WEEKBLAD van 1865. Vrijdag, 20 November. N°. 4 Wierde <Jaargang. Landbouw. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. HAARLEMMEIi ID, Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE,. Haarlem bij den Heer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is f 6, in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. In het Engelsche landbouw-weekblad Marklane Ex press, van 2 November 1. 1., leest men het volgende ingezonden schrijven van den heer Mr. J. P. Amers- foordt: DE AFDEELING WERKTUIGEN" te HAARLEM. AUDI ALTERAM PARTEM. Aan den Redaeteur van Marklane Express. Wel-Edele Heer! In de Marklane Express, van 5 October 1863, be- klaagt men zich ernstig over den Steward" der af- deeling werktuigen te Haarlem. Daar ik die ongelukkige sterveling waszoo verzoek ik in het wederverhoor te mogen worden genomen. En dan wensch ik in de eerste plaats te zeggen, dat in het programma der maatschappij, in het voorjaar van 1863 uitgegeven, Woensdag 23 September was aangewezen als den dag, waarop de door de maatschappij gekozen beoordeelaars hunne werkzaamheden zouden verrigten. Ik was op den 21sten September ter plaatse, den 22sten werden de nummers van den katalogus aan de tentoonstellers uitgereikt. Op den 23sten was geen enkel nummer aangehecht, noch een enkel werktuig op zijne be- hoorlijke plaats en ter beproeving gereed. Dit kon noch aan den Steward"noch aan de beoordeelaars worden geweten, rnaar alleen aan de tentoonstellers zelven, van welken verscheidene niet aanwezig waren toen de beoordeelaars hunne werkzaamheden kwamen verrigten. Natuurlijk ontstond daardoor groote ver- warring, en ik wil niet beweren dat de prijstoewij- zing op grond van een deugdelijk onderzoek geschiedde, maar althans er werd eene beoordeeling gehoudenen de beproevingen hebben voor de oogen van het publiek al de dagen van de tentoonstelling plaats gehadzoo- wel op mijne boerderij in Haarlemmermeer, als op het terrein zelf. Het gevolg is geweest, dat bijna al de werktuigen der Engelsche fabriekanten verkocht zijn geworden, en ik durf zeggen dat dit de beste prijs is, die den vervaardiger kon ten deel vallen. Uw correspondent toont door zijne beschuldiging van de beoordeelaars, dat hij den toestand van het land niet kent, waaromtrent hij een oordeel velt. In Holland zijn de Engelsche werktuigen voor een groot deel nieuw en onbekend. Landbouwers te vinden, die ze gebruiken, is even zeldzaam als het schieten van een witte zwaluwhoewel ik het geluk had dit feit te verrigten in September 1. 1. en het beestje naar het Nationaal Museum te Leiden zond. Ik acht, dat het in het belang van de Engelsche fabriekanten is, om hunne werktuigen in Holland be- kend te maken, en ze aan het publiek in werking te vertoonenniet om met de beoordeelaars en met hunne nieuwe afnemers te twistenmaar om dezen in het gebruik van hunne nieuwe wapens te onder- rigten. Ik erken dat prijstoewijzing zeer moeijelijk is, waar de beoordeelaar zich eerst moet laten ver- klaren wat het doel is van het werktuig, waarover hij zijn oordeel moet uitspreken. Ik geloof, dat de eenige persoondie in Holland een paarden-rijenhak gebruikt, uw onderdanige dienaar is, en toch moesten de beoordeelaars hunne meening zeggen omtrent de fraaije paarden-rijenhak van Horns by, te Haarlem tentoongesteld. Eene beproeving was onmogelijk; in September is er in Holland geen graangewas te veld, geschikt om behakt te worden. Derhalve was het beantwoorden van enkele vragen" der beoordeelaars het eenige wat ik kon doen om tot toelichting te strekken. Ik was zeer blijde brieven met dankbetuiging te ontvangen van de heeren Turner, Bentall, Ashby en anderen waaruit mij bleek dat het gevoelen van uw correspondent niet door iedfereen werd gedeeld. Ik besluit met den wensch om de heeren tentoon stellers den volgenden zomer in Junij in Haarlemmermeer te ontmoetenwaar ik eene markt van werktuigen hoop in te rigten. Er zal gelegenheid ter beproeving zijn, de afnemers zullen bij de hand zijn; de tijd van het jaar zal geschikter voor het werken zijn dan in den herfst, er zullen geen klagten kunnen zijn om trent de prijstoewijzing, wijl geen prijzen zullen worden uitgeloofddaar het gelddat daartoe reeds wordt bijeenverzameldgebruikt zal worden om afdaken en tenten voor de tentoonstellers te maken en voor het verschaffen der overige gemakkeD, die zij noodig hebben. Een prospectus van deze markt zal ter gelegener tijd aan de voornaamste Engelsche firma's worden gezon- den. Zoo iemand wenschen mogt als agent voor deze markt werkzaam te zijnof er op andere wijze belang in stelt, zal hij mij (als burgemeester der plaats) geheel bereid vinden om hem al de inlichtingen te geven, die hij verlangen mogt. Haarlemmermeer, 24 October 1863. HET VLAAMSCHE RUNDVEE. In n°. 