- 19 - Haarlemmermeer-Polder. AANBESTEDUVG. Maatschappij van Landbouw. C. J. G. de B00IJ, Notaris te Haarlem, Huismans- of Boerenwoning Gebeurteiyissen der Week HOLLANDSCHE Voor of op Maandag 1 Augustus 1864. PLANTEEKENINGENmet berekening van kosten voor Boerenhofstedenten dienste van Akkerbouw, en van Zuivel- bereidiug. Zie Mededeelingen en Berigten, 1863 biz. 134. Voor of op 1 April 1865. Eenvoudig Middel tot afschaffing der Tiendenvoor- gesteld door Jhr. W. D. de Jonge, te Zierikzee. (Zierikzee, J. K. de GraafF, 1863. Prijs 15 Ct.) Dit geschrift is in de vier volgende hoofd-afdeelingen ver- deeld A. De middelen om tot de waarde-bepaling der tiendpligtige landen te komen. B. Hoe de tiendpligtigen tot de voldoening door afkoop op eene min bezwarende vvijze te brengen. C. De wijze, waarop de voldoening aan de tiendheffers en anderen zoude behooreu te geschiedenmet aangifte tot voorziening in de hypothecaire schuldvorderingen ten laste der tiendheffers, en aanwijzing der middelen tot waarborg voor een en ander. D. Over het beheer, zoo ter plaatse waar de tienden gele- gen zijnals omtrent een opper- of hoofdbestuur over de tiendkvvijting in 'sHage, onder ministerieel toezigt te vestigen. De waarde-bepaling van alle tienden, dus ook van het do- meinkomt in hoofdzaak op het volgende neder. Als maat- staf is de bepaling in het Burgerlijk wetboek van de gemid- delde opbrengst der laatste 15 jaren, na aftrek der twee voor- deeligste en twee nadeeligste jarenaangenomen. Bij die netto opbrengst worden alle verpachtings- en andere onkosten ge voegd, en dit gezamentlijk bedrag tegen den 20sten penning gekapitaliseerd. Men komt aldus de waarde van het geheele tiendblok te weten. Nu maakt eene commissiebestaande uit den ontvanger van het domeintwee tienhheffers en twee tiendpligtigen een omslag op over alle landen in het tiend blok gelegenen de landerijen in 3 klassen verdeelende, wordt er bepaald hoeveel ieder der tiendpligtigen aan de schuld van het geheele blok moet betalen. Verder worden de wijze van reelameren tegen den omslag enz. beschrevenals ook het -constateren van lastendie op de tienden rusten ten behoeve van kerken enz. (doch geene hypotheken). De sehrijver heeft echter niets omtrent de slapende tienden die in een blok voorkomengezegd. Moeten deze boven de opgemaakte waarde van de tiend aan den heffer vergoed wor den of moeten zij van de waarde afgetrokken wordenvoor dat men tot het opmaken van den omslag overgaat? Bij de commissie der Beldersche Maatschappij van Landbouwdie over het middel rapporteerde, bestond groot verschil van gevoelen. Indien in 15 jaren de slapende tienden niets hadden opge- bragtzou de tiendheffer bij den afkoop er niets voor ont- vangen, en toch heeft zijn regt op die slapende tienden eenige waarde. Daarentegen kunnen in het blok tienden voorkomen, die bij de waarde-bepaling getaxeerd worden en later, door veranderde bestemming van den grond, in slapende tienden zullen overgaanwaardoor dus afzonderlijke betaling voor tienden die in het oogenblik van den afkoop slapende wa- ren onbillijk zoude zijn en men dus bij den afkoop alleen den toestand van het blok moet berekenen zoo als het zich in de laatste 15 jaren voordeed. Wanneer nu ieder tiendpligtige weet hoe groot zijne tiend schuld is, lean hij die in eens of in termijnen afdoen, doch binnen twintig jaren moet die geheel afgedaan zijnnamelijk ieder jaar een termijnmet bijbetaling van 5 percent rente van zijne overblijvende sehuld. Tiendschulden van 100 en minder moeten in het eerste jaar afgedaan worden. De tiendheffers worden in het eerste jaar, zoover de