- 27 Haarlemmermeer del Holl. Maatschappij v. Landbouw. Gebeurtenissen der Week Plaatselijke Belastingen. Oranje-feest te Haarlemmermeer. HOUTVERKOOPING Gehakt Elzen- en ander Hout. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: ral P OLDER WEZENi Zijdie op nieuw gebruik wenschen te maken van onze tusschenkomst, tot het ontbieden van Beendermeel uit de Fabriek van Hoffmann Cie., worden beleefdelijk verzocht ons wel daarvan uiterlijk Donderdag 18 February e. k. de opgaaf te doen toekomen. VEREENIGING TOT NUT DOOR GEZELLIG VERKEER Klaver- en Kunsitceide worden veel gezaaid. Roode Klaver mislukte op vele gronden, uithoofde van de droogte, en mis- schien ook wel, omdat niet genoeg op puik zaaigoed acbt wordt geslagenbet spreekvvoordgoedkoop duurkoopis hier gebeel van toepassing. Vooral voor de hooge en ligte gronden zal bet bijvoegeu van graszaad een gewenschte zaak blijven. Paarden en rundvee gezond en tierden goed. De wormziekte bij de schapen was minder hevig dan in het vorige jaardoor spoedig aangebragte hulp wordt die kwaal gemakkelijk be' stredenmaar ook het verzuim heeft vaak ernstige en doode- iijke gevolgen. Het kruisen met Leicester en Lincoln- rammen is zeer algemeen. De varkensziekte maakte onder deze veesoort verscbeidene slagtoffers. Proefboudende voorbehoed- en genezingsmiddelen zijn ons niet bekend. Men wil beweren dat zoogenaamde bloed-varkens (biggen, die gedurende eenigen tijd met slagers afval of paardenvleesch gevoed zijn) daaraan niet onderhevig zouden zijn. Wij gelooven nietdat daarvan in onzen polder de proef werd genomen. De Centrale Landbouio-maatschappij van Belgielaat ge durende dezen winter te Brussel een tiental lezingen over landbouw-onderwerpen houden, door vijf verschillende profes soren. Zij hebben des zondags ten een uur plaats; de toegang is voor een ieder kosteloos opengesteld. Uit verschillende plaatsen in Frankrijk wordt berigt, dat de kale vorst veel nadeel aan het tarwe gewas beeft toe- gebragt. In sommige streken was de helft, elders een vierde deel bevrorenen het overige zag er niet gunstig uit. Op enkele binnenmarkten was de tarweprijs daardoor 1,50 per mud gestegen. Waar tijdig sneeuw viel, kwam daarentegen bij den dooi, het gewas frisch en welig daaronder te voorschijn. Een landbouwer te Haubourdin (Aisne) heeft goed uit- gevallen proeven van vetmesting op kalverenschapen en varkens met het toedienen van levertraan genomen. In nog geen tachtig dagen waren alien vetgemesten het vleesch werd bevonden zeer blank en van uitmuntende kwaliteit te zijn. Gedurende bet jaar 1863 hebben in deze gemeente plaats gehad: Geboorten,Mannelijk287 Vrouwelijk242 529 SlerfgevallenMannelijk140 "Vrouwelijk116 256 Levenloos aangegeven 39 Iluwelijken 7 g Echtscheidingen2 De bevolking bedroeg optoename 31 December 1858 6160 1859 71991039 186 0724243 1861 7653 41 1 1862 7825 172 1863 8598 773 De toename in bet afgeloopen jaar, was dus in vergelijking met de drie voorgaande jaren zeer aanzienlijk. van 2 tot en met 9 February 1864. GEBOREN: Trijntjedocliter van H. van Leeuwen en C. den Ouden. Neellje Maria, dochtor van N. Ouwerkerk en J. Biesheuvel. Alida Labiuaj dochter van J. Nieuwkoop en A. Elsinga. Trijntjedochter van C. Freex en A. Prins. Teuniszoon van J. de Graaf en J. van Leeuwen. Wil- lelmus, zoon van A. Spierings en A. Timmers. Aafje, dochter van 0. Wiebes en A. Matthe. Hiiletje, dochter van G. Muijs en N. de Jong. Pelronelladochter van L. Elfcring en S. van den Berg. Corstiana An- thoma dochler van J. A. Heermans en D. van Eeten. Jetskedochter van P. Eijkhof en F. de Jong. Trijntje, dochter van M. Donker en 1. Goede. Cornelia Maria, dochter van M. Schermer en J. M. Ardon. Grietje, dochter van D. Kroon en C. v. d. Bosch. dr OVERLEDEN: Cornelis de Hooijer, oud 21 jaren, gehuwd geweest ;ze niet J. Altveer. Adriarius, oud 3 maanden, zoon van P. Goossen en A. ue Knijk. Neoltje, ond 7 vveken, dochter van J. Ravestein en A. de re- „on,IDi>' - Johanna de Rooi, oud 45 jaren, gehuwd geweest met A. van T rt 0°strum> oud 49 jaren, ongehuwd. David Arnoldus, •en oud 7 dagen, zoon van A. Gerritsen en C. van Putten. rdt ONDERTROUWDJ. Moeiland met J. M. C. Griekspoor (wed. C. Kroon). 