- 258 s al Hollandsche Maatschappij van Landbouw. ditniet; bij een omslag van /9.00 rekent men,/ 1.50 als buitengewoonvvanneer later de rekening over dit dienstjaar volgt en met de bestemming later aan hot mogelijk batig saldo te gevenzal men wel weder ziendat 3 of meer voor verbeteringen werd besteed. De toekomst te belasten ten voordeele van bet heden, wordt vooral in onze eeuw veel in praktijk gebragt. Dat dit bij de verbetering van den Haar- lemmermeerpolder niet plaats bad strekt in vele op- zigten tot eer van bestuur en ingelanden. Docb ingelanden bebben bet regt te vorderen, dat dit niet langs een omweg, maar bij vrije beslissing gesehiede. Vooral vvijl er verschil van belangen is de een zal gaarne in den kortsten tijd alle verbeteringen zien verrigtde andej; zal uit een belang, dat ook bet regt van erkenning heeft die uitgaven liever over meerdere jaren verdeeld zien. llet bestuur stelle alzoo de zaken met volkomen juistheid voor verde- dige zijne zienswijze op de beste wijze maar late de beslissing in al hare zuiverheid aan de belaug- liebbenden over. Op den duur mogen begrootingen geen belangrijke saldo's latenen is bet beter dat het verzoek tot aanvulling van dezen of genen post, een bijna onbekend verschijnsel onder dit bestuur toone dat men naauw weet te ramen. De lioofdingelanden zullen wel niet nalaten elke post der begrooting uit dit oogpunt te wikken en te wegen, en het staat aan ben om uit te tnaken of het in het algemeen belang van de ingelanden verkiesselijk is om liever nog enkele jaren ruime bij- drageu van de ingelanden te vragen, dan wel om dit over een langer tijdsverloop te verdeelen. Let men op het belang van den polder als een geheel, dan pleit er veel voor een besluit in eersten zinmaar dit verpligt dan ook te meer, tot een in deze dure jaren zoo zuinig mogelijk beheer en zorg voor de meest goedkoope uitvoering van al deze groote werken; terwijl zoo ook slechts eene eenigzins belangrijke minderheid zieh tegen het hoog opvoeren van den omslag verklaardehet toch de pligt van alien zou zijn, om, nu in weinige jaren reeds zooveel geschieddede geraamde groote werken voor 1864 voor eeu deel tot de dienst van 1865 te verschuiven. Door memorie van toelichting en talrijke staten lieeft het bestuur op zeer volledige wijze in staat gesteld den grondslag der begrooting tot in de onder- deelen na te gaan, zoodat iedereen in de gelegen- lieid is zieh een eigen oordeel te vormen, en het is zeker dat de hoofdkwestie dezer begrooting: het voltooijen der begrindingverdieping van togten enz. in korter of langer tijdsbestekdoor het gevoelen der meerderheidmet inachtneming van de billijkheid tegenover dat der minderheid, behoort te worden uit- gemaakt. VERSLAG aan Dijkgkaaf en Heemraden van den Haarlemmermeer - Polder omtrent een Onderzoek naar het Onderhoud der Rijks Grindwegen in de Provincie Z u i d- Holland, en VOORSTEL omtrent het onderhouden in 1864, van de Grindwegen van den Haarlemmermeer-Pold er, door den Iloofd-Opzigter A. van Egmond. Vervolg en Slot.) Na het verslag omtrent het onderhoud der rijks grindwegen in Zuid-Hollandmecn ik eenige opgaven omtrent het onderhoud der wegen van den Haarlem- mermeerpolder te moeten doen en vervolgens te moeten opgeven, op welke wijze, naar mijne gedachte, in het volgend jaar het onderhoud der wegen van den polder moet plaats hebben. In dit jaar is volgens het onderhoudsbestek geleverd 1°. Yoor den jaag- en rijweg langs de ring- vaart, lang 59,500 el en breed 2,50 el: a. voor gewoon onderhoud 1500 kub. el grind; b. voor verhoogingen 400 kub. el fijne puin; makende per 1000 strekkende el weg a. voor gewoon