Haarlemmermeer-Polder. - 228 - Jugjcstfnbcm De Heer 't Hooft zcgt vervolgensdat de Burgemeester volgens zijn zeggen aan hem spreker, zou gevraa'gd hebben om niede te gaan iiaar de aanwijzingen vraagt of de Burge- meester zulks ook vollioudt. De Burgemeester houdt zulks vol. De Heer 't Hooft ontkent zulks op nieuw, en beroept zich op den Welhouder van Vuuren. De Vergadering wordt daarop geslotcn. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 17 tot 24 November 1863. GEBORENGerardus Anthonie, zoon van A. Spoor cn C. Arrachart. Filippus Adrian us, zoon van L. Gocbei en G. Eggink. Arie, zoon van A. Slobbe en J A. Snijder.lyiaria Johanna, dochter van J. Wezelenburg en G. Stokinan. Aagje Janna, dochter van T. Klaare en M. Sepera. Klasina, dochter van P. Braak en H. Glandorf. Elisabeth, dochter van H. Kol en Y Bronvrer. Johannes, zoon van J. Kemp en J. de Booij. Margaretha Adriana, dochter van H. van Gelderen en M. Zondag. Cornelis, zoon van C. Leeflang en C. Terpstra. Marinaszoon van L. Tamboer en J. Kaslander. Koelof, zoon van J. Yerbnrg en J. v. d. Kloot. Agatha Willemiua] dochter van W. F. Hartman en B. EichhofF. Leendert, zoon van L. Korenvaar en M. Soek. Franciscus, zoon van L. Duivenvoorde en M. Knapen. OVERLEDENJohannes, oud IS maandenzoon van J. de Wijs en A. Rozenberg. Jacobus, oud 21 jareu, zoon van H. Vink en J. Sehoonderwoerd. Corneliaoud twee maandendochter van H. van Eeuwijk en K. van den Berg. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van II. Munsterman en M. Valentijn. ONDERTROUWD: Geenc. GEHUWD Jan Kres met Cornelia Baars. Adrianus Spie- rings met Apolonia Timmers Cornelis Kats met Willemijntje Scliaap. Johannes van Echdom met Antonia Briene. Johann Christoff Koch met Geelke Mammen Gunther. Cornelis Saudifort met Elisabeth Hartman. V E E S L A G aan Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeer-Polder, omtrent een Onderzoek naar het Onderhoud der Ilijks Grindwegen in de Provincie Z u i d- Holland, en VOOESTEL omtrent het onderhouden in 1864, van de Grindwegen van den Haarlemtnermeer-Pold er, door den Hoofd-Opzigter A. van Egmond. Op den 4den der vorige maand ontving ik van uwen geachten voorzitter den last, om een onderzoek te doen betrekkelijk het onderhouden van de grind wegen die in de provincie Zuid-Holland door den Waterstaat worden beheerd, en om daaromtrent aan UEd. rapport te doen. Ten einde aan dien last zoo goed mogelijk te voldoenheb ik inij gewend tot den heer J. A. Beijerinck, hoofd-ingenieur van Zuid-Holland, die mij eenige iulichtingen gaf en mij voor meer uitvoerige inlichtingen verder aanbeval bij den heer J. E. Augier, ingenieur van den Water staat te 's Hage. Laatstgenoemde ingenieur stelde mij in de gele- genheid om de voornaamste grindwegen in zijn ar- rondissement te bezoeken, vergezeld door den opzig- ter over die wegenden heer J. Zemel Jr., van wien ik ontving het bestek voor het onderhoud der Eijks groote en andere wegen in Zuid-Holland over 1861, 1862 en 1863 vvelk bestek ik de eer heb hierbij over te leggen. De door mij bezochte wegen zijn dieop biz. 48 van bijgaand bestek genoemden wel Perceel III. a. Be bepuinde grindwegaanvangende bij het einde van de Keistraat buiten de Watersloutsche poort te Belft en eindigende bij het begin der Keistraat te Maassluis. Deze weg heeft, met eenige daarbij behoorende vakken de hieronder opgegeven lengte Begrind gedeelte11591 el. Bestraat gedeelte756 Te zamen. 12347 el. Peroeel III. g. Be grindweg loopende door het West- land, van het BekJcershoekje onder Loosduinenlangs de gemeente Poeldijk naar Hondsholredijk tot aan de Bosch heulbrug onder Naaldwijkmet een daarin gele- gen gedeelte bestrating te Hondsholredijk en de langs denzelven gelegen vaartaanvangende bij het Bekkers- lioekje en eindigende bij de Gantelbrug. Deze weg heeft, volgens het bestek, de hieronder genoemde lengte Begrind gedeelte5964 el. Bestraat gedeelte200 Te zamen. 