245 Hoogheemraadschap van Rijnland. HOUTVERKOOPIIVG HOUTVERKOOPIIVG Marktberigten. Jngczmtbctt. Openbare Bestediivg. Daar nu de kwaliteit van het Eussische graan over het algemeen minder is dan dat van het onze, zoo kan men nagaandat de prijs van het graan reeds vrij hoog moet zijn om eenigen uitvoer uit Eusland inogelijk te maken, al is de prijs op de plants van voortbrenging ook zeer laag. Als men nu daarbij weet, dat de gemiddelde opbrengst der beroemde, vruchtbare zwarte gronden van Eusland slechts 7 tot 9 mud per bunder bedraagt, dan zal men inzien dat er wel zeer weinig landhuur en arbeidskosten kunnen afgaanzal de landbouw daar geen verlies geven en op den duur kunnen worden volgehouden. Het blijkt hieruit genoegzaamvan hoe grooten invloed de kosten van vervoer op den landbouw zijn, en hoe aanzienlijk de voordeelen als men zoo nabij de plaats van verbruik gelegen is. Nederland heeft dus als nadeel tegenover de landen van waar het meeste graan wordt uitgevoerd, alleen de hoogere huurwaarde van den grondmaar het komt ons voor, dat uit het medegedeelde overtuigend blijkt, dat ook voor het graanverbouw dit ruimschoots wordt opgewogen, door het bezit eener voldoende, handige en werkzame arbeiders-bevolking en door zijne uitmuntend gemakkelijke en goedkoope middelen van vervoerwelke in geen land hunne wedergade vinden. Bij een op het feest van 16 December te Naarden gehouden optogt was een triomfwagenvertegenwoor- digende den landbouw en de boomkweekerijonder anderendoor eene keurige versiering met altijd groene heesters in diverse soorten nationale- en oranjekleuren en 3 banierenwaaropHulde aan het Huis van Oranje". Hulde aan Neerland's vrijheid". Hulde aan het Metalen Kruis". De wagenbespannen met vier paarden (die bestuurd werden door twee postilions met nationale- en oranjekleuren), werd ver- gezeld door den boomkweeker A. Sehippers Ez. en diens werklieden alien met oranje-sjerpen en ver- sierde gereedschappen, terwijl het geheel, bij den optogt met fakkellicht, door lampions en bengaalsch- vuur verlicht werd. Wanneer het plan door gaat, zal men op den 12 den Mei 1864 de eigenlijke bevrijdingsdag in 1813 voor Naarden, den landbouw en de boomkweekerij op eene grootsche wijze voorstellen. Ingezonden Gedurende de campagne van 1862/63 waren in het Duitsche Tolverbond 247 beetwortel-suikerfabrie- ken in werkingwaarvan 216 in Pruissen. Vol- gens de aangiften voor de belasting bedroeg het ge- wigt der tot suiker verwerkte beetwortels 1836 mil- lioen nederlandsche pondenhetgeen 250 millioen meer was dan het vorig jaar. De heer Harm ens van Harlingen, heeft thans ook in de provincie Groningen een stoomdorschwerk- tuig aan het werk, om bij aanneming te dorschen. Op de boerderij der landbouwschool te Haren is daar- mede den 11 den December een aanvang gemaakt, en de heer J. Bo eke heeft in de Prow. Gron. Courant van 17 December daarvan verslag gegeven en zijne voldoening over den verrigtten arbeid betuigd. Vele belangstellenden woonden dit bij en twee der aanwe- zige toeschouwers droegen terstond hun dorschwerk aan den heer Harm ens op. HAAELEMMEEMEEE-POLDEE. BEGROOTING 1864. In het Weekblad van Haarlemmermeer van 4 dezer is geplaatst een voorstel van den heer Amersfoordt, om de begrooting der polderlastenin plaats van gelijk het voornemen was met 1 te verlagenover 1864 nog op 10 te houden, ten einde de som van f 16,000 te besteden aan een huis voor den hoofd- opzigter in den Haarlemmermeer-polder aan het Kruisdorp. Wij laten aan het bestuur over om de behoefte aan die hefting te beoordeelenmaar wij kunnen geenszins goedkeuren, dat die/ 16,000 tot genoemd doel besteed worden. Hier geldt in de eerste plaats de vraagis er een hoofd-opzigter noodig Wij