0^% WEEKBLAD van 1865. Vrijdag, 2 October. No. ,40. Wierde Jaargang. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementen Hoofdredacteur: C. E. DE CLERCQ. II et Feest op de B ad ho eve IIAARIEMMERJIM, worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODEHaarlem, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Ilaarlemmtrmeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 bescliikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alee Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. Zaturdag 20 September 1803. „Toon mij uwen ploeg en ik zal u zeggen, welk landbouwer gij zijt", is een in den landbouw bekend en dikwerf herhaald gezegde, Er ligt veel waarheid in. Prof. K a u van Hohenheim vertoonde op de laatste Nijverheids-tentoonstelling te Londen eene uitgebreide verzarneling van modellen van ploegen uit een aantal landenin vroegeren of lateren tijd in gebruiken grondde daarop zijne gesehiedenis van den ploeg, waaruit blijkt hoezeer de meer of minder volmaaktheid van den ploegdien men gebruiktde staat van ontwikkeling van den landbouw in eenige streek kenmerkt. Op den 26sten September j. 1. heeft de heer Mr. J. P. Amersfoordt op zijne landhoeve aan de met onbeperkte gastvrijheid uitgenoodigde landbou- wers en in landbouw belangstellenden zijnen ploeg, den stoomploegden eersteu in Nederland, in werking getoond. Ilij heeft zich daardoor op nieuw gekenmerkt als de meest naar vooruilgang strevende landbouwer in ons landbij wien het vormen der gedachte meestal met de onmiddelijke uitvoering gepaard gaat, en wiens levendigen geest zoo gaarne de toekomst reeds tot het heden maakt, zoodat hij dan ook vrijwillig den meer zekeren bodem der langzame ontwikkeling ver- laaten geen kosten of moeiten schroomt om datgene reeds nu te verwezenlijken en in praktijk te brengen, waartoe een ander den drang der omstandigheden zou afwachtenof eerst het bewijs zou verlangen, dat de toepassing reeds onmiddelijk meerder voordeel aan- biedt, dan de tot nu toe gevolgde handelwijze. Waar ontwikkeling zal plaats vindenmoeten ech- ter baanbrekers en wegwijzers zijnbij wier handelen het onmiddelijk voordeel geheel op den achtergrond treedt, en wier leuze beproeven en onderzoeken is; terwijl hun streven veel meer strekt om aan te too- nen de mogelijkheid van uitvoeringdan wel de prak- tische toepasselijkheid voor het oogenblik of voor de omstandigheden waarin zij geplaatst zijn. Zij, die in landbouw uitsluitend het oog op het onmiddelijk winstgevende rigten, die al wat van de gewone wijze afwijkt blijven veroordeelenzoo lang zij niet tot betere overtuiging gedwongen worden en wier geheugen te kort is om zich te herinneren dat zij zelven thans veel verrigten wat zij vroesrer als onpraktisch verwierpenen die daarbijin tegen- spraak met zich zelvende vrees koesterendat men die nieuwigheden zou gaan navolgen voor zij den vuurproef der ervaring genoegzaam hadden doorstaan zullen met dergelijken vooruitgang weinig op hebben, en meest alles geheel als liefhebberij beschouwen waaruit voor den landbouw geen nut hoegenaamd kan voortvloeijen. Anderen gaan minder ver in hunne veroordeeling, maar zij achten toch dat de invloed van zulke per- sonen ligt even veel kwaad als goed kan stichten wijl de gewone landbouwer ligt liefhebberij en wer- kelijke landbouwvooruitgang verwarren zal en niet zal weten te onderscheiden tusschen hetgeen reeds ter navolging geschikt is en hetgeen slechts als beproe- ving van het nieuwe moet worden beschouwd. Zij vreezen daarbij dat de geest van onderzoek, niet be- hoorlijk in toom gehouden, ook tot bloote nieuwig- heidszucht zou kunnen ontaarden, en dan dikwerf meer tot vertoon dan tot degelijke beproeving leiden zalterwijl de mislukte pogingen meer van de na volging zullen afschrikkendan de goed gelukte daar- toe zullen aanmoedigen; zoodat de werkelijke land bouwvooruitgang, waar zulke voorbeelden hun invloed doen gevoelen, meer tegengehouden dan bevorderd wordt. Het behoort echter niet vergeten te worden, dat het nieuwe slechts zeer langzaam in praktijk zou ko- menzoo het alleen door de zeer voorzigtigen en koel berekenenden kon worden ingevoerd, en dat elke nieuwe uitvinding den proeftijd moet doorstaan waarin de behoudenden het onbepaald afkeurende werkelijk praktische mannen in twijfel staan doch zij die elk streven naar vooruitgang huldigen, met vreugde zien dat er mannen zijn, die den moed hebben om den nieuwen weg het eerst te betreden, en die het leergeld willen en kunnen betalenwaarvan anderen later de voordeelen zullen genieten. Zoo is het ook met de invoering van den stoom ploeg in Nederland gesteld. Dat het bewerkcn der gronden door stoomkracht toekomst heeftdaaraan twijfelen weinigendie in de zaak te huis zijn of men reeds de beste wijze van toepassing gevonden heeft en de omstandigheden het gebruik in Nederland reeds praktisch en met voordeel mogelijk maken daarover zal men het niet eens zijn; - eere den heer Amersfoordt, die de kwestie van het bloot bespreken van het voor en tegen over heeft gebragt naar het veld der beproe ving, waar alleen de