6164 el. Die lengte is in het begin van 1861, kort na de aanbestedingvergrootdoor toevoeging van het ge- deelte grindweg lang 927 el, van Loosduinen tot het Dekkershoekje zoodat de lengte is geworden: Begrind gedeelte6891 el. Bestraat gedeelte200 Te zamen. 7091 el. De toevoeging van de genoemde 927 el grindweg heeft echter geene verandering gebragt in de bij het bestek bepaalde hoeveelheid grindpuin en arbeiders voor het onderhoud. De grindbanen van de beide hiervoor genoemde wegen hebben eene breedte van 4.00 el. Eerstgenoemde weg (die van Delft naar Maassluis) is aan eene zijde begrensd door den boezem van Delfland en moet onderhouden worden op de hoogte van 0.47 el boven Delflands boezempeil. Deze weg verkeert dus, met betrekking tot zijne hoogte, in hetzelfde geval als de jaag- en rijweg om den Haarlemmermeerpolder, het wegje te Lisse dat te Houtrijk en Polanenen de weg bij Leijmui- dendoch heeft op dien jaag- en rijweg voor, dat het regenwater van beide zijden van den weg vrij kan afvloeijep. De tweede weg (die van Loosduinen naar Naald wijk), ligt aan de eene zijde ongeveer 0.5 0 el en aan de andere zijde ongeveer 1.00 el boven de om- ringende waterspiegelsen verkeert ten opzigte van de hoogteden regen-afvoer en den aard van den grondin nagenoeg gelijke omstandigheden als de wegen in den Haarlemmermeerpolder. De beweging over de- beide Zuid-Hollandsche we gen isvolgens de opgaven van de voornoemde hee- ren zeer druk. De tol bij Delft, op den weg van die plaats naar Maassluis, brengt in de laatste jnren bij verpachting jaarlijks 2600 op. De tol op den grindweg on der Heemstede bragt in 1862 slechts 1636 op. De wegen waren tijdens mijn bezoek in zeer goe- den staat van onderhoud. Zij waren zonder knippen en kuilenhadden over de geheele uitgestrektheid eene voldoende tonrondtezonder paardenspoor in het midden en de graskanten waren ter wederzijden langs de harde banenvolgens regelmatige lijneu af'gestoken. Het paardenspoor had vroeger wel bestaan toen alleen grind voor het onderhoud werd gebruikt, doch was in de laatste jaren veel minder waargenomen ten gevolge van het onderhouden van het midden der banen met klein geslagen harde klinkertpuin. Voor het onderhoud der grindbanen wordtblij- kens bijgaand bestek (biz. 7, 150 en 151), gebruikt: 1°. op den weg van Delft naar Maassluis: a. voor het gewoon onderhoud per jaar465 ku- biek el grind, 150 kubiek el puin, en 3 vaste weg- werkers b. voor het op de bepaalde hoogte onderhouden van den weggedurende de drie onderhoudsjaren 80 kubiek el grind, 200 kubiek el puin, en 100 kubiek el klei. 2°. op den weg van Loosduinen naar Naaldwijk: voor het gewoon onderhoud per jaar 230 kubiek el grind, 50 kubiek el puin, 1 vaste wegwerker en 1 wegwerker die slechts drie dagen van elke week op den weg moet zijn. Het onderhoud vordert dus jaarlijks 1°. op den weg van Delft naar Maassluis per 1000 strekkende el weg: a. voor gewoon onderhoud: 40.117 kubiek el grind en 12.941 kubiek el puin b. voor verhooging: 2.300 kubiek el grind, 5.751 kubiek el puin en 2.875 kubiek el klei; of per 1000 vierkante el harde baan: a. voor gewoon onderhoud: 10.029 kubiek el grind en 3.235 kubiek el pujn b. voor verhooging: 0.575 kubiek el grind, 1.438 kubiek el puin en 0.719 kubiek el klei; tervvijl elke wegwerker eene lengte van 4116 el moet on derhouden. 2°. Op den weg van Loosduinen naar Naaldwijk per 1000 strekkende el weg: 33.377 kubiek el grind en 7.255 kubiek el puin; of per 1000 vierkante el harde baan: 8.344 ku biek el grind en 1.814 kubiek el puin; terwijl elke wegwerker eene lengte van 4727 el moet on derhouden. De wegwerkers hebben een weekloon van f 6, en ontvangen jaarlijks ieder twee blaauwe linnen kielen en eene pet. Volgens het gevoelen van de heeren Augier en Zemel, moet elke wegwerker hoogstens 5000 el weg onderhouden wil men van hem kunuen vorde- ren dat hij zijn gedeelte goed onderhoude. Het weghouden van het gras van de kanten der grindbanen kostte vroeger zeer veel moeite. Sedert