0^% WEEKBLAD N°. 1804. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD VniJDAG, 29 *1 A X L" A H IJ Y j f d e Saavgang Hoofdredacteur G. E. DE CLERCQ. Landbouw. TENTOONSTELLING te HAMBURG. IIAARI.EMMRMEER PRIJS VAN IIET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Alle Toezendingeu moeten geschieden aan den Hoofdredacteur te Amsteedam HeerengrachtKK 178. PRIJS DER ADVERTENTieN van 1—6 regels75 Cents. ellce regel meer12'/, Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. STOOM-DOESCHMACHINE, Sedert ongeveer vier maanden circuleert door den polder een vervoerbaar stoom-dorschmachine uit de fabiek van Clayton Shultleworth 8f C°.te Lincoln. Gedurende dien tijd was het werktuig steeds in werking, wanneer ten minste geen bijzondere omstandigheden zulks belettenof het weder te ongunstig was om in de open lucht te dorschen want van de zestien boer- derijen welke bezocht werden, was er slecht een waar onder dak gedorscht kon worden. In het geheel werden in dat tijdsbestek gedorscht 3150 mud tarvve, en 1050 mud haver. Zooals met vele zaken, waren ook hier de beginselen moeije- lijkmet vele kleine en groote bezwaren had men te kampen daar de vereischten om goed te dorschen en veel werk te leveren veelvuldig zijn. Zoo veel is zeker, dat de machine goed werk levert, wan neer het dorschen onder gunstige omstandigheden plaats heeft. Hiertoe wordt gevorderd: 1°. Droog liefst helder weder, als het dorschen in de open lucht moet geschieden. 2°. Een goede standplaats, ten opzigte van den berg of schelft waar het koren geborgen is, en een soliede grondslag, zoodat de werktuigen goed vast kunnen worden .gezet. 3n. Een geschikt en ervaren personeel bij de werktuisen zelven, 4°. Een voldoend personeel voor het aanvoeren van het ongedorschte koren en het wegruimen van het strookafenz. 5°. Droog koren, dat goed geladen en zuiver van oukruid is. 6°. Gesneden schoven ten einde ze over dwars door de machine te kunnen doen gaan. Men ziet de voorwaarden zijn velen, maar dan ook gaat het werk ferm en vlug; de onderviuding heeft zulks bewezen. Van 4 tot 8 Januarij dorschte ik in den tijd van 35 uren zonder eenig verlet 12/j bunder tarwe af, die een opbrengst gaven van 420 mudden, of 12 mud per uur dorschens. Ilet stroo werd opgebonden en aan een schelft gezetwaar het voor inregenen beveiligd is; het eerste soort kaf op zolder gedragen om als voeder gebezigd te worden, het korte stroo enz. naar de mestput gebragt. Een en ander geschiedde met behulp van 16 personen en veroorzaakte een kostenbedrag van 15 cents per mud boven het dorschloondaar men nu een dergelijke partij graan gaarne voor 40 cents per mud dorschen wil en de maat ruim ge- nomen wordt, zoo komen de geheele kosten op p. m. 50 cents per mud te staan hetgeen voorzeker niet veel is. De machine sorteert goed en maakt het graan voldoende schoon de eerste soort wordt daardoor wigtig en weegt gewoonlijk 1 Ned. pond per mud zwaarder, dan bij het dorschen en schoon- maken op gebruikelijke wijze. De hier bedoelde partij weegt van 156 tot 158 pond. Ik ben het niet eens met den heer Boekedie dit meerder wigt in mindering brengt van de kosten van het dorschen want dat wigt moet ergens van daan komen, zoodat hetgeen in de wigt gewonnen wordt in de maat verloren zal zijn; er blijft een klein voordeel voor de betere kwaliteiten dit mag in aanmerking komen, maar het laat zich moeijelijk berekenen. De tweede kwaliteit of het ligte koren woog gemiddeld 130 Ned. pond per mud; van de twaalf zakken tarwe was een zak ligt koren. Bij het dorschen in de open lucht is men meestal genoodzaakt het koren bij de aflevering nog eens even over de wmdmolen te jagendaar er altijd eenig vuilkort stroo, en dergelijke in de zakken komt. Uit een en ander blijkt dat goed koren, dat droog binnen kwam en wel bewaard werd, voor een matig loon zuiver kan gedorscht worden, en de uitkomst voor beide partijen bevre- digend zijn zal. Dat niet overal