IS - Haarlemmermeer-Polder Haarlemmermeer Gebeurtenisseiv der Week Haarlemmermeer-Polder. M. C. MERENS, Notaris (e Monnikendam, mede 10 Bunders Bouw- en Weiland. Een Gehuwd Persoon Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: H O UTVERKOOP IN G. N°. 1. Vier Stukken uitmuntend WEIL AND, N°. 2. Vijf Stukken dito DITO WORDT TE KOOP GEVRAAGD 10 Blinders Bouw- en Weiland en TE HUUR GEVRAAGD: verzuimde zich daarover te adresseren. Naar hun oordeel zal man moe- ten afwachtenwat door de regterlijke magt omlrent de regten der beide eerstgenoemde polders zal worden beslist. Op voorstel van den Heer Blusse wordt deze zaak met geslolen deuren behandeld. Bij de heropening der deuren stelt de Heer Blusse voor, de zaak voorloopig aan te houden, en inmiddels het advies in te winnen van den advocaat van bet Hoogheemraadschapmet welk voorstel de Vergadering zich vereenigt. 2. Voorstel tot wijziging van Art. 15 der Verordening op de dijken, enz. Daar het twijfelachtig schijnt of de Verordening evenzoer strafbaar stelt de personendoor wie verboden handelingen gepleegd worden als hen op wier last zulks geschiedtzoo stellen Dijkgraaf en Hoogheemraden voor, aan dit artikel een 2de lid toe te voegen luidende als volgt »Als overtreders worden aangemerkt, zoowel zij die het feit hebben gepleegdwaartegen de straf is bedreigd als zij die daartoe den last hebben verstrekt of de magliging gegeven." De Heer Blusse stelt voor, te lezen: zoowel zij die het verboden feit hebben gepleegd als zij enz."en vveg te latenwaartegen de straf is bedreigd." Daar Dijkgraaf en Hoogheemraden geen bezwaar zien deze wijziging in hun ontwerp op te nemen, wordt tot de aanvulling van Art. 15 op deze wijze met algemeene stemmen besloten. 3. Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden tot het verkoopen van den ondergrond van eenige perccelen veenslik van het voormalig eiland Abe- nesaan den Heer Dr. J. P. Ileije eigenaar van gezegd veenslikvoor den prijs van f 850.per bunder. De Voorzitler zegtdat het plan van Dijkgraaf en Hoogheemraden was den ondergrond dier perceelen niet eerdcr te verkoopen dan na afloop der verveeningdat zij echter gemeend hebbendat het belang van Rijn- land medebragt om het thans gedane bod aan te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Komt ter tafel een voorstel van de Heeren Blussevan der Breggen Az. en Spruijl, strekkende om Dijkgraaf en Hoogheemraden uittenoodigen zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven van art. 191 van het algemeen reglc- ment, waarbij de herziening der keuren verpligtend wordt gesteld. Dat voorstel wordt door den Heer Blusse mondeling toegelicht. Hij erkent dat het ontwerp eener algemeene keur, reeds voorleden jaar ter tafel kwam, en de vaststelling slechts werd uitgesteld, omdat eenige belangrijke onderwerpen als de Gouwe en de duinennog niet voor definitieve re- geling vatbaar waren; hij meent echter dat er geen bezwaar bestaan kan om reeds nu al die onderwerpen te regelen en vast te stellen welke daarvoor vatbaar zijnterwijl daarbij later de keuren welke thans nog niet voor regeling vatbaar zijn, zullen kunnen worden opgenomen. De Dijkgraaf en de Heeren Gevers en Piek erkennen het wenschelijke van ecne spoedige vaststelling der algemeene keur; en zien geen bezwaar om in den gcest der voorstellen te handelen, te meer daar het waarschijn- lijk is, dat ook de verordeningen op de Gouwe en de duinen spoedig in behandeling zullen kunnen worden genomen. Het voorstel van den Heer