WEERBLAD van 4865. Vrijdag, 50 October. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Verschillende Polders. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementen Vierde Jfaargang. Hoofdredacteur: C. E. DE CLERCQ. HAARLKMIWKftMRKB, worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,Haarlem, bij den ITeer BRIE\ ENGAARDER tc llaarlemmermser en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en I'OSTJJIRECTEUREN in het Rijk. &7 I1" 1fV"8aM EI,kC 3- Maanden wordt over f 1>50 beschikt. Advertentien van 1—5 regels 50 Cts.elke re^el meer 10 Cts 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsmg. Alle Toezkndingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam.0 Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de maand September ontleenen wij het volgende: A. OMTRENT DE "WERKING DEE STOOMTDIGEN a. Dat de Leeghwater gedurende 29 uren in wer- king is geweest met 9 pompen en 5 ketels, in welken tijd zijn gemaakt 9678 slagen of 5,562 per minuut. Er is dus uitgeoefend een vermogen van 300 paardenkraeht. Verbruikt zijn 16 mud Engelsche en 355 mud Buhrkolen; 18 pond talk, 3 kan gallipoli- en 6 kan patent-olie. b. Dat de Cruquius gedurende 305% uren in wer- king is geweest met 7 pompen en 8 ketels, in welken tijd zijn gemaakt 110,732 slagen of 6,041 per minuut, en 47% uren met 7 pompen en 7 ketels, in welken tijd zijn gemaakt 16,621 slagen of 5,832 per minuut. Er is dus uitgeoefend een vermogen van 338 en van 326 paardenkraeht, Verbruikt zijn 4322 mud Kuhrkolen199 pond talk, 33 kan gallipoli- en 65 kan patent-olie. c. Dat de Lijnden gedurende 239% uren in wer- king is geweest met 7 pompen en 8 ketels, in welken tijd zijn gemaakt 86,650 slagen of 6,029 per minuut. Er is dus uitgeoefend een vermogen van 337 paardenkraeht. Verbruikt zijn 2780 mud Buhrkolen; 116 pond talk, 22 kan gallipoli- en 56 kan patent-olie. Gedurende deze maand zijn geen steenkolen geleverd. Aan het einde der maand was in voorraad 7125% mud Engelsche, 1928% mud Belgische en 22051 mud Euhrkolen te zamen 31,105 mud. B. OMTEENT HETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VER- RIGT IS: a. Gedurende den stilstand van den Leeghwater in de eerste helft der maand, is de funderingsput met de centrifugaalpomp gedreven door de locomobiel drooggemaakt en zijn de pompharten in zeer voldoenden staat bevonden, uitgenomen een, welk door een in- gedrongen stuk ijzeren bout niet goed sloot, hetwelk terstond hersteld werd. Drie voedingsbuizen met metalen pakkingbossen zijn op de ketels geplaatst. Twee stokers zijn het grootste deel der maand op de grindwegen bezig geweest. b. Aan den Cruquius zijn door het personeel ver- scheidene kleine herstellingen verrigt. Voor ketel n°. 1, is een nieuwe gegoten ijzeren spuipijp door de wed. A. Sterkman Zoon geleverd; ketel n°. 5, is door losse werklieden schoongemaakt. c. Aan den Lijnden zijn 2 ketels door losse werk lieden schoongemaakt en daarna met het gewone mengsel ingesmeerd. Voorts zijn kleine herstellingen aan het hydraulique verrigt. Tijdens den stilstand waren de stokers afwisselend op de grindwegen werkzaam. C. OMTRENT ANDEKE WERKEN De grindwegen in onderhoud zijn in goeden staat, doch vereischen ten gevolge der veelvuldige regens meer grind dan berekend was. Het bovendek der rolbrug bij Vijfhuizen is