WEEK BL AD van 1865. Vrijdag, 4 September. N°. 56.% Landbouw. ^vJ!AT) AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementen Vierde Jfaargang HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. H UIIIMMEIMEIt, worden aangenomen bij de Boekbandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE,. bij den Heer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermier en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. 4Df PqTf p1S r 1!Ct,Jaa!'; E1,ke 3 Maanden wordt over 1.50 beschikt. Advertentien van 1—5 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam STOOMPIOEG. Junij IB. Stoomploeg naar bet veld gebragt met vier man en twee paardenn°. YIIten einde de braak te ploegen. Alles in gereedheid gebragt, be halve het stoomwerktuig. Heden avond kwam de heer Hondius uit Culemborg, om bij het werk te zijn. Uit Leeds ontving ik een kist met gereedschapom nanaardploegen aan den grondwoeler te zetten, en een nieuwe as voor het lippenwiel waaraan een schroef, waardoor dit met de klos gemakkelijker op en neder kan worden gelaten om te smeren. Ik had getracht dit laatste (bestaande uit een fraai stuk staal) bij een werktuigmaker te Amsterdam te laten vervaardi- gen, (om eene nieuwe vinding van mij zelven nu ook eens in Nederland te laten vervaardigen); de man had aangenomen het te maken, hij zag er geen bezwaar in, en zie na zulks beproefd te hebben, verklaarde hij dat het hem onmogelijk was de as nit staal aldus te vervaardigen. De order werd dus naar Engeland gezondenen sehijnt voorloopig goed nitgevoerd te zijn naar mijne teekening. Junij 16. Ten vijf ure water in den ketel gepompt; stoom op, ten half acht ure het werktuig tot aan het paardenwed gebragt, 8'/2 ure naar kavel XI, begon- nen te ploegen op n°. VII, braak, 10% ure. Af- gewerkt heden in 7 uren circa 2 bunders, 30 duim diep. Alles liep goed. Junij 17. Stoomploeg ploegde af het laatste gedeelte van VII B 2, 72, en het werktuig werd verhuisd met anker enz. naar n°. XI. De vlampijpen waren eenigzins losgelaten door den hoogen stoom van de reis. Junij 18. De vlampijpen opgekookt, en alles ge- poetst. Nagezien of de olie thans bij de as kan ko- nJen, hetgeen wel sehijnt te voldoen. Junij 19. Heden trachte ik met den woelder eene weide om te scheurendit ging goed zoo ver de weide gras en klaver bevatte; achter en tegen den Spaarn- wouderweg aan, waar de grond veenig is, bevatte ze veel kweek, hoefblad en distelen. De vilt was zoo taai, dat zij niet genoeg woelde om de kouters van den rister te verlaten. De zoden stopten zoodanig dat ik moest uitscheiden. Ik werkte met moeite een bunder af; en besloot, in plaats van te woelenvloot te ploegen; het bleek dat de voet van den ploeg te kort wasom zoo vloot te ploegen als gewenscht was (slechts 1 palm diep)-, besloten de voeten te laten verlengen door een eind aan de stelschroef te zetten. Het begon zoo sterk te regenendat de ploegknecht weigerde te werken. Het werk voortgezet met de heeren Abbrink en Hondius. De machinist van Dalfsen had de koorts gekregen, in zijne plaats aangesteld Jan Utermark, (broeder van Dirk Utermark, vroeger machinist thans dienstpligtig). Deze dreef het stoomtuig dadelijk vrij goedbehalve dat hij wat te sterk inzette. Hij werd geholpen door den molenaar, die anders den haverbreker en den graanmolen bedient. Junij 22. Zaturdag 20 Junij werd niet gewerkt daar ik verhinderd werd er bij te zijn; heden bleek het dat de machinist en de ploeger het werk verla ten haddea. Beiden hadden meerder loon begeerd; de ploeger die mede naar Engeland geweest was en daar het werk geleerd hadwilde mij nu mijne goed- heid dubbel laten betalen. Ik was niet bereid daaraan te voldoen, en stelde een anderen ploegknecht aan, die dadelijk zonder voorafgaande oefening heden afploegde 2 bunders 31 roeden. De ploegvoeten, die verlengd waren, bleken nu te lang te zijn, daar zij nu wel door het drukken op de zoden den ploeg minder diep deden gaan, doch ongelijkmatigen ook konden zij deze drukking niet verdragenmaar braken midden door. Het bleek dat mijn ploeg niet ondieper kon ploegen dan 2 palm; wie een stoomploeg begeert, die ondieper kan ploegen, zal dien moeten bestellen of daartoe laten veranderen. Junij 23. Gestoomploegd 2 bunders 54 roeden, diep 2 palm. Gebroken eene kous uit het ankertouw (met 7 mud steenkolen gestookt 12 uren). Junij 24. Gestoomploegd 2 bunders 45 roeden; de heer Hondius leerde den ploeg sturen, waardoor de ploeg iets minder vlug liep dan gisteren. Junij 26. Een regenachtige dag. Deze wordt ge- bruikt om het groote wiel van den ondergronds (cot- greavesploeg) te stellen aan den gewonen ploeg, omdat dit zeven Engelsche duim (0,173 N. el) hooger is, ten einde deze ploeg ligter te doen loopen Tevens wordt een lek naast den