Blusse c.s. wordt daarop aangenomenen de Vergadering door den Voor- zitler gesloten. VERGADERING van HOOEDINGELANDEN, gehouden op Woensdag 13 Januarij 1864 in de Regenten- kamer van het Oude Mannenhuis te Haarlem. Tegenwoordig 15 leden. De Notulen der Vergadering van 30 December j. I. worden gelezen en goedgekcurd. De Voorzitter deelt mede dat op heden bij den Pcnningmeester in kas is eene som van 24.613.63J, terwijl 10,000 op prolongalie zijn uitgegeven. J Aan de orde is: 1°. Missive van de Heeren Lans Comp., waarbij zij bezwaar maken een huur van f 150 te betalen voor de kade van den Zwetpolder, doch dat zij genegen zijn een huur van 100 te betalen, mits deze huur gesloten worde voor een termijn van 20 jaren. 1 ta"eerClercq zegt, dat de Vergadering besloot een huuf van f 150 te eischen, omdat voor het perceel in kwestie meerdere gegadigden waren, en men, ofschoon geneigd aan de firma Lans het gebruik der kade te verzekeren, dit niet kon doen met veronachtzaraing der gel- delijke belangen van den polder. Nu het echter blijkt, dat die concur- rentie heeft opgehouden en het bod van 100 het hoogste bod is, terwijl die som daarenboven als een hooge huur kan worden aangemerkt stelt hij voor, de kade aan de Heeren Lans Comp. voor den geboden huurprijs te gunnen. Meerdere Leden ondersteunen dit voorstel, doch wenschen dat het onderhoud der kade voor rekening van de huurders komen zal. Het aldus gewijzigd voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van de Commissie voor de brug over de Ringvaart bii Houtnjk en Polanen. 1 Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van de vcrschillende missives die op deze zaak betrekking hebben. Uit een en ander, en vooral uit hetgeen mondeling door den Heer van tralen, secretaris van die Commissie, wordt medegedeeldbliikt het volgende: J De brug werd 5 jaren geleden door eenige partikulieren daargesteld, die belang hadden bij een meer veiligen overtogtdan met de toen aldaar van wege den polder geplaatste pont. Ter bestrijding der kosten van den brugwachter, onderhoud, enz. werd aan de ondernemers toegestaan eene tolheffing voor rijtuigen en voetgangers voor den tyd van vijf jaren. De polder verleende eene subsidie van 150 per jaar. Bij het hernieuwen der concessie voor de tolheffing, is die door den Minister van Binnenlandsche Zaken beperkt tot de rijtuigen. De mindere lnkomsten, die thans zullen worden genoten, zullen ten gevolge hebben, dat de brug voortaan niet voldoende zal kunnen worden onderhouden of wel dat de ondernemers genoodzaakt zullen worden de brug te sluiten en door den polder op nieuw op eene of andero wijze in den overtogt aldaar zal behooren te worden voorzien. Dit zou echter in het algemeen belang te betreuren zijn, en daarom zouden de eigenaren van de brug genegen zijn die aan den polder over te doen tegen 75 pCt. der kostende waarde, geltjk aan p. m. 9000. Mogt het Bestuur van den polder in die overname bezwaar zien, dan zullen de ondernemers des noods ge- noegen nemen met een verhoogd subsidie van wege den polder, terwijl zij zich bij de gemeenten Haarleminermeer en Houtrijk en Polanen tevens om subsidie zullen vervoegen. Op grond van een en ander stellen Dijkgraaf en Heemraden voor, om de subsidie van 150 te verhoogen tot 300, maar zij zien bezwaar de brug over te nemenomdat daardoor op nieuw een groote last op den van' L,l°1 \r vvorden terwijl het waarschijnlijk is, dat onder genot subsidie en van die, welke billijker wijze van de belanghebbende bestendi^d verwacht worden, de toestand aldaar zal worden !H°^i Nieu™enkamP cn Oervel zouden geneigd zijn, des flawn subsidie 16 brengen 0p 500, daar de polder thans onl- kosten wiliTnn t *nSn aa" h°' '!ouden eener Pont verbonden welke kosten veihg op 500 kunnen geschat worden. 