18 ■BUS - RIJEN-VERBOND. AARDAPPEL-ZIEKTE. Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 21 tot en met 27 Januarij 1864. Rijivl and. Door het hoofdbestuur tier Geldersclie Maatschappij van Landbouw is besloten een adres aan de regering te zenden om een wetsontwerp daar te stellenten einde tot de af- scliaffing der tienden te gerakenop de wijze zoo als zulks door Jhr. W. 1). de Jonge, te Zierikzee in zijn „eenvoudig mid- del tot afschaffing der tienden" (Zierikzee J. K. de Graaff, 1863.) is voorgesteld. De polder te Bnnschoten (Prov. Utrecht), die het groot- ste gedeelte der Geldersche vallei van hooi voorziet, Iieeft in 1863 een totaal misgewas opgeleverdten gevolge van her- haalde overstroomingen van zeevvater, of liever door den langen duur, voor dat het zeewater afgeloopen was. Men vreest algemeen, dat dit in 1864 vveder het gevalzal zijn, daar door de stormen in het einde van 1863 op nieuw een overstrooming heeft plaats gehad. Het ware te wenschen dat de ingelanden van dien polder begrependat er nog an- dere middelen bestaan om het overtollige water kwijt te raken, dan het openen der sluizenwaartoe men altijd gunstigen wind en laag buitenwater moet afwachten. Daar die polder voor eenige jaren door een straatweg aan Europa verbonden isis het te hopen dat de kennis van watermoleus en stooingemaal er spoedig zal doordringen. Op de Yeluvve bij Rhenen en Wageningen wordt/20 a/21 voor den tabak betaald; zandgoedaardgoed en bestgoed te zamenzoo als de plant dit oplevert. EENE KLEINE VERGISSING. In de Friend van den Landman1863, n°. 12, wordt me- degedeeld, de brief die Liebigeen tijd geleden aan den Times schreef, over de waarde van het Londensche rioolwater, dat ongebruikt, maar stank en ziekte verspreidendin den Theems vloeit. De redacteur E. 0. E. zegt aan het slot: Zulke berekenin- gen, al kan men de verwezenlijkiug er van ook meer of min der tot de utopien rekenen, zijn van het hoogste belang. Stel de waarde van de uitwerpselen der Nederlandsche bevolking slechts met die van de bevolking van Londen gelijk, en nemen wij aandat daarvan slechts de helft verloren gaatdan be- draagt dat verlies voor Nederland loch ruim 7 millioen daags, of in liet jaar 2556 millioenof het dubbel onzer oorspronkelijke Slaatsschuld voor de amortisatie Als 't waar waszou het de moeite loonen de verwezenlij- king van die utopie na te jagen. Nederland telt ongeveer 3 /2 millioen inwoners de waarde van 't geen elk dagelijks na het nuttigen van spijs en drank in vasten of vloeibaren staat aan moeder natuur terug geeftom weder in den kring- loop des levens terug te keeren, zou dus 2,zijn, of f 730,'s jaars, een lief inkomen voorzekeren een ra- dikaal middel tegen de armoede lag voor de deur. Maar 't is zoo niet. Liebig zegt wel eens krasse dingen maar zulk een beweren ware wat al te grof. De heer E. heeft namelijk bij Cergissing de waarde, die Liebig aan Londens rioolwater over een geheel jaar toekentgenoraen voor die van e^nen dag, en alzoo 365 maal te veel gerekend. 't Wordt dus eenige gulden per jaarde waarde van het- geen voor elken inwoner door de stads rioleu wegvloeiten Liebig rekent alzoo integendeel zeer matig. Toch blijft het cijfer de aandacht waard en is daarop in de groote sleden voorzeker eene winstgevende ondememing te bouwen welke niet tot het rijk der utopien behoort, gelijk ook het oprigten der Ilertha bewijst. Het is echter bevreemdend, dat dit verbazend cijfer van 2555 millioen den heer E. niet zoo sterk in het oog is ge- sprongen dat hij de becijfering nog eens overmaakte en de tout ontdekte. Onder dit motto levert de Heer Jonglcindt Coninck in een der laatst verschenen nommers der Landbouw-Couranteen be- toog omtrent het wenschelijke dat praktische (werkdadige) landbouwers zich zouden vereenigen tot het nemen van proe- ven omtrent rijenbouw en andere belangrijke onderwerpen op landbouwgebied. Wij zijn niet voor een rijen-verbondmaar zouden zeer geneigd zijn ons aan te sluiten aan een vereeniging van prak tische landbouwers, die