van 1805. Vrijdag, 28 Augustus. Haarlemmermeer. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN P 0 L D E R - B E L A N G E N GEWIJD. Abonnomenten Wierde •Faargmng HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. weekblad HAARLEMMERMEER, worden aangenomen bij dc Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODEHaarlem, bij den Ideer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermeer en vcrdcr bij alle soliede BOEKIIANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Pkijs is J 6,— in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over 1,50 beschikt. Advertentien van 1—5 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 3o Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten gescbieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. Bij besluit van Z. M. den Koningdd. 13 Augustus 1863, is tot Burgemeester van Haarlemmermeer be- noemd, de beer Mr. J. P. Amersfoordt. Eenige maanden geleden werd de gemeente door het zoo plotseling en vroegtijdig afsterven van den beer Mr. M. S. P. P a b s t van haren burgemeester beroofddie plaats is thans door 's Konings keuze weder aangevuld. In eene gemeente als Haarlemmer meerdie ten deele nog in wording is waar nog veel te regelen en te verbeteren valt en welke zich onder goed bebeer nog aanzienlijk kan ontwikkelen is de betrekking van burgemeester zeker eene van veel gewigt, en eene waarvan de goede vervulling op bare toekomst van grooten invloed kan zijn. Het is voorzeker reeds een voorregt te noemendat die keuze mogt vallen op een van bare voornaamste ingezetenen die alzoo met den plaatselijken toestand volkomen vertrouwd en met hare belangen grondig bekend is, en daarvoor reeds als lid van haren raad werkzaam was. Haarlemmermeer is daarbij eene bijna uitsluitend landbouwende gemeente en bare welvaart is alzoo met al wat op de ontwikkeling en verbetering van landbouw en veeteelt van invloed is ten naauwste verbonden; het is dus zeker niet oneigenaardigdat het hoofd der gemeente eeu van hare grootste grond- bezitters is die zelf den landbouw beoefent en die krachtig getoond heeft door eigen voorbeeld in dit opzigt voor de plaats zijner inwoning van nut te willen zijn. Dat de burgemeester voorts als heemraad deel van het Polderbestuur uitmaaktkan de reeds zoo goede verstandhouding tusschen polder- en gemeente- bestuur sleehts bevorderen eb bet gemeenzaam overleg gemakkelijk maken. Op versehillende wijzen heeft de heer Amers- foordt getoond gaarne voor algemeene belangen werkzaam te zijn; hij is daarbij iemand, die som- wijlen eens nieuwe baan wenscbt te breken, waar de sints lang betreden weg minder geschikt meer is of langs te veel omwegen tot het doel leidt; als land- bouwer heeft hij zich betoond man van vooruitgang, die gaarne het nieuwe beproeft en naar verbetering streeft. Bij eene jeugdige, krachtvolle gemeente, die ook reeds in meer dan een opzigt het bewijs heeft geleverd gaarne vooruit te willen, waar alles nieuw is, en waar men nog door geen oude gebruiken en toestanden bekneld wordtkunnen deze kwaliteiten een ruimen werkkring vinden en onder verstandige medewerking van raad en gemeenteleden veel nut stichten. Het optreden van een nieuw hoofd van het gemeente- bestuur kan tevens ook voor de gemeente zelf eene nieuwe en krachtige opwekking zijn. In een vrij land als het onze, wordt men toch bestuurd zoo als men bestuurd wenscht te worden, en zoo als men het verdient. Zelfs de bestgezinde burgemeester kan weinig uitrigten, waar geen wakker gemeente- leven heerscht en de raad voor hare belangen niet krachtig werkzaam is; terwijl geest van goede verstandhouding en van zamenwerking onder de in gezetenen en bet goed waarnemen van bunne belan gen door de daartoe uit bun midden gekozenen van veel grooter invloed op de welvaart der gemeente zullen zijn, dan immer door de werkzaamheid van een eenig persoon kan worden tot stand gebragt. In dit laatste opzigt was voorzeker de wensch naar schei- ding der gemeente, die zich laatst openbaarde, geen gelukkig verschijnsel. In eene gemeente, waar de bewoners uit zoovele versehillende streken zamenkwa- menkan voorzeker nog niet die enge aaneensluiting en die gemeenzaamheid van belangen bestaan als dit in andere gemeenten het geval is; doch Haarlem mermeer vormtdoor haren ringvaart omsloteneen goed geheelals polder is zij eenalle bewoners hebben in de meeste opzigten gelijke belangen, die op gelijke wijze bevredigd kunnen worden, zoodat die, voor geruimen tijd althans, ook nog wel door een bestuur het best behartigd en bevorderd zullen kunnen worden. De wording der gemeente Haarlem mermeer heeft haar groote vermaardheid, ook buitens- lands, gegeven; hare snelle ontwikkeling, vooral als goed beheerde en ingerigte polder, wordt algemeen bewonderd haar landbouw en veeteelt door groote grondeigenaars en vele voorname en kundige