3,n\„H,?fr/mer^00r^ stelt voor' de bruS over le ne™en, tegen J van den kostenden prijs; hij aclit het aanbod billijk, de brug werd "ten nuttc an het algemeen daargesteld, en het is reeds eene aanzienlijke opoffering die de eigenaren zich getrooslen, wanneer zij de brug met 25 pCt. ver- lies overdragen. Meerdere leden zijn tegen dit voorstel gestemd; zij vinden het gevaarlijk dat de polder zoo veel werken onverpligt op zich neme; wordt de brug het eigendom van den polder, de tol zal dan weldra worden opgeheven, en niet ten onregle zouden de belanghebbende Ingelanden er op aandringen om evenzeer aan den Cruquiuste Hillegom, aan de Poellaan en elders de ponten door bruggcn te vervangen; hetgeen voorzeker wcnschelijk zou zijn, maar waartegen zeer groote financiele bezwaren overstaan. Het voorstel van den Ileer Amersfoordt komt daarop in stemming en wordt met 10 tegen 5 steinrnon verworpen. De Heer Amersfoordt stelt thans voor de subsidie tot op 400 gulden te hrengcn. Dit voorstel wordt met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden wordt daarop met 14 tegen 1 stem aangenomen. 3°. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om aan de Erven Bronkhuijze restitutie te verlcenen voor het voor rekening van wijlen den Heer Bronkhuijze hardgemaakte gedeeite van den Westelijken Hoofdweg. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 4°. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om restitutie te verleenen aan de eigenaren, welke voor en in 1863 hunne wegslooten hebben op- geschotenzonder daartoe vergunning gevraagd te hebben, mits deze slooten zich nog in goeden slaat van onderhoud bevinden. Na eenige discussie wordt besloten geen andere restitutie voor het opschielen der wegslooten te geven, dan aan lien die zich daarvoor bij Dijkgraaf en Heemraden hebben aangemeld, cn wier slooten bcpaal- delijk herschieling vorderden. 5«. Wordt goedgekeurd de bijzondere voorwaarden van verkoop van veenslik, waarin door Dijkgraaf en Heemraden op grond van ervaring eenige wijzigingen gebragt waren. 6°. De Vergadering verleent hare magliging tot verkoop van twee kleine perceeltjes grond langs de kade van den Rotlepolder. 7#. Wordt mede goedgekeurd de verkoop van een eind kade van dien polder aan Jhr. 3. Rutgers van Rozenburg. 8°. Wordt goedgekeurd een staat van uitgaven boven de 100 gulden. De Vergadering wordt daarop door den Voorzilter gesloten. De afloop der veiling van de landerijen, van wijlen den Heer C. 31. Bronkhuijze is geweest als volgt De perceelen I6, zijnde de drie boerderijen Kagermeer, Bronkhuijze en Meerhofbenevens eenige partijen los land ter gezamenlijke grootte van p. m. 171 bunders, zijn als eindcombinatie te zamen in slag gelegd en afgemijnd op f 187,150 door den Heer A. L. Bgserinckte Haarlem. Perceel 7 12 bunders Bouwland, niet gecombineerd is afgemijnd op 10,150, door den Heer Kapteijnte Sas- senheijra. De 183 bunders te zamen golden alzoo/ 197,300 of p. m. 1080 per bunder. De Harddraverijden 19den Januarij aan de Hoofdvaart gehoudenis afgeloopen als volgtDe eerste Prijs (een arrentuig) werd behaald door bet paard Napoleoneigenaar E. Knibbe, bereden door I). Knibbede eerste Premie (een bellentuig), door het