- 7 - Haarlemmermeer-Polder. Inkomsten. Holl. Maatschappij v. Laadbouw. Gebeurteaissea der Week liij Hoofdsluk V. ier Volgn. 32. Onderzoek van don te verkoopen veengrond en toezigt op de verveening. ge- De Commissie wenscht de hiervoor uitgetrokken som van 500 te zien vervallen, en het toezigt aan de vaste opzigters op te dragen. De Heer Nieuwenkamp is van een tegenovergesteld gevoelen, hij zal dezen post uit voile overtuiging goed stemmen, daar hij bij ondervinding Len weet, dat een n.aauwlettend toezigt op de verveening door een geoefend Zij oog aan den Polder groote voordeelen kan aanbrengen. er- De Heer Rutgers is er niet tcgen dat de tegenwoordige opzigler van de verveening met die taak belast blijvedoch wenscht dat zijne bezol- ,rig diging zal gevonden worden uit den post van buitengewoon opzigt. De Dijkgraaf zegt, dat hij voor de verveening een persoon behoeft, Pel uitsluitend met deze bozigheid belast, ten minste zoolang de verveenin- liC| gen en de daaruit voortvloeijende aanrollen, en bet slechten en gelijk- !n rnaken van putten en taluds aanhoudt; terwijl aan een zoodanig persoon ,ati' "nmogelijk tcvens het buitengewoon toezigt bij de verdiepingen en den Jne aanleg van grindwegen hetgeen dagelijks toezigt vereischtkan worden an- opgedragen. ten Het Artikel wordt daarop in omvraag gebragt en met 11 tegen 4 stem- ere men aangenomen. Hoofdstuk VI Builengewone uitgaven). jen Volgn. 33. Aanleg van nieuwe werken. De onderdeelen van dit art. on- zijn de volgendeI. Aanlegplaatsen 4300 II. Beplantingen 4355 aan jtj. Buitengewoon opzigt 1250; IV. Begrinding der wegen 10,000; er- te zanien f 19,905. De Commissie stelt voor, het bedrag uitgetrokken voor de aanlegplaat- Hij. sen met 3500 te verminderen en alzoo de aanlegplaatsen in den pol der der niet ten uitvoer te brengen zij aeht deze aanlegplaatsen geenszins dat onontbeerlijk en vreest dat wanneer men begint met er eenige daar te ch- j stellen weldra al de uiteinden der togten van dergelijke werken ten ge- oor rieve van eenige ingelanden zullen moeten worden voorzien waarmede een kapitaal van p.m. 30,000 gemoeid zoude zijn. not i)e Heer van Houweninge is bet met de Commissie eens en verklaart aen zich tegen die uitgaaf; gaat men voort om voor rekening van den polder ?en a]ies daar te stellen wat slechts wenschelijk kan geacht worden, dan zal Be- aan de nieuwe werken geen einde komen en de kosten van onderhoud end op schrikbarende wijze toenemen. De Heer Rutgers is ook tegen het maken der aanlegplaatsen bij ge- le looft wel dat ze nultig zijnmaar meent dat de gemeente ook wel eenige werken van algemeen nut op zich mag nementot nog toe deed de 12 J polder allesen daar dient een einde aan te komen. De Heer 't Hooft zou ongaarne zien dat het getal aanlegplaatsen in den polder te veel werd uitgebreid doch aclit de vier welke thans zijn voor- aud gesteld nuttig, zoo niet noodzakelijk. fen De Dijkgraaf verdedigt de bedoelde aanvraag, de aanlegplaatsen moeten bee hoofdzakelijk dienen om de werken van den polder, als wegen en taluds rk- der togten te beveiligenen zullen teveus bij het overladen van grind len voor den polder van veel dicnst zijn en verlies van materiaal voorkomen. Bij stemming wordt het voorstel der Commissie, omtrent de verminde- ring van dit onderdeel met /3500, met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. la e Beplanting. jer_ De Heer van Houweninge zegt, zich niet tegen bet uitgetrokken cij- (len fer te zullen verklaren, maar wel tegen het voorslel om een der dwars- i wegen met opgaande willigen booroen te beplanten. Zijne ondervinding, zoovvel bier als in den Zuidplaspolder, heeft hem geleerd dat de willigen ,est boomen in onzen jeugdigen polder niet te buis behooren. Zij groeijon welig en spoedig, doch zijn niot tegen de hevige winden bestand, zoo- nd- dat