ver- nieuwd en de daaraan belangrijke herstelling voltooid. De grindwegen der besteding van 11 Junij waren pan het einde dezer maand in orde opgeleverd. Op de grindwegen der besteding van 2 en 25 Julij was de eerste grindlaag gespreid en de onderhouds- grind aangevoerdgeheel voor die van 2 Julij, voor het mqerendeel voor die van 25 Julij. Aan de Lisserrolbrug zijn de sloven op de palen gelegd nadat nog 5 greenen heimasten ter verster- king der oude palen waren geslagen. Het gegoten ijzerwerk is nagenoeg gereed. De Kagertogt is over eene lengte van 1000 el de Slotertogt over 800 el verdiept. De verdieping der Kromme togt zal in de eerste dagen van Octo ber voltooid zijn. In den Slotertogt, nabij den Ven- neper-dwarstogthadden vele inschuivingen plaats zoodat hier de voltooijing door uitbaggeren zal moe ten geschieden. Vergelijking met vorige Jaren. September. Uren werking Gemiddeld aantal slagen per minuut Mudden steenkolen verbruikt. Gevallen regen, in strepen Verdamping, in strepen Gemiddelde waterstand Tloogsie siaiia iiuu uei n..i ,1s,. p. 1863 1862 1861 621$ 1071 287 5.998 6.091 6.067 7473 1799$ 3461* 109.62 54.20 88.45 78.07 71.85 76.28 4.86 KJO 4.75 11 4.73 00 En 927 mud Cokes. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangogeven van 14 tot 28 October 1863. GEBORENNeeltjedochter van 1). Poortvliet en M. Co- lijn. Anna Petronella dochter van J. Evers en M. Rijne- veld. Jacob zoon van D. Soetens en J. C. Kats. Dirk Corstiaan zoon van A. Fijan en G. Hoogeveen. Augustina Aleida Johanna, dochter van J. A. Strickiing en F. van Blok- huizen. Marijtjedochter van J. Appelman en G. Weel. Maria Katharinadochter van J. H. Thorborg en M. F. Ou- denaarden. Adrianuszoon van P. Goossen en A. van Kuijk. Anna, dochter van C. Huijser en A. M. Dobbe. Hendrica Mariadochter van H. J. Koonan en L. van den Broek. Jan, zoon van J. Groot en W. K. Goester. Jacobus, zoon van A. Domburg en J. Muijs. Geertjc, dochter van C. van der Spruit en W. van Oosten. Janna, dochter van J. W. Wissels en E. Driessen. Jacobzoon van F. Klomp en M. Been. OVERLEDEN Gerrit van Arendonk, oud 60 jaren, gehuwd geweest met C. Verploegh. Leendert Visser, oud 52 jaren, gehuwd geweest met J. van Gils. Jacob, oud 2 jaren, zoon van C. van Duivenbode en E. van Duivenbode. Dirkoud 7 maanden, zoon van D. H. Henvel en M. Zuidervaart. Jan Veermau, oud 67 jaren, gehuwd geweest met M. Boeder. Johs. Gerardus oud 2 maanden zoon van Cornelia van Veen. Geertje Hannikoud 57 jaren, gehuwd geweest met J. Jas- perse. Mariaoud 3 maanden dochter van G. van Weert- huizen en D. de Heer. Maartje Ravensbergenoud 52 ja ren gehuwd geweest met H. van Houten. Arie van Eg- mondoud 45 jaren gehuwd geweest met K. Hoogeveen. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van W. van Mecl en C. Heintjes. 1 Kind van J. Kooij en M. v. Waveren. ONDERTROUWD: Pieter Noordijk met Johanna Buis. GEHUWDAaron Rebel met Carolina Hogendoorn. GEMIS VAN DE WET OP den WATEESTAAT, gevorderd bij Art. 191 van de Grondwet voor het Koningrijk der Nederlandenin het algemeen en meer bijzonder in toepas- sing op de Nieuwkoopsche Droogmakerij bevattende de Nieuwkoopsche en de Zeven- hovensche Polders. Vervolg.) Ten gevolge daarvan zijn de Nieuwkoopsche en de Zevenhovensche Polders binnen een en dezelfde bedij- king ingerigtonder een