zich ten doel stelden degelijke resul- taten voort te brengen, ten opzigte van zoo menig vraagstuk, dat zoo dikwerf ter sprake kwam en nooit werd opgelost. Wanneer zulk een vereeniging werd zamengesteld uit mannen bekend met de praktijk en toegerust met ondervinding, wier ernstig streven is de ontwikkeling van onzen landbouw te schragen en te bevorderen dan gewis zou zij rijke en rijpe vruchten kunnen voortbrengen. Reeds te lang hebben wij de behartiging van de belangen van den landbouw, die ook c'le onze zijnovergelaten aan de belangstellenden, terwijl de belatighebbenden zich terug trokken, om te critiseren of af te keuren. Wij komen hoe langer zoo meer tot de over- tuiging dat het „voorwaarts" moet uitgaan van henwier be langen in die vooruitgang regtstreeks betrokken zijn, en die genoeg ontwikkeld zijn om te zoeken naar den weg, welke moet worden ingeslagen en zijn dit niet de praktisch den- kende landbouwers? Wanneer deze zich met bescheidenheid op den voorgrond stellen en door daden toonendat zij weten wat zij willendan zal de wetenschap hare schatkameren voor lien openstellen, en daaruit veel voortbrengen dat zij wenscht getoetst te zien aan ervaring en praktijk. Dan zullen de be langstellenden zich «gaarne en met vertrouwen bij hen aan- sluiten, en hunnen invloed en hunne kapitalen voor de goede zaak beschikbaar stellenen de groote menigte die alleen dan gelooft wanneer zij zien en tasten kan, zij zal, zoo als wij hopen en verwachteu, overtuigd worden en volgen. Mogten velen zich gedrongen gevoelen om in bovengenoem- den zin te liandelenen alzoo eendragtelijk zamen te werken in het belang van den Nederlandschen landbouw. Een praktisch landbouwer. In de Landbouw-Courant N°. 2 van dit jaar komt een stukje voor van den Heer Jongkindt Coninck, waarin verslag wordt gegeven van een proef, genomen met het poten van aard- appelen na 1°. Junij, als voorbehoedmiddel tegen de al te zeer bekende ziekte van dit gewasen zulks naar aanleiding van het beweren van zekeren Heer Ponsardvoorzitter eener landbouw-vereeniging in Frankrijk. Ook ik had het betoog van den Heer P. gelezen- en was nieuwsgierig te weten of zijne stelling opging. Ik heb den 8sten Junij ongeveer 150 vierk. Ned. Ellen vruchtbaren grond met aardappelen bepoot. Zij kwamen zeer spoedig te voorschijn en de planten ontwikkelden zich vrij goed. Tegelijk met het loof der vroeg gepootte Aardappelen verdorde echter ook het loof van deze laatsten. De opbrengst was gering, de kwaliteit slecht, en er waren veel meer zieken onder dan bij de vroeg gepootte. De door den Heer J. C. verkregen resultaten komen ongeveer op hetzelfde neder. Het kan zijn, dat onder een warmer klimaat het laat poten de voorkeur verdientvoor ons zal wel het zoo vroeg mogelijk leggen der aardappelen te verkiezen zijn. Iletgeen ons in een vorig nommer van dit weekbladomtrent de ziekte der aardappelen werd medegedeeld, zou dunkt mij, ook voor dezen laatsten maatregel pleitenterwijl er bovendienzoo als zeer te regt wordt aangemerkt, nog veel aan gedaan en moet ver- meden wordenom de verspreiding van die gevreesde plaag zoo veel mogelijk te voorkomen. Lisse, January 1864. S. de Clercq Wz. In Berlijn houdt men zich sedert geruimen tijd ernstig bezig met de moeijelijke kwestie van den afvoer der mest- stoffen en de stedelijke reiniging. Op kosten der regering heelt de Ingenieur Wiebe in 1860 de wijze, waarop dit in vele voorname steden in Duitschland, Erankrijk, Engeland en Schotland geschiedt, in oogenschouw genomen. Hij heeft op grond zijner ondervinding het riolenstelsel met wegleiding van het rioolwater in de rivier aanbevolenen meent, dat het niet mogelijk is, met inachtnemen der meeste zorg voor de gezondheid, partij van deze stoffen voor den landbouw te trekken. Zijne zienswijze heeft ernstige bestrijding gevonden. Men betoogde dat het riolenstelsel onmogelijk zoo was uit te voeren, dat het geen schadelijke uitwasemingen gaf, zoodat ook uit het oogpunt der gezondheid het terstond verzamelen en