onderhoud 25,201 kub. el grind; b. voor verhoogingen 6.723 kub. el fijne puin; of per 1000 vierkante el harde baan a. voor gewoon onderhoud 10.080 kub. el grind; b. voor verhoogingen 2.689 kub. el fijne puin. 2°. "Voor de overige wegen, alien breed 2.50 el, per 1000 strekkende el 25 kub. el grind, of per 1000 vierk. el harde baan 10 kub. el grind. In het geheel waren in 1862 in dienst 15 vaste wegwerkersdie gezamenlijk moesten onderhouden 142,700 strekkende el weg. Elke wegwerker had dus eene lengte van gemiddeld 9513 el. Ilet weekloon der wegwerkers is 5 gedurende de 4 wintermaanden7 gedurende de 4 zomer- maanden en 6 gedurende de 4 overige maanden. Zij hebben dus gemiddeld een gelijk weekloon als die op de Zuid-Hollandsche wegen, en ontvangen ook even als deze, jaarlijks twee kielen en eene pet. OS O if^ t#- o o C5 O EL 3 fcH M CD Ciq fcH s-s; l S O zn W £3 P-. S3 aq <*d CD C5 H Co S (5 -I s 2 n n 2 -t P H Op den weg van Delft naar Maassluis wordt dus op elke el lengte 91 percent meer verbruikt dan op den jaag- en rijweg langs de ringvaart in dit jaar werd gebruikt, terwijl het verbruik per vierkante el harde baan op eerstgenoemden weg 19 percent hoo- ger was dan op laatstgenoemden weg. Op den weg van Loosduinen naar Naaldwijk was het verbruik per strekkende el 62 percent hooger dan op de wegen in den Haarlemmermeerpolder, en per vierkante el harde baan 1.6 percent hooger. De wegwerkers eindelijk hebben op de wegen van den Haarlemmermeerpolder ruim tweemaal zoo veel lengte te onderhouden dan die op de Zuid-Holland- sche "wegen. Hoezeer nu op de Zuid-Hollandsche wegen het verkeer veel drukker is dan op de wegen van den Haarlemmermeerpolder, en te dien opzigte moeijelijk eene juiste vergelijking te maken is, blijkt toch, naar ik meen, uit het boven gezegde, dat zoo- wel het verbruik van materiaal als het aantal weg werkers op de Haarlemmermeerwegen niet te ruim wordt genomen te meer, wanneer men met mij van gevoelen is, dat het onderhouden van een weg van 4 el breedte per strekkende el weinig meer mate riaal vordert dan een van 2.50 el breedte, omdat de grind, die op elk der wegen wordt gebragt, niet op de kanten maar in het midden wordt gespreid en van de grinddie op het midden van een weg van 2.50 el breedte gebragt wordtveel in de gras- kanten wegspat en aldaar verloren gaat; terwijl men bovendien op een breeden weg nog het voordeel heeft, dat niet altijd in hetzelfde spoor gereden wordt, zoo als zulks op een smallea weg plaats heeft. In navolging van hetgeen op de Zuid-Hollandsche wegen plaats heeft, acht ik het voor de Haarlemmer meerwegen wenschelijkom voor het vervolg het paardenspoor met klinkertpuin te vullen en op de bermen bakken van zoden te maken op de wijze als op den weg van Loosduinen naar Naaldwijk be- staan. De grootte dier bakken zou ik zoodanig wil- len maken dat zij alien gevuld zijnde voor elke 1000 strekkende el weg 25 kubiek el materiaal (grind en klinkertpuin) bevatten, zijnde de hoeveelheid, die voor dit jaar in het onderhoudsbestek is bepaald. Die hoeveelheid zalnaar ik meen voor de meeste wegen voldoende zijn. Yoor den Kruiswegden Yen- neperweg den Hoofdweg tusschen den Spaarnwouder- en Venneperwegen voor de meest bereden gedeel- ten van den Jaagweg zal die hoeveelheid echter niet voldoende zijn en vermoedelijk wel tot 37 '/2 kubiek el per 1000 strekkende el moeten worden verhoogd. Voor die gedeelten zouden dan de bakken om den anderen tweemaal per jaar moeten worden gevuld. Eindelijk zou voor de verhooging van den Jaagweg in 1864 nog noodig zijn 300 kubiek el fijne puin. Het vervangen van de houten mijlpalen langs den ringdijk heeft reeds