WEEKBLAD van 1805, Vrijdag, 25 September. Landbouw. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN P 0 L D E R - B E L A N G E N GEWIJD. Abonnementen Vierde dfaargang. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. GEMIDDELDE Maandelijksclie Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. |S 03 BEKROONDE WERKTUIGEN. HAARLEMMERMm, warden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidsehestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODEHaarlem bij den Heer BRIEVENGAARDER te Ilaarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. 1,6 Peijs is G>— in tet Jaar. Elke 3 Maanden wordt over 1,50 beschikt. Advertentien van 1—5 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., bchalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten gescliieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. Bij dit Rfommer belioort ecn Bijvocgscl. Augustus 1863. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. id. Ebbe id. id. den IJssel de Noordzee het IJ den IJssel de Noordzee Boezemstanden u tub Boezemstanden •2.S ;Verval in de Sluizen J Tijd van loozing f> i-» f Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind. Gewerkt gedurende. Opbrengst Uitgemalen Gestopt v. hoog water, id. voor Sluisgang WAARGENOMEN TE Spaarndam. 0,091 -f A.P. 0,287 A.P. 0,G47 A.P. 0,631 A.P. 0.063 A.P. 11. 1,669532. Znid-West. Halfweg. 0,06 A.P. 0,25 A.P. 0,6682 A.P. Zuid-West. Gouda. 0,929 -f A.P. 0,40 A.P. 0,571 A.P. Zuid-West. Katwijk. 0,82 A.P. 0,576 A.P. 0,694 A.P. West. AANTEEKENINGEN. Leidsehendam. Rijnland 0,6987 A.P. Delfland 0,4043 A.P. Bodegraven. Rijnland. 0,6806 A.P. Woerden 0,5470 A.P. Van Woerden op Rijnland afgevloeid 151 uren. De waterlozing te Spaarn dam had met de gevvone be- Iemmeringen plaats. De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. Lengte-afmeting in Ned. Ellen. Inhouds-afmeting in Kubieke Ellen. EENE NIETJWE UITVINDING. In den Eranschen Moniteurhet officiele dagblad is met veel ophef melding gemaakt van eene beweerde uitvinding van D. H o o i b r e n k ter kunstmatige be- vruchting van granen en ooftboomcnwaardoor de opbrengst wel met de helft zou vermeerderen en het- welk alzoo de bron van groote rijkdommen voor Frank- rijk zou worden. Keizer Napoleon III is zich in persoon daarvan gaan overtuigen, en heeft toen den genoemden uitvinder en den heer Jacquesson te Sillery (departement Marne), die dit stelsel in prak- tijk gebragt bad, met het ridderkruis van het Legioen van Eer begiftigd. Wat de granen betreftbestaat het stelsel daarin, om in den bloeitijd een touw, waar- aan neerhangende draden met honig bevochtigd be- vestigd zijnover de aren te doen strijkenwelke draadjes door kleine looden kogeltjes verzwaard wor den. Het stuifmeel zou daardoor beter op den stam per worden gebragt, dan op de natuurlijke wijze ge schiedt en alzoo de zaadzetting worden bevorderd. Er is eene commissie benoemd om de zaak nader te onderzoeken doch het rapport is nog niet versche- nen, hoewel er ruimschoots tijd voor heeft bestaan. De keizer had welligt niet onverstandig gehandeld eerst het rapport van die commissie af te wachten alvorens de belooning nit te reikenof achtte hij zijn eigen landbouwkennis genoegzaam om de heilrijke gevolgen van die uitvinding te voorspellen dan had het aanstellen der commissie ook wel acbterwege kunnen blijven, want als hun rapport ongunstig uit- In het Engelschc blad de Economist, werd ook hiervan melding gemaakt en daarin gezegd, dat de heer Hooibrenk een Dutchman was. Dc N. Roll. Courant, en nit deze nog andere bladen, namen het berigt over, en wenschten Nederland geluk den uitvinder een zoon des lands te mogcn noemcn. Dit is ecliter niet zoo, D. Hooibrenk is Ooslonrijkcr. valtzal aan deze beeren toch bezwaarlijk weder het lintje kunnen worden ontnomen. Wij betwijfelen althans sterk of het eene uitvin ding mag heeten en in elk geval houden wij het voor uitgemaaktdat dit kunstmiddel niet in staat is de oogsten op den duur in eenigzins aanzienlijke verhouding te doen toenemen. Over het algemeen toch heeft de natuur zeer goed gezorgd voor de voortteeling der gewassen en ge- schiedt de zaadzetting door de natuurlijke hulpmid- delen van windvochtigheidoverbrengen van het stuifmeel door insecten, enz. op voldoende wijze; slechts bij ongunstig weder of onder nadeelige om- standigheden, zoo als te veel