Haarlemmermeer. Landbouw. GEMEENTE-RAAD. ■onderstcunt het voorstel van hct hoofdbestuur, Do heer Wafelbakker bestrijdt dit voorstel en betoogt dat de kenze gebeel behoort te worden overgelaten aan bet vrije oordeel der keurmeesters. Hun sraaak en kennis moet beslissendaarin is de krachtigste waarborg voor eene regtvaardige keuze gelegen. De heer Bo eke beroept zich op het gezag van Dr. Sta ring, om de wenschelijkheid aan te toonen, dat voor de verschillende rassen afzonderlyke prijzen worden uitgeloofd. De heeren Crommelin en van Versehuer handhaven hun gevoelen, en het voor stel van het hoofdbestuurdaarna in stemming ge- bragt, het beginsel bevattende van keuring, volgens door het hoofdbestuur vastgestelde regelenwordt verieorpen met 120 tegen 61 stemmen. C. Het bestuur der Koninklijke Nederl. maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw heeft zich tot het Hoofdbestuur gerigt en zijnen wensch te kennen ge- geven, om pogingen aan te wenden ten einde gemeen- schappelijk met andere vaderlandsche maatschappijen en vereenigingen van land-en tuinbouw in 1865 in eene der groote steden van Nederland, eene Interna tionale tentooDsteliing van horticultuur en aanverwante vakken te houden, en heeft daartoe ook de mede- werking der maatschappij ingeroepen. Het Hoofdbe stuur stelt, naar annleiding daarvan, voor, door deze vergadering te worden gemagtigd om, wanneer zoo- danige tentoonstelling rnogt worden tot stand gebragt, door het uitloven van prijzen of geldelijke bijdragen van de belangstelling dezer maatschappij in die on- derneming te doen blijken. Het doel van het Hoofdbestuur is om voor deze tentoonstelling, die waarschijnlijk in de maand Maart van 1865 te Amsterdam zal worden gehouden be- schikbaar te stellen vier goudenvier zilveren en vier bronzen medaillesof het geldelijk bedrag daarvan. Dit voorstel lokte eenige tegenspraak uit, doordien in het volgend jaar door de afdeeling 's Gravenhage van deze maatschappij eene dergelijke tentoonstelling zal worden gehouden. Het werd evenwel krachtig verdedigd door den heer Krelage uit Haarlem, die het groote belang aan- toondedat de Nederlandsche bloemisterijen en plan- tenkweekerijen er bij hadden, dat hunne produkten door ieder werden gekend. Ten slotte werd het voorstel van het Hoofdbestuur met 145 tegen 31 stemmen aangenomen. D. Daar het zaaijen op rijen om verschillende rede- nen meer en meer wordt aanbevolenen het nuttige daarvan algemeen wordt erkenden daar ook onder- scheidene zaaiwerktuigen uit het buitenland in Neder land zijn ingevoerdwelke toch niet alien even doel- matig voor den Nederlandschen bodem schijnen te zijnof niet even goed aan het doel beantwoorden, en terwijl het van belang kan geacht worden voor den Nederlandschen landbouw om met de meest voor- deelige zaaiwerktuigen bekend te worden gemaakt zoo stelt het Hoofdbestuur voor, om in den zaaitijd van het jaar 1864 in Zuid- of Noord-IIolland eenen internationalen wedstrijd met zaaiwerktuigen te doen houden indien er leden dezer maatschappij zijn die hunne velden tot zoodanigen wedstrijd beschikbaar zouden willen stellen. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging goedgekeurd. Door den Voorzitter werd hierop bekend gemaakt de uitspraak der Commissie van beoordeeling omtrent het onder N°. 