26 Ik geef als toevoer gekneusd lijnzaad en ligte tanve. Het lijnzaad wordt gekneusd met den pletmolen van Tamer hetgeen zeer goed gaat. De koeboerendie gewoon zijn koek- drank te voeren, zouden in hun voordeel handelen door zich zalk een werktuig aan te schaffen. Men ziet overigens hieruit, dat de wortels meer arbeid en mestkracht kosten dan eenig ander gewas, zoo zelfs dat, indien men er uiet de noodige zorg aan besteedt en er goed krachtig land aan ten beste geeft, men niet dan slechte uitkomsten krijgt en teleurstelling inoogst. Van hier dan ook dat de landbouwers ze nog zoo weinig verbouwenomdat bet hun aan moed ontbreekt er de laatste arbeid en kosten aan te besteden. De eerste onkostenals ploegen en zaaijen verrigt men doch die waar het op aankomt, als bemesting, naauwkeurige bewerkingschoonhouden enz.worden veelal nagelatenter- wijl het juist deze zijn, welke de grootste winst aanbrengen. IJet welslagen der wortels hangt grootendeels van bet UIT NOORD-BRAB AND. Zevenbergen, 10 Februarij 1-864. Oogenschijnlijk had het koolzaad en de tarwe weinig of niets geleden door den strengen vorst, welke van 1 tot 18 Januarij onafgebroken zonder de minste sneeuwbedekking aanhield, doch de daarop wederom op den 29sten ingevallen vorst, welke thans meer door dooiweder overdag wordt gekenraerkt, schijnt zeer nadeelig op de zaadplant te werken, welke een ongunstig aanzien heeft gekregenen zoo niet spoedig andere weersge- steldheid komt, is het vooruitzigt niet bemoedigend. Op het einde van mijn vorig berigt werd vermeld dat men thans reeds druk bezig was met het huren van landerijen ter beteling met beetwortels voor de hier in den omtrek bestaande beetwortel- suikerfabriekendit landhuren wordt nog steeds voortgezet, daar de landbouwers stugger met hunne vraagprijzen zijn dan het vorige jaarten gevolge der goede uitkomsten, welke de vlaskultuur heeft opgeleverd; de bestede prijzen zijn evenwel opkomen en goed doorzetten der jonge planten ai. In den eei- |100ger (]an ^gt vorig jaar. De verhuringen gesehieden hier sten tijd van hunnen groei moeten zij krachtig voedsel vinden om den hoofdwortei te maken, die diep in den grond dringt, en hieruit laat het zich verklaren dat guano zulke bijzonder gunstige uitkomsten blj de wortels levert. Het verwijt dat men de guano doet van den grond arm te maken, omdat men zegt dat het een drijfmiddel isdat niets achterlaat voor een ander gewas, vervalt hierbij ook geheeldaar men ze, op wortels aangewendjuist gebruiken kan om nieuwe mest voort te brengen. Het is zeker, dat een stuk goede tarwe of vlas meer opbrengt dan de opgegeven rekening voor mijne mangelwortels aanwijstdoch daar men die gewassen niet zonder mest kan blijven verbouwen zoo is het de vraag, die op de goedkoopste wijze te verkrij- gen. Daarbij moet men de teelt der wortels niet op zich zelf be- schouwenmaar in verband met de geheele bouwerijen wel als het beste gewas om het onkruid te vernielen, beter dan de kostbare braak zulks doet; daarin is, in vereeniging met het uit3tekend veevoeder, de belangrijke plaats gelegenwelke de wortelgewassen geroepen zijn in den landbouw in te nemen In het voortbrengen van vleesch en daardoor van goedkoope mest is het middel te vinden om bij de lage graanprijzen en hooge pachten toch nog goed nit te komen. Zij dus die nog geen wortels verbouwdenzullen goed doen er eens een begin mede te makenwant de moeite en zorg welke men er aan besteedt worden ruimschoots beloond. Lime, 31 Januarij 1864. W. A. L. Mock steeds bij het oude Gemet, zaaijensveldzijnde 44 roeden en 75 ellendaar de landbouwers niet genegen zijn bij de kada- strale maat te verhuren. De suikerfabriek te Zevenbergen welke gewoonlijk p. m. 1100 gemeten (ruim 490 bunders) noodig heeft, huurt die op de navolgende voorwaarden. 1°. De verhuurder is verpligt de smaltienden uit het land gaande te voldoenalsmede het volk dat voor het wieden en het rooijen van de beetwortels noodig isnachtverblijf en ge- kookt drinkwater te verschaffen. 