- im - Haarlemmermeer-Polder. Ilaarlemmermeer. Landbouw. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. van cen enkelen ontgaan zijn. Toch valt het op te nierkendat bijna alle provincienook de meest verwijderde vertegenwoovdigd waren. Zoo vond men uit Groningen de heeren Boeke en Reinders, uit Friesland van Andringa deKempenaer, uit Drenthe Jongkindt Coninck, uit Over- ijssel Enklaar, uit Gelderland baron Schimmel- jienninck van Hoevelaken, Taets van Amerongen van Renswoude, H a r t o g uit Barneveld, Moorrees uit Apeldoorn, uit Utrecht E. baron van Hardenbroek, Schobcr, baron van Boetzelaer, uit Zeeland de heeren Kakebeeke, in een woord het mogt met regt eene plegtige za- menkomst van- de Nederlandsche landbouwers heeten, om hulde te brengen aan hem die met eigen hand door stoomkracht de eerste ploegvoor in Neerland trok. De heer Amersfoordt leidde zelf zijne voornaam- ste gasten bij het stoomploegen rond en later door zijne fraaije, meestal doelmatig ingerigte gebouvven, waaraan geen kosten gespaard werden waar dit ver- hooging van nut of gemak kon aanbrengen, en die vooral voor den smaak en de zucht naar orde van den ontwerper pleiten zoodat zij een geheel vormen den rijken landbouvv-liefhebber volkomen waardig. Ten een ure zaten aan een keurigen disch de bij- zonder uitgenoodigden bij hem aande commissaris des lvonings in Noord-HollandHaarlems burgemee- sterhet hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouwde dijkgraaf en eeuige leden van het polderbestuur de directie der Nederlandsche Ilandel- Maatschappij en enkefe anderenwaarbij de com missaris den eere-drook op den gastheer uitbragt en aan zijne verdiensten hulde deed, terwijl de voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw de gastvrouw toesprak en in haar de getrouwe hulp van haren echtgenoot in zijne veelomvattende taak en vooral in de uitoefening der zoo milde gastvrijheid van de Bad- hoeve vereerdewaarvoor de heer Amersfoordt aan beiden zijn opregten dank betuigde. Waren er evenwel genoodigden, die aan den wensch van den heer Amersfoordt niet hadden kunnen gehoor geven om dit feest met hunne hooge tegen. woordigheid te vereerendit werd voorzeker ruim op- gewogen door de bijzondere onderscheiding die hij van wege Z. M. den Koning mogt ontvangen. In den vorigen avond was hem de volgendc telegraphische depeche toegezonden ,,'s Hage 25/9 1S63, 5 ure na den middag. „Aan mr. J. P. Amersfoordt, ter vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Haar lem (het lokaal der Vereeniging). „Bij uw feest van morgen wil ik althans met de schriftelijke gelukwensching tegenwoordig zijndat de koning, erkennende hetgeen gij voor de ontvvikke- ling van onzen landbouw gedaan hebt en steeds doet, u tot ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw heeft benoemd. (Get.) Thokbecke." Het moet elk landbouwer genoegen doen, dat het ridderkruis, in vroeger tijd het loon voor heldenfeiten later ook voor diensten op verschillend ander gebied aan het algemeene welzijn bewezen, thans, vvelligt voor de eerste maal, als erkenning van landbouw- verdienste wordt uitgereikt. Hij, die op geheel onbe- krompen wijze zooveel veil had om in zoo korten tijd tot stand te brengen, wat volgens zijne zienswijze tot dc ontwikkeling van den landbouw kan bijdragen had daarop voorzeker veel aanspraak, en het levert den waarborg, dat nu men met dit Koninklijk gunst- betoon ook diensten den Nederlandschen landbouw bewezen wil huldigen, ook die zullen worden erkend welke in een leven van arbeid en aanhoudende toe- wijdingzij het ook met minder schitterend vertoon, bestonden. De Manege, reeds getuige van zoovele feesten en gastvrij onthaal, was thans in eene cantine herscha- pen, waar aan de overige bezoekers gelegenheid werd gegeven zich tegen matigen prijs ververschingen te verschaffen. Daarvan werd ruim gebruik gemaakt en de zaal zoowel als het terrcin daar buiten was uren lang goed bezet. Het was een buitengewoon levendig tooneel dat de werf der Badhoeve tusschen een en drie uur aanbood. Duizenden waren langs al de reisge- legenheden in den reisgids opgegeven toegestroomd