206 van het programma vermelde punt: prijzen voor bedrijf- of zetboer enz. De uitslag daar van was: dat de eerste prijs (gouden medaille en de helft der inleggelden) is toegekend aan B. Buis, bedrijfboer bij den heer A. L. Dyserinck, aan den IJvveg te Haarlemmermeer; tioeede prijs (zilveren me daille en de helft der inleggelden), aan A. van Eg- mond, bedrijfboer op Onvermoeid vooruit, van baron van Verse huer; derde prijs (getuigschrift) bij loting aan G. Meerboer, bedrijfboer op Rusthof, van denzelfden; en prijs van het bestuur, aan A. Nelemans, bedrijfboer op sectie EE,N°. 30, van den heer D. W. P. W i s b o o mte Amsterdam. Door het hoofdbestuur wordt voorgesteld om als lid van verdienste aan te nemen den Heer Auer, directeur der keizerlijke drukkerij te Weenendie eene keurige verzameling van papier, uit maisplanten vervaardigd, heeft ingezonden. Dit voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. Overeenkomstig art. 34 der wet van de Maatschappij, bepalende dat die wet om de vijf jaren moet worden herzien, stelt de Voorzitter voor om als commissie, met die herziening belast, aan te wijzen de afdee- lingen: s'Gravenhage, Haarlem, Oegstgeest en de Zaanlandsche gemeenten. Dienovereenkomstig wordt besloten. Uit de daaropgevolgde mededeeling, gedaan omtrent de boekerij de maatschappij, blijkt, dat de verschil lende mededeelingen en berigten van andere maat schappijen op hun tijd worden ingezonden. De be- langen der boekerij zijn den leden bij vernieuwing aanbevolen Door het hoofdbestuur wordt hierop voorgesteld om als plaats tot het houden der achttiende algemeene vergadering in 1864 in Zuid-Holland aan te wijzen (overeenkomstig het daartoe gedaan verzoek) de stad Leidenen als maandwaarin die vergadering zal gehouden worden, te bepalen September. Met acclamatie wordt daartoe besloten. Ten slotte is overgegaan tot de benoeming van een lid van het hoofdbestuur uit Zuid-Holland, ter vervanging van den Heer Mr. H. baron Co Hot d'Escurij, te 's Gravenhage, die met 31 December 1863 moet aftreden. Hiertoe wordt benoemd de Heer Jhr. J. F. van V r e d e n b u r gh, op den huize Overvoorde, te Kijswijk. Door den Heer van G e e rafgevaardigde van Leidenwordt hierna namens de vergadering aan den Voorzitter dank betuigd voor zijne leiding dezer ver gadering en worden hem de belangen der maatschappij bij voortduring aanbevolen. De vergadering is daarna gesloten. Zitting van Dingsdag 22 September 1863. Voorzitter Mr. J. P. Amersfoordt. Tegenwoordig negen ledon zijnde de Heeren't Hooft, Koot, Buis, Tensen, Lanser, Verploegh, Klapwijk, van Vuuren en de Voorzitter. De notulcn van den lstcn September 1863 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Wordt aan de Vergadering mededeeling gedaan van eene missive van D. D. van Dijk te Haarlemmermeer, waarbij nadere opgaven worden gedaan ter toclieluing van zijne reclame tegen zijnen aanslag in den Iloofdelijken omslag, dienst 1863 als- mede ter wederlegging van do door Burgemeestcr en Wethou- ders gedane sctiatting van zijn vermoedelijk inkornen. Aangezien deze brief verkeerdelijk is gerigt aan den Gemeen- teraad wordt zonder hoofdelijke stemming beslotenbedoeld stuk te renvoijeren aan Burgomeester en Wethouders, als bc- treffende eene zaak die bij Burgemeester en Wethouders oan- hangig is. 2°. Deelt de Voorzitter mede-, dat do Raad tegen beden is belcgd omdat bij Voorzitter verhinderd zou zijn geweest om die aanst. Dondcrdag bij te wonen. Ook stond zulks in ver- band met een aan Z. M. den Koning gerigt verzoek, om de gemeente te bezoekenwaarvoor evenwel door Z. M. is bedankt. 3". Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen a. Het Staatsblad van 1863 N°. 121; b. Het Provinciaalblad van 1863, N°. 