paard Goliatheigenaar den heer Gevers van Endegeest, bereden door W. Bruit; de tweede Premie (eene zweep), door het paard de Kol, eigenaar E. Knibbe, bereden door denzelfden. van 6 tot en met 20 Januarij 1864. GEBOREN: Anthonia, dochter van A. Visbeen en G. Oene. Adrianna Johannes, zoon van W. Overtoom en A. P. van Aken. Adriana, dochter van N. Boere en A. van Rooijen. Dirkje, dochter van A. Vis en II. Kapteijn. Johanneszoon van H. Essel en M. A. Vervloed. Bar tholomew zoon van N. van Dam en M. Schnts. Maria, dochter van W. den Ouden en A. den Outer. Pieter, zoon van W. van Hnizen en J. Onderdelinden. Willem Gerrit, zoon van H. Genrtsen van Baars- kamp en E. C. van Toorn. Cornelia, zoon van K. Visser en G. Buurs. Annadochter van H. Granneman en C. Verheem. Willemzoon van C. Kerkhof en M. Sehaap. Margaretha, dochter van H. Stortenbeker en H. van der Wild. Johanna, dochter van A. Fredriks en A. Riet- veld. Adrianus, zoon van C. Stolwijk en A. den Blanken. Willem, zoon van P. Starrenburg en T. Buitenhuis. Willemzoon van W. van Wijk en II. Dorpaal. Ariezoon van A. Egmond overladenen K. Hoogeveen. Petronella Johanna Maria, dochter van J. Lanser en K. Spaargaren. Mariadochter van P. Genrts en A. Leenderts. Grietje dochter van J. Retel en S. van Vliet. Nicolaas Johannes, zoon van P. Rijlaarsdam en II. C. Boer. Danielzoon van L. Baron en F. Sterk. OVERLEDEN Anna Maria dochter van J. F. Harding cn A. Dam- man. Pieter, zoon van D. de Jong en M. Knor. Petruszoon van P. Hommesson en G. van Voorst. Adriaan, zoon van B. van Aolst en C. Timmers. Teuntje, dochter van P. Cinje en J. Strijd- horst. Franciscus, zoon van L, Duivenvoorden en M. Knapen. Antje, dochter van C. Visser en A. Wijntje. Hendrik Switser, oud 51 jaren, gehuwd geweest met H. A. Heijhoff. Jan Jacobus Kooiman, oud 80 jaren, weduwuaar van A. Koning. Andries Dongen, oud 51 jaren. - Hendrik Jacobus, oud 5 jaren, zoon van H. E. Brinkman'en A. van Dikkenberg. Alida Maria, oud 1 maand, dochter van H. van Doom en A. Smit. Maartje, oud 5 maanden, dochter van C. Water- drinker en A. Mienis. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van P. Touw en M. Walraven. 1 kind van Th. van Denrzen en J. Hunting. 1 kind van C. Knor en J. Muis. ONDERTROUWD C. Voorbij met N. Bulk, GEHUWD geene. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. Mazzini heeft in een schrijven aan den Times alle ver- staudhouding ontkendmet het viertal Italianendie den aanslag op het leven van Keizer Napoleon beraamden. De ontdekking van het komplot schijnt de fransche politie aan- leiding te geven tot talrijke in heehtenis nemingen van ver- dachten. In de wetgevende vergadering van Frankrijk zijn de beraadslagingen over het autwoord op de troonrede voortge- zet; de leden der oppositie lieten zich nog al heftig nit over vele regeringsdadenals de inmenging of dwnng bij de ver- kiezingende maatregelen omtrent de dagbladen enz.; het ia echter nog slechts de stem van weinigen, zoodat dit op den gang van zaken nog wel niet van veel invloed zal zijn. Eene motie van Thiers ten gunste van de bescherming der nijverheid werd met groote meerderheid verworpen. De inschryving voor de leening van 300 millioen francs is opengesteld. De kracht van den Poolschen opstand die ruim een jaar stand hield, schijnt voor dit oogenblik gebroken. Sommigen bewerendat de opstandelingen zich echter zooveel mogelijk verspreid en terug getrokken hebbenom met het voorjaar op nieuw den kans te wagen. De al of niet rustige toestand