looden prop in den ketel nagezien, en daarin een nieuwe nagel geslagen. Junij 27. Heden afgeploegd 2 bunders 31 roeden, diepte 16 a 20 duim; Z. W. wind, het drooge land stoof vreesselijk, Junij 29. Geploegd het laatste van XII, en ver huisd naar het begin om te gaan woelen. Junij 30. Stoomploegen, den akker die eerst gewoeld was, en waarop groote kweekzoden lagen op XI; dit stopte dikwijls en gaf moeijelijkheidlater werd het geploegde nu weder gewoeld, en alles ging naar wensch. Julij 2. Stoomwoelen; het stoof zeer met den zuiden winddit was hinderlijkde woeler werd iets dieper gezetzoodat hij de zoden meer beneden pakte en stopte nu minder. Julij 3. Stoomploegenalles goed. Julij 6. Alles goed aan stoomploeg, behalve een plug aan de pomp die niet draaijen wildedaar hij verzuimd was; uitgenomen en nagezien. Julij 7. Stoomploeg; gewoeld; het stuk afgekregen en verhuisd naar het begin van het stuk om nog eens te woelen, dus in zes dagen 14% bunder; dit is zoo langzaam gegaan, daar de zoden hier en daar stopten, waar te diep was voorgeploegdanders was wel 3 bunders daags gedaan. Julij 8. Stoomwoelen goed voortgegaan, met de grootste scharen. Julij 9. Stoomwoelen, goed; nu en dan stoppen, wij moesten oppassen. Julij 10. Stoomwoelen, alles goed. Julij 11. Stoomwoelen, alles goed. Julij 13. Stoomwoelen, alles goed. Julij 14. Stoomwoelen, alles goed. Julij 15. Stoomwoelen ten einde XH. Gebroken een stuk L, 107, van het (reversing gear) werk, re- gelende de voor- en achterwaartsche beweging van het stoomwerktuig. Dit is van gegoten staaldus niet te lasschende smid maakte er voorloopig een dito van gesmeed ijzer. Julij 16. Stoomploegen 30 Nederl. duim diep de ploeg dekte goedbeyonden dat de risters vroeger niet gelijk waren aangeschroefdwaardoor ongelijk werk was ontstaan, dit heden verholpen; door onop- lettendheid van den machinist raakte de ploeg het anker, waardoor de bodem uit den bak vloog; wij werkten echter onverhinderd voort. Julij 17. Stoomploegen; de wind, zuidweststond achter op het werktuig en gaf dus weinig trekking; de jeugdige machinist liet te veel kolen op het vuur werpen en verloor daardoor telkens stoom, ook had hij niet opgemerkt dat een schroef van de asbak ver- loren was, waardoor valsche togt ontstond. Ik liet een en ander verhelpenen alles ging weder goed behalve dat het met den sterken wind en de lang- durige droogte door de stof moeijelijk was om regt te ploegen. Julij 18. Daar de ploeg telkens stopte, liet ik den voet wat meer naar voren zettenwaardoor het ver- stoppen ophield; nu kon hij ook dieper loopen 36 duim, en om beter te doen wenden, liet ik het kantwiel een paar slagen opwinden, nu liep alles naar wensch. Julij 20. Stoomploegen, 40 duim diep; alles gaat goed. Julij 21. Stoomploeg stroopte een weinig, het bui- tenste kouter afgeuomentoen alles goed; een der touwraadjes versleten, doordien het niet gesmeerd was, een ander ingezet. Julij 22. Stoomploegen, alles goed. (Jongen liet een klein wagentje er onder den ploeg loopentwee wiel- tjes stuk.) Julij 23. Stoomploegen alles goed. Julij 24. Stoomploegen alles goed. Julij 25. Alles goed; het stuk afgekregen. Julij 27. Stoomploegen met den woelder, gewapend met de aanaardijzersalles ging goed, behalve dat een rister brak, hetwelk spoedig hersteld werd; en het regt sturen moeijelijk vieldaar de wielen eenigzins geschrankt waren bij den val van het werktuig uit het schip te Amsterdamhetwelk heden meer in het oog liep dan vroegerdaar volkomen regt moest ge- stuurd worden. Julij 28. Bevonden, dat dit toch ook afhing van het bestaan van grove turfkluiten die door het stoom ploegen boven gekomen warenden kluitenbreker van C|roskill laten halen en hiermede deze kluiten gebroken. Op een oude sloot, waar geen kluiten wa ren ging het werktuig veel beterook merk ik op dat de woelder thans eigentlijk slechts twee reijen maakt, daar hij in het land de oude voor volgt, dit wordt gedaan om gemakkelijk te sturen; ik besluit dit morgen te laten veranderenals de kluiten gebro ken zullen zijn. Julij 28. Ongelukkig hadden de jongens heden de bos aan den as weder gebrokendoor dien droog te laten loopen, en het kostte dezen dag om dien te herstellener werden dus slechts twee omgangen ge daan; anders liep alles goed. Julij 29. Stoomploegen ging weder geheel goed; ik liet achter den kluitenbreker nog eerst een eg loopen ten einde de gebroken kluiten nog fijner te verdeelen. Het zaaijen op het thans op bedden lig- gende land ging ook naar wensch, vooral waar de kluiten fijn genoeg verdeeld waren. Julij 30. Stoomwoelen, alles goed gegaan; een steun- ijzer van de risters gebroken, hetwelk heden avond zal worden regt gezet. Julij 31. Stoom-beddenploegenalles goed.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1