zaak grondig kan worden beslist. Het was noodig dit voorop te stelleu, om met een vrij gemoed het schoone landbouw-feest van den 26sten te kunnen herdenken. Prachtig herfstweder begunstigde het feest. Beeds omstreeks tien ure begonnen de bezoekers aan te ko- men, en de eersten onder hen waren getuigen van het uitreiken van een sierlijk vaandel, waarop het wapen der gemeente geborduurd wasdoor den heer Amersfoordt aan de eerewacht te paard, ruim 70 man sterk, alien bewoners van Haarlemmermeer, die dit zelf hadden laten vervaardigeu. Kuim een half uur later kondigde het lossen van het geschut het naderen aan van de stoomboot de Yolharding rijk met vlaggen en wimpels getooid waarmede uit Haarlem het Hoofdbestuur der llollandsche Maatschappij van Landbouwbet Polderbestuur, verschillende andere autoriteiten en nog vele particulierente zamen on- geveer een honderdtal bezoekers, waren overgevoerd. Een klein eind weegs van de Badhoeve werd aange- legdwaar zij door de eerste divisie der eerewacht werden opgewacht. Met deze aan het hoofd, gevolgd door de muziek der Haarlemsche schutterij, betraden de gasten in breeden kolom hett errein der Badhoeve, waar aan den ingang de tweede divisie der eerewacht in gelederen geschaard stond, welke zich na het doortrekken van den stoet van achteren aansloot. Zoo trok men Iangs het sierlijk met groen en met de wapenschilden van polder en gemeente getooide hee- renhuiswaarop twee vlaggen wapperdende eene met de Nederlandsche kleurenhet wapen van Haar lemmermeer vertoonendede andere, de Oranjevlag, in het midden waarvan het beeld van den Leeghwater golfdenaar het ploegveldwaar de stoomploeg reeds een wijle in werking was. Langs de 700 ellen lange ploegvoor bewoog zich weldra eene steeds aangroeijende menigte van land- bouwers en andere belangstellenden waarvan velen thans voor het eerst op Nederlandschen grond de toepassing van de stoomkracht op de bebouwing der gronden aauschouwden. Zonder rusten volbragt de drievoudige balansploeg geregeld zijnen loop tusschen anker en stoomwerktuig, terwijl bij elken omgang de kolossale locomobiel zich zelf verplaatsteen het ankerals door onzigtbare hand bewogeu die rigting aan het andere eind van den akker volgde. De eenvoudigheid der inrigling trof velenmen had het zich veel omslagtiger voor- gesteld maar die eenvoud, is ook niet dan na jaren studie van den uitvinder verkregen. En de arbeid zelfhet oordeel liep zeer uiteen velen lieten zich ongunstig uitmaar men vergat dat deze mulle vee- nige grondwaarin men tot aan de enkels inzakte zeker niet de meest geschikte was om het werk van den stoomploeg voordeelig te doen uitkomen en aan dezen een vasten gang te geven. Doch wij zijn hier zoo keurig op de bevverking van het landdat wij niet veel door de vingers zien en aan de werktuigen veel hoogere eischen doen dan de Engelsche fabrie- kanten gewoon zijn. Intusschen slechts de minder- heid voorzeker zal zich door kleine onvolmaaktheden hebben laten terughouden om niet getroffen te zijn door het groote feit, dat zij hier voor het eerst in werkelijkheid zagende stoomkrachtdie magtige hefboom voor de ontwikkeling der nijverheid thans ook dienstbaar aan den duursten en meest tijdrooven- den arbeid bij den landbouwde bewerking van den grond. Maar de kosten komt het goedkooper uit dan het ploegen met paarden? De praktische land bouwer kan zich niet onthouden dit terstond te wil len weten, den tijd voor een omgang op zijn lioro- logie na te gaan en daar tegenover te stellen de schrik- verwekkende som van /10a/ 12,000.kosten van aanschaffing en dan steenkolen onderhoudherstel Die becijfering is echter zoo eenvoudig niet als me- nigeen wel denktmaar het staat vastals beweeg- kracht is de stoom goedkooper dan haver vretende paarden en steeds schaarscher wordende handarbeid. De mogelijkheid is bewezende toepasselijkheid, zoo zij niet reeds daar iszal wel volgen. In Engeland zijn er op dit oogenblik reeds 300 aan het werk en zeker niet alien uit liefhebberij. En als vele der hier aanwezige landbouwers eens later in den herfsttijd met den halven oogst nog daar buiten staande, hunne zware kleigronden zoo gaarne ferm diep zouden omzetten terwijl de weinige paar den die zij daarvoor vrij hebbenslechts met tragen gang een ondiepe voor door den ijzerharden grond kunnen trekken, zullen zij zich welligt dezen dag in het geheugen brengen en bij het op nieuw narekenen tot de overtuiging komen, dat die dure stoomploeg misschien toch wel goed en goedkoop werk zou kun nen leveren, en het zal dan gezegd worden, dat de eigenaar der Badhoeve zoo slecht niet deed, om reeds heden den Nederlandschen landbouw op praktische wijze het vraagstuk voor te leggen kunnen wij den stoomploeg met voordeel gebruiken Dat het aan belangstelling in deze kwestie niet ontbrakdaarvan mogt deze dag getuigen. Van alle streken in ons land waren mannen van naam velen uitsluitend voor dit ware landbouwfeest herwaarts gekomen. Waar zoo velen warenvalt het moeijelijk alien te noemen en kunnen nog raeerderen het oog

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1