WEEKBLAD van 1805. Vrijdag, 27 November. Vierde <Faargang. Landbouw. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN P 0 L D E I! - B E L A NG E N GEWIJD. Hoofdredacteur: C. E. DE CLERCQ s\VMO/ HMRLEMMERMEER. Abonnementen worden aangenomen bij de Boekbandelaars C. M. VAN GOGH, leidschestraat, te Amsteru J. J. VAN BREDERODE,Haarlem, bij den Ileer BRIEt ENGAARDER te ILxaYlemruermcpr en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. behalve 35 Cenfs Zegelregt^b^elke ria!tLi^aaUdenALLEdTo°ETCr b6SCi!lkt" ^DJEKTENTIEN van 1—5 regels 50 Cts., elke regel meer 10 Cts., re&t J elke plaatsmg. - Alle Toezendingen moeten gesclueden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. HOOGE PACIITEN en LAGE GRAANPRIJZEN. II. Wij hebben traehten aan te toonen, dat voor de toekomst de kansen voor hooge graanprijzenbuiten- gewone omstandigheden als algemeene oorlog of Zeer uitgebreid misgewas uitgenomenniet zeer groot zijn. Maar van de andere zijde aehten wijdat er ook weder geen overdreven vrees behoeft te bestaan voor buitengewoon lage prijzen der granen. Men hoort zoo dikwerf spreken van de groote uitgestrektheid vrucht- baren grond, die nog in vele oostelijke landen van Europa, HoDgarije, de Donau-Vorstendommen, Turkije en vooial Rusland onbebouwd ligt of waarvan weinio- partij wordt getrokken, en daarbij van de spoorwegen^ waarmede men tegenwoordig al die streken begint te doorsnijden, dat velen steeds vreezen, dat het oogen- blik komen zalwaarop wij door het vreemde graan van daar zullen worden overstroomd. En uit Amerika schijnt geen minder gevaar te dreigen. Kan men daar niet het puikste land in het verre Westen voor 1 dollar de acre, dat is/6.25 per bunder koopenen zijn zij daar juist niet zoo vlug met het aanleggen van spoor- wegen, dat men daar uren lang door nog geheel onbebouwde wildernissen stopmt, zoodat men er den grond nagenoeg voor niet heeft en de gelegenheid om zijn graan per spoor te vervoeren vlak naast de deur. En zij zijn zoo verstandig om in plaats van het veel' ruimte^ innemende graan alleen het meel, netjes in tonnetjes gepakt, te verzenden hetgeen de kosten van vervoer veel vermindert. De burgeroorlog, die thans daar sints verscheidene jaren woedt en waarvan men het einde nog maar niet kan voorzienheeft de uit- voer veel tegengehouden en de eigen behoefte ver- meerderd terwijl er minder land bebouwd vverd maar die zal toch wel eenmaal ophouden, en zal Eng'eland, dat toch door zijne aanzienlijke behoefte den prijs der tarwe regeltzich dan niet zeer goedkoop uit Amerika kunnen voorzien, nu steeds sneller en goedkooper varende clippers en stoombooten den afstand tusschen deze beide landen zoozeer verkorten? Oppervlakkig is er werkelijk iets verontrustends in en menigeen zou misschien op dien grond geen lano-e pachten bij voorbeeld van 21 jaar, zoo als dit in Schotland veel geschiedt, durven sluiten, denkende wie weet of wij over 10 of 15 jaren, als al die landen zoo vooruitgaan en zooveel meer graan voortbrengen met misschien onze tarwe voor 6 of 7 gulden ofnoo- veel lager aan de markt moeten brengen. Maar als men de zaken van naderbij beschouwt, dan verliest dat schrikbeeld veel van zijn kracht, zoo het zelfs niet geheel verdwijnt, gelijk onze meening is. Het is daartoe noodig de zaak wat nader uiteen te zetten. Heeft men er wel eens over nagedacht, wat men eigenlijk betaald heeft gekregen, als men de 8 of 9 gulden voor een verkocht mud tarwe heeft opgestreken? Laat ons dit eens nagaan. Een deel daarvan dient om de pacht te betalen aan den grond- eigenaar; een ander deel is de teruggave