en daaronder ook vele dames en boerinnen; met groote vrijgevigheid stond de toegang tot alle ge- bouwen open, en kon men daar vrij rondzien en op- merken waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Ten twee ure ving het ringrijden op de baan voor het huis aan, waaraan door een groot aantal liefheb- bers werd deelgenomenen hetwelk zeer de aandacht van het publiek trok, dat in digte reijen daarlangs geschaard stond. Men scheen zicli aan hot woelig en vrolijk tooneel ook noode te kunnen onttrekken; althans het naden- middag ploegentoen de stoomploeg door den stoom- hak was vervaugen lokte weinig toeschouwers meer. Half drie ure vertrok de stoomboot weder naar Ilaarlemterwijl nog onderweg de Lijnden in wer- king^ bezigtigd werd en weldra trok ook het overig publiek langzaam af. Het was een feest, dat voorzeker aan de algemene verwachting ruimschoots voldeed, en waarbij alles mede liep om het voorzeker voor gastheer en gast vrouw en voor alien die er aan deel namen een bron van aangename herinneringen te doen blijven; terwijl ook de nuttige invloed daarvan zijne werking geenzins missen zal. Voor de Vergadering van Hoofd-ingelandente houden op Woensdag den 7den October 1863 des morgens ten \0/2 ure, in de regentenkamer van het Oude-mannenhuis te Haarlemzijn de volgende pun- ten ter behandeling gesteld a. Mededeelingen. b. Rapport der Commissie van Onderzoek der re- kening over 1862. c. Verzoek: van den heer B. Lans c. s.omtrent het verdiepen van den IJtogt achter Halfweg, d. Voorstel van Dijkgraaf en lleemraden omtrent de beplanting der wegen. e. Verzoeken van de heeren Lans en Koot, tot het in huur verkrijgen van de kade van den Zwetpolder. Verzoek van het Bestuur van den Schinkelpol- der, cm instandhouding der pont Offerman, Kloot in, cen dorschwerktuig, een ploeg om mee- krap te delven en een vijfscharige extirpator; S. de ClercqWz. een zeefttoestel van Josse; P. E. Ou- dejans twee ijzeren landhekken en J. Vermeulen drukvrije wagen- en ploeggareelen. P. S. Des morgens ten half tien ure Vergadering van Dijkgraaf pn Heerm-aden. Bij den Bnrgerlijken Stand zijn aangegeven van 22 tot 29 September 1863. GEBORENTeuntje, doenter van It. Both en A. Hoogmoed. Johannes Jacobus, zoon van J. \Voudenberg en W. Walbeek. Mam Abartha, dochter van J1. W. Kooimans en C. Schadelee." Teuntje, dochter van K. de Jong en H. den Hartog. Pieter, zoon van K. Kniep en J. Hameetman. Ariezoon van W. de flaan en A. W. van Wageuingen. Hermanus, zoon van L. Hoogeveen en E. van Egmond. OVERLEDEN: Antje, oud 1 jaar, dochter van A. van der Groef en J. Raap. Matthijs, ond 4 dagen, zoon van J, Vastenhout en J. Inthout. ONDERTROUWD K. Santifort met II. Bakker. J. Schou- ten met M. Kuffera. A. Rebel met C. Hogendoorn. J. Kres met C. Baars. GEHUWDGeene. Met genoegen merken wij op, dat door landbou wers van Ilaarlemmermeer een belangrijk aandeel aan de tentoonstelling te Haarlem is genomen. Van de 246 nummers van inzending van voortbrengselen van akkerbouw waren 58 nummers, en alzoo bijna een vierdeuit dezen polder afkomstig. Daaraan werden de volgende prijzen toegekend Roode winter-tarwe2de prijs, B. Buis; witte winter-tarweprijs van het Bestuur, B. Buis; zomer- tarwe3de prijs, Mr. J. P. Amersfoordt; winter- rogge2de prijsJ. Roodenburg; spelt2de prijs, M. van To 1haver, lste en 2de prijs, baron van Verschuer; duivenboonen3de prijs, N. J. Im- mink; winter-koolzaad, 3de prijs, B. Bui's; lijn- znad, 2de prijs, B. Buis; eenjarige meekrap, lste prijs, baron van Verschuer; tweejarige meekrap, 2de prijs, baron van Verschuer; klaverhooi, 2de prijs, B. Buis; mangehvortelen3de prijs, N. J. Iminink; beetwortels, die het hoogste suikergehalte bezittenlste prijs, S. de Clercq Wz,; paarden- of koepeenlste prijs, baron van Verschuer; 2de prijs, N. J. Immink; rapen, 2de prijs, baron van Verschuer; nieuw vlas# lste prijs, A. W. Muijsken. Voorts waren er van hier 3 inzendingen van boter en 6 van kaas. Mevrouw Amersfoordt verwierf den 2den prijs voor 2 achtste vaten Noord-Holland- sche boter; W. Dekker den 2den en J. van der Sluis den 3den prijs voor stapels kleine of Edammer kaas