met die van de koe met de ijzeren staart worden vermengdtrots alle politie maatregelen omtrent de keuring van levens- middelen. Wij hebben ons wat van bet onderwerp laten afleiden doch deelen later nog wat meer uit dit werk over bet Vlaamsche vee mede. Wordt vervolgd.) De paardenmarkt te Sloten, gebouden den 18den dezer, werd vrij druk bezocht; de aanvoer was mid- delmatig; de bandel eerst lusteloos, was later vrij levendig goede werkpaarden golden 130 tot 180 voor buitenlandsche rekening werd nog al aangekocht vooral naar goede trekpaarden was veel vraag. Donderdag 27 Aug. Paardenmarkt te Aicoude. Maandag 14 Sept. idem lloogwoud. 1 De pnnten van beschrijving voor de 17de Alge- meene Vergadering, op Vrijdag 25 September 1863 te Haarlem te bouden, zijn voor eenigen tijd aan de leden toegezondenen zullen dus wel in aller han- den zijn. Het verdient opmerking, dat drie der gestelde on- derwerpen, uitgaande van het Hoofdbestuurde af- deeling 's Gravenhage e. o. en de afdeeling Delft e. o. de paardenfokkerij betreffen. Uit alle drie de voor- stellen spreekt de overtuiging, dat hier in Holland van het paardenfokken niet die voordeelen worden getrokkendie daarvan bij oordeelkundig handelen zouden kunnen worden verkregenen voornamelijk omdat bier het regte soort van geldswaardige paar- den niet gefokt wordtterwijl in het voorstel van 's Gravenhage voorop wordt gestelddat de waarde van bet inlandsche paard kennelijk vermindert, zoodat goede en schoone paarden niet dan moeijelijk zijn te vinden. Deze overeenstemming toont, dat bet een onder werp van veel belang is en dit de algemeene aan- dacht tegenwoordig in het bijzonder bezig houdt. Het is alzoo zeer te hopen, dat de behandeling in de algemeene vergadering het gewigt der zaak waar- dig zij en tot een of anderen goeden maatregel leide. Het is ecbter geene gemakkelijke kwestieiedereen is gaarne paardenkenner en heeft er zijn oordeel over en van daar dan ook dat zoo groote verschil van in- zigten en bandelwijzen bij het fokken, waardoor in een zelfde streek dekhengsten van allerlei ras en slag worden gebruikt, en zelfs door denzelfden fokker dan dezen dan genenwaardoor het nimmer mogelijk is tot een konstant ras en gelijksoortige paarden te komenhetgeen tochwaar de paarden een geregeld handelsartikel zullen zijneen eerst vereischte is. Door keuren en bekroonen bij tentoonstellingen, ver- krijgt men die eenheid niet, wijl ook daarbij zelden een vast stelsel gevolgd wordt. Het waren vooral de staats-vorsteu- of particuliere stoeterijendie daarbij vroeger den toon aangaven en dit elders nog doenen mogten er ook soms misgrepen plaats bebben gehadzoo oefenen zij over het algemeen tocb zeker goeden invloed uit op de paardenfokkerij in de om- geving. Nederland heeft ze niet meer en zal ze ook wel niet meer verkrijgenmaar ditzelfde kan door vereenigingen geschiedenmits die maar op ruime ondersteuning en geldelijke hulp kunnen rekenen. Doch eer men die vormt, op grooter schaal vooral dan nu hier en daar reeds in Holland geschiedt, door gemeenschappelijken aankoop van een of een paar hengstenhoewel dit reeds een stap op den goeden weg is, zal men het meer eens moeten zijn over de kruising die voor onze omstandigheden het meest geschikt is. Daartoe biedt het voorstel 's Gra venhage zeker de gelegenheid aandoch bet is de vraag of de opdragt aan erkende deskundigen niet te veikiezen is boven het lijdelijk afwachten van moge lijk niet inkomende antwoorden op eene prijsvraag. Is men het eerst maar meer eens over het doel waarnaar men streven moet, dan zullen de middelen ter bereiking er van wel te vinden zijn. Bij den geest van zamenwerkingdie zich overal begint te vertoo- nen zal het niet moeijelijk vallen eene Vereeniging met ruime