van al de voorschotten, die de landbouwer heeft gedaan, voor het dagloon dat hij uitbetaalde, voor den mest dien hij in den grond bragt, voor het levensonderhoud van hem en zijn gezin; nog weder een klein deel moet als by het graan aan de markt verkocht, strekken om de kosten van vervoer van zijn woning daarheen te vergoeden; uit dien prijs moet ook nog gevonden worden de interest van het geld dat in zijn zaak zit en de winst die hem billijkerwijze toekomt, wijl als alles en ook zijne dagelijksche uitgaven betaald zijn, er toch nog wat behoort over te schieten, als het goed zal gaan. Wij noemen nu slechts het voornaam- ste, want als men alles wilde oplellen ware er nog veel meerb.v. voor het onderhoud van zijne werk- tuigen heeft hij smid en wagenmaker noodig, en aan dezen komt dus ook iets van dat geld toede lands- en geineentelasten, die de landbouwer te betalen heeft, moeten daar ook uit worden gevonden. Yoorts ishetgeen hij als pacht voldoet, ook niet de zuivere huunvaarde van het land; daarin zijn hier bij ons de polderlasten begrepen, en in die polderlasten van' Haarlemmermeerbij voorb., zitten weder de kosten van aanleg en onderhoud der grindwegen. Want die grindwegen, voor zoover als ze uit die polderlasten zijn betaald, heeft men niet voor niet. De grond- eigenaar voud het aanleggen best, maar waaroin? om- dat hij wist dat de huunvaarde van zijn land er door toeneemtde pachter wil toeh nu gaarne wat meer huur verwonendan toen ze er niet warenhij spaart toch op de kosten van het vervoer naar de markt uiten het is eigenlijk het geld dat daarbij bespaard wordt, dat de grind en den arbeid betaalt, waarmede wij van onze ondoorwaadbare tnodderwegen flinke en gemakkelijke grindbanen hebben gemaakt. Wij laten ons wat van het onderwerp afleidenmaar wij wilden er mede aantoonen, hoeveel zaken er zijn die mede- werken om te bepalen wat eigenlijk de kosten van voortbrenging van het graan of van eenig ander ge- was zijn. De vergelijbing van die kosten van voort brenging nu tusschen het eene en het andere land is noodig om uit te maken of men de mededin^in^ met streken, waar de omstandigheden geheel anders zijn dan bij ons, al dan niet kan volhonden. Wat met dezen prijs van de tarwe, om deze als voorbeeld te houden, dus al betaald wordt, is daarom tot in de kleine onderdeeieu toe niet na te cijferen, maar men kan toeh stellen, dat dit in hoofdzaak is de landhuurhet dagloonof liever de arbeid in het algemeen, en de kosten van vervoer naar de markt In ons land nu is de landhuur hoog. Hoewel er rondom onsin Engeland en Schotlandhet noorden van Frankrijk, Ylaanderen en langs den Rijn veel streken zijn, waar die ruim zoo hoog is, zoo is die toch hoogst aanzienlijk in vergelijking met de landen, waarvan men de mededinging vreest, zoo als Rusland, waar die zeer laag isen het westen van Amerika waar die eigenlijk geheel wegvalt. De arbeid is hier ook vrij duur, althans weder in vergelijking met Rusland en het verdere oostelijk Europa, terwijl die daarentegen in Amerika weder veel hooger is dan bij ons. Evenwel is het met den prijs^ van den arbeid niet zoo in eens uit te maken of die duur of goedkoop is. Dagloon van een gulden tot een daalder voor een gewonen arbeider noemen wij duur en twee kwartjes goedkoop. Als wij dus hooren van landen waar men met een dag werken maar vier of vijf stuivers kan verdienen, of vernemen dat men de Javaantjes 5s avonds met eenige duiten naar huis stuurt, dan zijn wij haast geneigd om te zeggen, dat daar de arbeid eigenlijk niets kost. Doch bij nadenken weten wij het beter, en in Haarlem- mermeer