00 GEHUWD: W. Goester met T. Keijzer. die Den 94en February werd in het Vosjeop het Kokinte en Amsterdam, bij enkele uitnoodiging, door eigenaren, onderhands aanhesteedhet maken van een gebouw voor het stoomgemaal -de tot droogmaking van het Lutkemeernabij Sloten. Aannemer de heer J. C. van der Klegvoor 14,189. Afdeeling Haarlemmermeer. Avond-Vergadering op Dingsdag 26 January 1864, aan het Kruisdorpbij J. van der Poel. Tegenwoordig 30 leden. Vervolg d. Wordt in behandeling genomen het voorstel van het Bestuur der Haariemmermecr6' °pngten en VKli°f>!1 V3n ce" hmdbouw-bibliotheek te De Voorzitler zegt, dat het Bestuur bezwaar gevonden heeft een lecs- inrigting van landbouw-tydschriften tot stand te hrengcrimet het oog op de uitgebreidheid der afdeeling, zou het lot vrucht zijner hemheijingcn welligt niet anders dan klagten inoogsten. Het wil zulks liever aan de belarigstelling van bijzondere personcn aanbevelen en overlaten. Gaarue zal het echter het vestigen eener bibliotheek aanmoedigen en ondersteunen en noodigt daarom de Vergadering uit oni het hesluit te nemen dat een landhouw-bihliotheek, zooveel mogelijk in het midden der Gemeente, zal gevestigd worden, en dat de benoeming van een bibliothekaris aan het Bestuur blijft opgedragen". DeHeer Amersfoordl ondersteunt het voorstel van het Bestuur ten sterkste; hij wil echter nog verder gaan; van eene bibliotheek zal slechts door weinig leden gcregeld gebruik kunnen geinaakt worden, hij wil er daarom sec en vestigen, en dat wel op zeer eenvoudige wijze. De zeven onder- wijzers zullen door het Bestuur worden uitgenoodigd om de betrckking van onder-bihliothekarissen te vervullen, en een kleine ruimlo beschikbaar te stellen voor het plaatsen der boeken; terwijl voor de betrekking van een algemeenen bibliothekaris een der leden van het Bestuur zich wel zal willen disponibel stellen. Van kleine geschriften zullen op elk dier plaatsen exemplaren kunnen worden gedeponeerdterwijl de wet ken van eenigen omvang zullen kunnen circuleren. Hij en andercn met hem zullen zeker heieid bevonden wor den hunne dubbele exemplaren aan deze bibliotheken af te staan. Op de school bij Abencs is reeds een niet onaardige verzamcling boeken voorhanden, dank zij de mildheid van Dr. Htije. De Voorzitler herinoerl, dat ook door de Bedaktie van het Weekblad van Haarlemmermeer reeds ten vorigen jare tot hetzelfde doei een kleine collcclie hoekwerken beschikbaar werd gesteld. De Heer H. D. Koenen overhandigt aan het Bestuur een paar landbouw- geschriftjes met verzoek die in de bookerij te plaatsen. Dit geamendeerde voorstel wordt met algemeenc stemmen aangenomen. Hierna worden de medailles en prijzen uilgereikt, welke op de tentoon- stelling te Haarlem hehaald werden. De Voorzitler voegt hiertoe eenige toepasselijke woordenen raaakt de leden attent, dat onder de bekroonden zich een vrouw bevindt, en wel Mevrouw Amersfoordldie voor haar ingezonden boter de ziiveren me- daille ontvangt. Spreker verzoekt den Heer Amersfoordl aan Mevronw zijne Echlgenoole zijne gelukwensching met den behaalden zegen te willen overbrengenen voegt daarbij den wenschdat zij nog lange jaren den moed en de lust zal hebben, om ten voorheeld van alle vrouwen in Haarlemmermeerwcrkzaam te zijn in het belang van velen. De Heer Amersfoordl dankt uit naam zijner vrouw den Voorzitler voor zijne goede weoschen, ware