middelen in het leven te roependie door het stationneren van een genoegzaam aantal dekheng sten binnen een kort tijdsverloop een hoogst welda- digen invloed op onze paardenfokkerij zou kunnen uitoefenen. Daarbij zonden zich dan keuringen van hengsten en een beter stelsel van prijsuitloving en toekenning op de tentoonstellingen gevoegelijk kunnen aansluiten. Maar, voor alles is er zeker meer een heid van inzigt en doorzigt noodig; het is zeer te wenschen dat deze voorstellen de aanleiding mogen zijn dat onze beste paardenkenuers en zij die zich aan de fokkerij gelegen laten liggenzamentreden om daartoe te geraken. Ook bet voorstel der afdeeling Yelsenbetreffende de duinontginning is zeer de aandacht waard; de algemeene vergadering is zeker wel de plaats niet, om zulk een speciale kwestie grondig en uitvoerig te be- spreken of daarover nieuw liclit te verspreiden, maar ligt wordt uit die bespreking eenig plan of voorstel geborendat goede gevolgen hebben kan. In Haarlem en den omtrek zijn een aantal groote grondeigenaars van woeste duinenwaarvan de kosten van onderhoud bij gemis aan alle opbrengst zelfs tot belangrijke ge- schillen aanleiding geven. Het is hier dus wel de plaats om den grondslag te leggen tot maatregelen die van deze dorre vlakten partij leeren trekken. Te midden eener zoo digte en welvarende bevolking is zelfs de meest ondankbare grond wel voor eenig voordeelig gebruik vatbaar; beproeven en onderzoeken is daarvoor echter noodig. Dat daarbij ook aan S ta rings voorstellen tot duinbeplanting behoort gedacht te worden, zal wel niet beboeven gezegd te worden. Het plan van het hoofdbestuur om in 1864 eenen Internationalen wedstrijd van zaaiwerktuigen te hou- den zal wel algemeen bijval vinden, het is een waar- dig vervolg op de grondige vergelijkende beproevingen van werktuigendie reeds in vorige jaren hebben plaats gehad. Het zal daarbij wel het voornemen zijn den daarop volgenden oogst tot keurmeester te benoemenen dan kan het een zeer nuttige les in den bij ons nog te weinig in praktijk gebragten rijenbouw zijn. Ook zal menigeen verlangend zijn te vernemen wat het verloopen jaar omtrent de nog steeds hangende kwestie van de bevordering van bet landbouw-onder- wijs door de maatschappij heeft opgeleverdvraagpunt 4 belooft ons een nader rapport van de daarvoor be- noemde commissie. Met nog eenige andere onderwerpen van minder belang zal er dus ruimschoots stof zijn tot bet bou den eener belangrijke vergadering, waartoe het even als vroeger wel niet aan goede opkomst ontbreken zal. Intusschen ontbreekt het wel eens aan genoeg- zamen zaakkundige deelneming aan de discussie; wij bevelen het dus bij deze gelegenbeid de afdeelingen weder bijzonder aan ora zich toch vooral door ervaren landbouwersdie over de aan de orde gestelde on derwerpen oordeelen kunnen, op deze 17de algemeene vergadering te doen vertegenwoordigen. HARDDRAVERIJEN gehouden op den 31sten Julij 1863. Boerenrid. Hieraan namen deel 12 paarden, van de navolgen- de eigenarenA. van Santen, B. van Gasse- len, P. Knibbe, M. Maaskant, J. de Jong, M. van Tol, P. Enthoven, C. Detraeijer, J. van den Ende, N. van Liende, E. Knibbe en Z ij 1 m a n s. De prijs, bestaande in een kompleet tilburrie-tuig, werd behaald door het paard van den heer van Gas- selen, en de premie, een Eriescb dek met singel, door den 3jarigen ruin van den heer d e Jong. De paarden werden alien bereden door inwoners der gemeente. Na den middag kwamen zeven harddravers van professie op de baanwaarbij zich voegde de winner van bet boerenrid, en wel: de Fogel van den heer J. den Hartog, Itegia van den heer P. van Grie- k e n Witse van den heer J. C. M e t sde Brine van den heer H. Kro.es, de Zwaan van den heer J, C. Mets, de