zij vervuren en omwaaijen. Laten de middelen het niet toe in hunne eer plants populen te poten men late liever een gedeelte der beplanting en acblerwege. Dn& De Heer de Clercq is het met den vorigen spreker volkomen eens •toe vsndaar dat hij het voorstel bij Dijkgraaf en Heemradcn bestreedten ten r minste voor een der voorgestelde dwarswegen de beplanting met populen er,c bedong. Hij vertrouwt echter dat, wanneer men dit onderdeel met f 500 er~ verhoogt, de geheele voorgestelde beplanting met 1/3 iepen en 2/3 po- ine pulen heestcrs zal kunnen plaats hebben. l)n' Hiertoe wordt met algomeene stemmen besloten. en imBuitengewoon toezigt en De Deer Rutgers is van oordeel datdaar de post voor het toezigt op i5 lie verveeningen behouden bleefdit althans met 100 verminderd moet als worden. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. ag- Begrinding der wegen ok- De Heer van Stralen zegt dat bet gebleken isnadat de Begrooting te was opgemaaktdat bet batig saldo over 1S63 waarschijnlijk minder za'l dit bedragen dan men zich had voorgestetd en daar op dat saldo voor de ge- begrinding der overgebleven wegen gerekend is, het voorzigtig zal zijn aen de 3000 welke van het onderdeel aanlegplaatsen nog overig zijn bij de f 10,000 voor do begrinding te voegen. ;er- Algemeen is men van gevoelen datofschoon het niet noodzakelijk is leu de begrinding van al de wegen in het jaar 1864 te beeindigenhet or- toch billijk is, dat al de ingelanden zoo spoedig mogelijk in het genot sen van verharde wegen gesteld worden. Het voorstel van den Heer van aan Stralen wordt daarom met algemeene stemmen aangenomen. De Heer Nieuwenkamp wenscht dat het artikel Nieuwe Werken met veel 6000 zal worden verhoogdten einde daarmede de kosten te bestrij- zig- den voor het inriglen van een woning voor den Hoofd-opzigter aan den loor Cruquiustevens geschikt tot bet houden van vorgaderingen van bet ilke Polderbestuur. Dit voorstel wordt ondersteund door den Heer Crommelin. De Heer de Clercq kan zich daarmede niet vereenigen hij acht het •en- wenschelijk en waarschijnlijk tevens, dat men vroeger of later tot het jer_ stichten van een doelmatig Polderhuis in den Polder zal overgaan doch zou het betreuren wanneer thansnu die zaak nog geenszins rijp is en :gen waart?e z. i. het oogenblik ook nog niet is aangebroken door eene ge- 3or- brekkige of halve uitvoering toekomstige plannen werden benadeeld. loor De Heer Amersfoordt is ook van dat gevoelen en zalom reden de stig Vergadering in het algemeen nog niet geneigd schijnt een voldoende som be- voor een polderhuis beschikbaar te stellen, zijn aangekondigd voorstel tot iren later voor zich houden. lans Het geheele art. wordt daarop aangenomen met eene verlaging van 100 gulden 19,805. Volgn. 34. Builengewone herslellingen. De onderdeelen van dit art. en z'jn de volgende I. Verdieping TogtenII. Verdieping RingvaartIII. Her- schieting Wegslooten; IV. Verhooging van den Ringdijk; V. Herstelling van het brugje te Aalsmeer. De Commissie meent dat op den post der verdiepingen eenige bezuini- gingen zouden kunnen plaats hebbenen wel door het achterwege laten U1'- van de verdieping van den Sloter togt en van den Kromme togtwelke ians naar het haar voorkwam, daaraan geen dadelijke behoefle hebben. De Heer 7 Hooft meent dat de verdieping van den Aalsmeerder noord- togt veelligt eerder dan die van den Sloter togt een jaar zou kunnen van worden uitgesteld. De Heeren Lanser en van Houweninge achlen de verdieping van al rage de voorgestelde togten zeer wenschelijk en noodzakelijk. De Heer Wisboom merkt op, dat de Heer Amersfoordt de eenige in- 1 tte geland is, die bij de verdieping van den Kromme togt belang heeft, en daar deze togt door een dam is afgesloten, gelooft hij niet dat de alge meene doorstrooming bij die verdieping veel belang