28 c. Het Weekblad van Haarlemmermeer van 1863, N°. 36 tot 38. 4°. De Voorzitter doet voorlezen eene klagte van den Ge- meente-Ontvanger tegen den ambtenaar bij de Plaatselijke be- lastingen Q. M. Bentvelzen. De Voorzitter zegt, deze zaak te liebben onderzocht en dat de klagt gegrond is bevonden. Ten gevolge van een en ander is genoemde ambtenaar door Burgemeester en Wethouders geschorst geworden en wordt tevens voorgesteld om hem van af heden uit zijne betrekking te ontslaan. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ontslag, wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. 5°. De Voorzitter zegt, dat het alsnu noodig is om tot de benoeming van een ander ambtenaar voor genoemd kantoor over te gaan. Burgemeester en Wethouders dragen daartoe voor Curistiaan Maurits Beutler, kleermaker, wonende in bet ICruisdorpmet bepaling dat de jaarwcddeaan de betrek king verbonden, zal worden verminderd tot op 150.en dat de te benoemen ambtenaar zich niet wekelijks naar het kantoor van den Gemeente-Ontvanger zal behoevon te begeven om to storten maar dat daarvoor door Burgemeester en Wet houders op eene andere wijze zal worden gozorgd. Het lid Klapwijk vraagt of zich ook niet als sollicitant heeft aangemeld Johannes Barker wonende te Kaag. De Voorzitter antwoordt toestemmend en legt de sollicitaticn van Beutler en Barker ter tafel over, met de opmerking dat Barker eenigzins gebrekkig ter taal is. Burgemeester en Wethouders verklaren vervolgensdat zij er gecn bezwaar tegen hehben om ook den sollicitant Johan nes Barker Jr. op de voordragt to plaatsen. Daarop wordt tot de stemming ter benoeming van eenen ambtenaar overgegaan. De Voorzitter benoemt tot stem-opnemers de Heeren Tensen en Lanser. Bij de gehouden stemming zijn in de bus bevonden 9 gel- dige stcmbiljettendaarvan zijn uitgebragt op Johannes Barker 8 stemmen en op C. M. Beutler 1 stem zoodat de eorstgenoemde is benoemden wel op het hierboven door Bur gemeester en Wethouders voorgestelde traktement van /150. 's jaars. G°. Wordt met algemeene stemmen vastgestcld een nieuw besluit tot heffing der belasting op het gedestilleerd, de likeu- ren en den wijn, alsmede eene gewijzigde verordening op de invordering dier belasting. 7°. De Voorzitter legt ter tafel over de ontvvorpeu veror- deningen op de heffing en de invordering der fcgraafregten in 1864, welke zonder hoofdelijke stemming worden goekgekeurd. 8°. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd een ontworpen bestek voor eene te houden aanbesteding van: 1°. het ophoogen van een gedoelte der algemeene begraafplaats; 2°. het doen van eenige timmer- en andere werken aan de provoost enz.; en 3°. het maken van eene heining tusschen het scliool- huis op sectie J J, kavel 1 en den cigendom van B. Labrijn. 9°. Wordt ter tafel overgelegd en zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd, een bestek tot het aanbesteden der leve- rantie van 125 mudden steenkolen voor de scholenvoor de winter van 1863/64. 10°. Is benoemd tot lid van de Plaatselijke Schoolcommissic de Heer J. van Vuuren, welke verklaart deze benoeming aan te nemen, en de bij art. 61 der Wet op het Lager Onderwijs voorgeschrcven eed in lianden van den Burgemeester aflegt. 11°. Wordt met algemeene stemmen vastgesteld eene voor dragt van Burgemeester en Wethouders waarbij bepaald wordt, dat aan den Hoofd-onderwijzer op de school in sectie D D 1, ten behoeve van den kweekeling op die school werkzaam, eene toclagc zal worden verstrckt ten bedrage van een hon- dercl gulden 's jaars. 