wegvoeren der meststoffen de voorkeur verdiende, waar- door tevens een rijke bron van vruchtbaarheid voor de om- geving bewaard zou blijven. Ook wees men op de buiten- gewone kosten van uitvoering, die door Wiebe voor Berlijn op acht millioen gulden met een tijd van uitvoering van 2 5 jaren geschat werden. Thans wil men dit beweren ook prak tisch bewijzen. Er is eene commanditaire vennootschap op aandeelen ontworpenEertlia genaamddie ten doel heeft het opzamelen der meststoffen in de stad Berlijnvolgens de beste en de gezondheid meest bevorderlijke wijze, die de ondervin- ping heeft leeren kenuen en het dienstbaar maken van deze voor den landbouw. De inschrijving in het kapitaal, groot circa f 450,000, verdeeld in aandeelen van/ 360, is met den aanvang van dit jaar opengesteld. In Kent (Engeland) werd dezer dagen eene openbare ver- gadering gehouden waarin Commissarissen van de gemeente- wegen aldaar een voorstel dedendat men de Regering zoude verzoeken om het gebruik van loeomobiel-stoomwerktuigen en van locomotieven op de gewone wegen te verbieden. Het voorstel werd levendig bestreden inzonderheid wijl men oor- deelde dat dit de toekomstige stoomkultuur bij den landbouw geheel zou belettenen de wegen en bruggen behoorden ver- beterd te worden, wanneer de tegenwoordige toestand het veilig gebruik van deze nieuwe middelen van vervoer niet veroorloofdeterwijl de paarden wel, even als de menschen, spoedig hun verschrikken voor deze nieuwerwetsche voorbijgan- gers zouden afleeren. Het voorstel werd dan ook met over- groote meerderheid verworpen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de Besturen van den Polder en de Gemeente Haarlemmermeer hebben het goede voorbeeld gegevenom ook in Nederland aan dezen vooruitgang geen onnoodige beletselen in den weg te leggen. In het handels-rapport van Zr. Ms. consul-generaal te Lissabon over 1863, wordt gezegd Onze ondernemende reeders in Holland doen wat zij kun nen om de vaart op Portugal niet verder te laten vervallen en zoo werden ook lang vruchtelooze pogingen en opofferingen door hen aangewendom den boterhandel met dat land staande te houden, hetgeen echter een hopelooze taak is geworden omdat de Iersche boterdie zich in dat land beter conser- veerthier zulk een voorrang heeft bekomen, dat alle andere soorten schier onverkoopbaar zijn geworden. Van Edammer kaas is in de laatste jaren de consumptie hier ook vermin- derddoch bedroeg de aanvoer in 1863 nog 2814 kisten met 90,048 kaasjes, zijnde slechts 124 kisten minder dan in het jaar 1862. Van Goudsche of Stolksche kaas heeft de consumtie bijna geheel opgehouden. Vermeerdering van prijs bij vermindering van kwaliteitdie den Nederlandschen boter handel hier ten gronde rigttenhebben ook aan den kaas- handel de grootste schade veroorzaakt. Den 6den Jannarij jl. overleed Richard Hornsby van Grant ham (Lincolnshire) op 7 3 jarigen leeftijd, als fabriekant van landbouwwerktuigen ook bij ons goed bekend. Zoon van land bouwers en van een zwak gestel in zijn jeugd, ging hij eerst bij een pottenbakker in de leer. In 1815 begon hij zijn loop- baan als maker van paarden-dorschwerktuigen enz.onder de firma Seaman en Hornsby, sints 1828 werd de zaak alleen door hem gedreven. Hij heeft zich voornamelijk beroemd gemaakt door zijne stoom-dorschwerktuigenzijne uitmuntende zaaiwerktui- genen zijne wanmolens. In de laatste jaren van zijn leven had hij zich grootendeels uit de zaken teruggetrokkendie on der de uitmuntende leiding van zijnen oudsten zoon met twee van diens jongere broedcrs worden voortgezet. De landbouwers van Yorkshire (Engeland) hebben het voor- nemen den Heer John Fowler van Leeds een bewijs te geven van hunne erkentelijkheid voor de diensten, die hij aan den landbouw heeft bewezen, door de volharding, geestkracht en geldelijke opofferingen, waarmede hij zijn stoomploeg tot zoo groote volmaaktheid heeft gebragt. Dit zal geschieden door het doen vervaardigen en hem aan- bieden van zijn portret ten voeten uit door een der