- 186 - Bedrag Koopprijs VAN DEN PRIJS Naam van den Fabriekant. Soort van Werktuig. van het in Guldens. Werktuig. Dorschworktuigenwelko het Graan tevens marktschoon afleveren. 300 180 120 240 Zilveren Medaille. -Zilveren Medaille. R. Hornsby and Sons. ClaytonShuttleworth and C°. Wallis Haslam Steevens. R. Hornsby and Sons. Holmes and Son. Robey and C°. Holmes and Son. Vervoerbaar Dorsch- en Zuiveringswerktuig Vervoerbaar Dorsch- en Zuiveringswerkluig Vervoerbaar Dorsch- en Zuiveringswerktuig Vaststaand Stoom-Dorsch- en Zuiveringswerktuig Voor eene nieuwe wijze om het kaf van eon vervoerbaar Dorsch- en Zuiveringswerktuig in zakken te verzamelen. Vervoerbaar Dorsch- en Zuiveringswerktuig Aanbevolen. Vervoerbaar Dorsch- en Zuiveringswerktuig Stoomwerktuigen (Locomobielen.) 180 180 120 Gouden Medaille en 360 lste Prijs. 240 2de Prijs. .Zilveren Medaille 3de Prijs. Vast© Stoomwerktuigen. 10 paardenkracht Stoomwerktuig 10 paardenkracht Stoomwerktuig 10 paardenkracht Stoomwerktuig Aanbevolen. James Ferrabee. 10 paardenkracht Stoomwerktuig Stoomploegen voor Groote Boerderijen (op zwaren grand). 14 paardenkracht complete Stoomploeg Barrett, Exall and Andrewes. Clayton, Shuttleworth and C°. Hornsby and Sons. John Fowler. William Savory and Son. William Steevens. Coleman and Sons. 10 paardenkracht zich zelf voorlbewegende Locomobiel met eenen trommel rondom den ketel, waarom zich het staal- louw op- en afwindt Complete gecombineerde Stoomploeg en Stoomhakstelsel van Howard Aanbevolen. Stoomhaktoestellen 300 180 120 180 120 SO 72 48 36 24 Zilveren Medaille. Zilveren Medaille. Zilveren Medaille. Zilveren Medaille. Stoomploegen voor Kleinere Boerderijen (op liglen grond). J. and F. Howard. Joshua Coock. William Sawney. R. Hornsby and Sons. John Fowler. 10 paardenkracht complete Stoomploeg William Smith. 10 paardenkracht Locomobiel, met Windas, Slaaltouw enz., zonder ploeg er bij 10 paardenkracht complete Stoomploeg. Kafmolens. Kafmolen Kafmolen Kafmolen Toestellen om Graan of Mout te sorteren. John Penny and C°. I Sorteerwerktuig Robert Boby. Sorteerwerktuig Garst Naaldenbrokers. Barrett, Exall and Andrewes. Garst Naaldenbreker Robert Boby. Garst Naaldenbreker Verschillende Voorwerpen. IJzeren Landrolwelke op het land met water gevuld kan worden Werktuig om aardappelen in drie soorten, naar de grootte te sorterenen de zakken er mede te vullen Werktuig om, met stoom bewogen, klaverzaad te dorschcn. Worlclbreimaker (Pulper) Aanbevolen. Amies and Barford. H. Mockender. E Humphries R. Hornsby and Sons. Wallis Haslam and Steevens. Clarke and Son. A. W. Gower and Son. W. S. Underhill. Seaman and Tipping. Verbeterd voorstel tot het sluren van een Zaaivverktuig voor 6 rijen (voor zaad en kunstmest) Verzetbare Zeis Werktuig om te zaaijen, wanneer vooraf vorcn gemaakt zijn, en het zaad tevens onder te eggen Kaaspers zonder hefboom of gewigt (naar de grootte) Stalen Evenaars 1320.- 1440.- 1254.- 1380.- 1320.- 1380- 1320 120 R. Hornsby and Sons. 12 paardenkracht 3900.— 84 Clayton, Shuttleworth and C°. 12 paardenkracht 4080.— 48 Tuxford and Sons. 12 paardenkracht 4260.— 48 Barrett, Exall and Andrewes. 12 paardenkracht 3720. 108 Tuxford and Sons. 8 paardenkracht LocomobieL 3000. 96 Barrett, Exall and Andrewes. 