AiwiaiiMtii®. iwmiBMQ. - 25 - Holl. Maatschappij v. Landbouw. Gebeurtemssen der Week i'r n ft le :n 3r er er er )d 18- 0- e, ft. g- at lie fst let na en en de en en d. en ,nr srs ;en ;en ng ag let let iek :ne me ing ;en me 3at bts ge- in- der :mt het ik nan tijd ;n, lig- bij fr„ en, end ien bij- het an- aan 363 oor zijn be- Lijd- elke istal ;oed en igen Die sche r is gen- ing. rwijl. nge- md- men een het del die erdt van de opbrengst der verbruiksbelasting op liet gedestilleerd ontvangen; zij zijn daardoor zeer rijk. Die centralisatie en die belasting ten behoeve van den land bouw hebben zeker wel hunne voordeelige zijde; maar toch zal dit de vrije ontwikkeling en den waren vooruitgang ook dikwerf belemmerenwijl een stap op den iveg van verbetering uit eigen aandrang geschied, zekerder en van meer invloed zal zijn, dan tien door dwang, hoe goed dan ook gemeend, ver- kregen. Wat minder uitwendige kracht, maar meer inwen- dig leven is dus zeker te verkiezen, en de voordeelen elders door centralisatie verkregen, moeten in een vrij land door vrije aaneensluiting en eendragtelijk zamenwerken word en nagejaagd De Maatscbappij Hertha te Berlijn, waarvan in het vorig rummer sprake washeeft het voornemen de stedelijke meststof- fen in goed gesloten tonnen op te doen vangen en te vervoeren Zij wil ze niet verwerken of met andere stoffen vermengen, maar alleen, zoo noodig, door eenige bijmenging reukeloos maken. Die tonnen zullen op vijf versckillende uithoeken der stad wor- den gebragt, om van daar terstond per spoor, te water of per as naar de omliggende streken te worden vervoerd tot op het land dat men bemesten wil, om dan ledig terng te gaan. Alle over laden en verwerken wordt daardoor voorkomenen zeker de meest reine en voor de gezondheid meest onschadelijke wijze van afvoer bereikt. Zij rekent in den aanvang van de bewoners ver- goeding voor het ophalen te zullen moeten eischen, doch later, als de meststof naar waarde betaald wordtdit althans kosteloos te kunnen verrigten. In de gemeente Bexpoede in Franscli-Vlaanderen is men op het voorbeeld van enkelen sterk aan het droogleggen met aarden buizen gegaan. Men heeft daardoor 156,000 strekkende ellen sloot kunnen digtenhetgeen een aanwinst van ruim 30 bunders land bedraagt. Met hoeveel bunders land zou Holland zich daardoor wel niet kunnen laten vergrootenindien ook Iiier eens het goede voorbeeld van enkelen krachtige na- volging vond. Een bakker, die op twintig uren afstand van Parijs woont, zendt tegenwoordig elke nacht zijn brood per sneltrein naar die stad, waar het 's morgens vroeg, nieuwbakken bij de kalanten wordt rondgebragt. In een Engelsch berigt over den veehandel gedurende de maand Januarij wordt gezegdVele der schapenuit Holland aangevoerdwaren puik van kwaliteit en werden tegen gelijke prijzen als sommigen onzer beste halfbloeds verkocht. Een groot deel daarvan werd gekocht door de singers uit het West-End {het aristokratische kwartier van Londen). Te Turijn is eene tentoonstelling geopend van voor- werpen der katoenteelt, waarop men zich, uitgelokt door de hooge prijzen, vooral in Zuid-Italie in de laatste jaren zeer is gaan toeleggen. Ook in Zuid-Frankrijk zijn daarmede eenige welgeslaagde proefnemingen geschied. Juhlkete Erfurt, heeft een katalogus van zijnen zaden- handel uitgegeven, waarin 771 nummers van tuin- en land- bouwzaden en 3000 nummers van bloemzaden voorkomen. Goedkoope en nette naambordjes voor den tuinbouw kan men op de volgende wijze maken. Men schrijft den naam met inkt op stevig wit papier, plakt dit met gom tegen reepjes glas en bestrijkt de achterzijde van het papier met olieverf of vernis. Uit Kapelle (Zuid-Beveland) wordt gemeld dat de kool- zaadvelden, die in het najaar, door de aardvloo geheel ver- woest, op nieuw bezaaid of beplant moesten worden, door de vorst veel hebben geleden. De harten van vele nog jonge planten zijn reeds aangetast, en de landbouwers vreezen, dat, indien er nog meer vorst mogt komener van dit zaad weinig of niets teregt zal komen. Afdeeling Haarlemmermeer. Avond-Vergadcring op Dingsdag 26 Januarij 1864, aan het Kruisdorp, bij J. van der Poel. Tegenwoordig 30 leden. I)e Voorzitter deelt mede, dat ten gevolge van verschillende ingekomen stukken die afdoening vereischenheden avond geene