Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Verschillende Polders. Landbouw. 5 Sz; sclie sluizen is aanzienlijke herstelling noodig. Twee deuren der binnenwaterkeering van de Kolksluis moe- ten worden vernieuwd; voorts moet de Groote Sluis worden drooggelegd, hetwelk eene uitgave van5800 zal vorderenten einde de bevloering en de aansluiting na te zien en te herstellenwaarvan de kosten slechts bij schatting kunnen worden geraamd. De ringvaartkom achter Halfweg, in 1854 uitge- diept, is thans weder opgeslibd tot 1.35 el beneden A. P. er zal daarom 21000 kub. el moeten worden uitgebaggerdom eene geul te verkrijgen ter diepte van 3 el beneden A. P., ter breedte van 60 el en over eene lengte van 3 50 el, waarvan de kosten op 8400 worden geraamd. De kosten voor de drie stoomgemalen berekend op eene werking van 60 etmalen voor Spaarndam en Halfweg en van 80 etmalen voor Gouda zijn als volgt: herstelling en onderhoud /2620, brandstoffen en smeermiddelen 17,625 bezoldiging personeel 9964, te zamen 30,209. De bekading van het eiland Ruigoord zal over 2000 el verhoogd en verzwaard worden, hetgeen een uitgaaf van 1125 vereischt. "Voor de verruiming van sommige punten van den Rijn tusschen de Vink en Yalkenburg, en van de monding van de Waddingervlietis het tweede ge- deelte der kosten van het geheele werk op 35,000 uitgetrokken. Daarvoor is de toepassing der wet op de onteigening ten algemeenen nutte aangevraagd. Echter zijn onder- handelingen geopend om de vereischte gronden in der minne te verkrijgenmen wenscht echter den uitslag met al de betrokken eigenaren af te wachteneer men tot het sluiten van eontracten overgaat, wijlzoo het noodig ware de wet op de onteigening toe te passen, in de geprojecteerde rigting door den wetgever veran- dering zoude kunnen worden gebragt. De kosten voor dezen aankoop zijn reeds op de begrooting van 1863 in rekening gebragt. Mogt dit dus niet meer in dit jaar kunnen geschieden, dan zou dit bij supple- toire begrooting voor 1864 moeten worden geregeld. De onvoorziene uitgaven zijn ruim gesteld met het oog op den onzekeren uitslag van de zaak der duin- beplantingende procedures wegens de aanslagen in het bundergeld, en de niet te berekenen kosten van herstelling der Groote Sluis te Spaarndam. Voor den omslag in het bundergeld is tot grond- slag genomen het bundertal van het laatst vastge- stelde gaarderboek vermeerderd met de grootte van den polder Nieuwkoop vermits het reglement op de administratie en het beheer van het Heemraadschap der drooggemaakte polders van Nieuwkoop en Zeven- hoven thans is herzienen alzoo volgeus art. 194 van Rijnland's reglementnu in werking is getreden de regeling der grenzen van het Hoogheemraadschap, waarbij de polder Nieuwkoop tot het gebied van Rijnland is gebragt. Yolgens het laatst vastgestelde gaarderboek was het aangeslagen bundertal 77985.90.60 De polder Nieuwkoop bevat aan be- lastbare gronden en wateren. 2567.00.00 Zoodat in het bundergeld voor 1864 vermoedelijk80552.90.60 bunders zullen worden aangeslagen, waarvoor men heeft gemeend een omslag van 1.40 per bunder te moeten voorstellen. In de den 6den November gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn zonder be raadslaging met algemeene stemmen aangenomen de voorgestelde wijzigingen in het reglement van dit Hoogheemraadschap. Men meldt uit Soeterwoude aan de Leidsche Conrant: Het boezemwaterdat in den vroegen morgen van 10 November, ten gevolge van den hevigen oos tclijken wind tot maatpeil langs den Yliet was op- gestuwdhad voor den Hofpolder onder deze gemeente noodlottig kunnen worden, daar er groot gevaar van doorbraak in dieu polder bestond. Hierbij kwam dat het water door de Naakte sluis vrijen doortogt had en het bleek dat schutten ondoenlijk was ver mits de sluisdeuren sedert geruimen tijd naar men zegtin een onbruikbaren staat verkeeren. Gezegde waterstand kwam ook thans onverwachts en had ze- ker in geen vier jaren zulk eene hoogte bereikt. Door spoedig genomen maatregelenbegunstigd door windstilte en val in het