zij niet ligtelijk ongesteld geweest zij zou welligt zelve ter Vergadering opgekomen zijn om het eereblijk te ontvangen. Uit naam van Mevrouw Amersfoordl stelt spreker de waarde der medaillc aan het Bestuur ter hand, om te worden uilgereikt aan die boerin in Haarlemmermeerwelke op de tentoonstelling te Leiden den hoogsten prijs zal hehalen. Er werden uilgereikt een gouden, vijf ziiveren en vier bronzen me dailles, een dek met singel, en/147 in specie. De Heer van der Poel deelt mede, dat hij een proef nam met het roo- ten en bewerken van een partijlje vlas eu dat zulks voldocnde resultaten heeft opgeleverd, zoodat deskundigen verklaren, dat de kleur van het vlas even goed is, als van dat hetwelk in de eigenlijke vlasstreken bewerkt wordt. De Heer Amersfoordt zou het zeer wenschelijk vinden wanneer zich eene Vereeniging vormdedie deze proeven op eenigzios grooter schaai voorzelte, vooral ook om daardoor aan vele handen gedurende den winter arbeid te kunnen verschaffen. De Voorzitter en nog andere leden ondersteunen dit gevoclenwaarom op voorstel van den Heer Amersfoordt hesloten wordtdat het Bestuur deze zaak in overweging zal nernen, en in overleg zal treden met den Heer Notaris ten einde de middelen te beramen welke tot het vormen van een zoodanige Vereeniging zou kunnen leiden. Eindelijk wordt nog eene molie van orde door den Heer Amersfoordt voorgesteld, tea einde het huishoudelijk reglement der afdeeling zoodanig te wijzigen, dat aan den Voorzitter het regt worde toegekend om de orde in de Vergadering te handhaven, des noods door verwijdering van hen die de orde mogten storen; de behoefte aan een zoodanige bepaling deed zich toch gedurende de Vergadering nn eu dan gevoelen. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. De Denen hadden hun grootste vertrouwen gesteld in de Dannewirke eene verdedigings-lijn in Sleeswijk, die het geheele land van zee tot zee doorsnijdten aan welker versterking in vorige jaren nog veel was ten koste gelegd. Hier wachtte men dus het Pruissisch-Oostenrijksche leger op. Aanvankelijk werden eenige aanvallen met goed gevolg afgeslagendoch de Oostenrijkers bemagtigden eenige belangrijke voorwerkenter wijl de Pruissen de zee arm de Schley met pontons overtrokken, en daardoor het Dannewirke omgingen en het Deensche leger in den rug zouden zijn gevallen, zoo dit zich niet snel, met achterlating van veel geschut, had terug getrokken. Door de Oostenrijkers en Pruissen vervolgd, waarbij men eenige malen slaags raakte, en aan beide zijden nog al verliezen werden geledenhebben de Denen Flensburg reeds ontruimd en zullen zij zich vermoedelijk op het eiland Alsen terugtrekkenwaar zij, door hunne vloot ondersteund, zich waarschijnlijk met goed gevolg zullen kunnen verdedigen. Sleeswijk geraakt daardoor echter geheel uit hunne magt, en in al die plaatsen, die door de Denen verlaten zijnwordt de prins van Augustenburg door de bevolking tot hertog uitgeroepen. Te Kopenhagen heeft dit spoedig opgeven der verdediging groote ontsteltenis en verwondering gegeven; de Deensche ge- neraal de Meza is daarop onmiddelijk teruggeroepen. Er zijn erdie het mogelijk achten, dat dit terugtrekken op hooger last is geschied, misschien ook wel op raad van Engeland, omdat een lange tegenstand een goede schikking welligt moeije- lijk zou maken. Zoodra toch Sleeswijk geheel door hen zal zijn bezet, zullen Oostenrijk en Pruissen met hunne ware bedoelingen die thans nog niet duidelijk zijn, voor den dag moeten komen. Zij hebben tot nu toe steeds verklaard dat zij geene geweldige losscheuring der hertogdommen van Denemarken beoogenen Engeland zou dit voorzeker ook niet lijdelijk toezien; doch zulk een krachtig doorzetten van den oorlog schijnt daarmede in strijd, terwijl er ook reeds van hunne