eenigen tijd was men begonnen met die kanten, ter dikte van ongeveer 2 nederl. duimen te bestrooijen met kalk uit den zuiveringstoestel der gasfabrieken hetgeen volgens de ontvangen opgavenzeer goede uitkomsten gaf. Daar de levering van die kalk niet in het bestek bepaahl iswerd van de bepaalde grind voor eene gelijke waarde minder geleverdals de waarde der verwerkte gaskalk bedroeg; hetgeen te gereeder kon geschieden, omdat de wegen sedert eenige jaren zeer goed waren onderhouden en men eenige grind minder behoefde dan bepaald was. Daarom bestond ook het voornemen om in het vol- gende onderhoudsbestek voor den 11591 el langen grindweg van Delft naar Maassluis jaarlijks 40 ku biek el grind minder te nemen dan in bijgaand be stek is bepaald. De grind voor het onderhoud wordt op de bermen langs de wegen geplaatst in bakken, die voor den weg van Delft naar Maassluis gesteld zijn op afstanden van 33'/3 el en gedeeltelijk bestaan uit eikenhout, gedeeltelijk uit klei en zoden. Op den weg van Loosduinen naar Naaldwijk, alwaar de bakken reeds voor verscheidene jaren ge- maakt zijn, staan zij op 50 el van elkander en be staan alleen uit klei en zoden. De afstanden tusschen de bakkenzooals die op eerstgenoemden weg zijn (33 /3 el), worden door- den heer Zemel het beste geacht, omdat de weg werkers de grind dan slechts over hoogstens 16% el hebben te vervoeren, hetgeen zonder veel opoffering van tijd kan geschieden. De bakken hebben eene diepte van 0.10 el aan de voorzijde en van 0.40 el aan de achterzijde en zijn verder van zoodanige grootte, dat zij juist een kubieke el grind kunnen bevatten. De houten bak ken die op den weg van Delft naar Maassluis be staan, zijn gemaakt ter vervanging van de vroegere zodenbakken, die op onderscheidene gedeelten van den weg om de geringe breedte der bermenop het talud moesten staan en op dat talud geen genoeg- zame vastheid konden verkrijgen. Elk der grindbakken heeft een geverwd nummer, dat bij de houten bakken, op die bakken zelve is gesteld en bij de bakken van zoden op een paaltje is aangeduid. De opzigter houdt geregeld aanteekening van het aantal vullingen van elken bakwaardoor men eene vrij naauwkeurige aanwijzing ontvangt van de hoeveel heid grind, die op elk gedeelte weg noodig is en tevens eene controle verkrijgt op de meting van de hoeveelheid grinddie voor den geheelen weg noo dig is. Het meten van de grind geschiedt bij de lossing der schepen met kruiwagens, inhoudende /6 van een kubieke el, zoodat eene grindbak met 16 zoo danige wagens juist gevuld is. In bovenstaand verslag is, naar ik meen, alles vermeldwat op de grindbanen betrekking heeft. Van de verdere werken op de wegenals tolgaar- derswoningentolboomen bestratingenenz.heb ik geene melding gemaakt, omdat die zaken in den Haarlemmermeerpolder niet bij of op de wegen ge- vonden worden. Alleen vermeen ik nog te moeten opgevendat op de bermen der wegen gegoten ijzeren mijlpalen bestaandie door de ijzergieters kunnen worden ge leverd voor 22 per stuk. Dat de voet dier mijl palen is omgeven door een straatje van IJsselklinkerts groot ongeveer een vierkante el, en dat tusschen de mijlpalen op elke 100 el kleine houten paaltjes zijnop welke is aangeduid de afstand tot de voor- gaande mijlpaal. Alvorens mijn verslag te eindigen, acht ik mij ver- pligt mede te deelendat al de hier voorgenoemde heeren zich de meest mogelijke moeite hebben gegeven om mij omtrent alle bijzonderheden in te lichten waarvoor ik hun ook hier mijn dank moet betuigen. {Wordt vervolgd.) 1 1 ..II BEGEOOTING HAAELEMMEEMEEE-POLDEE voor 1864. Bij deze begrooting is het streven geweestde polderlasten te verminderen van tien gulden op negen gulden. Men is hiertoe niet kunnen geraken, dan door de ontvaDgsten te vermeerderen door den verkoop van veengrondende uitgaven te verminderen door het zeer laag ramen van de volgende werken Bruggenpontbavens schoeijingen langs de ring-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2