boezemwater, is het gevaar voor den polder voorloopig geweken. Het nader voorstel tot wijziging van het reglement van bestuur voor den Haarlemmermeer-polder isnaar aanleiding der conclusion van Gedeputeerde Staten en van de commissie ad hoc, in de zitting van Provin ciale Staten van 7 November verworpen. Op de aanvraag der gemeente Haarlemmermeer, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, is gunstig beschikt bij besluit van Provinciale Staten in de zitting van 7 November. Op de tweede najaarsmarktden 11 den November alhier gehoudenwerden ter verkoop aangeboden 216 stuks rund- of hoornvee, 39 paarden26 scha- pen en 4 varkensdoch de handel was gedrukt. Door de Provinciale Staten van Noord-Holland is besloten een subsidie van/ 50,000 te verleenen voor het droogmaken der Legmeerplassenop voorwaarde dat de Staat daartoe eene gelijke bijdrage zal verleenen. BOVENKERKER-POLDER, onder de Gemeente Nieuwer-Amstel. Maanden. Waterstanden. in Ellen A.P. Tijd, door de Molens gemalen, in Uren. In den Polder. In de Ringsloot In den Amstel. Ondermolens Bovenmolens Gang A. GangB. Molen N°. 1. January 5.03 1.65 0 34 89 89 112 112 February 5.08 1.71 0.40 178 182 230 178 4.96 1.61 0.34 88 85 125 121 April 5 00 1.63 0.45 20 20 38 30 4.97 1.63 0 43 14 17 4.98 1.60 0.47 22 24 J ulij 5.03 1.63 0.57 10 10 Augustus 5.02 1.61 0 51 10 5 September. 4.93 1.62 0.40 30 58 55 67 October 5.01 1.61 0 36 75 70 75 76 HOOGE PACHTEN en LAGE GRAANPRIJZEN. Naar men algemeen hoort was de oogst dit jaar best en valt het beschot mede. Het gelijkmatige meer koele dan warme weder van voorjaar en zomer opmerkenswaardig was de groote zeldzaamheid van onweder schijnt daarvoor zeer gunstig te zijn ge- weest. De bouwboer mag zich dus in een ruime op- brengst verheugenen voorzeker na een jaar van veel zorg en arbeid is het regt welkom als na het dorschen en schoonmaken het getal gevuldo graanzakken de verwachting overtreft. Maar het is ook weder den tijd van nieuwe en belangrijke voorschotten en uit gaven, vooral om den stal met goed vee te kunnen volzetten en als het nu op ter markt gaan en verkoopen aankomt, zal meenigeen zuinig kijken, dat hij zich met een zeer karigen prijs moet te vreden stellen. Negen gulden slechts voor de puikste partijtjes aan de Rotterdamsche markt; het zal dus wel moeijelijk zijn om gemiddeld voor de goede tarwe de acht gul den te halenen mag men dus al eens een vierde of nog meer dan een vorig jaar oogstende lage prijs neemt dit voordeel voor een goed deel weg, Er moet dus ook weder menig mud kunnen worden afgeleverdom de pacht bij elkander te krijgen. Zij die zich het eerst in de Meer waagdenzitten meestal nog niet op zulke hooge pachten, maar in later tijd heeft men nog al stoute prijzen durven loven en vijftig tot zestig gulden voor het beste land werd in de laatste jaren zoo wat de regel. Nu liep dit jaar alles nog al mede. Aan menigeen bragt de vlasboer een aardige som geld in huis; die koolzaad verbouwde stond er door goede opbrengst en hoogen prijs niet slecht bij, en waar bij de bouwerij ook melkerij is, raaakte men voor de boter en kaasals men niet al te vlug met het verkoopen was, thans ook nog weder goeden prijs. Maar een verstandige boer denkt bij het heden ook tevens aan de toekomst, en als men dan nagaat, dat het vlas een wisselvallig gewas is en dat hijdie het er te druk mede aanlegt spoedig de hen met de gouden eijeren doodt; dat het koolzaad, men weet het bij ondervinding, slechts zelden zoo goed uitvalt en vrij van onlieil blijft als dit jaar, terwijl het in de braak gezaaid toch altijd een duur gewas blijft, dat twee jaren landpacht goed moet maken, dan zal men zich wel eens afvragenkunnen wij het op die wijze volhouden en hoe zal het met het bijeenbrengen van de landpacht gaan als een minder vruchtbaar jaar en een lage prijs eens zamenvallen. Wij weten het alien, de graanprijzen zijn zeer wis selvallig en vooruit te zeggen hoe die in volgende jaren zullen zijn, kan niemand, Dit jaar leert het echter, als men in het Noordwestelijk Europa en vooral in Engeland