200 landschap van den Ilaarlemmerhout, het sclioone weder de vrolijke gezigten mijner oudere en jongere mak- kers, mot wie ik zoo dikwijls op den akker brandende zon en natten stormwind trotseerdedit alles deed mij bet hart sneller slaan dan andersen innig bevvo- gen stemde ik in m#t den wensch van het geliefde lied Bescherm, o God, den Koning lang, En 't lieve Vaderland. En nu werden de boerenwagens weder ingespannen met het doel om ons aantesluiten aan den ltijdtoer die de verschillende punten zoude bezoekendoor de afdeeling Velsen en omstreken zoo heusehelijk bevolen aan de oplettendheid der leden der Ilolland sche Maatschappij van Landbouw. Maar ziehet bleek dat de landbouwers niet hadden voldaan aan de op- roeping voor den rijdtoer. Er waren op het Haze- patersveld vvedrennen aangekondigden het bleek ook nu dat de landbouwers den geest der jongere Eomeinen deeldendie steeds riepen om panem circenses", koek en wedrennen. Ik werd op dit oogenblik weder bevestigd iu mijne meening dat het verkeerd is landbouwfeesten aan kermisvermaken te verbindcn, dit trekt de aandacht van 't publiek af van het eene noodige", en fi- nancieel merkte ik opdat er guldens gingen naar Blennow, terwijl de landbouwtentoonstelling aan kwartjes gebrek hadmet het geldwaarvoor de tribune voor de harddraverij gezet was, hadden var- kens- en schapenhokken voor de tentoonstelling kun- nen vvorden gebouwd die nu zwak, te naauvv en onoverdekt waren; voor het geld, bij Blennow verteerd, had menige boer een kaasmolen of een hak- sel-snijder kunnen koopen. Hoe dit zijn moge, ik besloot de jongens naar "Velsen te brengen, en schoon sommigen hunner gaarne onder die „mooije dikke hooge boomen" hadden willen blijven, die zijals in Haarlemmermeer geboren, nog nooit gezien hadden, en zij vooral ook keken met een begeerig oog naar die mooije mallemolens"alien gingen mede die verzocht warenen nog eenigen bo- vendien die zieli op de wagens hadden gesmokkeld tussehen de kameraden. En toen zij door Bloemendaal naar Velserend door al die fraaije buitenplaatsen waren gereden en door den heer Taunay op den hoogsten blinkert in zijne nabuurschap geleidaldaar krijgertje speeldcnen kopjeduikelden van de duinen af, of dreven in het kreupelhout acliter de knijntjes, of kiekeboe speelden in de ruinc van 13rede rode, toen riepen alien dat dit toch nog mooijer was dan de kermis, want dat zij zoo iets nog nooit meer hadden gezien. En weder ging het voorwaarts naar de boerderij van den heer M u 1 d e r waar het stoomwerktuig aan den gang was gemaakt, en water maalde, koeken- meel kneedde, en hout zaagde, waar de schoone koe- stal en melkerij voor alien openstond, en onze melk- meisjes met die van den heer Mulder eens konden praten, en elkanders kazen en boter beoordeelen, en •eens zien, dat niet alleen op de Badhoeve veel werk wordt gemaakt van nitnemende voortbrengselen. En toen wij verder voorkomend werden ontvangen op Sparenberg bij mevr. van der Hoop, en de jon gens de schoone oranjerie mogten bezoeken, waar zij „een luin in een huts" zageri, met een marmeren vloer, en peterselie zoo als zij nog nooit gezien hadden, toen zij daar de goudfaisanten in de hokken zagenen de schoone appelen en peeren aan schuttingendie in Haarlemmermeer ons nog altijd ontbreken toen waren zij regt verwonderd over zulke schoone zaken; ook onze werkbazen die mede gegaan waren hadden ge- legenheid van den voorkomenden tuinman nuttige wenken te ontvangen, en eens te leeren hoe men een park net en schoon moet aanleggen en onderhouden. Nog bleef ons eenige tijd voor het bezigtigen van de boerderij van den heer He.shuijsen, waar fraai jongvee, een russische hooihark en een nette aanleg voor een heereuhuis onze aandacht trokken. Jammer dat de avond viel en wij geen gebruik konden maken van het welwillend aanbod van mevr. Tuijl, om ook hare buitenplaats te bezigtigen. Uit naam van alle mijne werklieden, van eenige weinige landbouwers en vrouwen die ons verzelden moet ik hier mijnen openlijken dank brengen aan alien die ons op 27 September zoo heusehelijk ont- vingen. Moge bun het bewustzijn goed doen te wetendat hunno vriendelijkheid dien dag gestrekt heeft tot het verspreiden van nuttige kennis en het verschaffen van leerzaam vermaak. Als in 1864 het landhuishoudkundig congres weder eens aan hunne deur zal aankloppenhoop ik dat weder op hunne vriendelijkheid mag worden gerekend, en ik twijfel niet of eenigzins beter voorbereid