van 1863. Vrijdag, II September. Vierde Jdargang. Landbouw. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. 2 fta&ri HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. ZAAD-SCHOONER of ZEEFT van JOSSE. weekblad HAAlltraMSt, Abonnementen worden aangenomen bij de Boethandelaara C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDJJRODE,Haarlem bij den Heer BRIEVENGAARDER te Haarlemmtrmeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. Pl"JSpS 6' 'n iet. J.aay- Elke 3 Maanden wordt over 1,50 beschikt. Advebtentien van 1—5 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts. Lents Zegelregt by elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam Gaarne voldoe ik aan uw verlangen om u eenige mede- deeling te doen omtreut mijDe on- dervinding betrek- kelijk het door den heer Josse, land- bouwer te Ormes- son in Erankrijk uitgevonden zeeft- toestel. Zoo als u bekend is, werd dit werk- tuig op verschillen- de regionale land bouwwedstrijden in Frankrijk ten- toon gesteld en naar ik meen op alien bekroond. (2) Op de tentoon- stelling te Kijssel trok het mijne aan- dacht met die van vele andere land- bouwersik bestel- de er een, sedert heb ik het ontvan- gen en beproefd en het voldoet aan de gunstige verwach- geen men wenscht te verwijderen; terwijl bij het af- draaijen de slechte korrels of onvoldoend worden af- gescheiden, of tevens goede korrels worden weg- genomen. Een ander voordeel is gelegen in de besparing van tijd; volgens mijne berekening kan een man 5 a 6 mud tarwe per uur met dit werktuig schoonmaken; verder is de behandeling van dit werktuig zeer een- voudig en kan spoedig door een ieder worden aange- leerd, terwijl het afdraaijen met de ronde zeeft slechts door zeer enkele arbeiders goed verstaan wordt. Het werktuig wordt in tweederlei grootte afgeleverd, het grootste modelwaarmede het raeeste werk ver- rigt wordt, kost te Parijs genomen/60, aan vracht en inkomende regten p. m. 7. Het zal op de al- ting die ik daarvan had opgevat. Het werktuig is bestemd om de doppen van de tarwe af te schei- den, en tevens om het moeijelijke en tijd-roovende af draaijen hetwelk met de gewone ron de zeeft geschiedt, te vervangen. Het gebruik van dit werktuig geeft be- paalde voordeelen boven dat van de gewone tarwezeeft. Het uitziften der doppen gaat veel spoediger en tevens meer volkomen dan op de bekende wij- ze. Het uitziften of afscheiden van ligte of onvolkomen korrels ook van haverkorrels, oot enz. geschiedt op zeer volledige wij- ze terwijl men hierbij niet anders verliestdan het- gemeene tentoonstelling der Hollandsche Maaischappij van Landbouw te Haarlem bezigtigd kunnen worden. Naar mijn oordeel behoort aan dit werktuig een plaats te worden ingeruimd op elke bouwboerderij waar men gaarne goed gezuiverd en wigtig graan ter markt brengt. EaarlemmermeerS. de Clekcq Wz. Augustus 1863. (1) In den Vriend van den Landman 1863, n°. 3, werd ook reeds de aandacht op dit werktuig gevestigd en daarbij de afbeelding gevoegd, die wij in staat zijn gesteld bier weder te geven. Zoover wij weten is de Heer S. de Clekcq Wz. de eerstedie het hier in het land heeft ingevoerd en gebruikt. (2) Het is dit jaar op vijf regionale wedstrijden met eerste prijzen bekroond en ontving op de tentoonstelling te Fouilleuse een gonden medaille met premie van 200 francs. LANDBOUW-MEDEDEELINGEN. Beeds meermalen is in het Weekblad het wensche- lijke aangetoonddat de landbouwers elkander meer met de door hen opgedane ervaring bekend maakten. Veel heeft echter het beroep op hunne mededeelzaam- heid nog niet gebaat, en zulks is te betreuren, omdat, door eenvoudig mede te deelen datgeen waarbij men zich wel bevindt, men elkander veel kan leeren. Ook dit jaar zullen er weder vele zijn, die het een of ander beproefd hebbenwaarvan de uitkomst waard is bekend gemaakt te worden. Zoo heeft bij mij de tarwe het zeer goed gedaan op weiland dat tusschen de 30 en 40 ned. duimen gediept is. Het