een goeden oogst heeft, dan valt er op mooije prijzen b. v. van tien tot twaalf gulden niet te rekenen. Men zal zeggen bij ruimen oogst kan men ook met wat minder toe, maar bij een minder gewas is het daarentegen zoo zeker niet, dat de hoogere prijs de geringere opbrengst goed zal maken. In vroeger tijd bestond daarvoor meer kans. Ja, men nam toen zelfs aan, dat de prijs steeds veel sterker steeg dan de opbrengst minder was. Was de oogst b. v. een tiende beneden het gemiddeldedan rekende men dat de prijs wel een vijfde boven het gemiddelde steegwas de opbrengst maar drie vierden van een gewone, dan werd het graan wel de helft duurder enz. Dit maakte dat de slechte oogstjaren niet altijd de nadeeligste voor den boer waren. Maar sedert dien tijd is veel veranderd. Het vrije invoeren van graan is nu bijna algemeen in al de landen van Europa; Amerika staat steeds gereed om veel graan te zenden als de marktprijzen in Europa sterk stijgenhet vervoer uit verre landen, met name Hongarije, de Donau- landen en Ruslandis veel sneller en goedkooper ge- worden door den aanleg van spoorwegen, de verbete- ring van het vaarwater en de drukke soheepvaart; zoodra er dus in eenig land slechts kans is op een minder voordeeligen oogst zijn speculanten en graan- handelaars spoedig in de weer om in het te verwachten gebrek te voorzien. De marktberigten van al de voorname plaatsen van uitvoer worden naauwkeurig nagegaanberigten ingewonnen waar de oogst het overvloedigst zal zijn en met den telegraaf worden de orders tot aankoop gegeven en de scheepsgelegen- heid besteld, zoodat eer zich na den oogst door minder aanvoer op de markten de invloed van het misgewas op de prijzen doet gevoelenhet graan reeds aange- komen of onder weg is om dit te kort aan te vullen. Het is dus slechts in tijden van een zeer algemeen misgewas, of bij oorlog wanneer de toevoer niet mo- gelijk is, dat het zich verwachten laat dat de hoogere prijs de mindere opbrengst geheel of ten deele ver- goeden zal. Ja het kon zelfs gebeurendat de vrees voor een misgewas, welke zich niet of slechts ten deele verwezenlijktaanleiding geeft dat men te veel graan ontbiedt, daardoor de markten overvoert en de prijzen drukt. Yroeger gebeurde het ook wel, dat men zich omtrent den voorhanden voorraad bedroog- en dat deze bij het naderen van een nieuwen oogst- tijd onvoldoende bleek, zoodat dan dikwerf nog in den zomer of vroege herfst schaarschheid ontstond, waardoor de prijzen eer het nieuwe gewas aan de markt kon komen aanmerkelijk stegenwaarvan dan zijdie het eerst wat te dorschen hadden gelukkig wie dan een dorschwerktuig had nog dikwerf het voordeel konden genieten. Nu echter Frankrijk geen regten meer op den uitvoer heft, en Spanje en Por tugal hieromtrent ook wijzer beginnen te worden, Algerie een graanuitvoerend land wordt en het verkeer met Egypte toeneemt zal ook deze winstkans voor de landbouwers, die hun oude voorraad tot het laatst be- hielden of die het eerst met graan ter markt wisten te zijn, niet dikwerf meer voorkomen. In het Zuiden van Frankrijk en de andere genoemde landen valt de oogst toch bijna zes weken tot twee maanden vroeger in, dan bij ons of in Engeland. Schat men dus de behoefte aan graan te gering en blijkt dit in de laatste maanden voor het nieuwe gewas aan de markt kan komen uit de verhooging der prijzendan is weldra uit de Zuidelijke strekenwaar men ook het nut van dorschwerktuigen en snel afdorschen leert schatten het ontbrekende aangevoerd. Zullen wij dus op den duur met voordeel kunnen blijven landbouwen en de tegenwoordige pachten blij- ven betalen dan moet men ook bij een middelmatigen graanprijs nog goed uitkomen en de mededinging met de overige landen van Europa en Amerika kunnen volhouden. Dat dit niettegenstaande hooge pachten en duur arbeidsloon mogelijk iszullen wij nader trachten aan te toonen. TIJDSCHRIFT voor VEEARTSENIJKUNDE, Zoo als men weten zal, is in het vorig jaar tot stand gekomen de Maatschappij ter bevordering de»

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2