aan- wezige gelden reiken afbetaald, te beginnen met de gering- ste tiendheffers. De overigen ontvangen effecten groot 500 en/ 1000, tiend-losrenten genaamd, die binnen twintig jaren a pari uitgeloot worden. Zij ontvangen een blad coupons voor 20 jaren rentende 4 percent. Men zietdat de tiendpligtigen 5 percent rente uitbetalen en de tiendheffers slechts 4 percent ontvangen. Het ovprschie- tende 1 percent dient voor administratiekosten. Dit is te veel en moet op /2 percent gesteld worden, waarbij de tiendhef fers dus 4/2 percent rente zouden ontvangen. De verpach- tingskosten der tienden bedragen in den regel 10 percent der opbrengst. Indien men nu aanneemt dat de tiendblokken aan den heffer 5 percent zuiver renderendan bedragen de jaarhjksche verpachtingsonkosten '/2 percent van het kapitaal. Meer mogen dus ook de administratiekosten bij den afkoop met bedragen, of men zou de tiendheffers nadeel doen in rente. Aan den anderen kant wordt het kapitaal hunner tiend op den 20sten penning berekendwaaronder tevens de ad ministratiekosten gekapitaliseerd zijn; zij ontvangen dus bij uitloting ook meer dan het eigenlijke bedrag hunner tiend is, omdat de jaarhjksche verpachtingskosten niet voor den tiend heffer, maar voor notaris enz. waren. De mindere rente van /2 percent jaarlijks zoude opwegen tegen de J 0 percent meer Kapitaaldie men bij uitloting na 20 jaren ontvangtwan neer al die halve percentendie men ieder jaar te min ont vangt, weder niet op hunne beurt met rente op rente uito-e- zet een aanzienlijk kapitaal uitmaakten. Doelmatiger en eenvoudiger ware het dus wanneer de tiendpligtige aflossmg en 5 percent rente betaalde van de bruto tiendschuld (n. 1. tiend en onkosten te zamen)terwijl de tiendheffer alleen uitloting en 5 percent rente ontving van de netto tiendschuld, waarbij dan de gekapitaliseerde ver- pachtmgs-onkosten en de rente daarvanvoor administratie- en waardeeringskosten zouden dienen hetgeen meer dan vol- doende zoude zijn, daar alles vrij van zegel, registratie bne port overschnjving enz. zoude geschieden. De hypo- theekhouders van tienden zouden bij wijze van verpanding van hunne schuldige tiendheffers, tegen 90 percent berekend, de tiend-losrenten van het hypothecaire bedrag ontvangen altijd met eene ronde som b. v. een hypotheekhouder van 6000 zoude zeven losrentenieder van 1000 in pand voor zijne hypotheek ontvangen. De administratie zoude plaatselijk zijn en geschieden door den ontvanger der registratie in het kauton. Voor de waarde- bepaling der tienden betaalt de tiendheffer y2 percent, waar- van de commissie en de ontvanger der registratie ]/3 ont vangt. Uit het 1 percent administratiekosten die oversehieten omdat de tiendpligtigen 5 percent betalen en de tiendheffers slechts 4 percent zouden ontvangenwordt betaald aan den ontvanger der registratie l/100 van de som die jaarlijks afge lost wordten 00 van den interestdie men betaalt van het saldo der tiendschuld, dat men nog schuldig is. Het hooger bestuur ontvangt het dubbele dezer som terwijl de oveiige kosten voor kassiers- en notaris-loonadvertentien enz. moeten dienen. De hoofd-administratie of het opperbestuur te 's Hage zamengesteld uit drie ledenmet vier hoofdeommissarissen voor toezigt, deze gekozen uit den Baad van State, de Eer ste en Tweede Kamer en uit de Eebenkamer. Alles zou ge schieden buiten s Lands regering, doch onder toezigt van den Minister, evenzoo buiten administratie van 's Lands schatkist, doch met de Nederl. Bank of Associatie-Kassa als kassiers. Het middel van den heer de Jonge is dus wel uitvoer- baaren met de kleine opmerkingen, die hierboven