lezing zal eehou- den worden. a. Komt in behandeling eene missive van den Secretaris der Maat schappij betrekkelijk de herziening der Wet; de afdeelingen worden uitgenoodigd bunne beschouwingen dienaangaande mede te declen. ,,,^e Voorzitter deelt aan de Vergadering medewelke wijzigingen der 'j" Bestuur der Afdeeling in het belang der Maatschappij vven- sehelijk zijn voorgekomen. Art. 2. Behalve de gewone Leden en de Leden van Verdienste, zullen ook aangenomen worden Leden Donateurs als zoodanig worden erkend zijdie, behalve de gewone contributie, een vaste jaarlijksche gift van tien gulden in de kas der Maatschappij storten. Dunne namen zullen worden vermeld in het Jaarboekje der Maatschappij. Als toelicliling dientdat de Maatschappij over een ruime lieurs moet kunnen beschikken, wanneer men ten minste zal voortgaan met de zoo zeer gewenschtc uiiloving van hooge premien op de jaarlijksche tentoon- stellingen dat op het regelmatig inkomen der daartoe benoodigde fond- sen met eenige zekerheid moet kunnen gerekend worden en dat zij id helast zijn met het opmaken van liet prograinma der te liouden ten- oonstelling, in het uitloven der prijzen geheel vrij behooren te zijn. Men acht het voorgestelde middel geschikt om dit drieledig rioel te bereikenen te verkiezen boven het verhoogen der gewone contributie waardoor veelligt een aantal leden zou verloren worden. De Heer Amersfoordt ondersteunt het voorsteldocli hij wil als pre- i -ar. blJSfvoe?d lieb^« ^t de Leden Donateurs toegang zullen ten toons tell i nge n pr0even 6" keurCn van werk'uigcn op wedstrijden en Art. 17. derde alinea aldus te lezen «De beoordcelaren voor de prijs-toewijzingen op tentoonstellingen cn wedstrijden worden benoemd voor den tijd van 4 jaren, met een jaar lijksche verpligte aftreding van een vierde hunner. »Zij worden op voordragt der Afdeelingen door het Hoofdbestuur be noemd. »Zij genieten vergoeding van reis- en verblijfkosten. »Zij zijn verpligt tot het inleveren van een gemotiveerd proces-verbaal van prijs-toewijzing, hetwelk in de Mededeelingen wordt opgeriomen". Als toelichting wordt het navolgende aangevoerd. Het is een erkende zaak dat liet keuren van de werktuigen en van liet vee telken jare groote moeijelijkheden oplevert, terwijl een zooveel mogelijk juiste oordoelkundige en naar vaste regels plaats hebbende keuring een eerste vcreisclite is om de nuttige strekking der tentoon stellingen krachtig te hevordercn, en te voorkomen dat de aanzienlijke sommen, welke voor het uitloven van prijzen besteed wordenniet onnut worden uitgegeven. Door het daarstellen van een vast collegie van keurraeestershetwelk telken jare door nieuwe leden verfrisclit wordt, zal liet mogelijk zijn naar vaste regels te liandelen, terwijl zij, die zich in liet algemeen belang de opdragt van een moeijelijke betrekking voor eenige achtereenvolgende jaren laten welgevallen, heschouwd mogen worden als personendie de ge- geschiktheid, de bekwaamheid, en vooral ook de zoo hoog noodige bc- langstelling bezitten, om met vrucht in het algemeen belang werkzaam te zijn. De Heer Amersfoordt zal gaarne zien dat het voorstel der Afdeeling door do Commissie tot herziening in overweging genomen worde; liij wil zich thans niet uitlaten of hij daarmede in alle deelen overeenstemt, maar liij kan de verzekering geven dat liet Hoofdbestuur zicli gelukkig zou achten, wanneer het middel gevonden werd, om deze netelige zaak in bet algemeen belang op een gewenschten voet te regelen. Zelfde Art. 6de alinea aldus te lezen: "Indien de Vergadering of een aantal van 25 leden zulks wensclielijk acht, zal op den door het Hoofdbestuur te bepalen plaats en tijd een Buitengewone Algemeene Vergadering gehouden worden. Op deze ver- gaderingen zullen zooveel mogelijk uitsluitend de belangen der bijzondere takken van landbouw worden heliandeld". Als bewecgreden voor dit voorstel wordt medegedeeld, dat de onder- vinding geleerd heeft dat de Algemeene Vergadering, welke in verhand met een tentoonstelling gehouden wordt, gewoonlijk niet genoeg ruimte ovcrlaat, om daarin de belangen van den landbouw op degelijke en ernstige wijze le beliandelen de beschikhare tijd wordt meerendeels ingenomen door de noodzakelijke werkzaamheden, en de leden worden te veel door hot vole bezienswaar- digc