8 paardenkracht 2760. 84 ClaytonShuttleworth and C°. 8 paardenkracht 2820.— 12 Holmes and Sons. 8 paardenkracht Locomobiel 2880.— Zeer aanbevolen. Brown and May. 8 paardenkracht 2640.— Aanbevolen. Brown and May. 10 paardenkracht 3180. James Haywood Jua. 8 paardenkracht 2760. Ellis and Sons. 7 paardenkracht 2640.— Parsons. 8 paardenkracht 2700.— 2760.- 2880.- 2940.- 2760.— »10752. 5160.— 5640. 7740.— 6960.— 5904.- 6240.- 174.- 138.- 96.- 176.40 113.40 75.60 54.— 162.— 151.20 360.— 49.50 372. 6. 168. 33 k 60 9.— Voor andere werktuigen waren dit jaar te Worces ter geene prijzen uitgeloofd. Evenwel bedroeg het aantal tentoongestelde werktuigen 5839 (dat der fa- briekanten 278). De catalogus der werktuigen beslaat 487 compres gedrukte bladzijden. De meeste Engel- sche fabriekanten zijn echter ook met hunne werk tuigen te Rijssel geweest, waar o. a. hakselsnijders graanbrekersenz, enz. afzonderlijk beproefd en be- kroond zijn. Een goed verslag van die beproeving vindt men in het bekende Fransche tijdsehrift van Barral. Het is voor aanstaande koopers van werk tuigen zeer belangrijk. Wanneer ik dit tijdsehrift niet juist uitgeleend had zou ik gaarne nu de lijst der bekrooningen te Rijssel hierbij gevoegd hebben. Mogt de redactie dit verlangendan doe ik zulks later in dit Weekblad; terwijl ik altijd gaarne bereid ben om inlichtingen over de beste Engelsche werk tuigen te geven aan ieder, die zulks mogt wenschen. Het gebeurt toch maar al te vaakdat men b. v. een hakselsnijder koopt, welke gemaakt is om met de hand bewogen te worden en die aan den karn- molen verbindt (zie onder anderen het Tijdsehrift voor Landbouw en Kruidkunde van 1.1. jaar). Wan neer dan binnen een jaar tijds het werktuig bijna versleten is, wijt men zulks aan de slechte con- structie, terwijl het ondoordachteonkundige ge- bruik de oorzaak daarvan is. Het Bestuur der Ilollandsche Maatschappij van Land bouw heeft dit misbruik zeker ook wel op het oog gehadtoen dit jaar afzonderlijke prijzen werden uitgeloofd voor handstroosnijbanken en voor slroo- snijbanken voor paardenkracht. Harenbij Groningen Jb. Boeke. 19 Sept. 1863. INVLOED deh DROOGMAKING op iiet KL1MAAI'. In de vijfde aflevering van Het Klimaat van Ne- derland", door Dr. F. W. C. K r e c k eleest men het onderstaande Het volgende onderzoek van den heer Buijs Bal lot kan dienen om den invloed aan te toonen van de droogmaking van het Haarlemmermeer op de tem- peratuur in de omgeving. Op den huize Zwanenburghalfweg tusschen Am sterdam en Haarlemzijn gedurende meer dan eene eeuw waarnemingen van temperatuur, barometerstand, wind, enz. gedaan; van 1845 tot heden zijn er der- gelijke waarnemingen gedaan door den heer C. van der Sterr, aan den Helder. Neemt men van deze laatsten alleen de jaren van 1845 tot en met 1859, en vergelijkt men de gelijktijdige waarnemingen op beide plaatsen, dan blijkt het dat de verschillen die deze waarnemingen opleverenomstreeks het einde van 1852 op welken tijd men rekenen mag dat het Haarlemmermeer genoegzaam droog lag eene verandering hebben ondergaan. Indien men namelijk de gemiddelde temperatuur voor beide plaatsenvoor elk vijftal van dagen van 1845 tot en met 1852 ver gelijkt dan blijkt daarbij dat er een vrij