2°. De betaling van den huurprijs geschiedt in twee gelijke termijnen; de eerste in den loop der maand April, wanneer het verhuurde land ter bezaaijiug is opgeleveruen de tweede zoodra de beetwortels op de aangewezcn en bepaalde plaats zijn aangevoerd. 3°. De verhuurder moet het gehuurde naar de aanwijzing en ten genoegen van hceren directeuren of hunne gemagtigden behoorlijk ploegen, slegten enblokken, zoo dikwerf als de staat van den grond dit zal vereisehen; ook moeten de stukken voor de laatste maal rondop geploegd zijn, en voor de helft der maand April in behoorlijken staat ter bezaaijing opgeleverd worden, 4°. De verhuurder moet het zaaijen verrigten op den tijd door heeren directeuren te bepalenmet het zaad en door de werktuigen welke hem tot dat cinde van wege de maatschappij geleverd en ten gebruike afgestaan zullen worden voorts moe ten de greppen op de eerste aanzegging afgemaaid worden. 5°. lleeren directeuren zullen voor het behoorlijk wieden en zuiver houden van het gewas zorg dragen ten laste der maatscbappij. Sedert Vrouwendag zijn op de Badhoeve bereids omstreeks I 6°. In de maand September of October zal.opde door de vijftig lammercn geborenalsmede een twintigtal biggenzoo- directie te bepalen tijd, een aanvang worden gemaakt met het LAMMEREN. MANGELVEZEL. BIGGEN. STOOMPLOEG. KWELWATER. wel de soliapen als de varkens van groot Lincolnshire ras; de eerstgeborenen zijn bestemd voor de testellingen nog overge- houden uit 1863; omtrent den verkoop der volgenden zal later aankondiging gesehieden. Eene proeve om de maugelwortelvezel, uit de fabriek Ziva nenburg, te voederen, is volkomen gelukt. Koeijen schapen rooijen der op het verhuurde land aanwezige beetwortels, om dit met den meesten spoed voort te zetten en ten einde te brengen. 7°. De verhuurder moet de gerooide wortels onverwijld bezorgen aan scheepsboordop de in het kontrakt aangewezen plaatssteeds zoo digt mogelijk bij het land, waar zij zijn gegroeid. 8°. De maatschappij zal op geen vermindering van den en varkens gebruiken het voedsel gaarne, zoowel vermengd, huurprijs aanspraak kunnen maken voor gewone of bnitenge- raet gesneden hooihaverkaf en doppenof geplette boonen of onvermengd. Op de spijsvertering der dierenschijnt de mangelvezel geen nadeeligen invloed uit te oefenen De biggen van Windsor-ras ziju (1863) even als die van het Berkshireras verkocht geworden te Amsterdam aan den wone toevallen, waardoor het gewas geheel of gedeeltelijk mogt verloren gaan, alle welke toevallen de maatschappij zonder onderscheid voor hare rekening neemt; nogtans neemt de ver huurder op zich om het verhuurde op nieuw te ploegente slegten en te blokkenvoor eene tweede bezaaijing in hetzelfde varkenslagter Weaker, op den Zeedijk. Niettegenstaande deze jaar, in het onverhoopte geval, dat de beetwortels bij het dieren van klein ras zijn, en acht of negen maanden oud slechts eerste zaaijen mislukken. tweehonderd halve Ned. ponden wegen is daarvoor steeds de hoogste markt verkregen. Het geheim schijnt daarin te bestaan, dat er in Amsterdam lekkerbekken zijn, die zeer wel proeven dat het vleesch en spek dezer varkens lekkerder is dan kalfs- vleesch; vooral de ribbetjes, karbonaden en harametj^s kunnen 9°. De beslissing van alle geschillenter zake van de over- eenkomstis opgedragen nan heeren commissarissen der maat schappij. De bestede prijs wisselt naar gelang van de vruchtbaarheid van den grond van 90 tot 135 per Gemet 200 tot als kalfsvleesch worden bereid en gegetenzonder die over- I f 300 per bunder). Men heeft het liefst land, waarop een a verzadiging te weeg to brengendie bij gewoon spek de ma- gen der rijke lieden te spoedig den eetlust voldoet. Dit spek wordt dan ook, door gemelden slagter Weaker10 cents duurder per Ned. pond verkocht dan het gewone. De Moluksche varkens die als geschenk uit den dierentuin Natura Artie Magistraop de Badhoeve eenigen tijd zijn aan- gehoudenhebben minder goed voldaanhet zwoord was hard, en de vetaanzetting moeijelijk; ook waren zij wild en moeijelijk te behandelen. De kruising met zwarte Berkshire voldeed iets beter doch toch niet zoodanig dat het voortzetteu raadzaam geacht werd. De eerste vette Hongaarsche varkens, in het jaar 1863 door Weaker geslagt, een jaar