afgeleid, om van lien een gerogelde en belangstellende bijwoning dier vergadering te kunnen verwacliten. Ook dit voorstel wordt door den Heer Amersfoordt ondersteund hij acht liet echter noodig dat de behandeling van de stoffelijke belangen der maalschappij op een najaarsvergadering, tijdens de tentoonstelling, be- paald blijve. Met nagenoeg algemeene stemmen wordt besloten, de thans eenigzins gewijzigde voorstellen van hot bestuur, namens de afdeeling aan liet Hoofdbestuur kenbaar te maken. b. Missive van den Secretaris der Maatschappij, waarbij verzoclit wordt de aannierkingen mede te deelen, welke op het programma der vorige tentoonstelling mogten gevallen zijn. De Vergadering vereenigt zich, na eenige discussie, met het voorstel van het bestuur, om aan liet Hoofdbestuur den wensch der afdeeling mede te declen, dat op de tentoonstelling, welke te Leiden zal gehouden worden, even als in het vorig jaar, het vee gedurende 2 dagen zal kun nen bezigtigd worden, en dat, wat betreft de prijs-uitlovingendaarbij zooveel mogelijk het aangenomen beginsel worde vastgehouden om ten opzigte van het vee duidelijk aan te geven, welke bijzondere eigen- schappen men verlangt of bedoelt, opdat de keurmeesters niet in liet moeijelijk dilemma worden gebragt van ongelijksoortige voorwerpen met elkander te moeten vergelijken. Ten einde te kunnen voldoen aan de uitnoodiging van het Hoofdbe stuur om voor die tentoonstelling een prijs uit te loven, laat de Voorzitter een lijst circuleren, daar het bestuur ongaarne de kas der afdeeling daarvoor zoude aanspreken, de disponibele gelden zoude het toch gaarne tot aanmoediging in cigen boezem wenschen le beiiouden. De bijeen te brengen gelden zullen ter beschikking der commissie voor het programma gesteld worden, zonder andere voorwaarden dan om die uit te loven voor eenig fokdier. c. Wordt gelezen een missive van Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, waarbij deze aan de afdeeling mededeelen dat op den 15den February e.k. do aanbesteding van 400 remontpaarden voor de armee zal plaats hebbenen dat inlichtingen dienaangaande ter secretarie der gemeente kunnen worden ingewonnen. De Voorzitter deelt mede dat de voorgenomen onlmoeling lussclien bet bestuur van het 19do Landhuishoudkundig Congres en dat der afdeeling niet heeft plaats gehad, doch dat hij is verzocht geworden aan de ver gadering mede le deelendat liet voornemen blijft bestaan om op den 23sten Junij e k. de leden van liet Congres uit te noodigen een bezoek in den polder af te leggen, dat zij daaraan een groot gedeelte van dien dag zullen toewijden waarom het aangenaam zou zijn, wanneer op een of ander punt gelegenheid kon gegeven worden tot het nemen van eenige ververscliingcn, terwijl men overigens de regeling der zaak gaarne aan de afdeeling zelve wil overlaten. Do Heer Amersfoordt doet eenige mededeelingen betrefTende plannen voor een markt van werktuigen op dien dag aan bet Kruisdorp te liouden en stelt voor de regeling dier aangelegenheid thans definitiefop te dragen aan het bestuur der afdeeling, in overleg met hem als Vice-Voorzitter van het Congres-bestuur. Hicrtoe wordt besloten. (Wordt vervolgd.) IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. In den vroegen morgen van den eersten Eebruarij, zijn gelijktijdig de Pruissische en Oostenrijksche troepen Sleeswijk binnen getrokken. De Denen hebben eene rugwaartsehe be- weging gemaakt en werden alleen eenige sehoten met eenige Deensche oorlogsbooten in de haven van Eckernforrle gewisseld. Den volgenden dag heeft echter het Deensche leger bij de vesting Missunde stand gehouden, en is daar slag geleverd, waarbij honderd dooden vielenj de Denen werden volgens een Pruissisch legerberigt terug geworpen, terwijl Missunde in brand was geschoten. Groot verschil van gevoelen heerscht over de bedoelingen van Oostenrijk en Pruissen. Zij befuigen dat zij geen inbruik willen maken op de integriteit van Denemarken, maar alleen waarborg wenschen te hebbendat dit rijk zijne nangegane verpligtingen ten opzigte van de regeling der verhouding tot Sleeswijk en Holstein nakome, en op grond daarvan achtte men dat zij eenvoudig het zuidelijk deel van Sleeswijk zou- den bezettenwaarna de onderhandelingen zouden worden hervat. De groote legermagt en bunne aanvallende