op de kaasmarkt te Haarlem van 23 September. Wat de werktuigen aangaat, zoo zoncl A. van der (Jlet volgend zeer getrouw Verslag ontleenen wij aan het Algemeen Ilandelsblad.) ZEVENTIENDE ALGEMEENE VERGADERING, gohouden te Haarlem, den 25sten September 1863. De Zeventiende Vergadering dezer Maatschappij werd des mid dags ten 12 ure door den Voorzitter, den Heer Jhr. Mr. C. van Eoreestin een der localen van den Prinsenhof, de gewone vergaderzaal van de Staten der provincie geopend. De zaal was bijna te klein om het groote getal opgekomen afgevaardigden en leden te bevatten." De Voorzitter riep het welkom toe aan de aanwe- zigen, thans zamengekomen in deze stad, waar Re- gering en burgerij hebben gewedijverd om deze land- bouwfeesten onder de luisterrijkste te rangsehikken welke sedert het bestaan der Maatschappij zijn ge- vierd. Hij gevoelde daartoe te meer behoefte voor de eerste maal, dat hij de eer had Voorzitter te zijn, en hij kon niet nalaten hulde te brengen aan de verdiensten van zijn waardigen voorganger. De moeije- lijke betrekking van Voorzitter had hij aangenomen, in de verwachting dat hij de voorlichting en onder- steuning van zijne mede-bestuurdersniet het minst van den Secretaris zou erlangenen in de tweede plants, in de hoop dat de geest van welwillendheid onder de afgevaardigden en leden tot dusver bestaande, mogt voortduren. Van deze verwachtte hij geene medewerking, die onvoorwaardelijk zou goedkeuren al hetgeen door het Hoofdbestuur werd voorgesteld .maar hij verwachtte tegenspraak, die het karakter van gematigdheid niet zoude verliezen. Daarvoor was hem het verleden een waarborg. Hoe zou dat ook anders? waar het eene Maatschappij geldtdie den bloei van den landbouw beoogt. In zijne eerste verwachting is hij niet teleurgesteldde spreker hoopte dat deze vergadering het bewijs zou opleveren, dat zijne tweede verwachting ook niet zou worden beschaamd. Hierna herinnerde de Voorzitter aan de jaarlijks vermeerderde belangstelling in deze Maatschappijwaaruit hij af- leidde dat het niet meer gold een gebouw op te trekken, maar een hecht en stevig gebouw in stand te houden, en zoo mogelijk nog vaster op zijne grond- slagen te vestigen. Tegen vele lichtzijden staan ecbt- ter enkele schaduwzijden over. In eenige afdeelingen is moedeloosheidalthans verflaauwing merkbaar. En toch, het groote doel van bevordering van den landbouw moet niet enkel door tentoonstellingen worden be- reikt, dikwijls bedriegelijke teekenen van leven, wel eens gelijkende op den kortstondigen bios van den teringlijder, maar vooral door werkzaamheid bij de afdeelingen. De taak van het Hoofdbestuur bepaalt zicli echter enkel tot aansporen en leiden en om te prikkelen tot den vooruitgang, in den tegenwoordigen tijd niet het minst op het gebied van landbouw merk baar. Wel kan zonder zegen van God de landbouw geen vrucht dragenmaar de landbouwer moet zijnen arbeidzijne inspanning wijden aan den landbouw opdat op zijnen arbeid Gods zegen ruste. Het Hoofd bestuur hoopt in eene volgende vergadering nog gun- stigernog verblijdender berigten te mogen mededeelen omtrent de werkzaamheden der afdeelingen waaron- der er thans zijn, het is niet te ontkennendie zich aan de inzending van haar verslag hebben ont- trokken of die inzending als eene bloote formaliteit hebben beschouwd. Uit een kort overzigt uit het verslag van den staat der Maatschappij, hierna door den Voorzitter mede- jedeeldblijkt dat het getal afdeelingen der Maat- chappij thans uit 51 bestaat. Het getal leden is met 166 vermeerderd; zoodat het thans bedraagt 7370 tegen 7204 in het vorig verslag vermeld. Het hoofd bestuur heeft met groot genoegen gezien dat in de meeste afdeelingen verbetering te bespeuren is. De opkomst der leden op de afdeelings-vergaderingen is over het algemeen vooruitgegaan. Voorts worden in het verslag verschillende punten behandeld. Het ver slag zal in zijn geheel in de mededeelingen der Maat schappij worden opgenomen. De Voorzitter deelde hierop mededat er afgevaar digden aanwezig zijn van 38 afdeelingen, en dat het aan-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2