zal het bezoek dan talrijker zijn. Als vcldverkenners geven wij omtrent dc lieve oatvangst dc beste berigten, en houden ons aanbevolen voor de toekomst. AMERSrOOllDT. ENGELSCH OORDEEL OVER DE PRIJST0EW1JZ1NG AAN DE WERKTUIGEN op de Tentoonstelling te Haarlem. Het verslag over de tentoonstelling te Haarlem in de Marklane Express, van 5 October 1.1. waarvan wij in het vorig nommer spraken, zegt het volgende omtrent de WEEK TUI GEN. Deze afdeeling was slecht geregeld, inderdaad zoo slecht geregeld van het begin tot het einde, dat het nutteloos zou zijn om eene volledige lijst der prijzen te geven. Yooreerst, in plaats dat de verschillende werktuigen van eene soort bijeengebragt werden en naast elkander beproefd werdenzijn verscheidene werktuigenwaarvoor prijzen waren uitgeloofdniet eens bekekenterwijl aan andere werktuigen prijzen werden toegekend na het beantwoorden van een paar yragende beoordeelaars bestonden eigenlijk alleen in naam, want, tot aller verwondering, zoowel van de gelukkige als de ongelukkige tentoonstellers, wer den de prijzen toegewezen, voor dat zij wisten, dat men naar hunne werktuigen had omgezien. Eenigen klaagden, anderen verklaarden dat zij hunne werktuigen terstond van de plaats der tentoonstelling wilden verwijderenwant Donderdag avond was het voor- naamste deel der werktuigen nog niet eens behoorlijk op plaats gebragt, daar Woensdag de tenten eerst werke- j lijk voltooid en gedekt waren en Vrijdag morgenvoor het ontbijt, waren tot aller bevreemding de prijskaar- ten reeds aan de werktuigen gehecht. Turner, van Ipswich b. v. verkreeg de gouden medaille voor zijn stoom- en dorschwerktuigendoch hij bekende gul vveg dat er een partij schoven was aangebragt om zijn stoom- en dorschwerktuigen te beproeveu; men had er een paar schoven door laten gaan, juist genoeg om te zien dat het werktuig ter beproeving gereed was, en den volgeuden ochtend bemerkte hij dat de prijs hem reeds was toegewezen; doch zonder twijfel waren ook zijne werktuigen bepaald de besten. Naar Boby's hooischudder, Eichmond's liak- selsnijders werd niet omgezienvoor de prijstoekenning reeds geschied was; toen kwam er een andere partij beoordeelaars, die hen binnen weinige minuten ook medailles toekendenmaar de genoemde tentoonstellers bedankten voor de eer om thans nog belooningen te ontvangenen gaven hun gevoelen hierover rond uit te kennen. Men maakte allerlei verontschuldigingen de Steward" zeide dat het de schuld was van de beoordeelaars, terwijl deze van hunne kant de schuld op den Steward" wierpen. Het feit was dat men dui- delijk bemerken kon, dat de leidende hand bij de tentoonstelling der werktuigen ontbraken wanneer daarin geen verbetering wordt gebragt, zullen Engelsche tentoonstellers niet van zoo ver komen om behandeld te worden en met zich te laten omspringenals het geval te Haarlem was. Het is goed dat de leden der Maatschappij zulks weten, want zij hebben het hulpmiddel in hunne handeu, door bekwame en ge- schikte personen te kiezen om de beide befrckkingen van secretaris en Steward" te vervullen, en deze be- liooren toe te ziendat de beoordeelaars hun werk goed en onpartijdig verrigten, zooals bij den aanvang gezegd werd. Op den 24sten, 25sten en 26sten werden er in het geheel geen zaken gedaan, en deze drie dagen hadden zeer goed or toe kunnen dienen om de werktuigen te onderzoeken en te beproeven; daar het vaststaat dat de tentoonstellers geen bezwaar er tegen hebbendat de werktuigen deugdelijk beproefd wor den maar wel dat zij maar gedurende een paar uur vlugtig in oogenschouw worden genomen. Het is te hopendat de grond tot deze klagt een volgend jaar zal worden weggenomen, want anders kunnen de leden zich verzekerd houdendat de En gelsche tentoonstellers in het geheel niet zullen komen. Ben tall, van Heijbridge had eene fraaije verzameling van werktuigen en hij stelde een dertigtal van de besten die hij heeft ten toon. De heeren Turner, van Ipswich, waren er met hun nuttig en welbewerkt stoom- en dorschwerktuig dat de belangstelling zeer opwekte. Het werktuig, dat eenvoudig en goed vervaardigd isscheen den land bouwers zeer goed te bevallen. Bo by, van Bury St. Edmunds, vertoonde zijne patentdubbel werkende hocischudderspatent zeeft en zuiverings-werktuigen voor granen en zijne patent- Welke persoon met de benaming van s Steward" hcdoeld wordtweten wij niet zeker. paarden-hooihark. Deze werktuigen waren deugdelijk en goed afgewerkt en werden in werking vertoond hunne doclmatigheid wordt algemeen erkend. I Ashby (J0.