van Europa tegen dien tijd zal daarop natuurlijk van grooten invloed zijn. Door zware oorlogsbelastingentalrijke verban- ningen naar Siberie en een militair bewind tracht Rusland de laatste pogingen van verzet te verijdelen. In den Duitschen bond is door de verhouding tot Denemarken verdeeldheid ontstaan. Oostenrijk en Pruissen willen thans op eigen hand handelen en zich daarbij van de klein-duitsche staten afscheiden. Zij hebben van Denemarken het intrekken der November-Constitutie geeischt, waarbij de staatsregeling van het rijk ook tot Sleeswijk werd uitgebreid. Denemarken zal dit waarschijnlijk weigerenen dan zullen de Oostenrijksche en Pruissische troepen, die reeds in beweging zijn gesteld, vermoedelyk Sleeswijk bezetten. In Pruissen vindt deze politiek geen bijval bij de liberalen die liever op meer revolutionnaire wijze Sleeswijk en Holstein door duitsche vrijkorpsen aan Denemarken zouden zien ont- rukt, terwijl zij de te goede verstandhouding van de Oosten rijksche en Pruissische regeringter wille van hunne konstitu- tionnele vrijheden vreezen. De gespannen houding tusschen de pruissische volksver- tegenwoordiging en de regering neemt dan ook toe; het oor- logsbudjet is vooral de twistappelwijl de mannen van den vooruitgang zooveel mogelijk willen tegengaandat Pruissen een militair-staat wordt, waar reeds de voorliefde van het gouvernement om op militaire wijze te regeren zich zoo sterk ontwikkelt. De Tweede Kamer is een paar dagen bijeen geweest om een kredietwet voor het departement van buitenlandsche zaken te stemmen. Een opvolger voor den Heer van der Maesen wordt nog niet genoemd. Er is een wetsontwerp ingekomen ter bekrachtiging van eene wijziging in de koncessie voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, betreffende de vrijheid tot uitgifte van schuldbekentenissen. Het schijnt daaruit te blijkendat de Maatschappij het voornemen heeft de droog te vallen gronden niet te verkoopenmaar die in eigen behecr te houden, zoodat waarschijnlijk het droogmaken van gronden als doel en hoofdvoordeel der onderneming meer op den voorgrond zal treden. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder zullen op Dingsdag den 26sten Januarij aan- staande, des morgens ten 11 ure, aan het Stoomtuig, den Lijnden", overgaan tot de OPENBARE VERKOOPING van: EENIGE BOOMEN, TAKKEN en SLIETEN. Haarlem, 21 Januarij 1864. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL Dijkgraaf. E. W. VAN BREDERODE Secretaris. zal op Zaturdag den SOsten Januarij 1864, des avonds ten 6 ure, in het Logement: De Zwaan", te Broek in Wa- terlandpubliek ter Verkoop presenteren gelegen onder ZunderdorpGemeente Nieutcendainnabij de Galggouwuitkomende op de Ringsloot van den Belmermeer, Sectie C, N°s. 10, 11, 12 en 13, groot 6 Bunders, 31 Roeden80 Ellen. gelegen in het Poldertje Rijmtroom onder Broek in JFater- land, Sectie C, N°s. 18 19, 24, 25 en 26, groot 5 Bun ders 98 Roeden. Nadere information zijn te bekomen met franco Brieven ten Kantore van den Notaris MERENS voornoemd. Brieven francomet opgave van Conditienaan den Nota ris BAKKER SCHUT te Alkmaar. veertig jaren oud, van de protestantsche godsdienst en de beste getuigenissenwat ijver, eerlijkheid en bekwaamheid be- treftkunnende producerenzag zich gaarne met 1°. Maart a.s. als ZETBOER of OPZIGTER in de Haarlemmermeer geplaatst. Adres met franco brieven onder Letter P aan het Hulpkantoor der brievenpost te Haarlemmermeer.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3