WEEKBLAD N°. sOwiii van 1805. Vrijd£g, 11 December. I w Rijnland. Haarlemmermeer /J jM 'jfd A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementen Vierde J aar gang. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. De Pbijs is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advektentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. BIJ dit Nommer behoort een Bijvocgscl. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. £-2 ag *h- Leidschendam. Bodegraven. HAAKLEMMERMEER, worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidsckestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE,Haarlem bij deu IJeer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKIIANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. October 1863. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. deu IJssel id. de Noordzee Boezemstanden A 60 Boezemstanden ■2.2 JVerval in de Slnizen 03 N Tijd van loozin^ Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind. Gewerkt gednrende. Opbrengst Uitgemalen Gestopt v. hoog water, id. voor Slui9gang WAARGENOMEN TE Spaarndam. 0,092 A.P. 0,288 A.P. 0,529 A.P. 0,526 A.P. 0,08. 33. 7,393390. Zuid-West. 52—20. 0,567. 3,418786. Halfvveg. 0,081 A.P. 0,262 A.P. 0,528 A.P. 0,551 A.P. 0.036. 31f 2,960643. Zuid. 33—50. 0,531. 1,650847. 7—20. Gouda. 0,967 A.P. 0,301 A.P. 0,512 A.P. Zuid. 35—31. 1,214. 1,151188. 3—40. Katwijk. 0,768 A.P. 0,641 A.P. 0,577 A.P. 0,649 A.P. 0,042. 130. 10,655883. Zuid. AANTEEKENIN GEN. Rijnland 0,58 A.P. Delfland 0,33 A.P. Rijnland. 0,570 A.P. Woerden 0,495 A.P. Van Woerden op Rijnland gedurende 168 J uur afgevloeid. De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. Lengte-afmeting in Ned. Ellen. Inhouds-afmeting in Kubieke Ellen. VEREENIGDE VERGADERING, in het Gemeenelandshuis te Leiden, op Woensdag 25 November 1863 's voormidd. ten 10 ure. Tegenwoordig 21 Leden. De Notulen der vorige Vergadering worden gelezen en goed- gekeurd. 1°. De Dijkgraaf doet mededecling van de opbrengst eener houtverkooping te Katwijk ad /209; benevens dat ontvangen zijn de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, op de besluiten der Vergadering omtrent de uitbetaling van waarborggelden op landen in den Polder Stompwijk, en op uitgekleide landen onderSoe- terwoude; en de aanvulling der Begrooting voor 1863 voor het beleggen van kapitalen. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. 2°. Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden omtrent eenige achterstallige posten van Rijnlands bundergeld. Naar aanleiding hiervan wordt besloten: a. De versehuldigde bundergelden der drie laatste jaren voor gronden behoorende aan het ambacbt Ter Aar, op die gronden te verhalen door beslag leggen en verkoop, daar het Bestuur van dat ambacht zich heeft ontbonden, eu door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland nog steeds geen ander Bestuur is aangesteld geworden. b. De Polder Nieuwkoop te ontheffen van den aanslag der gronden binnen de bedijking gelegen, voor die jaren dat de aan slag bij contract geregeld was. c. De Ingelanden Duivelinge, J. Visser, H. van Leeuwen en Coers te ontheffen van den aanslag van eenige perceelen water, ter hunne namen staande, uilhoofde het regt van eigen- dom op die perceelen door hen ontkend wordt. Op voorstel van den Heer Blusse wordt besloten dat de Ver gadering zich wenden zal tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, met verzoek dat door ben worde voorzien in den bestuurloozen toestand van bet ambacht Ter Aar. Komt ter tafel de Ontwerp Begrooting voor 1864. De Financiele Commissie brengt bij monde van den Heer de Clercq rapport uit omtrent het onderzoek van die Begrooting. Als algemeene beschouwing brengt zij hulde aan Dijkgraaf en Hoogheemraden voor de zorgen welke zij wijden aan het behoud van den gunstigen toestand van de kunstwerken van den boezem en van de eigendommen van het Hoogheemraadschap, en aan de volledigheid waarmede de voorgenomen werken door hen zijn toegelicht. Zij meent echter bespeurd te hebben dat er een neiging be- staat om do Uitgaven meer dan strikt noodzakelijk op te voeren, terwijl de Inkomsten lager worden geschat dan noodig is. Als een gevolg hiervan wijst zij op de ruim voorziene kaswelke naar haar gevoelen strijdig is met de Financiele belangen der ingelanden en gevaarlijk voor een zuinig beheer. Zij zal dan ook op eenige posten van Uitgaaf verlaging en op eenige posten van Ontvangst verhooging voorstellen, waardoor de omslag met 10 cents per bunder zou kunnen worden ver- laagdzonder dat daardoor de dienst eenigzins zou worden belemmerd. De Dijkgraaf bestrijdt bet gevoelen der Commissie, en zegt dat door Dijkgraaf en Hoogheemraden allcen gelden gevraagd worden om de noodige kosten te bestrijden, en eenige buitcn- gewone werken, die hoogst wenschelijk worden geacht, ten uit- voer te doen brengen. Bij de artikelsgewijze behandeling der Uitgaven worden daarin op voorstel der Commissie, de navolgende wijzigingen gebragt: Volgn. 