-, van Stamford stelden htm klein I stoomdorschwerktuig ten toon, en ook een circulcer- zaag, welke bij het in werking zijn zeer de aandacht 1 trok. Zij vertoonden voorts nog hunne hooischudders, paarden-hooiharkenronddraaijende eggen en haksel- snijders. S a w n e ijvan Beverleij stalde zijne graanzuiverings- werktuigen en zijne patent Excelsior eggen uit. loung, van Ayr, Schotlandstelde zijne patent I zaaiwerktuigen voor knollen en mangelwortels ten toon; zij werden zeer geroemd door personen uit Holland die ze in gebruik hadden. Keyser C0., (vroeger Keyser en Swerts) van Amsterdam ontving de groote gouden medaille die hen met regt toekwam voor de beste verzameling; zij hadden eene pragtige uitstalling ongeveer 100 voet lang, van landbouw-werktuigen alien in Engeland vervaardigd; het was alles uitnemend gerangschikt en men kon er al de beste werktuigen onzer meest be- roemde fabriekanten vinden, Ilornsby's ploegen en zaaiwerktuigen; Eansomes&Sims wortelsnijders, ploegen en graanbrekersTurner's kneuzers; Bar rett &Exall's paardendorschwerktuig met rosmolen en toestel voor versnelde Tieweging; Boby's patent graanzuiverings-werktuigenEichmond's haksel- snijders, eggen van allerlei vorm en maaksel; kluiten- brekers van Croskill; de patent stalen vorken en spaden van Spear and Jackson. Een landbouwer had inderdaad slechts tot hen te komen en hij kon zich in korten tjjd al de werktuigen, die hij voor zijn bedrijf noodig heeft, verschalfen. Zulke firma's ver- dienen ruim vertrouwen, want zij komen naar Engeland en zien en oordeelen zelvenwelke werktuigen voor hun land het meest gesehikt zijn; zij koopen ze, beproeven ze, en door de volharding en ijver van deze firma vinden verschillende van onze beste werktuigen hier thans geregeld koopers. Yoor de landbouwers in Holland is het ver te verkiezen zulke firma's en tusschenpersonen te hebben, dan personen, die zich zelven tot agenten opwerpen, die geen voorraad daar- van houden, alzoo niets wagen en dikwerf niets van het werktuig wetendat zij bestellen. Wanneer zij dergelijke personen gebruiken en het komt slecht uit dan moeten zij de schuld niet aan de makers aan de overzijde van de zee geven. De heer S w e r t s stelde ditmaal niet ten toondaar zijn magazijn nog niet in gereedheid was. Wij geven het bovenstaande zonder eenige bijvoe- I ging of beoordeeling, daar het ons ook aan de juiste kennis der feiten zou ontbreken om dit goed te doen. Het heeft echter in het meest gelezen Engelsche land- bouwblad gestaan en het rigt zich regtstreeks tot de leden der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, zoodat wij het in meer dan een opzigt wenschclijk achten om het ter hunner kennis te brengen. Het ware zeker zeer nuttig zoo de beschouwingen en be- schuldigingcn daarin vervat tot bespreking aanleiding gaven; de goede zaak kan er niet dan bij winnen. In elk geval hopen wij, dat ook in de Marklaue- Exprcss zelf het opstel niet zonder beantwoording zal blijven van hen, die hiervoor behooren op te komen. Het was de eerste maal dat de Engelsche fabriekanten zelven een eenigzins belangrijk aandeel aan onze ten- toonstellingen namenhet is van wederzijdsch belang, dat dit blijvend en bij toeneming het geval zijen daarom is het noodig elkander goed te verstaan en te zorgen, dat de Engelsche fabriekanten zich met regt tevreden kunnen achten over de behandeling op de Ilollandsche tentoonstellingenterwijl wij daar- voor van hunne ondervinding hierin ongetwijfeld veel kunnen leeren, zonder ons in alles naar hunne eischen en gewoonten te behoeven te schikken. Wij vcrnemen nog dat dit verslag opgesteld is door een correspondent der Marklane Expressdie daarvoor overkwam. De heer Keyser ontving een zeker aantal exemplarendie hij gaarne op franco aanvraag voor belangstellenden beschikbaar stelt. De Badhoeve is reeds door een aantal vreemdelin- gen uit verschillende landen bezocht geworden. Eea van deze was een fransch ingenieur, de heer Eene D e 1 o c h edie in 1861 op eene landbouw-missie naar BelgieHolland en Groot-Brittannie uitgezonden, toen ook de Haarlemmermeer en deze hoeve in oogen schouw nam. Hij gaf van deze reis verslag in het tijdschrift: Annates des ponts et chausseeseerste halfjaar 1863", en als afzonderlijke overdruk daarvan is onlangs verschenen Note sur me feme dans

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2