regen of te fellen zon- neschijnkan het voorkomen dat die natuurlijke hulp- middelen hunne werking missen, en men heeft dan het zoogenaamde doofbloeijen. Het kan zijn dat dan die kunstmatige bevruchting doel trof, maar om dit uit te maken zijn zeker proefnemingen gedurende ver- scbeidene jaren noodigwant het is even mogelijk dat bij die gelegenheden het stuifmeel geen kiem- kracht heeft, of dat de stamper het niet kan opne- men en alzoo het eenvoudig opbrengen van het stuif meel op den stamper geen verbetering aan zou brengen. Maar zelfs aangenomen, dat de beweerde uitvinding het middel was om de granen sterker zaad te doen zetten hetgeen vooral bij de tarwe mogelijk iswaar veelal de derde korrel in ieder bloempakje zich niet vormt, dan volgt daaruit nog geenszins, dat daardoor de oogsten op den duur belangrijk zullen vermeer deren. De hoeveelheid van den oogst wordt toch hoofd- zakelijk bepaald door de vruchtbaarheid van den grond en de zwaarte der bemesting. Yermeerdert men door de kunstmatige bevruchting het nantal graankorrels dan eten er zoo veel meer gasten aan dezelfde tafel en wordt ieders aandeel geringer, en zullen zij on- getwijfeld minder vol en zwaar worden. Of is dit niet het gevaldan zal de plant meer voedsel uit den grond liebben getrokken dan anders zou geschied zijn en zal deze dus meer uitgeput zijn en voor een volgend jaar sterker bemesting noodig hebbenom weder even goede oogsten te kunnen voortbrengen. Ditzelfde geldt evenzoo voor de Hallett's tarwe of andere verbeterde tarwesoorten. Men kan daar door veel hooger opbrengsten van tarwe verkrijgen dan wij gewoon zijn, mits de grond ook vruchtbaar genoeg zij om zulke oogsten te kunnen gevenof door betere bewerking en zwaarder bemesting daartoe in staat wordt gesteld. Wie door beter zaaizaad alleen op den duur zijne oogsten denkt te kunnen verdubbelenzou zich zwaar vergissen. Bij zeer zware bemesting of buitengewoon vruchtbaar land geven echter de gewone tarwesoorten of de gewone wijze van zaaijen der tarwe veelal geen evenredige opbreng sten en het graan legert; het voordeel der Hallett's tarwe, of het pooten in plaats van zaaijen, bestaat alzoo daarin, dat hierbij dit het geval niet is, maar, even als bij de wortelgewassende opbrengst bijna naar willekeur kan toenemen. De vermeende uitvinding komt dus nagenoeg op hetzelfde nederalsof iemand ons kwam vertellen dat hij het middel had gevonden om de koeijen altijd tweelingen te doen werpenen beweerde dat daar door de opbrengst aan boter en kaas in Holland ver dubbelen zoualsof naast ieder kalf dat geboren wordt, ook liet voedsel ter wereld komt, dat noodig is om bet tot koe te doen groeijen en melk te doen geven 1 Een weinig kennis van scheikunde is genoegzaam om hier uitspraak te doen. lets kan niet uit niets voortkomen. Willen wij onze oogsten doen toenemen, dan is meer mesten, lietzij met stalmest of met alle andere stoffen die plantenvoedsel zijn, de koofdzaak, en goed bewerken van den grond droogleggenbe ter zaaizaad veredelde plantensoorten enz. zijn alleen de middelen om van het plantenvoedsel in den grond snelle en betere plantenvoortbrengselen voor ons ge- bruik geschiktte vormendoch middelen die even- wel geenzins te verwaarloozen zijnwijl daardoor van de natuurlijke vruchtbaarheid of van den mest veel meer partij kan worden getrokkendan tot nu toe vooral bij niet zeer zorgvuldige kultuur, geschiedt. Wij vreezen dus zeer dat de uitgedeelde ridder- kruizen niet zullen aanwijzen waar de bron is uit welke Frankrijk zulke groote rijkdommen zou kun nen putten. Welke Landbouwwerktuigen zijn na naauwkeurige beproeving, op de laatste tentoonstelling der Kouink- lijke Engelsche Landbouw-Maatschappij te Worcester de beste bevonden en bekroond Deze vraag zal zeker door velen gesteld worden die b. v. uit Dr. Staring's Landbouwlessen" ver- nomen hebbenhoe zorgvuldig die beproeving in En- geland geschiedt. Het is van veel belang dat men hare beantwoor- ding wete alvorens men welligt op de aanstaande tentoonstelling te Haarlem of elders Engelsche werk- tuigen aankoopt. Ik heb mij daarom tot den secretaris der genoemde Maatschappij gewend en van ZEd.behalve een ca- talogus der tentoongestelde werktuigen een officiele lijst der bekrooningen ontvangen waarvan ik hier- onder de vertaling laat volgeu.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1