Lietse van den heer P. Boers ma en Suzanna van den heer C. Parelberg. De prijs, bestaande in een zeer fraaije krislallen bloemenvaas op zilveren voet, met toepasselijke in- scriptie, werd behaald door den zwarten ruin deVogel, bereden door den heer Lampe, en de premie, een zilveren zuurstel, door de Brinebereden door den heer J. d e Boer. Yolgens het oordeel van deskundigen werden door verschillende der mededingende paarden schoone ritten afgelegd. Het weder was voortrefl'elijk en het aantal toeschou- wers zeer groot. De kosten dezer harddraverij werden door gelde lijke bijdragen van belangstellenden binnen en buiten deze gemeente goedgemaakt. Uit de Rekening van Inkomsten en Uitgaven van de gemeente voor bet dienstjaar 1862 blijkt: dat de Ontvangst heeft bedragen f 28,227,011 Uitgaaf20,351.70J zoodat het dienstjaar een voordeelig slot oplevert van7,875.31 De Ontvangsten wegens vroegere diensten hebben bedragen5,867.624 als: a. restanten f 1290.25; b. batig slot rekening 1860 f 4577.374- De opbrengst van belastingen en hef- fingen was16,407.264 als: a. 10 en 15 opcenlen op de gebouvvde en ongebouwde eigendommen 388.44; b. 5 25 opc. op het personeel/1197.464 c. hoofdelijko omslag 6392.67d. ge- destilleerd/5442.71wijn/428.48; e. op brengst der begraafplaats/166.50leges der secretaire 42.85; g. schoolgelden 1880.20; h. hondenbolasting/467,95. De Ontvangsten van verschilleuden aard en toevallige baten beliepen. 252.124 alsa. teruggave van verplegings- en trans- portkosten f 11.094; boeten van policie en nationale militie f 26.124; boeten wegens plaatselijke belastingen /172; diversen 42.904- De Buitengewone Ontvangsten waren5,700. als: a. bijdrage van het Rijk ter tegemoet- koming in de kosten van het lager onderwijs, naar aanleiding van art. 36 der wet op het lager onderwijs 2850b. bijdrage van de provincie voor idem 2850. Te zamen f 28,227.014 De Uitgaven beliepen Yoor het huishoudelijk bestuur. 5,268.98 als: a. jaarvvedden: burgemeester f 1500; wethouders 200; secretaris 1000; ont- vanger/600; ambtenaren ter secretarie/290: b. presenticgelden raadsleden/319.614scbrijf- loonen /41.25; reiskosten /9.50; c. an dere kosten van dagelijksch bestuur, als: lieht- en brandstoffen 100; schrijf- en bu- reau-behoeften 123.834; druk-en bindwerk 277.214; briefporten enz. 74.90; huur der raadkamer enz f 100; onderhoud en aan koop van meubelen 74.084kosten bijbou- den registers van den burgerl. stand f 286.65; kadastrale legger/111.63; bevolkingsregisters 36 05; verkiezingen/28.40; dag-en week- bladen 50,80; zegels 45.05. Voor invordering der plaatselijke belastingen2,236.104 als: a. kosten van toezigt en invordering 2141.47b. uitkeering aan bet Rijk van het aandeel in de kwade posten/94.634- Voor onderhoud van gemeente-eigen- dommen en de daarvoor verschuldigde lasten505.02 als: a. jaarwedde van den opzigter/75; b. onderhoud gebouwen/51.40; c. begraaf plaats 354.45; d. dijk- en polderlasten 20.67e. erfpacht grond voor de school op sectie DDI 3.50. Yoor de openbare veiligheid en brandweer2,670.(0 als: a. jaarvvedden veldwacbters/1600 b gratification aan de brandspuitlieden40.25 c. buitengewone kosten van politie 7.75 d kleeding veldwachters/180.85e. aankoop en onderhoud brandspuiten 794.50bij drage kosten huis van bewaring 18.53 g. kosten verpleging policie-gevangenen/28.82. Yoor het onderwijs7,563.154 als: a. jaarwedden 4841.29; b. onder houd scbolenschoolmeubeien en ondcrwij- zerswoniugen f 1349.204; c. schoolbehoef- ten/48F35; d. vuur en licht176.75; e. huur der noodscholen482 vergoeding aan hoofdonderwijzers voor gemis van vrije woning f 210.41g. kosten der plaatse lijke sciioolcommissie 22.15. Traneporteere. f 18,243.96

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2