standvastig verschil in bestaatzoodanigdat die op Zuianenburg gemiddeld 0.33 graad lager zijn dan aan den Helder. Na 1853, dat is na de droogmaking, is daarentegen de temperatuur te Zwanenburg van den llden April tot en met den 20sten September altijd hooger ge weest dan aan den Helder, en wel gemiddeld ruim 0.22 graad. Voor genoemd tijdvak van het jaar is dus de temperatuur gemiddeld meer dan een halve graad verhoogd. De vergelijking leerde voorts dat van den 14den October tot den 17denMaart de tem peratuur iets lager was dan vroeger, (omstreeks 0.1 graad). Ofschoon deze verschillen zeer gering zijn komen zij echter zoo standvastig en zoo regelmatig in de onderscheidene vijftallen van dagen van de verschillende perioden van 8 en 7 jaren voordat dit aan geen toeval kan worden toegeschreven. Deze uitkomst sluit zich bovendien goed aanaan hetgeen men te voren kon verwachten. Door de droogmaking van het Haarlemmermeer wordt thans in de onmid- dellijke nabijheid van Zwanenburg eene groote streek gronds door de zon beschenen, die voorheen water wasen zoo als vroeger in dit werk meermalen is opgemerktde temperatuur wordt meer verhoogd dan die van het water. Daarentegen straalt gedurende de nacht en den winter de grond meer warmte uit dan eene watervlakteen vandaar gedurende den win ter eene geringe verlaging der temperatuur. Zonder twijfel heeft de droogmaking van het Haarlemmermeer ook invloed op den vochtigheidstoestand der lucht in de omstrekendoch de hoegrootheid daarvan is bij gebrek aan waarnemingen niet te bepalen. ENGELSCHE TAB,WE. Onder de verschillende soorten van tarwe, welke in dezen polder verbouwd worden, bekleedt zeker de Engelsche tarwe nog slechts eene kleine plaats, en toch is dezelve na mijne ondervinding allezints waar- dig door de landbouwers in Haarlemmermeer gekend en verbouwd te worden, even als dezelve in Zeeland wordt verbouwd. Door tusschenkomst van een vriend ontving ik 16 October 1862 circa 5 mudden witte Engelsche zaaitarwe, dezelve werd onmiddelijk gekalkt en met de hand uitgezaaid op twee stukken onbe- mest aardappelland het een 2 het andere 1J/2 bunder groot, zijnde een ligte zwarte grond. De tarwe groeide sterk, zoodat ze voorjaars spoe- dig moest getopt wordenlater leed ze veel door de strenge nachtvorstendoch leefde spoedig weder op en werd het een vrij gelijkmatig gewas. Het stroo van deze tarwe is stijf doch niet lang, de aren zijn kort en dik en de korrels zijn door een wollig kaf ge- heel bedekt, zoodat voor uitwaaijen geene vrees behoeft te zijn. Ik heb deze tarwe doen snijden en daarvan 1 J/, bunder doen afdorschen waarvan verkregen 73 mudden marktschoone tarwe, met circa 3 mudden ligte tarwe wegende 155 pond per mud, zeker eene allezints be- vredigende uitkomst voor niet gepoote en niet ver- edelde tarwe. Deze tarwe kan met goed gevolg vroeg in het voorjaar worden gezaaid en schijnt uitmuntend te wassen op ligte gronden. Ik stel dezelve voor matigen prijs verkrijgbaar in de hoop dat andere te nemen proeven even gunstig als de mijne mogen reusseren. Haarlemmermeer, 21 Sept. 1863. J. G. Schone. Uit Alkmaar meldt men ons d. d. 22 September Naar wij vernemen is de heer W. F r i e d tscliil-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2