inzonderheid hebben wij er de ondervinding van gehad. A ooral in den aanvang had men er volk van allerlei slag. Maar wie gaf niet liever een guldei °f wife een daalder aan een knappen arbeider ui klakkee, die van alle werk verstand haden die mel schrepel of spade flink vooruit kwam en goed werk leverde, als twee kwartjes aan het volk dat uit stre ken kwam, waar het land slordig behandeld wordl en men zich dus ook aan slordig werk gewend heeft, en dat het onverschillige had van mensclien, die ge- woon zijn voor een onvoldoend loon te moeten wer ken en zich sleeht te voeden. Onze polderjongens zagen wij dikwerf twee gulden en meer verdienen, als ze bij het slootschieten op eenen dag tot veertig kubieke ellen grond wisten te verzettenmaar had men dat met zulk volk moeten doen, dan had men driemaal zooveel geld kunnen geven en er had voor hen nog geen dagloon ingezeten. Is in ons vrije land zelf reeds zulk een verschil, dan zal dit nog wel zoo groot zijn tusschen ons land en die landen" waar de beschaving nog zoo gering is, waar de ar- K 01 1 nr. v. 1 t f n o D D O ,,ui uL - beiders nog lijfeigenen zijn of het nog kort geleden waren, en van het voorregt hunner vrijwording in dien eersten tijd wel meer misbruik dan goed gebruik zullen maken waar de geheele bevolking hoogst on- ontwikkeld is, slecht gevoed wordt en de arbeiders daarbij meestal nog zoo weinig behoefte hebben om zich tot een beteren toestand te verheffen, dat meerder loon voor hen de aanleiding wordt om zooveel minder te werken, mits zij maar even de kost kunnen verdienen. Als men dus als een voordeel voor deu landbouw aanmerkt, dat het dagloon laag is en meent dat dit een reden van goedkooper voortbrengen is, dan ge- looven wij juist het tegendeelen achten dat wij wat dit punt betreft, gerust de mededinging kunnen volhouden met landenwaar men zijne arbeiders al leen in het leven heeft te houden en dit zoo karig doet, als maar eenigzins mogelijk is. Men kan dus bijna aannemendat hoe hooger het dagloon is des te beter de arbeid gewoonlijk zal zijn, en dat die eigenlijk goedkooper zal te staan komen. Dit heeft echter zijn grens, en wel wanneer de arbeid zoo duur is om de groote schaarste van bevolking. Dit is nu het geval met Amerikaeen dollar (een rijksdaalder) per dag is daar nog al vrij gewoon, en in den oogst- tijd is het loon dikwerf nog hooger. Nu mogen de Aankees flinke kerels zijn en veel handigheid bezit- ten, wij gelooven toch niet, dat zij dubbel zooveel of zoo goed werk zullen leveren als ons werkvolk. Het is zeker niet wenschelijk als de arbeiders-bevolking zoo talrijk isdat men ze hebben kan voor het loon dat men zelf wenscht te geven, en voor een, dien men wegzendtdrie in de plaats kan krijgenmaar als de arbeiders zoo schaarsch zijndat zij bun baas de wet kunnen stellen, en met heengaan dreigen als men hunnen zin niet doet, dan ziet het er no<r sleehter uit. Er moet dan veel geld gegeven worden en men krijgt daarvoor veelal toch slechten arbeid,terwijl men tegen zijn volk nog mooi weer moet spelen, om ze niet kwijt te raken. Dat zal nu veelal de toestand in Amerika wezen, en als men dus stelt, dat de arbeid dubbel zoo duur is in Amerika dan bij ons, zal men het zeker niet overdrijven. Laat nu ieder bouwboer eens zamentellen, wat hij jaarlijks aan arbeidsloon zoowel in dagloon als bij aaubesteding uitgeeft, met het loon voor zijn vaste knechten en meiden er bijen zien hoeveel dat voor elke bunder bedraagt. Het cijfer zal nog al ver- schillen, naarmate men meer of minder land in weide

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1