land- bouwers krachtig bevorderd, ontwikkelt zich steeds gunstiger en kunnen haar weldra in meer dan een opzigt tot een voorbeeld van verbeterden landbouw voor Nederland maken. Voor het een blijven als gemeente pleit dus veelvooral als dit meer en meer tot een worden leidt, een in belangen, een»in het streven naar verbetering en vooruitgang en in het gemeenscbappelijk bevorderen van al wat tot meerde- ren bloei en welvaart leiden kan. En wordt daaruit geboren eene welvaart, die den roem van Haarlem mermeer nog verhoogt en bij toeneming verbreidt dan zal in later tijd welligt wedijver ontstaan tus schen de gemeente, die daarvoor in de eerste plaats haren burgemeester den dank zal willen toebrengen en den burgemeester, die den goeden uitslag van het- geen hij in het belang der gemeente trachtte te ver- rigten, voornamelijk zal toeschrijven aan ben, die hem daarbij zoo krachtig ondersteunden. EAPPOET der COMMISSIE, benoemd IN DEN GeMEENTERAAD VAN HaARLEM- MERMEER, OP DERTIG JuLIJ 1863 TOT NAZIEN DER EEKENING VAN INKOMSTEN EN UlTGAVEN VOOR HET DlENST- JAAR 1862. De ondergeteekenden Mr. J. P. Amersfoordt en P. Lanser (de heer Spaa lis afwezig zijnde) verklaren bij het nazien der rekening te hebben bevon- den betgeen volgt Ontvangsten. Hoofdstuk III, Afd. IV, Art. 13, opbrengst van scJioolgelden. Het heeft onze aandacht getrokken, dat die school- gelden worden verantwoord door de hoofdonderwijzers; de staten sehijnen zeer geregeld gehouden, en hier- omtrent is geCne aanmerking gemaakt; doch op onze vraagwie de waarheid der staten controleerde, en wanneer de leden der schoolcommissie moesten af- treden en op nieuw worden benoemdis ons door den secretaris gezegd dat er in deze gemeente ont- breekt eene verordeningregelende den werkkring der schoolcommissie; dientengevolge hebben wij het noodig geacht bij deze gelegenheid de aandacht van Burgemeester en Wethouderen te vestigen op het wenschelijke, dat spoedig in bet onlbrekende hierom- trent worde voorzien; Hoofdstuk V, n°. 22/23 de provincie geeft aan deze gemeente voor onderwijs als subsidie eene som vanf 5700. De schoolgelden bedragen 1880.20 Te zamen 7580.20 De kosten van het onderwijs zijn op Uitgaven, Hoofdstuk VI, 7887 7563.15J 17.04* Er is dus een batig saldo Dit batig saldo is in dit jaar verkregen door over- schrijving van circa 500 voor onvoorziene uitgaven. Het is echter waarschijnlijk dat schoolgelden zullen vermeerderenhet schijnt dus wenschelijk om in een volgend jaar batige saldo's, zoo die er mogten zijn, aan te wenden tot verbetering van het onderwijs, waar- onder in de eerste plaats de aandacht verdient, de verlichting derlokalen, om ook te kunnen dienen voor avondschooldaar het ons wenschelijk is voorgekoraen dat het avondonderwijs in deze gemeente niet, zoo als thans geheel achterwege blijve. Uitgaven. Volgnommer 45. Het heeft onze aandacht getrok ken of het weekblad de Gemecntestema/9.50, ook zoude kunnen gemist worden. Volgnommer 48. De hoofdeommies S trickling heeft in 1862 ontvangenwegens premien voor be- keuringen,214.50 Aan tractement500.— 714.50 Het lijdt geen twijfel of het innen dezer premie moet dezen ambtenaar zeer gestreng maken in het doen der bekeuringenhetgeen zeer medewerkt om voor de gemeente het bedrag der belasting op hefc gedistilleerd productief te maken. In hoeverre echter het getuigenis in regten geloof verdient bij eenen ambtenaar, die zoo groot gelde- lijk belang heeft bij het handhaven der boeten, ver dient overweging bij het maken eener nieuwe instructie voor dezen ambtenaar, die waarschijnlijk zal voort- vloeijen uit de te verwachten nieuwe verordening op het gedistilleerd. Wij hebben het van gewigt geacht de aandacht van burgemeester en wethouderen te vestigen op dit punt, en hun in overweging te geven, of het niet beter ware het tractement van dezen ambtenaar te verhoogendan hem aldus in verzoeking te brengen welke aanmerking dan ook op de andere ondergeschikte ambtenaren van toepassing wordt. Bij denzelfden post heeft bet onze aandacht ge trokken, dat onder de vervolgingskosten der deurwaar- ders worden gevonden vele afstandsgelden, veroorzaakt doordien er geen deurwaarder in de gemeente woont maar die heeren alien te Haarlem gevestigd zijn. Wij vestigen hierbij de aandacht van den raad op deze omstandigheid, en wenschen aan burgemeester en wethouderen opgedragen te zien, om berigten in te winnen bij de bevoegde magt, of het niet mogelijk zoude zijndat in onze gemeente ook een deurwaar der woonde, bevoegd om te instrumenteren voor het kantongeregt en de arrondissements-regtbank. Wij doen dit te meer, daar zulk een beambte toch ook voor het rijk en het polder-bestuur werkzaam zou kunnen zijn, verkoopingen houden enz. en hierin zeker wel voordeel voor de gemeente en hare bewoners zoude gelegen zijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1