heeft. De Heer Amersfoordt en de Dijkgraaf verdedigen de voorgestelde ver diepingen; de Kromme togt is evenmin als de andere vakken togt ver- diept geworden en er bestaat alzao geen reden waarom die niet zou plaats hebben; dat de Heer Amersfoordt eigenaar is van het meerendeel der aan dien togt grenzende kaveis, kan moeijehjk als argument worden aan genomen. Met 13 tegen 2 stemmen worden daarop de voorgestelde verdiepingen goedgekeurd. Verhooging van den Ringdijk De Dijkgraaf zegtdat er eene opname heeft plaats gchad van de lioog- te van al de uitwegen over den Ringdijk waarhij gebleken is dat vele veel lager zijn dan de vastgestelde hoogte van 50 dm. -j- A.P.hij acht bet wenschelijk dat al de doorsnijdingen ter breedle van den kruin des dijks van wege den Polder worden verhoogd on in stand gehouden verder zijn er eenige vakken dijk, die het wenschelijk ware dat spoedig konden worden verhoogd hij meent dat het een der eerste pligten van een polderbestuur is, zorg te dragen dat zijne waterkeerende werken in deug- delijken staat zijn, ook dan wanneer daar geen schijn van gevaar is, en stelt hij daarom voor dit onderdeel met f 3000 te vcrhoogen ten einde in staat te zijn al die gedeelten welke thans eene mindere hoogte heb ben dan 50 din. -j- A. P. tot die aangenomen hoogte to doen brengen. Na eenige discussie wordt daartoe besloten. Hoofdstuk VII. (Onvoorziene uitgaven). Volgn. 35. Dit art. wordt, op voorstel van den Heer van Stralen, met 1000 verminderd, omdat het hem wenschelijk voorkomt, dat het door de verhooging van de uitgaven voor den Ringdijk verstoorde even- wigt in de uitgaven en ontvangsten zoo mogelijk worde hers te Id zonder tot eene verhooging van den omslag toevlugt te moeten nemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De Hoofdslukken I en II worden zonder beraadslaging vastgesteld. Hoofdstuk III. Volgn. 39. Huur en pacht van landerijen wordt, op voorstel van den Heer van Stralen, met 1000 verhoogd. Hoofdstuk IV. Onveranderd aangenomen. Hoofdstuk V. Volgn. 49. Verkoop van onroerende gocderen. De Heer Nieuwenkamp acht het niet wenschelijkdat de Vergadering besluiten zal eenige bclangrijke uitgestrektheid veenspecie te verkoopen daar het loch zegr waarschijnlijk is dat hij de lage turfprijzen en de massa veenwelke.in do laatste jaren verkocht werdgeen redelijke prij- zen zullen te bedingen zijn; hij wil echter terugkomon op zijne vroeger geuitte denkbeclden ten opzigte van den verkoop van den Veldweg; hij zet zijne hedoelingen nader uiteen en wijst op de voordeelen welke een dergelijke verkoop voor den polder hebben zou. De Dijkgraaf zegt, dat zeker al de Hoofd-ingelandcn het volkomen eens zijn met den vorigen sprekeromtreni de werischelijkheid van den verkoop van den Veldweg; doch hij moot de Vergadering herinneren dat aan dien verkoop vele bezwaren vcrbonden zijn zoodat de vroeger vastgestelde voorwaarden van verkoop dan ook nog niemand hebben uit- gelokt zich voor den aankoop van een perceel Veldweg aan te melden hij geeft echter gaarne de mogelijkheid toe, dat bij meer vrijgevige be- ginselen zich gegadigden zullen opdoen en is daarom zeer bereid dien- aangaande nieuwe voorstellen in overweging te geven of te nemen al naarmate zulks aan de Vergadering wenschelijk zal voorkomendoolj acht hiertoe het tegenwoordig oogenblik niet geschikt; hij vertrouwt daarom dat de Vergadering hare goedkeuring zal hechten aan het voor gestelde bedrag van 11,000 als opbrengst van veen-of andere eigen- domrnenhij kan bier hij voegen dat Dijkgraaf en Heemraden geenszins van voornemen zijn om veenspecie te verkoopen heneden de innerlijke waardemaar, ingeval die waarde niet kan hedongen worden, het oog zullen vestigen op andere eigendommenwaarvan de verkoop door geene ongunstige omstandigheden wordt belemmerd. llet art. wordt daarop