KENMSGEVING. J. COPIJ1V BERG-ROEDEN - 209 De W0NING en LANDERIJEN, Harde Zeeuwsche 01 in of Iep, Marktberigteii zij, die met onzen landbouw goed bekeuil zijndaarin tnenige hen onbekende bijzonderheid aantreffenen in elk geval moet bet dezen genoegen doenden in velo opzigten zoo merkwaardigen vaderlandschen land bouw zoo naar waarde te zien gesehat en in het buitenland bekend gemaakt. BERIGT omtrent den MEEKRAP-HANDEL. Met afgeloopen jaar heeft zich voor den handel in meekrap en garancine op nieuw gekenmerkt door eene groole lusteloosheiddie door den Amerikaanschen oorlog veroorzaakt werden bij de weinige vooruit- zigten op een spoedig einde daarvan ook nog blijf't aanhouden. De markt was in eene vrij vaste stemming, toen in het vorig jaar de eerste partijfjes van het gewas van 1862 aan de markt kwamen en werd daarvoor circa 22 besteed. De omstandigheid, dat voor de binnenlandsche behoefte het een en ander werd ge- kocht, gaf genoeg steun aan de markt, om deze prij- zen sfaande te houden en toen zich in de laatste dagen van November onverwacht eenige vraag voor Amerika vertoonde, werden zoolang deze aanhield, zelfs nog iets hoogere prijzen besteed. Na dien tijd verminderde de kooplust, voor uitvoer hield die geheel op en de behoefte voor de binnenlandsche fabrieken was te beperkt, dan dat een geregelde handel daarvan het gevolg had kunnen zijn. De markt geraakte dus in eene flaauwere stemming en kon men in de maand bebruarij circa 1 lager koopen. Op deze hoogte hebben de prijzen zich in de volgende maanden staande geboudenzelfs heeft zich in den loop van den zomer gedurende een korten tijd de vraag naar puike onbe- roofde eenigermate verlevendigd waardoor de prijzen voor deze soorten ook weder op circa/22 terug- kwamen. Ordinaire en afwijkende soorten bleven verlaten en zelfs bij lager aanbiedingen konden die geene koo- pers vinden. De handel voor uitvoer, bepaalde zich hoofdzakelijk tot de uitvoering van kleine orders op Ouberoofde voor Amerika. Ook van iijne Krappen werden eenige partijen naar het Noorden uitgevoerdzoowel oude van 1859 en 1860 als nieuwe van 1862, waardoor de voorraad van deze soorten voornamelijk oude, dan pok sterk is opgeruimd. De laatste zachte winter en daarop gevolgde drooge en warme zomer, hebben op de ontwikkeling van de plant een zeer gunstigeu invloed gehadzoodat het gewas van dit jaar zoowel in kwaliteit als kwantiteit dat van vorige jaren zal overtreffen. De eerste partijtjes racijn werden in de laatste dagen van de maand Augustus vertoond, en naar kwaliteit van 15% a 16% verkocht, doch spoedig was voor de beste kwal. niet meer dan 15% a 15% te bedingenen gaven de producenten daarom de voorkeur om hun product tot poeder te verwerken, zoodat het maken van racijn in de meesfe streken waar men daarmede was begonnen, geheel is gestaakt. In de laatste helft van de maand September kwa men de eerste vaten nieuwe ouberoofde aan de markt die hier en daar in de prijzen van/21 a 21% koo- pers vonden. Deze prijzen hebben zich, zoo lang de aanvoeren klein bleven staande gehoudennog meer omdat zich gelijktijdig voor Amerika eenige vraag vertoonde, doch sedert die weder heeft opge- houden, is de stemming langzamerhand flaauwer ge- wordenen waren de producenten meer en meer ge- neigd tot verkoopen. In de laatste dagen kon men gemakkelijk 1 lager koopendoch bij de zeer ruime aanbiedingenkonden slechts kleinigheden koopers vinden. Over het algemeen leggen de producenten eene groote zucht tot verkoop aan den dagniet alleen.voor het nieuwe product, maar ook voor par tijen van oudere gewassendie nog in het land voor- handen zijnen waarvan verschillende partijen tot zeer lage prijzen werden afgedaan. Over de kwaliteit van het nieuwe gewas zijn de berigten vrij gunstig. De wortel is blank en zwaar; dat tot nog toe betrekkelijk weinig mooi goed werd vertoond vindt zijne oorzaak in de zoele weersge- steldheiddie voor de bereiding van de meekrap nog ongunstig is cn bij den tegenwoordigen stand van zaken, is bierin nog lang geene verbetering te voorzien. Yocgt men hierbij een ruimen oogst, waarvan eene overvoerde markt dikwijls het gevolg zal zijn, dan komt men tot de slotsom, dat