onder gelijke omstandigheden gewerkt werd, spreekt wel van zelf; meer dan eens had men koren te dorschen, dat slechts vier mud per uur dorschens gaf, en dat een dergelijk lesultaat partijen niet bevredigen kan, was daarvan het nood- wendig gevolg. Volgens mijne ondervinding en overtuiging kan het gebruik van een goed dorschwerktuig in menig opzigt van veel nut zijn; alleen men moet leeren het te gebruiken en er partij van te trekken; want het te behalen voordeel is geheel af- hankelijk van de omstandigheden, die wel niet altoos naar goedvinden kunnen geregeld wordenmaar waarop wij toch veelal door gepaste maatregelen een grooten invloed kunnen uitoefenen. Het werktuig blijft nog steeds voor gegadigden beschikbaar. Lme, 20 Januarij 1864. S. de Clercq Wz. Het zal menigeen vermoedelijk niet onwelkom zijn iets te vernemen, omtrent de kosten en opbrengst dezer tentoonstel- ling. Het kon te pas komenals wij binnen kort ook eens hier in het land eene Internationale Landbouw-Tentoonstelling wilden inrigten. Wij geven daarom het volgend uittreksel der rekening van het Comite, waarbij wij de Marco-Courant tegen den koers van 0.72s in guldens omzetten. 0NTVANGSTEN. 157,716 Bcwijzen van toegang f 175,750. 5,168 Weekkaarlen A 10.87£56,202. Bewijzon van toegang voor het stoomploegen en het maai- jen met werktuigen5,588. Verkoop van den katalogus11,848. Staangeldvoor het vee f 7537 voor de werktuigen 7335 voor produkten 2082 16,954. fluur: voor de vcrverschingszalen /2900; voor vier ten- ten 870; voor het photographisch atelier 90. 3,860. Kommissie voor den puhliekon verkoop987. Verkoop van mestenz373. Verkoop van steenkoleri974. Ben ten183. Te zamen 272,719.— Vrije UITGAVEN. Prijzen: in geld f 34,990in bokalen 3879 in mc- dailles f 8049 Inrigtingcn gcbouwen 68,998 aardewerken 3C00 dekoralie f 5622 bloemenversiering 1943wa- terleiding en water/ 7465; vcrlichting 303. Kosten voor het tentoonstellen voeder 10,125; sleen- kolen/895; kosten van vervoer /632; hour van land voor het stoomploegen en maaijen 4478 hrandverzekering f 464politic en brandwacht 2724 kleine uitgaven f 2319 tafel voor Heeren Keurmeesters Ontvangst van vreemdelingen Muziek Drukloon. Aankondigingen Briefporlen en tclcgrammen Bankiers-commissie, koersvcrschil enz Kosten van heheersalarissenhonoraria en gratification 20,981; kantoorhuur 914; kantoor- en schrijfmateriaal 628 Balig Saldo: uitstaande vorderingen op verschillende tentoonstellers voor verschotten 1,069. In kas56,554.— 46,918.- 87,931.- 21,637.— 4,200.— 3.719. 1,305. 17,047. 7,040.- 1.720. 1,056. 22,523. 57,623 dit ook hier te lande in een der volgende jaren tot stand te brensen. Te zamen 272,719.— In eene vergadering der garanten, den 12den dezer maand gehouden, is besloten het batig saldo, ten bedrage van ruim f 57,000.te bestedeu ter bevordering van landbouw of vail nuttige stedelijke inrigtingen. Onder anderen zal daar van voor de Hamburger vet-vee-tentoonstelling in 1864, 1865, 1866 en 1867 elk jaar f 1800.— worden geschonlcen. Van een vroeger aangeboden subsidie der stad van 4350.is geen gebruik geraaakt. Met genoegen zal men hieruit ziendat van het overschot althans een goed gebruik wordt gemaakt. Was men echter wat minder angstig geweest om te kort te komen en de beurs der rijke garanten aan te moeten spreken, dan had men zich ook minder inhalig kunnen betoonen waaromtrent de klag- tenzoowel uit Duitschland als uit Engeland en Nederland algemeen waren. Wij herhaleu ecbterwat wij laatst zeidendat deze reke ning het bewijs levertdat eene dergelijke teutoonstelliu - -o- Jo °P grootsche sehaal ingerigt en ferm uitgevoerd zich zelf beta- len kan. Er behoort dus slechts moed en zamenwerking om De prijs van toegang was op den 14den Julij 7,25; den 15den tot den 18den en den 21sten y 1,80den 19den 0,36; den 20slen 0.72J. Het drukste bezoek op eencn dag, den 20sten, was van 47,500 personen. UIT ZUID-HOLLAND. Gouda, 12 Januarij. De onverwacht ingetreden