met algemeene stommen aangenomen. Hoofdstuk VI. (Onvoorsiene Ontvangsten). Dit art. (volgn 52) wordt, op voorstel van den Heer van Stralen, met f 500 verhoogd. Hoofdstuk VII. OmslagenWordt met algemeene stemmen aangeno men en alzoo de gewone omslag vastgesteld op 7,49£ en de buiten- gewone omslag op 1,50£ per bunder. Daarna wordt de.geheele Begrooting in stemming gebragt en met II tegen 2 stemmen aangenomen. Bij deze stemming hadden twee leden de Vergadering reeds verlaten. (Tegen stemden de Heeren Wisboom en Oewel). Uithoofde van het vergevorderde uurwerd besloten de ovcrige pun- ten ter behandeling tot eeno volgende Vergadering uit te stellen; dos- nieltemin vereenigt de Vergadering zich met het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om den termijn van oplevering voor het herschieten der kavel- en wegslooten te verlengen tot 1 April 1865 omdat het aan Dijkgraaf en Heemradenna kennis te hebben genomen van den toestand waarin de kavel- eri wegslooten zich bevinden, geheel ondoeniijk is ge bleken eene geheele herschieting van al de gebrekkige slootentegen 1°. April 1864, met kans op uitvoering te kunnen verordenen. De Vergadering wordt daarop door den Voorzitter geslolen. Voor de Vergadering van Hoofd-ingelanden te houden op Woensdag 13 Januarij 1864, des morgens ten 10 ure, in de Kegentenkamer van het Oudemannenhuis te Haarlemzijn de volgende punten ter behandeling gesteld 1°. Aangehouden punten van de vorige vergadering, als: a. Verzoek van Barth. Lans en Cie. omtrent de kade in den Zwetpolder. 6. Voorstel der Commissie over de brug te Houtrijk en Polanen. c. Verzoek van de Erven Bronlcliuize om vergoeding voor eigen begrinding. d. Voorstel van Dijk graaf en Heemradenwegens restitutie van opgesclioten weg slooten. - e. Vaststelling van de bijzondere voorwaarden der verkooping van veen- en dijksgronden. Voorstel van Dijkgraaf en Heemradenter zake van den inkoop van aan- gevraagden grond door den heer E. van TFicJcevoort Crommelin. 2°. Staat van Uitgaven boven de 100.buiten aanbe- steding, in het 2de, 3de en 4de kwartaal 1863. Afdeeling Amsterdam. Dingsdag den 5 den dezer, is in het lokaal Odeon eene ver gadering gehoudendie door 6 leden werd bijgewoond. De op de tentoonstelling te Haarlem behaalde prijzen werden uitgereikt. Voorts hield Dr. Oudemans een levendige en be- langrijke voordragt over de laatste onderzoekingen omtrent de aardappelziektewaarvan wij in het volgend nommer uitvoeriger verslag zullen doen. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. De Prins van Augusienburg heeft zich van de bonds-executie in Holstein bediend, om zich zooveel doenlijk feitelijk als Hertog van Sleeswijk-Holstein te laten erkennen. Hij is te Kiel feestelijk ingetogenhoudt redevoeringen en spreekt van zign volk. Het voorstel in de bonds-vergadering om op zijne verwijdering aan te dringen is verworpen. Het schijnt dat het voornemen bestond dat de Bondstroepen ook Sleeswijk zouden bezetten, doch deze voortgaande beweging is op het oogenblik door den IJsgang op den Eijder verliinderd. Vennoedelijk zou echter het intrekken in Sleeswijk door Denemarken wor den gevveerd en daarmede feitelijk de oorlog aanvangen. Of deze uit zal breken, zal ook veel van de houding van Enge- land afhangen wel zendt lord Russell kracbtige nota's om de regten van den Koning van Denemarken op Sleeswijk-Holstein te handhaven, doch het blijft onzeker of Engoland, indier. Dene marken met Duitschland in oorlog kwnmdit eerste land met zijne vloot en krijgsmagt ter hulp zal komen. Daar echter Oostenrijk en Pruissen zich nog onzijdig houdenzoo is er nog steeds kans dat de overige Duitsche Statenwaarbij Beijeren en Wurtemberg de hoofdrol spelenniet tot uiterste mantregelen zullen durven overgaan. Engeland heeft daartoe ook aan de bonds-vergadering het voorstel