aantal garven met de sikkel gesneden bedroeg per bunder gemiddeld 3360. Ik ben dan ook druk bezig al het weiland bij het scheuren deze bewerking te doen ondergaan en daar het geheel in de vruchtwisseling is opgenomen en slechts 2 jaren weide blijft, kan al het land weldra diep losgemaakt zijn. Het is natuurlijk dat deze diepe bewerking al- leen daar kan plaats hebben waar de grond geheel zuiver is van schadelijke ijzerzouten, zooals bij mij het geval is. Het kalken en zouten der tarwe is weder best bevallen, er is bijna geen brand-aar te bespeuren, doch tevens wordt elk jaar nieuw zeeuwsch zaad ge- zaaid. Er is gezaaid van het laatst van September tot 3 October, omdat het mij gebleken is dat het vroegste gezaai in de Meer het beste is, en wel schraal l'/2 mud per bunder uit de hand, welke hoeveelheid op raijnen, voor de Meer zwaren, doch overigens zandigen kleigrond, de juiste blijkt te zijn. Veel heeft men in den laatsten tijd over dik en dun zaaijen geschreven, doch men heeft deze kwestie te veel over eene kam willen scherendoor te trachten eene vaste maat te bepalen, die in alle mogelijke ge- vallen gebruikt moet worden. Ik geloof zulks niet doenlyk is en het dik of dun zaaijen zich naar om- standigheden regelen moet. In het algemeen zoekt men te veel het voordeel in de besparing van zaaizaadzonder zich genoegzaam van de uitkomsten rekenschap te geven. Zooals bij vele zakenzal ook hier de waarheid in het midden liggen en moet men de uitersten vermijden. Vooral bij tarwe zal men goed doen niet minder dan 1 tot 1 /2 mud te gebruikendaar men anders leelijk en holseheutig goed bekomt, en nu meen ik dat het voordeeliger is met l/2 mud zaaizaad 25 of 30 mud beste tarwe te krijgen, dan met 40 kop, minder, of stel dezelfde opbrengst, ligt en holseheutig goed. Verleden jaar zijn eenige natte welplaatsen met takkebossen drooggelegden gedeeltenwaar vroe- ger geen mensch over kon gaan zonder er in te zakken, zijn daarna met paarden goed bewerkt geworden. De oorzaak van die plekken is een zandplaat, die het wegzakken van het water belet en wanneer die boven gebragt is, is de kwaal genezen, hetgeen na de drooglegging mogelijk is; de kosten van willigen takkenbossen bedroegen 4 de 100, aan den kant van de hoofdvaart. De roode klaver, voor stalvoeder bestemd, heeft nog al van de droogte geledenvooral de tweede snede was dun, behalve dat was ze ook te dun ge zaaid, daar er slechts 8 a-9 ned. pond per bunder is gebruikt. Het plan is dan ook het volgend jaar 15 ned. pond te gebruiken, waarbij men zich op vele andere plaatsen het best bevindt. Even als vroeger heeft ook dit jaar het vee op stal het best gemaakt. Er zijn negen 2J/3jarige ossen, dertien 1 |/2jarige vaarzen, twee kalveren en van tijd tot tijd eenige paarden, van het laatst van Mei tot het laatst van Augustus op stal gevoerd van 2'/2 bunder klaver en y2 bunder mengvoeder, terwijl, als de klaver niet van de droogte geleden en dikker gestaan had, de stalvoedering nog eene maand langer zou geduurd hebben. Men kan het groenvoederen op stal veel verder uitstrekken door te zorgen opvolgende gewassen om af te maaijen te hebben. Zoo zag ik bij een bezoek in den Wilhelmina-polder een stuk van eenige bunders mai's of turksche tarwe, hetwelk afgemaaid wordt, als de klaver gedaan heeft, hiermede wordt de stalvoedering tot in October voortgezet. De mai's wordt met den hakselsnijder kort gesneden en is door het groot suikergehalte een zeer krachtig en door het vee geliefd voer, daarna komen de turnips (en- gelsche knollen)dan de Sweeds (soort van engelsche koolrapen) en eindelijk de mangelwortels, die tot in Mei gevoerd worden. De zware 2%jarige gekruiste ossen, die op 3jarigen leeftijd als vet tegen 300 per stuk afgezet worden, getuigen van het voordee- lige van deze handelwijze. Jammer slechts dat deze wijze van jong vee te houden niet meer toepassing vindt, want zoo ergens

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1