oud en omstreeks 300 halve Ned. ponden zwaarvoldeden beter. De fokdieren werden op de fentoonstelling te Haarlem met goud bekroonder zijn eerst- daags biggen van te wachten, waarop echter nog geene be- stellingen zijn ontvangen. De iocomobiel van den stoomploeg heeft al het graan op de Badhoeve voor Vrouwendag afgedorschen; alleen nog eenige rogge is bewaard om het stroo met de hand te kunnen dor- schen voor dekstroo. Zoodra het zachte drooge weder zal aankomen, zal de stoomploeg weder te veld gaan, om te woelen. De uitkomst beeft mijne meening bewaarheid, dat de stoom- werktuigen zouden moeten malen, ook na den droogen winter, waarbij weinig of geen sneeuw of regen viel. (Zie Weekblad twee schoven na de bemesting hebben gestaan, en geeft daar voor gaarne 120 a 135 per Gemet 270 tot/300 per bunder). Voor eigen rekening worden hier zeer weinig beetwor tels geteeld in dit geval levert de maatschappij het zaadde zaaijer en het zaaiwerktuig, terwijl natuurlijk verder al het werk door den eigennar gesehieden moet, en deze ontvangt alsdan van de beetwortels, welke in dat geval aan de fabriek moeten geleverd worden, vroeger steeds 7,25 per duizend Ned. ponden, welke prijs thans verhoogd is tot 9 voor de aarde, die aan de wortels blijft zitten wordt naar gelang van omstandighedeu een billijk tarra afgerekend. Dit tarra even wel en de moeite om alles aan de fabriek te moeten leveren om aldaar gewogen te worden, sehrikt de meeste landbouwers af, om de wortels zelf te telen en bij het gewigt te verkoopen hetgeen anders op zeer vruehtbaar land te verkiezen zou zijn, en betere geldelijke uitkomst zou opleveren dan de verhuring. Het verlangeu om land voor beetwortels te verhuren, is hier echter van jaar tot jaar toegenomen. In het begin van 1858 kon men ter naauwernood het vereischte land verkrijgenterwijl in het vorig jaar 1863, reeds veel land bleef liggen, hetwelk men gaarne zou verhuurd hebben, toen de fabrieken reeds waren voorzien. De kultuur der meekrapwelke hier vroeger vrij sterk plaats had wordt dan ook geheel door de beetwortels verdrongen, en deze zal, zoo de prijzen der krap nog eenigen tijd op het tegenwoordige lage standpunt blijvenbijna geheel van Haarlemmermeer 1863, n°. 3.) Het water uit de landen ophouden. Het is buitengewoouwat er door den spekulatie- 1 geest der landbouwers, orh niet ter geschikter tijd te willen verkoopen, hier in deze streken aan de meekrap wordt ver loren; er zijn boeren die nog wel 30 a 40 vaten hebben liggenvan 8 a 4 teeltenen er zijn dezen winter vaten verkocht voor /18 en 19 de 50 Ned. ponden, welke op zijn tijd verkocht, 30 a 82 hadden kunnen geldeu. geweldmaakte in de vorige week de werking van een paar werktuigen noodzakelijk het is echter billijk hierbij op te merken, dat in de nabijheid van den Cruquius die kwel sterker is opgemerkt, daar zij in de slooten digt bij den dijk sterker was, en uit de ringvaart scheen te komen. JlaarieiHmermeer5 Eeb. 1864. Amersfoorpt. UIT HAARLEMMERMEER. Eebruarij 1864. In navolging van eenige verslagen omtrent den toestand van den landbouw en de veeteelt in verschillende streken van ons vaderland in de voorgaande nommers van dit Weekblad opgenomenwelke wij met de meeste belangstelling gelezen hebben willen wij ook gaarne eenige mededeeling doen van verkregen uitkomstenwijze van handelenenz. enz.met betrekking tot onzen jeugdigen polderdie van lieverlede in ontwikkeling toeueemt, en de hoop doet koesterendat zij weldra een eervolle plaats in de rei der drooggemaakte gron- den zal mogen bekleeden. Het jaar 1863 kan in vele opzigten ook voor den land bouw in onzen polder een gunstig jaar genoemd worden bijna alle gewassen slaagden naar wenscb het vee was ge- zond de stand van het polderwater zeer voldoende en voor groote onheilen bleef de landbouwer gespaard. Bij het geven van een dergelijk verslag stuiten wij echter dadelijk op groote moeijelijkhedenwanneer wij tot bijzonder- heden willen afdalenwant de polder is uitgestrekt en de verscheidenheid van gronden en gebr-uiken groot. Wanneer men b. v. het woord van den grooten landbouw- kundigeToon mij uwen ploegen ik zal