ABfllKKIM. 2' 15 SCHOUW Hervormde Gemeente Haarlemmermeer. Godsdieiistige Herdenking Marktberigten Jugczonbcn. 1813-1865. Te Huur of te Koop: VERLOSSING des VADERLANDS Haarlemmermeer. UIT DE HAND TE KOOP: Kamer ouzer volksvertegemvoordiging, den 7 December 1861, over de Staatsbegrooting 1862 (Waterstaat en Publieke Werken), heeft de toenmalige Minister van Binnenl. Zaken onder anderen gezegd volgens de Grondwet hebben de Provinciale Staten, binnen hunne Provinciehet toezigt op de Wa- terschappen zij zijn bevoegd onder goedkeuring des Koningsin de bestaande inrigtingen en reglementen der Waterschappen, behoudens de bepalingen der Art. 190 eD 191 der Grondwet, veranderingen te makeD en nieuwe in te stellen dock zoodra de Wet, bedoeld bij Art. 191 voor- noemd, zal aanwezig zijn zullen de Staten daaraan „gehouden zijn; als die Wet er zal zijn, en de door de Provinciale Staten gemaakte reglementen zijn daarmede niet in harmoniedan zullen zij veranderd moeten worden." Hoevele reglementen zullen er naar alle waarschijn- lijkheid met die gevorderde Wet niet in harmonie zijn en dus veranderd moeten worden? Heeft men dan geene huizen gebouwd zonder fundamentenom later, als het bestek gereed zal zijn waarnaar de fundamenten gelegd moeten worden, te beoordeelen, of de reeds opgetrokken gebouwen daarop passen, of ze anders maar weder af te breken. Welke benaming zulk eene handelwijze verdient en welke daarvan voor vele belan- gen de gevolgen zullen zijn, zal een ieder zonder nadere aanduiding of toelichting ligt kunnen begrijpen. Doch wat daaromtrent de toekomst ook zal leeren, de daardoor bedorvene belangen zijn er voor het oogenblik niet mede gebaat. De Nieuwkoopsche en de Zevenhovensche Polders, te zamen een goed en schoon geheel, dat meer dan een halve eeuw, als zoodanig bestaandetot groote welvaart is gekomen zijn door die ondoordacht doorgedrevene splitsing be- nadeeld. Geen enkel gevolg er van kan daaraan eenig voordeel aanbrengen. Geen der ringdorpen kan er de geringste vrucht van genieten. Noch een der Provincien, waarin die Polders zijn gelegennooh het geheele Rijk waarvan zij een klein gedeelte uitmaken, is daardoor bevoordeeld. In een woorddie splitsing is tot nadeel van velen, tot nut van niemand. De toepassing van het reglement voor die splitsing, alsook van de bijzondere reglementen voor de Nieuw koopsche en de Zevenhovensche Polderszal deze mijne overtuiging bevestigenen tevens bewijzen dat de ontwerpers daarvan zeer weinig en slecht be- kend zijn met de locale toestanden en belangen dezer Polders. Voor een weinig omslagtig, zelfstandig en daardoor krachtig Bestuur van vijf leden met een Secretaris en Penningmeester, komen er nu twee meer omslagtige Besturente zamen bestaande uit twaalf ledenieder met een Secretaris en Penningmeester, ondergeschikt niet alleen aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, maar nog daarenboven aan twee Hoogheemraadschappen, dat van Kijnland en dat van Amstelland, en aan twee Provinciale Staten, die van Zuid-Holland en van Utrecht, zoo ook niet aan die van Noord-IIollandwaaronder nog altijd een gedeelte van den Zevenhovensche Polder behoorthoezeer van de medewerkingdoor het Be stuur van dat Gewest, tot de splitsing van de Nieuwkoopsche Droogmakerijniet blijkt. Boor die splitsing is aan de Ingelandenzonder eenige vergoeding tot dus verreontnomen de door hen wettig verkregen tvaarborg voor het bestaan hunner eigendommen in de Nieuwkoopsche Broogmakerij, bevatlende de Nieuw koopsche en de Zevenhovensche Poldersgelegen in de voor leide die Polders in het gemeen ingerigte bedijking, met het vrije en onverdeelde beheer daarover onder een zelfstandig Bestuur. Het komt mij voordat de voorziening in die aan Ingelanden zoo geheel doelloos ontnomene waarborg, te ligt is geacht. Zoo als hiervoor is vermeld, zij is overgelaten aan nog te maken bepalingenwaarvan de uitvoering nog in het verschiet is. Ondertusschen