strenge vorst is voor de lande- .rijen dezer omstreken allezins gunstig te noemen, daar de akkers in zoo langen tijd niet doorvroren waren, en de bag- gerstalen die men in onze wei-polders algemeen baggert en dan des winters met mest doorzetzonder eene flinke vorst betrekkelijk weinig waarde hebbenook voor het verminderen der muizenwelke er in den verloopen herfst zeer vele wa renacht men de vorst bij uitstek nuttig. De veldarbeid staat nu van zelf geheel stilgelukkig wie door ai'beid aan het houtgewas zijne daglooners nog met voordeel aan 't werk kan houden. De gezondheidstoestand van het vee is zeer gunstigbij uitzondering kwamen bij paarden enkele gevallen van ontstc- king der borst-organen voor. De prijs van het vee was dezen herfst laag; tot heden kwam daarin nog weinig verandering. Alleen puik best vet rundvee en schapen gelden veel; vare-koeijen en jong vee, zoowel als vette kalveren en varkens, zijn niet hoog in prijs. De handel in dragtig vee op Erankrijk en Belgie staat, ten gevolge der bemoeijelijkte eommunicatiegeheel stil. Deze tak van uit- voer welke nog steeds in belatigrijkkeid toeneemt, draagt veel bij tot de ontwikkeling van den landbouw in deze streken. Jammer slechts, dat men hier en daar door kruising met Engelsch rundvee het zuiver Hollandsche ras verbasterten daardoor welligt na verloop van tijd den roem van ons voor- treffelijk melkras zal doen verloren gaan. In dit opzigt is ook het aanfokken en uitvoeren van middelmatig vee voor onzen landbouw in het algemeen zeer nadeelig. De graanmarkt bleef ongeveer op dezelfde hoogte staan met kleine fluctuation; door de ingevallen vorst zag men, als gewoonlijkde graansoorten die tot veevoeder worden ge- bruiktmin of meer rijzen. Van heinde en verre ontvingen de landbouwers weder prijs- couranten van zadenenz. Die der graszaden zijn weder ouder gewoonte vrij hoog, en het zou welligt een niet te ver- smaden voordeel zijn die direct uit Erankrijk te onlbieden. Op de boerderij van den heer van der Breggente Wad- dingsveen waar men (voor deze streken eene uitzondering) veel werk maakt van het vetmesten, wordt sedert eenigen tijd met uitstekend goed gevolg een stoom-kooktoestel gebruikt dat bij uitstek voldoet4 mudden aardappelen worden er in uur goed gaar mede gekookt. Ook voor het koken van koren meel enz, voldoet het zeer goed. Landbouwers, welke zich een dergelijk werktuig zouden widen aanschaffen, zij den raad gegeven even als de heer van der Breggen den stoomketel een nommer grooter dan de kookpannen te bestellen. Het werktuig verbruikt slechts 1 mud steenkolen per dag. Het werd geleverd door tus- schenkomst van den heer Keijser, commissionnair te Amsterdam VAN DE VELUWE. Januarij 1864. De houtverkoopiDgen op de Veluwe brengen niet die hooge prijzen op, welke het vorige jaar besteed zijn. Op sommige plaat- sen is de opbrengst 20 a 30 minder dan in 1862/63; alleen daar, waar het hout tot een speciaal doelb. v. tabaksheggen aangewend wordt, zijn de prijzen even hoog als vroeger. Niettegenstaande deze verminderingis de prijs toch 3040 per cent liooger, dan die van het zelfde hout bij den hak van 8 jaar geleden. Het omspitten van den grond tusschen het hakhout ter diepte van y2 spitwaartoe men 3 cents per Ehijnlandsche roeden (21 cent per Ned. roede) besteedt, wordt thans hoe langer hoe minder door de eigenaren van groote hakbosschen verrigt, omdat men ondervonden heeft, dit volstrekt geene meerdere houtopbrengst veroorzaakt, en dus de kosten van dit omplaggen niet vergoed worden. Met beter gevolg worden thans oude hakbosschen op goeden grond, vooral die ten gevolge van het afsterven van stoven eenen hollen stand verkregen hebbenter diepte van 3 voeten tusschen de stoven (jmgespit en ingeboet waarbij de arbeiders tot op 1voet de stoven moeten naderen. Dit werk wordt voor 15 cents de D Ehijnlandsche roede (/1,05 de Ned. roede) aanbesteed.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1