Bestuur vereenigd gereglemen- teerd, tegen den wil van de groote meerderheid van zijne Ingelanden, op het papier gesplitst, zonder tot dus verre die twee deelen reeel tot twee zelfstandige van elkander onafhankelijke deelen te hebben ingerigt waardoor intusschen de onmisbare waarborg van eenen voldoenden ringdijk, bij zoovele vijanden daarbuiten, geheel in het onzekere is gelaten, zonder op de be- zwaren daartegen ontwikkeld eenig acht te slaan. Het is daarom naar waarheiddat het thans afgetreden oude Bestuur van de Nieuwkoopsche en de Zevenho vensche Polders, aan zijne Ingelanden, bij circulaire van Julij 1863, heeft te kennen gegeven: dat het, ondersteund door de groote meerderheid van Ingelan den voornoemdde splitsing van de Nieuwkoopsche Droogmakerij bevattende de Nieuwkoopsche en de Zevenhovensche Polders, binnen eene en dezelfde be- dijkingeen schoon geheel uitmakendeheeft bestre- den met alle de het ten dienste staande wettige mid- delenen die splitsing nog op dit oogenblik betreurt en afkeuitterwsB 00 J1.11 svernjrer zet op de deugdzaamheid dczer vereeniging, en daar- entegen die splitsingmet de uiteenscheuring eener inrigtingop goeden grond daargesteldtot vele moeijelijkheden en groot nadeel aanleiding zal geven, en uit een bevriend broederpaar ligt hatelijke nabu- ren zal makenwaarvan het afgetreden Bestuur on- gaarne de verantwoordelijkheid op zich zou nemen en dat dit ongunstig oordeel over die splitsing dan 00k met algemeene stemmen is bekrachtigd in de Ingelands-Yergadering van 27 Julij 1861, waarin de vaststelling van die splitsing ter sprake kwam. Onverklaarbaar is daarom de wijze, waarop die op geenerlei goeden grond te verdedigen splitsing toch doorgedreven. Het kan ja het mag m. i. de be- doeling van den wetgever niet geacht worden te zijn, dat de Provinciale Statenmet algeheele terzijdestel- ling van een wettig bestaand Polderbestuureene bestaande inrigting geheel en al naar willekeur uit zijn verband rukken zonder het belang daarvan te bewijzen of de daardoor veroorzaakte schaden te ver- goeden. Wanneer de bevoegdheid van voorn. Statentot splitsing van de Nieuwkoopsche en de Zevenhovensche Polders die binnen eene bedijking zijn daargesteld, onbetwistbaar ware, dan nog behoorden zij daarvan geen gebruik te hebben gemaakt, dan om gewigtige redendie zij hadden moeten aantoonen. Na voor- afgaand overleg met de daarbij belanghebbenden hadden zij met genoegzame kennis van zaken, de wijze en de voorwaarden van die splitsing moeten regelen. De Grondwet geeft bevoegdheid aan de wetgevende magt tot vereeniging of splitsing van Gemeenten maar de gemeentewet schrijft voor, wat er moet ge- beuren, alvorens daartoe over te gaan. Zoo zou bij het bestaan van de wet, bedoeld bij art. 191 der Grondwet, daarin vermoedelijk zijn bepaald, de rege len bij de vereeniging of de splitsing van Waterschap- pen in acht te nemen, te meer omdat daarbij dik- wijls nog grootere belangen zijn betrokken dan bij die van Gemeenten. Bij dergelijke gewigtige veranderingenbehoorden m. i. bij het algemeen belang00k de belangen en de regten der Ingelanden in het bijzonder behartigd te worden dat niet is geschied. Bij de overweging van de geheele toedragt der splitsing van de Nieuwkoopsche en de Zevenhoven-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1