het product moeijelijk koopers zal kunnen vinden, tenzij de prijzen zoo ver terug gaandat de speculatie met vertrouwen als kooper kan optreden. En om het artikel hiervoor aan te bevelenmoeten de prijzen nog eene verdere verlaging ondergaan. Alleen tot een laag cijfer kan men met gerustheid koopen, doch dan ook is meekrap bij/.on der geschikt voor eene dergelijlce onderneming, daar bij eene eenigzins gunstige wending der omstandig- heden, die thans reeds zoo lang daarop drukken het artikel onmiddellijk den goeden invloed daarvan zal ondervinden en het dan zeker eene mooye toekomst te gemoet gaat. De meekrap-kultuur in de Noord-Hollandsehe pol ders levert in dit jaar ook een ruimeren oogst dan in de vorige, niettegenstaande de ongunstige omstan- digheden ook daar eene inkrimping ten gevolge had- den. De kwaliteit van den wortel is over het algemeen zeer goeden daar men zich meer en meer op eene zuivere bereiding toelegt, zal het product even gemak kelijk koopers vinden als het Zeeuwscbe. Vrij dag 30 dezer, 's namiddag3 ten 2 ure zal op Zomerzorg nabij Leideneene vergadering plaats heb ben van deelhebbers der Nederlandsche Vereeniging voor de Internationale Landbouw-Tentoonstellingen te Rijssel en te Hamburgwaariu door het Comite van uitvoering rekening en verantwoording zal worden gedaan omtrent den afloop der onderneming. Zaturdag 31 October. Beeslenmarkt te Beverwijk. Maandag 2 November. Alkmaar. Donderdag 5 Medemblik. Vrijdag 6 Enkhuizen. Zaturdag 7 Velsen. Maandag 9 Najaars-Koemavkt te Room. Woensdag 11 Koe- en Paardenmarkt te TFoerden. Het BURGERLIJK ARMBESTUUR van Haarlem- mermeer brengt ter kennis van het algemeen, dat het zijne ZITTINGEN voortaan zal houden ter Secretarie, des Dingsdags, ten 10 ure 's morgens. Haarlemmermeer27 October 1863. AMERSEOORDTVoorzitter D. EGGINKSecretaris. Niettegenstaande de aanplant in dit jaar, om de ongunstige vooruitzigten voor het artikel hier en daar werd ingekrompen, overtreft de opbrengst toch die van vorige jaren en wordt de teelt van dit jaar ge sehat op 15,000 a 16,000 vaten, tegen 10,000" S, 12,000 vaten in 1862. De vooruitzigten voor den handel in dit artikel zijn niet gunstig. Tengevolge van het ophouden der gioote aanvoeren van katoen, is de consumtie van meekrap belangrijk verminderd, de meeste fabrieken staan of geheel stilof werken slechts zeer langzaam Kavels 25 26 en 27, Sectie F, aan de Hoofdvaart, te Haarlemmermeer, nit de Hand verkocht zijnde zoo zal de door den Notaris Lichtenbelt geannon- ceerde VERKOOPING, den 4den November aan- staandebij S. van Dijk te Stolen niet plaats vinden. BOOMKWEEKER, aan de Gkoene Kan, bij Utrecht, maakt de Grondeigenaren van Haarlemmermeer opmerkzaam op zijne groote aankweek van welke bijzonder tegen den Wind bestand zijn. Ook biedt hij aan MOOIJE VEEREN, 1% a 2 El lang, stevig cn ruig getaktil 6.—per 100 stuks, zeer aan te bevelen voor Heggen, Mantelingen en Kaphout. TE KOOPvoor 21.— het Stuk EIKEN ROEDEN geschikt voor Kaplergen lang 10 Ned. El, zwaar onder 30 en boven 15 Duim (35 Am- sterd. Voet, bij 12 en 6 Duim), van grootere of klein ere afmetingen d e P r ij s naar evenredig- heid. Adres bij L, INPIJN, Aannemer te Haarlem. Londen 26 October. Graanmarkt. Ware bet niet zulk mistig en donker weder geweest gedurende de laatste neck, dan bad men zich, wat do warnilo betrof, nog in den zomer kunnen denken. Er is nagcnocg geen regeii gevallenen altlians nergens zoo veel om hot ploegen of zaaijen to bclem- meren, zoodat er veel voldarbcid achtcr den rug is, en eene gocde hoevcclhcid lands onder zeer gunstige voorwaarden met Tarvve is bezaaid geworden; bet cerst gezaaidc is goed opgc- komcn en staat er goed bij, cn bet laat zicli vcrwacliten, dat voor een belangrijk gedcelle de winter zonder vrecs kan wor den te gemoet gezien. Het dampige weder was ecbter niet gunstig voor bet dorscben, en lioewel de aanvoeren ter markt geringer waren, zoo blcef evonwcl de handel slap zonder eenige belangrijke prijsverandering. De aardappeloogst wissclt, naar bet scliijnt, veel af met de soort van grond; op dc zware cn slijve gronden liebbcn do late regens in verschillende soorten nog al zieklo doen ontstaan; op