houding schijnt daarmede echter in tegenspraak. Ook omtrent de houding van Engeland heerscht onzekerheid; na zijne krachtige vertoogen had men kunnen verwachten het terstond bij het begin der vijandelijkheden Denemarken te bulp zou komendoch nu schijnt er weder meer neiging te bestaan, Denemarken en Duitschland onderling de kwestie uit te laten maken en zich zelven buiten schot te houdente meer nil Frankrijk hieromtrent geen gemeene zaak met Engeland wil makenterwijl ook op krachtigen bijstand van Zweden niet vast schijnt te kunnen worden gerekend. Napoleon laat zich over zijne plannen niet uit. Bij de aanbieding van het antwoord op de troonrede heeft hij geen woord over de buitenlandsche politiek gesprokenmaar te kennen gegeven, dat hij zijn eigen weg en zienswijze dacht te volgen. - In Belgie heeft de klerikale partij vruchteloos getracht een kabinet zamen te stellenvrees om de wenschen niet te kunnen vervullenvooral ten opzigte van Antwerpendie zij als oppositie-partij deed ontstaanschijnt daarvan de oorzaak. De koning weigert thans het ontslag van het vorig Ministerie Bogier-Erere aan te nemen. Den 26sten Januarij is te's Gravenhage plotseling overleden, de heer L. J. van der Kunhoofd-inspecteur van den waterstaat. Er zijn reeds een aantal steden met de regeriug in overleg tot het vestigen van een hoogere burgerschool met vijf jarigen kursus, als gevolg van de wet op bet middelbaar onderwijs, waaronder Deventer, Zwolle, Sneek, Haarlem, Utrecht en anderen genoemd worden. Amsterdam heeft integendeel verzocht daarvan verschoond te mogen blijven, wijl men achtte zulk eene inrigting niet te kunnen bekostigen. In Alkmaar is door den gemeenteraad besloten, de ste delijke accijns op de brandstoffen af te schaffen. Voor het outworpen park buiten de Leidsche poort te Amsterdam is ruim/70,000 aan vrijwillige giften bijeengebragt, terwijl 80,000 voor eene aanvankelijlce uitvoering genoegzaam wordt geacht, zoodat het tot stand komen als verzekerd kan worden beschouwd. Het plan dat te Amsterdam ter bezigtiging werd gesteldis door den heer L. P. Zocher van Haarlem ontworpen. Het COLLEGIE van den HONDSBOSSCIIE en DUINEN tot PETTENiedere voorlichting op prijs stellende, welke zoude kunnen leiden om aan zijne verdediging tegen de zee eene meer afdoende uitkomst le verzekerenheeft besloten, ter bekoming daarvan, eene PBIJSVBAAG uit te schrijven, bij welker beantwoording noodzakelijk de bestaande toestand in aanmerking zal moeten worden genomenterwijl in het bijzonder moet worden gelet op de toekomstige verdediging wanneer de nog altijd afnemende duinregelwaaraan de dijk zich aaDsluitverder mogt achteruit trekken. Ook zal het voor te dragen plan vergezeld moeten zijn van eene raming der uitgavendie de uitvoering zal vorderen. Zonder geacht te willen worden alle vragen te vermelden, die zich hierbij zullen voordoen, meent het Collegie toch de hoofdvragen te mogen aangeven waarvan de beantwoording wordt verwacht, als: 1°. Is het wenschelijk bij het tegenwoordig stelsel te volharden, welke verbeteringen zijn daaraan toe te brengen of welke voorzorgs- rnaatregelen zijn daarbij aan te bevelen? 2°. Is, bij het onbetwistbaar feit, dat de duinregel in de laatste jaren sterk is af genomen, de plaats die de verdediging tegen de zee thans inneemt (hoofden, paalregel en dijk) op den duur houd- baarof moet men zich op een terugtrekken in de rigting van den duinregel voorbereiden 3°. Is het tegenwoordig stelsel onhoudbaarwellee verdediging moet daarvoor in de plaats worden gesteld en op welke wijze en in hoeveel tijd kun men van het eene tot het andere geraken Het Collegie looft voor het best gekeurd wordende antwoord mits van voldoende innerlijke waarde, eene som van Vijftien Honderd Gulden uit, en eene som van Vijf Honderd Gulden voor dat, hetwelk in waarde daaraan het meest nabij zal komen. De antwoorden, met eene andere hand dan die van den ontwerper geschrevenvergezeld van een besloten Billet den naam van den Inzender vermeldende en met hetzelfde Motto als de verhandeling gemerktmoetenvoor den \sten Augustus 1864, franco worden ingezonden te Alkmaar, ten huize van den Dijkgraaf Mr. P. A. DE LANGE. De bekroonde verhandelingen blijven het eigendom van het Dijks Collegie.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3