een begin van uitvoering gekre- gen. Op de overige wegen zijn om de regelmatige verdeeling van den polder geene mijlpalen noodig. Wenschelijk zou ik het evenwel vinden indien op de lengtewegen voor de as van elke kavelsloot een klein paallje aanwezig was, waarop de nummers der kavels waren aangeduid. Die paaltjes zouden niet slechts bij het onderhouden der wegen van nut zijn maar meer nog bij het doen van schouwenindien daarenboven de nummerpalen die door de ingelan den op hunne kavels moeten worden onderhouden aan de achtereinden dier kavels bij de togten wer- den geplaatst. Verder zou ik voor al de wegen 21 vaste arbeiders in dienst wenschen te hebbendie met hetzelfde weekloon als thans worden betaald en verdeeld waren op de wijze als op bijgaand kaartje is aangeduid. Die wegwerkers zullen dan daar de lengte van al de begrinde Haarlemmermeer wegen na de voltooijing der begrinding in het na- jaar van 1864, 223139 el zijn zal, ieder gemiddeld eene lengte van 10625 el moeten onderhouden, en gedurende den zomer werk genoeg hebben om de graskanten weg te houden en de harde banen te onderhouden. In den winter, wanneer de grind bij groote hoe- veelheden moet worden verwerktzou ik hen dan naar gelang der behoefte door losse arbeiders willen laten helpen en bij het einde van het jaar eene pre mie willen geven aan die vaste wegwerkerswier wegen voortdurend met de minste hulp, in goeden staat waren gehouden. Eindelijk zou ik de gras kanten der wegen wenschen weggestoken te zien zoodanig dat de dwarswegen eene breedte behouden van 3.25 el, de lengtewegen eene van 3.00 el en de jaagweg eene van 2.50 el; terwijl ik verder eene proef zou wenschen te nemen met gaskalkindien het blijken mogt dat de kanten te veel begroeiden. De aanbesteding van het onderhoud der wegen zoo als die bij het Rijk plaats heeftkan voor dat ligchaam moeijelijk anders geschieden. Voor den Haar lemmermeerpolder acht ik echter eene andere wijze van aanbesteding voordeeliger. Ik zou namelijk de levering van grind en puin afzonderlijk willen aanbesteden en op den ringdijk verschillende depots willen makenwaartoe dan ook groote bakken van zoden konden dienen. De meting der grind kon dan geschieden met wa- gens inhoudende een half mudzoo als tot heden is gedaau. Yerder zouden de transporten van grind en puin van den ringdijk naar de wegen afzonderlijk in per- ceelen kunnen worden aanbesteeden de arbeiders voor het digten van sporen en voor opruimingen van sneeuw dadelijk door den Polder kunnen worden be taald. Op die wijze zou het onderhoud der wegenna de voltooijing der begrinding, jaarlijks vorderen on- geveer 28,000.of 12 y2 cent per strekkende el weg. Verder zou voor het maken der grindbakken nog noodig zijn ongeveer 2000.daar die bakken, ten getale van ruim 6600, niet spoedig genoeg door de wegwerkers kunnen worden gemaaktvoor die bakken hier en daar aanvoer van zoden en grond zal moeten plaats hebben en bij dezelve nummer- paaltjes moeten worden 1 gesteld. Eindelijk zou voor de paaltjes op de lengtewegen voor de kavelslooten nog een bedrag van 1000. gevorderd worden. Al de nummerpaaltjeszoowel die bij de grind bakken als die voor de kavelslootenzou ik van ijzer willen makenten einde zoo weinig mogelijk onder- houdskosten te verkrijgen. Aldus opgemaakt door den ondergeteekende Heemstede De Hoofd-Opzigter 6 October 1863. A. van Egmond. De Afdeeliug RotterdamSchiedam en omstreken heeft besloten, weder in het voorjaar van 1864, even als in vorige jaren, eene Tentoonstelling van Vee inzonderheid van vet veete houdenen wel den 17den Maart a. s.te Schiedam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2