aangehaald zijn, voorziet het in de bezwaren tegen de afschaffing der tienden vroeger en later aangevoerd. Het geschrift is verdeeld in stellingen en toelichtingendie nevens elkander geplaatst zijndoch het moet goed bestu- deerd worden, om alles te begrijpen, daar verscheidene keeren de stellingen juist door de toelichting onduidelijker gemaakt worden. (Ingezonden). Zeist ovcrledende heer A. IValraven Pislerin den ouderdora van 71 jaren. Hij onderscheidde zich steeds door bijzondere belangstelling in den vooruitgang van den landbouwwaartoe hij op zijue hoeve het goede voorbeeld gaf, zoo door zorvul- dige kultuur, als door het nemen van velerlei proeven, met katoenkoekenaardnoten, mats en sorgho, en andere zaken. In de zitting van den gemeenteraad van Leiden van 21 Januarijis naar aanleiding van adressen tot invoer van een verpligten ijk op de botervatenna uitvoerige beraad- slaging, met 17 tegen 6 stemmen tot het weder invoeren van dien ijk besloten. Onderscheidene leden waren van gevoelen veranderd, omdat de in het afgeloopen jaar ter markt ge- bragte hoeveelheid zooveel minder was dan die in vorige jaren, hetgeen echter door de tegeustanders van den ijk, niet aan de afschaffing, maar aan andere oorzaken werd toegeschreven. Men schijnt zich weder meer ernstig bezig te houden met de ontworpen Noord-Hollandsoh-Eriesche-spoorweg. Volgens de thans aniihan.,i0e aanvraag om concessie, zou de lijn loopen van Leeuwarden over Sneek en Hindeloopen naar Stavoren met overvaart in l/2 uur tijds per stoomboot naar Enkhuizen, en langs Hoorn en Purmerende naar het Tolhuis aan het Y, terwijl Hoorn met een zijtak aan Alkmaar zou worden verbonden. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. Op de sommatie van Oostenrijk en Pruissen om de November-constitutie in te trekkenheeft Denemarken, op aanbeveling van Engelandeen uitstel van zes weken gevraagd, met het doel om den rijksraad bij een te roepen en diens' gevoelen in te winnen. Oostenrijk en Pruissen hebben dit van de hand gewezen, en willen het voornemen om Sleeswijk te bezetten doorvoeren. De andere groote mogendheden hebben hiertegen scherpe vertoogen ingeleverdzoodat het mogelijk blijft, dat het voor den 6den February, wanneer de troepen Sleeswijk zouden binnentrekkentot eene schikking komt, wijl Oostenrijk en Pruissen wel van hun voornemen zullen afzienwanneer Engeland, Frankrijk en Busland zich ver- eenigd daartegen verklaren. Er schijnt veel grond te zijn, dat Engeland bij eene bezetting van Sleeswijk, Denemarken met zijne vloot ter hulp zou komenterwijl het mogelijk ware dat Napoleon daaruit aanleiding namom de Pruissische Rijn- Provincie te bezetten. De zitting van den Pruissischen landdag is op nieuw gesloten. Het aangeboden budget was namelijk door de verte- genwoordiging zeer besnoeid geworden vooral wat de kosten voor het leger betrof en het Heerenhuis had daarop gewei- gerd dit aan te nemen. De regering heeft daarom de voorkeur gegeven om met ter zijde stelling van de besluiten der volks-ver- tegenwoordiging op ongrondwettige wijze te blijven voorthandelen. Belgie verkeert in een ministeriele krisis. Het aanleggen van belangrijke verdedigingswerken te Antwerpen, dat daar veel ongenoegen gaf, had sints langen tijd gediend, om oppositie te verwekken tegen het liberale ministerie van Rogier en de zijnen. Toen nu laatst daarbij de verkiezin- gen te Brugge in klerikalen zin uitvielen, heeft het Ministerie zijn ontslag aangeboden. De liberalen wenschen thans het optreden van een Ministerie in zuiver klerikale rigting, doch deze partij schijnt den moed niet te hebben om zelf aan het