12°. wordt met algemeene stemmen genomen een besluit, waarbij het kohier van Hondenbelasting over 1853 wordt vast gesteld op een bedrag van /589,87£. 13°. De Heer Klapwijk acht eene wijziging der verordening op de Hondenbelasting noodig, omdat voor vele honden de belasting wordt ontdoken. De Voorzitter zegt, dat men daaraan bij eene herziening indachtig zal zijn. 14°. Wordt gelezen eene missive van het Burgerlijk Arrn- bestuur, d.d. 8 September 1863, waarbij magtiging wordt gevraagd tot het doen der navolgende af- en overschrijvingen in de begrooting, dienst 1863, als: Afschrijving Art. 9. schrpoonen25. Art. 10. kosten van de leden van het Arinbestuur27. Overschrijving. f 52. Art. 11. belooning van den Secretaris-Boekhoudcr 52. Is besloten de gevraagde magtiging te verleenen. 15°. Eindelijk wordt besloten om de behandeling der begroo ting voor 1864 tot eene nadere vergadering uit te stellen. Waarna de Vergadering is gesloten. De wind koren- en pelmolen, staande afdeeling Vijf- liuize'n bij den IJweg, den 26sten September te Haar lem geveild, is verkocht voor 6050.kooper Krijn Tol. HALLE TT's TARWE. Er zijn in de nieuwspapieren nog al uiteenloopende berigten opgenomen omtrent den uitslag van in 1862 gezaaide Hallett's tarwe; onder anderen een zeer nadeelig in de Landbouw-Courant d. d. 2 Julij 1. 1. biz. 112, van A. Geluk bij Tholen, en een zeer gunstig in het Weehblad van Haarlemmermeer d. d. 4 September 1. 1. biz. 174, van S. de Clercq te Lisse. Ik lieb ook, ofschoon zeer in het klein, eene proef genomen. Zie hier mijne bevinding. De zaaijing geschiedde, om bijzondere omstandig- heden, geenzins volgens de voorschriftennamelijk eerst in November in plaats van op 1 September; op rijen van 29 in plaats van 22 ned. duimen uit elkander; en in de rij veel dikker dan op onderlin- gen afstand van 10 ned. duimen, want daar het zoo laat in den tijd geworden was, ontstond er vrees voor mislukking van veel korrelshetgeen men door dik ker zaaijing wilde vergoeden. Alzoo werd er met het eene ned. pondwaarmede ik de proef nam, sleelits 1 roeden 42 el bezaaid; de grond was zavelachtige kleizooals die waarop wij bier en rondom Bijnsburg gewoon zijn tarwe en an dere zware vruchten te teelenmaar zij was in lan- gen tijd niet anders dan met kool, aardappelen, en andere koolvruchten beteeld geweest, daardoor was het land schoonzoodat het wieden der tarwe genoeg- zaam niets koste. In het voorjaar was het gewas zoo min, en zoo bij zeer de gewone tarwe ten achteren, dat men in beraad nam het weg te ruimen, hetgeen evenwel niet geschiedde. Spoedig echter werd het gewas beteren was gelijk met de gewone tarwe rijp, ofschoon veel later gezaaid dan deze, zoodat de Hallett's tarwe geenzins, zooals bij Tholen, later dan de andere aankwam. Men dorschte dezer dagen 39 ned. ponden mooije tarwe van de bezaaide 142 el, hetgeen in evenredig- heid is van ruim 38 mudden op het bunder, berekend tegen 72 ned. ponden de mudde, dat is het gewigt mijner Hallett's tarwe, vermits 25 kop daarvan wogen 18 ned. ponden. Het stroo had even als bij den heer de Clercq ongeveer 1.60 el lengte; maar de aren bij hem tot 10 en 12 ned. duimen lang, haalden bij mij door- gaans geen 10 ned. duimen. Mijne uitkomst is dus vrij wat meer bevredigend dan die van den heer Geluk, en al blecf zij verre beneden de schier ongelooflijke van den heer d e Clercq, toch niet onvoordeelig. Want in dezen ointrek acht men 30 mudden van 72 pond ned. op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2