voor- naamste schilders van Engeland. In Engeland is de inschrijving opengesteld, voor een Hypotheekbank (Land-Securities Companij limited) met een ka pitaal van 24 millioen gulden, bij aandeelen van/ 600; met eerste uitgifte van het halve kapitaalterwijl het voornemen is om niet meer dan 20 ten henderd van het bedrag der aandeelen te doen storten. De Revue des deux mondes van 15 Januarij bevat een derde ariikel van E. de Laveleye over den landbouw in Nederland waarin hij dien van Drenthe en Twenthe, Salland, de Veluvve en het Gooilandhet Westland, de Groningsche Veenkolonien en Limburg, alzoo van al de zandstrekenbespreekt. Hij toont zich op nieuw schrander opmerker, die in zeer aange- namen vorm tal van bijzonderheden weet mede te deelen, waaronder zeker ook velen, die zelfs aan de bewoners der streken, die hij beschrijft, onbekend zijn. Te Antwerpen werd den 25sten een wedstrijd van vet vee gehouden, waarbij aan den zwaarsten os, die 1310 nederl. ponden woog, de prijs-medaille, door de stad uitgeloofd, werd toegekend. Deze os kwam uit de stallen van den Heer van Volkxem; sedert 20 jaren was er geen zoo zwaar rund bij dezen jaarlijkschen wedstrijd aangeboden. Er dongen 48 stuks vet vee mede, waarvan 5 meer dan 1000 nederl. ponden wogende minste was 700 nederl. ponden zwaar, Een slagterdie de eigenaar van een der fraaisten was, liet, voor dat hij hem dolde, zijn welgejukte photographische af- beelding vervaardigen. De commissie van leden der Llollandsche Maatschappij van Landbouwwelke zich ten doel stelt het vormen eener vereeni ging tot het oprigten van een of meer akkerbouw-scholen in Holland, heeft woensdag 20 dezer eene bijeenkomst te's Hage gehoudenwaarbij o. a. de heeren ForeestBegramStaring en Snellen tegenwoordig warenen men de wijze van uitvoe ring nader besproken heeft. Het vereischte kapitaalvoor eene eerste school, waarvoor 120 bunders zouden worden gepacht, werd op 70,000 geschat, welke men bij wijze van associatie wenscht bij een te brengen. Van den spoorweg van Leeuwarden naar Harlingen wordt reeds zeer algemeen gebruik gemaakt voor het vervoer van vee ter verdere verzending naar Engeland. Voor een rund betaalt men een gulden vracht, terwijl het drijven op 65 cents te staan kwam. De meerdere kosten van 35 cents zullen wel ruim wor den vergoeddoor het minder lijden van het veedaar die voetreis toch al ligt een /2 Ned. pond vleesch kost. Door de vereeniging Flora van Noordwijkzal van 47 Eebruarij te Noordwijk-Binnen eene Zevende Tentoonstelling van bloeijende bloem- en bloembol-gewassen worden gehouden. GEBOREN: Jesprina, dochter van W. van Hagoort en A. de Veer. Calharina Jacoba, dochter van G. v. d. Vlugt en J. C. Slingerland. Hen- drikus Marinus, zoon van P. Out en C. van Alphen. Dirk, zoon van A.Boer en A. van Tol. Marritje, dochter van D. van Eftrik en Gr. Roele. Theodora, dochter van T. Vaneman en M. Meijer. Arend, zoon van A. Lang'erak en M. Bornstoedt. Johanneszoon van J. Rood- zand en L. Drooper. Jansje, dochter van G de Vries en T. Hoffman.! Jacobus, zoon van J, Liefhebher en G. Lankbout. OVERLEDEN: Margaretha oud 9 dagen, dochter van P. Stortenbeker en H. v. d. Wil. Dirkje oud 14 dagen dochter van A. Vis en L. Itap- tijn. Ant. Roelof, oud 2 jaren, zoon van G. Onkenhout en A. Bouw. Dirkje, oud 7 niaanden, dochter van M. Ravestein en M. Kooiman. Adrianus, oud 26 jaren, zoon van P. Reedijk en T. Domine. Jacob Slingcr, oud 58 jaren, gehuwd geweest met J. Verbiest. Johannes,j oud 4 jaren zoon van J. G. van Renswoud. 0MDERTR0UWD: Geene. GEHUWD: J. Vermeulen met J. Rutte. Het Slaatshlad n°. 208 bevat het Koninklijk besluit van 30 December 1863, ter goedkeuring der wijzigingen in het alge meen reglement voor dit Hoogheemraadschap. opbreng aan den jaarlijksi Meer m niet bed rente, op den ministral uitloting omdat d heffer, i Z2 perce kapitaal neer al vangt, zet een Doelm tiendplig bruto tie de tiendl de netto pachtings en waard doende i briefport theekhoui

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2