34 deelden wij het een en ander over het opfokken en het melkgeven van dit rundveeras mede uit het werk van Lefour, welke schrijver, die nog bij de tentoonstelling te Rijssel als inspecteur van den landbouw ijverig werkzaam was, sedert overleed zijn dood wordt algemeen als een groot verlies voor den Eranschen landbouw betreurd. Aan datzelfde werk ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden omtrent het vetmesten der Vlaamsche koeijen. Verreweg de meeste koeijen worden vetgemest nadat zij vier of vijf kalveren hebben geworpen. Het meerendeel wordt vetgeweid, maar ook het op stal mesten geschiedt op groote schaal. De vetmesters in Fransch-Vlaanderen geven de voorkeur aan de koeijen boven de ossen, omdat zij ten alien tijde gemakkelijker en goedkooper te verkrijgen zijnde verkoop gereeder geschiedt en dat zij ook met voor- deel kunnen worden afgezet zonder zwaar gemest te worden zij hebben echter het nadeel van somwijlen moeijelijk droog gemaakt te kunnen wordenen voorts van dikwerf togtig te worden, hetgeen hen in het vetworden tegenhoudtbovendien is in verhou- ding de verkoopprijs niet zoo hoog als die van ossen. Op de veemarkten in de departementen van het Noorden komen koeijen voor in al de verschillende graden van vetmestingvan af de koe der vet-vee- tentoonstelling die 62 ten honderd vleesch en 12 ten honderd vet van het bruto gewigt uitslagttot de slechts even goed in het vleesch zijnde koe, die niet meer dan 45 ten honderd vleesch en 5 a 6 ten honderd vet afwerpt. In de voornaamste steden van dit departement leveren de koeijen gemiddeld aan de hal 53 ten hon derd uit; de goede vetmesters rekeneu op 55 ten honderd bij gewone wijze van vetmesten, waarbij men eene koe van 400 ned. ponden levend gewigt tot 500 ned. ponden brengtof van 200 ned. ponden slagtersgewigt tot 275 ned. ponden. De 100 pon den aanwinst levend gewigt geven dus 75 pond ver- hooging van het gewigt sehoon aan de haak. Men rekent dat het vetmesten tot op deze hoogte het meeste voordeel geeftwaartoe gewoonlijk 150 dagen noodig zijn. Als de vetmester evenwel kans ziet om voor zijn koe door het fijn vetmesten den prijs te krijgen van puik vet rundvleesch rekent hij het voordeeliger het vetmesten nog verder voort te zetten. Dit doet men vooral in de omstreken van Rijssel. Daardoor kan men de koeijen tot een schoon gewigt van 5 8 ten honderd brengen, verder gaat men niet dan in buitengewone gevallen voor de vet-vee-tentoon- stellingen. Men kan dus drie trappen van vetmesten onderscheiden. Het in vleesch brengen, het gewone vetmesten en het fijn vetmesten of voor de tentoon- stellingen mesten. Omtrent het vetweiden kan men voor die streken de volgende berekening opstellen Waarde der koe (aankoop 33 cents per ned. pond van het uit te leveren schoon gewigt van 250 ned. ponden)82.50 Landhuur van 0.40 bunder weiland. 22.50 Kosten van het weiland en voor de ver- zorging3.75 Interest en risico 10 ten 100 van82.50. 8.25 /117. Waardoor de prijs van het vleesch op ongeveer 47 cents per ned. pond komt te staan. De kosten van het vetmesten van koeijen op stal worden door den heer Demesmay, een groot vee- houder en beetwortelsuiker-fabriekantals volgt, be- rekend Aankoop der koe, 470 ned. pond. a/0.232. f 110.45 Voeding gedurende 50 dagen. 2. 500 ned. pond, beetwortelpulpe a4.70 de 1000 ned. ponden. 11.75 300 koeken a 7.5222.56 300 hooi, a/2.828.46 10 zout1.88 14.10 7.05 Interest en risico4.70 Algemeene kosten en verzorging Af waarde van den mest. 180.95 14.10 166.85 De koe weegt aan het einde van den mesttijd ge middeld 520 ned. ponden, zoodat zij dan per ned. pond levend gewigt op 32 cents, of per ned. pond schoon aan de haak op 58 cents te staan komt. De winstkans is hierbij dus wel niet groot, maar de prijs van aankoop is ook volgens de duurte van het magere vee in den laatsten tijd aangenomenzal er dus voor deel zijn dan moet men ook tegen de hoogste markt, 65 tot 70 cents, kunnen verkoopen. DE SCHEIKUNDE in hare toepassing op Landbouw en Physiologie, door J. von Liebig, naar den 7den druk bewerkt door E. C. Enklaar. Aan den heer Enklaar danken wij de vertaling van een aantal goede meest Duitsche werken over

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1