beant- woorden dit ontkennend, meenende dat vier onder- opzigters (drie aan de stoomgemalen en een bij Aalsmeer) met een dijkgraaf aan het hoofd, wiens veelzijdige kennis en werkzamen geest wij naar waar- de schatten, voldoende zijn om het noodige opzigt in den polder uit te oefenen. Hoezeer wij met verlangen naar het verlagen der polderlasten uitzien, zoo zouden wij wenschen dat die van/10 tot/ll, en als het moest zijn tot/12 werden verhoogdniet om met dat geld huizen en kasteelen te bouwen, maar tot iets beters, waardoor het algemeen belang van den Haarlemmermeer-polder zeer zou gebaat zijn; dat dit geld namelijk werd be steed tot het verhoogen en verzwaren van den Eing- dijk, wat onzes inziens hoog tijd is en waaromtrent wij verleden winter en met den jongsten storm van 3 op 4 December jl. zoo nadrukkelijk zijn gewaar- schuwd; wij behooren de handen aan het werk te slann, om bij een mogelijke doorbraak van Eijnlands zeedijk (hetgeen God verhoede) zoo veel mogelijk ons voor overstrooming te vrijwaren. Om daarmede een begin te maken, is het volstrckt noodig alle inreed- kluften van alle lengte en dwarswegen en opschepings- plaatsen te verhoogen tot op de hoogte, gelijk staande met den kruin van den dijk; voorts het doorgraven van den dijkskruin gestrengelijk te verbieden en tegen te gaan, en alle ingravingen door den kruin van den dijk, waarvan vele misschien willekeurig gegraven zijnweder te laten digt maken. Met dit alles te bewerkstelligen is wezenlijk een goed begin gemaakt en wat het verhoogen en verzwaren van den dijk betreft, de specie daartoe benoodigd kan met het graven van slooten ruimschoots gevonden worden. Om dit doel te bereikenmogen wij voor geen offers, hoe zwaar die ook zijn mogen, terugdeinzen en het nageslacht zal met dankbaren blik daarop nederzien. Ingelanden en belanghebbenden van Haarlemmer meer vereenigen wij onsom bij het polderbestuur er op aan te dringen om zoo spoedig mogelijk met het verbeteren van den dijk een begin te maken, en laat ons bedenken dat van den dijk onze welvaart of onnze ondergang geheel afhangt. Bestuurders van den Haarlemmermeer-polder, wiens belangen wij u geheel hebben aanvertrouwdzware verantwoording rust op u, duizende tonnen schats en menschenlevens zijn u ter bewaking aanvertrouwd. Stelt dan pogingen in het werk en wendt alle middelen aan, waarover gij beschikken kunt, om dat grootsche werk tot een goed einde te brengen, wij en het nage slacht zullen u zegenen. C. Groen. Aan den Hoofdredacleur. In uw geacht Weekblad van 11 Dec. jl. komt in het verslag van het gebeurde in de vereenigde ver- gadering van Eijnland van 25 Nov. 1863 het navol- gende voor, dat mijns inziens minder juist is. Daar staatregel twee van onderen afmiddelste kolom „Bij de behandeling van het artikel onderhoud en aanwinning van duinen, maakt de heer van Lennep de vergadering attent op een bestaand contract, enz." Dit nu is niet het geval geweestik had reeds de aandacht van de vereenigde vergadering den 15 Mei jl., zie notulen van Eijnlandop het contract betreffende de Oost- en Brederosche duinen gevestigdmaar ik heb in de vergadering van 25 Nov. jl. mijne verwon- dering betuigddat, niettegenstaande dijkgraaf en hoogheemraden dit contract bewust waren, zij geene som uitgetrokken hadden op de begrooting, ten einde aan de bepalingen van bovengenoemd contract, inge- volge art. 106 van het reglement van Eijnland, te voldoen. i Aan uwe onpartijdigheid de plaatsing dezer lette- ren overlatendeheb ik de eer mij met bijzondere hoogachting te noemen Van U W. E. G. de dw. dr. A. van Lennep. DIJKGEAAF en HOOGHEEMEADEN van EIJN LAND zullen, op Zatur dag den 2den January 1864, des middags ten 12 ure, op het Gemeenlands- huis te Ley den, bij