4. Jaarwedden der beambten ler secretarie. De voorgestelde verhooging van het salaris der beide klerken wordt verminderd met /200. Volgn. 6. Reiskosten en verschotten van den Hoofdopugter. Dit art. wordt met/50 verminderd, en het woord verschotten geschrapt. Volgn. 33. Onderhoud der stoomgemalen. Het onderdeel aanschaffing van steenkolen voor het stoom- gemaal te Gouda wordt verminderd met/415. De overige artikeien der Uitgaven worden onveranderd aan genomen. Bij de behandeling van art. 28 onderhoud van kanalen en vaarten, stelt de Commissie voor een vermindering van/2000 voor de uitbaggering van den Kom achter de Halfweger sluizen, daar deze som wordt aangevraagd voor de wegscbaffing der bagger- specie naar elders, terwijl de Commissie van meening is°dat deze specie gereedelijk in de nabijheid van het werk zal kun nen worden geplaatst. Verder op volgn. 51 Onvooruene Uit gaven een vermindering van/3000, daar volgens hare zienswijzo een bedrag van /15000, meer dan voldoende zal worden bevonden. Beide deze voorstellen worden bij meerderheid van stommen verworpen. Bij de behandeling van het art. onderhoud en aanwinning van duinenmaakt de Heer van Lennep de Vergadering atlent op een bestaand contract, waarbij aan Rijnland de verpligting tot beplanting van een zeker gedeelte der binnenduinen is op- gelegd, bij wenscht dat de kosten der helmbeplanting met een zeker cijfer zullen verhoogd worden. Dit voorstel wordt afgewezen, omdat de Vergadering, ofschoon erkennende dat die verpligting duidelijk spreekt uit het contract, waarvan het bestaan geignoreerd werdvan meening isdat eerst zal behooren te blijken of deze duinen behoefte aan be planting hebben, en zoo ja, welke daarvan de juiste grens- scheidingen zijn. Inkomsten. Volgn. 55. Opbrengst van verpachte sluizen en bruggen, wordt verhoogd met 300. Volgn. 159. Iluur of pacht van landerijenmet /160. Volgn. 63. Opbrengst van jagt- en visscherij, met 5,84. Een en ander omdat de Vergadering van oordeel is, dat bij de onzekerheid van de op brengst bij nieuwe verpachtingen hot oude cijfer behoort be- houden te blijven. Een voorstel der Commissie om het grasgewas van den Spaarn- damschen dijk en van het eiland Ruigoord, voor den tijd van een jaar in plaats van voor drie jaren, te verpachten, wordt verworpen. Volgn. 78. Omslag van Rijnlands bundergeld Daar de voor stellen der Commissie op de voigns. 28 en 51 niet zijn aange nomen, zoo ziet zij geen kans tot de verlaging van 10 cents te geraken, maar stelt nu voor die op 5 cents te bepalen en alzoo op 1.35 per bunder vast te stellen. Daarloe wordt met algemeene stemmen besloten. De gelieele Begrooting in stemming gebragt wordt bij meer derheid van stemmen aangenomen. Tegen stemden de leden der Financiele Commissie. De Vergadering wordt daarop door den Voorzitter gesloten. De Noordzee heeft in den avond van den 3 den dezer den zeer hoogen stand van 3.50 -)- A. P. be- reikt en was den 4denalhoewel lager blijvende bijzonder onstuimig. De afslag van den duinvoet is dan ook zeer aanmerkelijk geiveest. Omtrent de toedragt der zaakdie zooveel op- sckudding eu onnoodige bezorgdheid in den polder veroorzaakt heeftvernemen wij het volgende Vrijdag den 4den dezer, tusschen 2 en 3 ure, ontving de Dijkgraaf een schrijven van den heer Amersfoordt, heemraad en burgemeester. Daarin werd gemelddat het IJwater, hetwelk des nachts 70 duim A.P. gestaan had, tot 2.07 -f- A.P. gerezen wasomstreeks tien uur, en dat het na den tijd van hoog water, in plaats van te vallenwas- sende bleef. Rijnlands opzigter, de heer van Keu- len, achtte dat er geen gevaar aanwezig was, maar hij had noodig geoordeeld aan zijnc wethouders en eenige andere personen te doen weten, dat er rede- nen van bezorgdheid bestonden. Hij vestigde zijn hoofdkwartier aan de Badhoevemaar wanneer de Dijkgraaf een andere plaats wenschte aan te wijzen was hem dit wel en zou hij zich met wagens, paar- den en materialen ter zijner beschikking stellen. De Dijkgraaf heeft zich daarop met den Heemraad van Stralen onmiddelijk naar Halfweg begeven en bevond dat het water alstoen den hoogsten stand van 2.20 el -j- A. P. bereikt had. Daar echter de kruinshoogte van den Spaarndamschen dijk op 3 el -j-A. P. ligtstond het water nog 80 duim beneden den kruin zoodat er geen reden tot bijzondere be zorgdheid was. Daar ter plaatse bevonden zich ook de Dijkgraaf en de Hoofd-opzigter van Rijnlanddie beiden bevestigden dat er geen gevaar aanwezig was. Dit geruststellend berigt werd door den Dijkgraaf van d e Poll medegedeeld aan al de personen uit

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1