gedaan tot het houden eener conferentie tot regeling van dit onderwerp, en werd dit aangenomenzoo zou dit wel tot eene vredelievende oplossing leiden. De woorden door Keizer Napoleon op den nieuwjaarsdag gesproken hebben weinig licht verspreid over de houding die door hem zal worden aangenomendoch dragen althans geen oorlogszuehtig karakter. Ook in het ontwerp van antwoord op de troonrede, dat in de wetgevende vergadering in beraad slaging moet komen, spreekt een vrede ademende geest. Er wordt de wensch in uitgedrukt, dat db zoo dure militairc expeditien in Mexico, China en Cochin-China zoo spoedig doenlijk mogen kunnen worden geeindigd, en dat Erankrijk zich voornamelijk voortaan met zijn eigen zaken bemoeije, en door het schenken van vrijheid aan nijverheid cn handclde welvaart en rust vermeerdereu en meer vrijgevige instellingen mogelijk kunnen worden. De generaal Berg heeft op den eerslen dag des jaars ver- klaard, dat de opstand in Polen spoedig gedempt zou zijn; evenwel hebben op dien zelfden dag talrijke in hcchtcnis ne- mingen te Warschau plaats gehad, zijn nieuwe oorlogschaltingen uitgeschreven en is aan de plaatselijke bevelhebbers aanbevolen, om zooveel mogelijk alle verdachten in verzekerde bewaring te nemen. De revolutionnaire partij in Europa zou echter gaarne zien dat de opstandelingen nog eenige maanden tegen de Bus- sen stand bleven honden, daar men tegen het voorjaar weder handelend hoopt te kunnen optreden. Men brengt daarmede in verband dat Garibaldi en eenige Zuid-Italiaansche afgevaar- digden hun ontslag uit het parlement hebben genomen, en. er dus welligt eeu aanval op Venetie zal worden beproefd, terwijl Kossulh oproerige proclamation in Hongarije verspreidt, doch deze persoon schijnt veel van zijn invloed te hebben vcrloren Ten gevolge van het afstemmen der begrooting door de Eersle Kamer, heeft de heer van der Maesen de Sombreffzijn ont slag als Minister van Buitenlandsehe Zaken aangevraagdhet- welk door den Koning is verleend, terwijl met de tijdelijke waarneming van dit departement belast is geworden, de Mini ster van Marineridder W. J. C. Euijssen van Kaltendijke. De welsontwerpen tot opheffing van den accijns op de brand- stoffen en de verhooging van die op het gedestilleerdzijn ook door de Eerste Kamer aangenomen. Te Amsterdam hebben eenige aanzienlijke ingezetenen zich tot een commissie vereenigd met het plan om in de nabij- heid van de Leidsche poort een rij- en wandelpark in te rigtenwaarvoor, naar men zegt, reeds een belangrijke aankoop van grond zou hebben plaats gehad. Op al de rivieren vertoont zich veel drijfijsdat reeds hier en daar zich heeft gezeten worden overal de schip- bruggen weggenomen. Te Kotterdam had den 5den de over- gang der Maas reeds met schietschouwen plaats. Te Zwolle bestond veel vrees voor beschadiging van den spoorwegbrug over den IJssel, welke in aanbouw is. Men verneemt dat de reden, die den heer Mr. H. C. J. Eoog zijn ontslag heeft doen nemen als buitengewoon lid van Ge- deputeerde Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, deze isdat bet den Minister van binnenlandsehe zaken is voorgekomen twijfelaehtig te zijn, of de wet op de Nationale militie de kumulatie van het voorzitterschap van den militie- raad met genoemde betrekking gedoogt, en het daarom raad- zaam achtte, dat de heer Eoog, die beide betrekkingen had, een van deze liet varen. De heer Eoog heeft daarmede in- gestemdenhet voorzitterschap van den militieraad boven het buitengewoon lidmaatschap van Gedeputeerde Staten ver- kiezende zijn ontslag uit de laatste betrekking genomen. (Eaarl. Cour.) DIJKGRAAP en HEEMRADEN van den Eaarlemmermeer- polder, meenen alien, die LAND, in dien polder gelegen koopenen Heeren Notarissen ter wier overstaan verkoopingen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3