zijde wordt gesprokendat de gewapende tegenstand van Denemarken een verscheuren van vroegere verbindtenissen daarstelt. Evenwel heeft het spoedig terugdrijven der Denen de vrees voor een Europeeschen oorlog verrainderdzoodat dit ook een stijgen der fondsen ten gevolge hadcr is reeds gerticht van wapenstilstand en men hoopt, dat eene vredelievende oplossing van het geschil mogelijk zal worden. Italie zou daarop alleen welligt minder gesteld zijn het schijnt toch dat men daar gaarue Oostenrijk in een oorlog ten noorden gewikkeld zag, om van die gelegenheid gebruik te maken, om Venetie te vermeesteren. Te Warschau is men het archief van het revolutionnaire comitfS, de zoogenaamde nationale regering, magtig geworden en heeft dit weder tot talrijke inhechtenisnemingenmen spreekt Van een duizendtalgeleid. In Belgie zal het tegenwoordig ministerie voorloopig nan het bewind blijven, doch zonder intrekken van het aan- geboden ontslagdaar zij voor het oogenblik niet op eene meerderheid van stemmen in de volksvertegenwoordiging kun nen rekenen. In Amerika zijn de krijgsbedrijven niet gewigtig. Char leston wordt nog steeds door de Noordelijken belegerd eu beschotendoch met gering gevolg. Den 16den dezer zal de Tweede Kamer weder bijeenkomen. Men verwacht dan tevens te vernemen aan wie het ministerio van buitenlandsche zaken zal worden opgedragen. Bij den raad van Amsterdam is een voordragt van burge- meester en wethouders ingekomenom bij het hooger bestuu* aanvraag te doen tot de verlenging van de concessie tot hefting van schutgeld aan de Overtoomsche sluis. De conclusie strekt om te besluitenIn verband met het gemeentebestuur van Haarlem en met Dijkgraaf en Hoogheemraden van Bijnland bij hooger bestuur aanvraag te doen tot verlenging voor den tijd van vijf jaren, ingaande met 1 Junij 1864, van de con cessie tot hefting van schutgelden aan de Overtoomsche sluis, verleend bij Z. M. besluit van 28 September 1858, n°. 49. In de zitting van den Gemeenteraad van den lOden dezer, is, op voorstel van den heer Corver Hoo/tde termijn van verlenging op een jaar bepaaldeu werd daarna de voordragt zonder discussie of stemming aangenomen. {Wij herinneren liierbij aan het uitvoerig artikel over deze zaak van den heer Mr. J. P. Amersfoordtin n°. 23 van den vorigen jaargang.) VEBBETE BING. In de mededeeliugen uit Waard en Groet wordt gezegd, dat de prijs der Rieckrap aldaar is geweest, /15 tot f 19,50 de 50 kilo racijudit moet echter zijn de 50 kilo onberoofde krap. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer roepen bij deze op SOLLICITANTEN naar de Betrekking van AMBTENAAR bij de Plaatselijke Belastingenaan het Kantoor nabij Ilillegom, om zich ten spoedigste scbviftelijk aan te melden. Brieven franco. De Jaarwedde bedraagt f 150. Haarlemmermeer, 9 February 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd AMERSFOORDTVoorzitter. EGGINK, Secrelaris. ALLE BEWONERS dezer GEMEENTE, die door geldelijke bijdragen hunne belangstelling in het op 30 November 1.1. gevierde Eeest hebben betoond, worden uitgenoodigd ter bijwoning eener VERGADERING, tot beeindiging der zaak, op Donderdag 18 February e.k.des voormiddags ten 10 uur, ten buize van J. van der Poel, aan het Krids. L. TINHOLT, President der Commissie. TE NIEUW-VENNEP. VERGADERING op Vrijdag 19 February 1864 de3 avonds ten 6 ure, te Nieuw-Fennepbij A. G. VOORDENDAG. De SPREEKBEURT zal alsdan vervuld worden door den Heer E. W. VAN BREDERODE, van Haarlem. BIJDRAGE door Heeren LEDEN van de Rederijkerskamer Lourens Janz. Coster" te Haarlem, en anderen. op DINGSDAG 23 FEBRUARIJ 1864, des namiddags ten een ure, op de Burgerlijke Begraafplaats te Haarlemmer meer Sectie J JKavel 3van EENIGE PERCEELEN ZEGT HET VOORT.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3