hoofd der zaken te staan, en geeft de voorkeur aan een kleurloos Ministerie. Bij deze tweespalt schijnt het moeije- lijk te zijn om personen te vinden, die deze rol van over- gangsbewind op zich willen nemen. Men zegt dat in Frankrijk reeds voor meer dan het tienvoud der leening van 300 millioen francs is ingeschreven en dat Napoleonals belooning voor dit blijk van vertrouwen in Fraukrijks toekomst gegeven, eenige meerdere vrijheid aan de drukpers wil verleenen. Italie schijnt zich ten oorlog toe te rusten, althans zich voor te bereiden om gereed te zijn, zoo de gelegenlieid eens gunstig werd om Venetie en Borne met zijn gebied te vereenigen, wanneer Oostenrijk zich aan een oorlog met Denemarken en de Westersche mogendheden waagde. DIJRGRAAF en IIEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder, zullen op VVoensdag den 3den February 1864, des namiddags ten 1 ure, in het Logement van J. G. LEGEL, aan het Kruispunt van dien Polder, overgaan tot de Open- bake Aanbesteding van: HET MAKEN VAN GATEN IN DE BERMEN VAN EENIGE DWARSWEGEN TOT HET STELLEN VAN BEPLANTINGEN. De Bestekken liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing en zijn op franco aanvrage aan de Secretarie van den Polder te Haarlem,gratis verkrijgbaar. Haarlem, 27 Januarij 1864. Dijkgraaf en ILeemraden voornoemd, J. "W. M. VAR DE POLL, Dijkgraaf. E. W. VAN BBEDEBODE, Secretaris. De ANTWOORDEN opde UITGESCIIREVEN PRIJS- VRAGEN worden ingewacht, vrachivrijbij den Ondergetee- kende, voo'r of op Vrijdag 1 April 1864, als: Over het DRAINEERENDroogleggen. Zie Mededeelingen en Berigten der Maatschappij, 1862 biz. 16, 1863 biz. 18. EEN STEL LEESBOEKJES OVER DE BEGINSELEN DER LANDBOUWKUNDE, ten dienste der Lagere Scholen ten platte lande. Zie Mededeelingen en Berigten, 1862 biz 273 1863 biz. 18. Over de PAARDENFOKKERIJ en de middelen, die aange- wend dienen te worden om de Inlandsche Paardenrassen tot hunne vroegere waarde terug te brengen, te verbeteren en te veredelen enz. Zie Mededeelingen en Berigten 1863, biz. 241. Over de Voorwaarden voor de Beantwoording zie Mededeelingen en Berigten 1862, biz. 16. Nadere inlichtingeu op vrachtvrije en schriftelijke aanvragen bij den Secretaris der Maatschappij, Rottterdam, 21 Januarij 1864. le Sloten is den 20sten Januarij, op vijf-en-veertig jarigen leeftijd overleden, de heer L. Camerlinggenees- en heelkundige. Hij heeft zich voor de plaats zijner inwoningbehalve in zijne maatschappelijke betrekking, ook vooral zeer verdienstelijk ge maakt als oprigter en secretaris der aldaar gevestigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij van LandbouwDoor zijne pogingen vooral, kwamen paarden- en veemarkt zeer in bloei en werd ook in de laatste jaren eene wolmarkt gevestigd. De Dijkgraaf van Schieland, Mr. J. Thooft, is den 24sten Januarij te Nice in Frankrijk overleden. Den 20sten Januarij is op den huize Ewijkshoeve onder zal op Donderdag den 18den February 1864, des middags ten 12 ure, in het Logement: de Prins", te Velsenin veiling brengen en genoeg geldende verkoopen Eene met STALLING voor 9 Koeijen en 2 Paarden, MELKKEL- DER, DORSCH-, HOOIHUIS, ERF, WERF, TUIN en verdere Aanbehoorenstaande en gelegen aan den Kerkweg te Vel- serduinGemeente Velsen, met de daarom en daarbij gelegen WEI- of HOOILANDEN, te zamen groot volgens het kadaster 7 bunders 15 roeden 60 ellen, kadastraal bekend Sectie H, N°. 806, 805, 803 alien geheel en 890 gedeeltelijkbewoond door A. SWANENBURG. Be Landerijen dadelijk na de betaling en de TVoning met 1 Mei 1864 te aanvaarden. Lasten f 23,58.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3