u zeggen op welken trap van ontwikkeling gij staat", aan den landbouwer in Haarlemmermeer rigtteen hij bragt dan te voorsehijn een Geldersche radploeg, een Zuid-Hollandsche voetploeg een zware Zeeuwsche kleiploeg, een Arendsploeg, een Hohen- heimer of Rockanjeploegen eindelijk ook Fowler's stoom ploeg wat zou dan het antwoord zijn Misschien zou het dit zijn ik zie dat gij onderscheidenheid van gronden hebt en dat gij zoekende zijt naar het beste werktuig om uwe gron den deugdelijk te bewerkende ervaring zal u aanwijzen welke van die alien het meest voor uwe behoeften geeigend is." Hetgeen wij hier mededeelen omtrent den ploeg te Haarlemmermeer in gebruikkan bijna gezegd worden van elke bijzonderheiddie wij zouden wenschen te bespreken wij zullen daarom niet generaliseren, maar slechts aan ons bekende feiten mededeelen welkenaar het ons voorkomt of aanprijzing of afkeuring verdienen en hopen dat anderen onze gebrekkige en welligt hier en daar eenzijdige berigten zullen willen aanvullen of verbeteren naar hnnne zienswijze en volgens hunne ondervinding. De voornaamste gewassenwelke hier verbouwd worden zijn Koolzaad. Dit gewas slaagde goed en gaf een beschot van 25 tot 40 mud, gemiddeld 30 mud. Tarwe. Dit gewas slaagde goed en gaf een beschot van 20 tot 40 mud, gemiddeld 80 mud gewigt 77 tot 80 ned. ponden. De roode soorten worden minder verbouwd dan vroeger eensdeels omdat zij tegenwoordig minder gewild op de markt zijnen anderdeels ook omdat zij aan meer wissel- valligheden blootstaan. Onder de witte tarwesoorten werden in den afgeloopen herfst verschillende soorten van Engelsche tarwe uitgezaaidin het belang van een goed beschotwen schen wij zeer dat eenige van die soorten zullen blijken de winter ook in Holland te kunnen verduren. Dat een goed beschot te verkiezen is boven stijve graan prijzen bewijst deze oogst op nieuw; de meeste tarwebouwers zullen toch wel, in vergelijking met het vorig jaar, toen het beschot niet ruim waseen meerdere geldelijke opbrengst heb ben van 25 a 40 per bunder, niettegenstaande de hoogste prjjzen weinig boven de acht gulden geweest zijn. Rogge. Vrij goed gewas, gemiddeld 30 mud. Voor de kleiachtige gronden blijkt de Bogge minder geschikten wordt deze dan ook hoofdzakelijk op de zwarte gronden geteeld. Garst wordt weinig verbouwd. Haver. Goed gewas, op sommige gronden zelfs zeer zwaar. Beschot van 30 tot 60 mud, gemiddeld 50, wigt 45 a 55 Ned. ponden. Boonen. Door herhaalde mislukking der vorige jaren niet veel uitgezaaid. Best gewas. Beschot van 30 tot 40 mud. Meekrap. Zoowel twee- als eenjarige groeide goed. Twee- jarige van 25003500 Ned. ponden racijn, gemiddeld 3000 Ned. ponden. Ook voor onzen polder is het zeer te betreurendat de lage prijzen van dit artikel de verdere uitbreiding van deze kultuur zoo zeer belemmeren. Vlas. Best gewas. Kwaliteit en gewigt worden zeer ge- roemd. Men spreekt van enkele stukken, welke 400 steen per bunder zouden opgeleverd hebben. In den regel wordt het land nan de vlasboeren verhuurd men bedingt van 200 tot 270 gulden op stuk sta vast. De kleigronden, zoogezegde witte gronden, worden vooral gezocht. Men zonde verscheidene stukken kunnen aanwijzen, die 5 ii 6 jaar geleden niets opbragten en thans voor 250 gulden verhuurd zijn. De vlasbouw is voor den polder gelijk aan de kip die,de gouden eijeren legt. Suikerworleh. Sedert het vestigen der Beetwortelsuiker- fabriek te Houtrijk en Polanen, in het voorgaande jaar, kwatri de teelt dier wortels vooral in zwang. Het jaar was niet gunstig voor den groei der wortels. Toch werd op sommige stukken van 50 tot 60,000 Ned. ponden gerooid gemiddeld 30,000. Prijs 8 per 1000 Ned. ponden, vrij aan de fabriek. Voor landhuur tot het telen dier wortels wordt van 225 tot 270 gulden besteed. Het verbouwen van dit gewas is nog weinig bekendde landbouwers zullen zich aan de daaraan verbonden bezwareu nog moeten gewennenen ook de voordeelen waarderendie daaraan verbonden zijnvooral wanneer zij in de gelegenheid worden gesteld de pulpe hvinnft wortels tegen redelijken prijs terug te bekomen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2