worden onze eigendommen indirect geadministreerd door Gedeputeerde Staten van de Provincien Zuid- Holland en Utrechtdie daartoe benoemde eene Commissie, waaraan zij de regten en verpligtingen van dat Bestuur heeft opgedragenen die is gekozen uit maar niet door Ingelandenen dus niet is te be- schouwen als de regtstreeksche en vrijwillig gekozene vertegenwoordiging van Ingelanden. Hoe dat indirecte beheer is af te leiden uit de Art. 136, 137 en 138 der wet van de Provinciale Statenzal ik aan beter oordeel overlaten. Beide de nieuwe reglementen voor de Nieuwkoopsche en de Zevenhovensche Poldersstemmen geheel overeen met het voornoemde algemeene reglement. Alleen verschillen de bepalingen omtrent de stemgeregtigheid. Art. 23 van voornoemd algemeen reglement bepaalt, dat niemand meer dan der in den Polder geldende stemmen mag uitbrengen, terwijl daarvan wordt afge- weken in het reglement voor den Zevenhovensche Pol der; in Art. 21, door daarbij vast te stellen, dat niemand meer dan '/8 der in dien Polder geldende stemmen mag uit brengen. Waarom dat verschil? daarvoor is evenmin als voor die geheele splitsing, eene andere reden te vinden als dezedat de Provinciale Staten het zoo willen. Ondertusschen is het opmerkelijkdat daardoor juist alleen de twee grootste opposanten in den Zevenho vensche Polder tegen die splitsing, van vele hunner stemmen worden beroofd, de een van 43, de andere van 135 stemmen, terwijl de overige Ingelanden in dien Polder alle hunne stemmen kunnen uitbrengen. Dat het getal stemmen tot een zeker cijfer wordt be- perkt, verdient geene afkeuring, maar wel datwan- neer daarvoor een regel wettig is gesteld, daarvan zonder grond of wet wordt afgewekenzoo als hier geschiedt. Zoo vraag ik ookwaarom is het tractement voor den Secretaris en Penningmeesterdoor de Provinciale Staten bepaald, voor den Zevenhovensche Polder gelijk aan dat voor den Nieuwkoopsche Polder, terwijl de ontvang van den eersten Polder, minder dan de helft van dien van den tweeden bedraagten het be heer en de administrate van den Zevenhovensche Polder, zoo veel minder omslagtig is en dat ver schil bij de bepaling van het tractement voor den Yoorzitter, wel degelijk in het oog is gehouden. Over het geheel is de bepaling van de tractementen door de Provinciale Statenzonder voordragt van de Ingelanden, die deze moeten betalen, eene beschikking, die althans bij het gemis van de hiervoor vermelde wettige regeling, m. i. te ver gaat. Nog daargelaten de bepaling van de tractementen van Dijkgraaf en Heemradenzoo moest het aan Ingelanden toch wor den overgelatenhunne beambten te beloonennaar hun eigen goedvinden. Hoe men dit alles ook moge beschouwen, het is, behalve voor de Ingelanden van de Nieuwkoopsche en de Zevenhovensche Poldersvoor elken bij den Waterstaat belanghebbendevan groot gewigt, om mede te werken tot het verkrijgen van de Wet, die onze Grondwet zoo teregt vordert, om een zoo groot belang als dat van den Waterstaat, zoo voor het land onzer inwoning in het algemeenals voor de menig- vuldige Waterschappen in het bijzonder, op eene wettige wijze te regelen, waartoe de kennisneming van de hiervoor vermelde gevolgen, van het gemis dezer Wet, welligt aanspoort. AmsterdamSept. 1863. J. J. Holtzman. Naar men verneemt zal ook hier gevolg worden gegeven aan de uitnoodiging der synode, om in de protestantsche kerk op den 15den November aanst. godsdienstig te herdenken onze verlossing van de Fransche heerschappij in 1813. Het is te wenschen dat alle bezwaren, welke er bij vele leden der gemeenle bestaanom geregeld des Zondags ter kerk te komen, als: slecht weder, grooten afstand enz.voor dien dag niet gelden mogen, maar dat de geheele gemeente, door haren leeraar voorgegaanop dien dagdoor eenparig hunnen dank toe te brengen aan de Voorzienigheid, bewijzen moge, dat het wijs en vrijzinnig bestunr, hetwelk ons vaderland na 1813 verkreeg, door hen op den regten