enkele inscbrijving Besteden Het ONDERHOUD over drie jaren, van 1°. January 1864 tot 31 December 1866, van: 1°. den Eijn en de Kanalen van Katwijk2°. Be Does; 3°. De Slooten en Greppen in de Landen onder Rijnsburgenz.; 4°. De Bermslooten van den Spaarndamschen Bijk5°. De Slooten en Kaden der Landen tusschen Santpoort en Halfweg, en 6°. Tus- schen Halfweg en Sloterdijk; 7°. De Doesbrug te Leyderdorp8°. De Eijnlandsche Gouwsluis en Woning onder Alphen9°. Grind voor den Eijweg op den IJsseldijk10°. Schoonhouden van Dijk- glooijing, Sluis-, Brug- en Straatwerken van den Spaarndamschen Bijk, en 11°. Het Houtgewas langs dien Dijk. De Billetten zullen ten elf in de Bus, aanwezig aan het Gemeenlandshuisgestoken of vrachtvrij be- zorgd moeten zijn aan het adres van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, met vermelding van het woord Inschrijving op het adres. Zij moeten op zegel en door den Aannemer en zijne beide Borgen onder- ieekend zijn. De aanwijzing, zoo ver noodig, geschiedt op Maan- dag en Bingsdag 28 en 29 Becember voor de Per- ceelen 3, 4, 5, 6, 10 en 11, te beginnen den eersten dag te Santpoort en den tweeden dag te Halfwegop Bingsdag den 29sten voor de Per- ceelen 2 7 en 8 te beginnen aan de Gouwsluis-, op Woensdag den 30sten voor de Perceelen 1 en 3 te beginnen aan de brug over het Kanaal te Oegst- geest, en voor Perceel 9, te beginnen aan de Haas- trechtsche brug bij Goudaop alle plaatsen ten 10 ure, behalve voor Perceel 2 en 7, die ten 1 ure 's namiddags zal beginnen. Het Bestek en de Algemeene Voorwaarden zijn ieder voor 10 centen, verkrijgbaar ter Secretarie van Rijnland en bij de Opzigters, Toezieners en Boden van het Hoogheemraadschap, en wel van den 21sten December tot op het uur der Besteding, terwijl zij gedurende dien tijd ter lezing liggen op de gemelde Secretariede Gemeenlandshuizen van Rijnland te Katwijk, Spaarndam en Halficege en in de Herbergen of Logementen der Dorpen AlphenLeyderdorp, Kat wijkSlotenRijnsburgSantpoort, Spaarndam, Halfweg en te Goeijanvericelle. Nadere inlichting is te verkrijgen bij den Hoofd- Opzigter J. Kros te Leydende Opzigters G. A. de Geds en P. van Campen te Leyden en te Spaarndam en bij de Onder-Opzigters te Gouda, Halfweg en Katwijk. Leyden, 12 December 1863. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Eijnland, H. C. J. HOOG, Dijkgraaf. W. G. DE BRTJIJN KOPS, Secretaris. op de Hofstede: Veenenbtjrg", onder Lisse, op Dingsdag den 29sten December 1863, des voormiddags ten 10 ure, van: Eene aanzienlijke partij extra zwaar ESSCHEN-, ELZEN-, EIKEN- en BEEKEN HAKHOUT, staande op struik; benevens eenige koo- pen TAKKEBOSSENenz.te beginnen op het Buin, nabij den Slraatweg. Het HOUT kan gemakkelijk zoo te water als te land worden vervoerd. Betaaldag den listen Julij 1864. Nadere in formation op de plaats en ten kantore van den Notaris D. J. VAN STOCKUMte Lisse. in den Vogelenzangop de Hofstede„Het Huis de Vogelenzang, op Woensdag den 30sten December 1863, des morgens ten 10 ure, van: zwaar EIKEN-, ES8CHEN- en BEEKEN HAKHOUT, waaronder geschikt voor Palenbenevens eenige ESSCHEN-, ESDOOENEN-, IEPEN-, WILLIGEN- en POPULEN BOOMEN. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Tuin- man van genoemde Hofstede. Amsterdam, 21 December. Boter per 40 N.ffi: Friesche 57 a 59Kuinder 55 a 58 Hamper 57 a 59De- venter 52 a 56, Zwolsche 55 a 58. 23 December. Granen en Zaden. Tarwe zonder handel. Rogge stil; 122/124 ft Pruissische 186/190. Op levering per 2100 kilo genoegzaam onveranderd. Koolzaad traag en zonder handel. Lijnzaad. De Oost-Indische soorten/10 lager, andere soorten onveranderd; 102 tt' Petersb. f 30O; 110/111 ID Calcutta 360.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 3