de ligtere gronden zijn zoowel kwaliteit als kwantiteit naar wcnsch. Op hot vaste land heeft men hetzelfdo zachte weder gehad en bier cn daar nog al rcgen. In Frankrijk liecft het zaaijen drukken voortgang gehad cn bet ecrst gezaaide komt goed voor den dag, in de noordelijkc streken is men hiermede nog wat achteruit, maar over het weder en de geiegenbeid tot bearbeiding van den grond is tot nu toe geen klagen. Do franscho markten waren vast, maar niet Icvendig. Die van Bolgio cn Nederland vcrtoo- nen op enkele plaatsen eenige verbetering in de prijzen. Uit Zwitserland wordt algemeen van dating bcrigt, zoo ook nit Hamburg, waar de handel zeer slap is; te Danlzig is de prijs der nieuwe Tarwe, hoevvel lijdelijk lager, weder wat gerezen. De overstrooming van den Nijl heeft in vele dorpen en aan den spoorweg groote schadc aangcrigt, doch dit bleef zonder invloed op do Tarweprijzenwijl hot nieuwe gewas daardoor nog niet scliijnt to hebben geledcn. To Montreal blijft toenc- mende slaple in broodstoffen heerschen, maar do verlioogde waarde van bet goud en don wissclkoers te New-York liebbcn den larweprijs evenredig doen slijgen. Veemarkt. Do gebeele aanvoor uit liet buitenland gedu rende de vorige week bedroeg 13,281 stuks. Rundcren. Schapen. Lammeren, Kalveren. Varkens. Amsterdam 529 Rotterdam. 459 2820 104 19 Dordrecht 95 1023 1 Harlingen 378 1001 74 99 Medemblik. 57 1906 3 Antwerpen. 25 Ostende 2 Hamburg 6 509 1012 Dremen. 104 Tonning 1141 1620 234 2205 9468 234 184 1130 Voor den tijd van hot jaar was er ruime aanveer van vrcemd Veo tor markt. Schapen waren in kwaliteit en kwantiteit good voorhanden. Kalveren waren slechts matig aangevoerd. Rundvee uit het binnenland was tanielijk veel aangebragt maar de kwaliteit was lang niet best. Puik Vee was levendig gcvraagd tegen de voile prijzen van Maandag II.; tweede kwa liteit was vast en even duur als vorige week, maar het min- derc Vee was weinig gezocht. In dc prijs was ecbter weinig verandering. Schapen waren ruim voorhanden en over bet algemeen good van kwaliteit. Die van de meest gczochte rassen gingen vlug van de hand, ten deele tegen eene verhooging van 1£ cent". Kalveren werden traag afgezet en de verhooging van II. Donder dag hield zich niet staande. De handel in Varkens was slap tegen ongeveer vorige weeks prijzen. De gebeele aanvoer ter markt bedroeg: 6580 rundcren, 22150 schapen cn lammeren, 185 kalveren en 430 varkens.' Prijzen in cents per half Ned. pond, schoon aan de haak Runderen: lste kwal. 40 /4t£; 2de 30£/34|; 3de 26 /29 Schapen: 44 /45J3i|/37 30|/33. Kalveren: iijne 35£/37 grove zware 29 /34£.~ Varkens: kleine iijne 33 /35£; grove zware 27£/31£. Amsterdam, 26 October. Boter per 40 N. IP: Friescbe 53 a 55, Kuinder 51 a 54, Kamper 53 a 55, De- venter 48 a 52, Zwolsclie 51 a 54. 8 October. Granen en Zaden. Tarwe stil; 131 with. Poolsche 300; per 2400 kilo: Amorik./255; geringe Donau 210.Rogge bij kleinigheden nagenoeg onveranderd125® Pruissische /185; 120 Petersburger 182; 120 dim 178 Op levering per 2I00 kilo vast. Garst in een doen; 120 ffi Deensche 192. Koolzaad bij de laatste notering X lager; Mecklenburg X 60; op'9 v. Olie in Oct. en Nov" X 67; April X 68|. Lijnzaad in een doen; 106, 107 Riga 285; 112, 114 Petersburger 380. Olie. Rasp- en Lijn- dadelijk cn op levering flaauw. Raap- op 6/W./40J; Vliegend 39. Lijn- op 6/w. /45£: Vlie gend/44£. Hennep- op 6/w. 48J; Vliegend 47£. Koeken. Raap- per 1040 stuks 70 a 76 Lijn- per 104 stuks 10 a 14. Vee. Kalveren le kwal. 50 a 70, 2e kwal. 40 a 60; 3e kwal. 30 a 50Schapen 20 a 28Varkens 38 a 42 cents per Ned. ffi. Alkmaar, 23 October. Mosterdzaad. Rood/17;geel 11 Kaas. Aangevoerd 450 stapeis of 95,754 Ned. ffi; Prijs: kleine/29,50; kommissie en middelbare f 31 laagstc'/25. Broek in Watorland, 22 October. Kaas. Hcden zijn ter markt geweest 21 stapeis, 2390 stuks of 4983 Ned.®; hoogsle prijs 28,75. Delft, 22 October. Boter met veel handel; lste kwal. 66 a 67; 2de kwal. 57 a 65. Gouda, 21 October. Kaas. Heden werden tor markt aan gevoerd ongeveer 40 wagensdc prijzen variecrden van 20 tot 25 per 50 kilo naar kwaliteit cn wigl.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 3