prijs worde gesteld. Aan de kroon van het Huis van Oranje toch is deze gemeente en dezen polder voorzeker eene der schoonste parelen; werden door onze voormalige onder- drukkers de bronnen van nijverheid en welvaart ver- stoptde Haarlemmermeer is daarom ook aan het nageslacht te bewijzen, wat Nederland geworden is onder het bestuur der koningen uit dat Doorluchtige Huis. Kom dus, medeleden der protestantsche gemeente, op den 15den November; bij de erkende belangstel- ling van onzen leeraar in deze verlossing, is het zeker, dat zijne toespraak op dien dag voor ieder opregt Nederlander zeer belangrijk zal zijn. Haarlemmermeer, 4 Nov. 1863. Een lid der Hervormde gemeente. 4 a 16 Bunders LAND, in de Haarlemmermeer, bij H. A. BULTMAN Hz.te Amsterdam N. Z. Voor- burgwal bij de Oude Braak. IN DEN HAARLEMMERMEER-POLD ER. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlem- mermeer-Polder Gelet op art. 67 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland (Provinciaalblad N°. 80 van 1854), en op art. 6, 7 en 8 der Verordening op het daarstellen van meerdere Waterberging en het opmaken van de Sloot langs den Veldweg in den llaarlemmermeer-Polder Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen over bovengenoemde werkenSCHOUW zal wor den gedrevente beginnen na den 25sten November aanstaande. Ilaarlem6 November 1863. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLLVoor Alter. E. W. VAN BREDERODE, Secretaris. ZEGT HET FOORT. Zondag, 15 November e. k., des voormiddags ten 10 uur VAN DE in November 1813. Onnoodig zal het zijn, u, Hervormde Ingezetenen der bovengemelde Gemeente, op te wekken tot algemeene deelneming aan deze Gedachtenisviering. De leiding van Gods Voorzienigheid is in de gebeurtenissen van 1813 zoo kennelijk, dat het betamelijke wel niet be- hoeft aangetoond te worden van het afzonderen eener Godsdienstoefening tot dankbetuiging aan den Aller- hoogste, die zoo groote bevrijding schonk uit zoo grooten noodals toen werd gezien. L. TINHOLTPredikant. Een BOERENHUIS met STALLING voor 20 Koeijen, met 19, 25 of 30 Bunders WEILAND (beste Klei- grond.) Het LAND dadelijkhet HUIS met 1 Mei 1 864 te aanvaarden. Te bevragen met franco Brieven bij J. VAN DER POEL Jz., Makelaar aan het Kruisdorp. Amsterdam, 2 November. Boter per 40 N. ffFriesehe 55 a 57 Kuinder f 53 a 56, Kamper 55 a 57De- venter 50 a 54, Zwolschc 53 a 56. 4 November. Granen en Zaden. Tarwe iets liooger; 132 witb. Poolsche 290; 128 IS dito/275 bij partij; 129, 130 fit bonte dito 275. Rogge met goeden handel tot iets hoogere prijzen124 ffi Pruissische f 185 bij partij; 122, 125 6? dito 177 185 120 ffi Tanganrog f 176 bij partij; 120 W Petersburger f 180 bij partij. Op levering per 2100 kilo iets hooger betaakl. Koolzaad in deze maand en op bet Voorjaar f lager, op het volgende jaar onveranderdRubs op 9 v. tot 66 gedaan; op 9 v. Olie in Nov. 65%April 67k September 66£. Lijnzaad zonder handel. Olie. Raap- en Lijn- dadelijk en op levering slap. Raap- op 6/w. /39; Vliegend 37J.Lijn- op 6/w./43; Vlie- gend/41f. Hennep- op 6/w. f 47£; Vliegend 46. Koeken. Raap- per 1040 stuks f 70 a 76; Lijn- per 104 sinks 10 a 14. Vee. Kalveren 1e kwal. f 40 a 60 2e kwal. 30 a 50, 3e kwal. 20 a 40 Schapen 20 a 28 Varkens 36 a 40 cents per Ned. ffi. Alkmaar26 October. Vee. Aangevoerd 3 Koeijen /150, 72 Kalveren/20a 70, 129 Schapen 10 a 24, 90 vette Var kens 38 a 44 cents het Ned. ffi, 4 magere dito f 6 a 8. 30 October. Zaden. Kanariezaad 10; Rood Mosterdzaad 17 geel dito 11 Kaas. Aangevoerd 502 stapels of 104,647 Ned. fit; Prijs: kleine 29,25; kommissie en middelbarc 31 laagste 20. Beverwijk, 31 October. Vee. Heden werden alhier aan gevoerd p. m. 600 stuks; de handel was zeer levendig met vrij goede prijzen. Broek in Waterland, 29 October. Kaas. Heden zijn ter markt geweost 53 stapels, 5779 sinks of 11,954 Ned. It hoogsie prijs 28,50.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 3