WEEKBL A II 1864. Vrijdag, 26 Februarij. VAN AAN LANDBOTJW, GEMBENTE- EN POLDEB-BELANGEN GEWIJD Wjldc Jaargaug Land bouw. MM Wo C|/ 11 Hoofdredacteur G. E. DE CLERCQ. 5 HAARLEMMERMEER PRIJS VAN nET ABONNEMENT in het Jaar6. Alle Toczendingeii moeten geschieden aan den Hoofdredacteur te Amsterdam, HeerengrachtKK 178. PRIJS DER ADVERTENTieN van 1—6 regels75 Cents. elke regel meer12% Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. STAAT VAN DE VOORNAAMSTE VOORTBRENGSELEN VAN DEN LANDBOUW OVER 1863, IN DE GEMEENTE HET BlLD EN AANGRENZENDE GEMEENTENUITMAKENDE HET NOORDERDEEL VAN ErIESLAND. Tarwe. Als een bevvijs, dat ook de verschillende gewassen hun eigendommelijk vadeiland hebbenvoor welks lucbtgestel zij zijn berekend, op welks bodem zij het best tieren en waarin zij alzoo het zekerste slageneindelijk dat het overbrengen van uitheemsche producten ten alien tijde moeijelijk en onzeker is, strekte voor een paar jaren de bouw van twee tarwe- soorten van vreemden oorsprongalhier ingevoerd onder den /it naam van Australisehe en Engelsehe tarvve. Bij een zachten 'w winter (1861/62), waardoor de gewone Eriesche tarwe vol- Ku s're^ n'e's 'la<t geledenwaren de beide genoemde soorten geheel vernietigd, of zoo zeer verdunddat zij het volgend voorjaar niet konden behouden blijven. Eene herhaalde proef- neming in het volgende jaar leverde gelijke uitkomsten. Beter slaagde de bouw van zoogenaarnde Geldersche tarwedie het J wat het gewigt betreft, zelf van onze gewone Eriesche wint, zoodat zij dan ook sedert eenige jaren meer en meer wordt geteeld. De zomer-tarwevoor een twintigtal jaren alhier voor het J eerst door schrijver dezes geteeld, slaagde aanvankelijk zeer ai goed, en werd om hare zwaarte en gehalte door de bakkers zeer gezocht. Het scheen echter dat ook deze tarwesoort hier kw niet te huis behoorde, althans de in de eerste jaren uitmun- tende uitkomsten werden spoedig daarna van jaar tot jaar minder. Zoowel het besehot als de gehalte of het gewigt ver- leii minderden allengser scheen eene volkomene ontaarding plaats te hebbenzoodat men zich eindelijk genoodzaakt zag den bouw dezer tarwesoort op te geven. De twee laatsle jaren werd zij dan ook nergens gevonden. 5 el Overigens vertoonde zich de winter-tarwe gedurende het 'EE gansche voorjaar voortreffelijk. Later echter deed zich een verschijnsel voordat men vreesde voor het gewaszoowel riji aJs ^et besehot en de kwaliteit, nadeelig te zullen werken. Vt vertoonde zich namelijk op het loof en langs den stengel een roodachtige schimmeldoor velen roesl genoemd. Geen perceel was daarvan geheel bevrijdterwijl sommigen het vrij erg hadden. •agi Eenige achtereenvolgende regenachtige dagen en een vochtige eui dampkring gedurende geruimen tijd, werden als de oorzaak van e dit verschijnsel beschouwd. Bij de daarop volgende drooge weers- gesteldheid herstelde het gewas hiervan volkomen en bleek n het, dat de vrees voor nadeelige gevolgen ongegrond was; en daar ook de oogst niet ongunstig wasmag men zich met het ii besehot, maar vooral wat het gewigt der tarwe betreft, over eene^ billijke uitkomst verheugen. Gemiddeld zal het eerste id) a mu<^ Per bunder zijn; terwijl het laatste eenigzins idt varierende van 70 tot 78 Nederl. pondenhet mud zal bedragen. 2) Jammer echter voor den landmandat de prijzen van dit pro- duet, gelijk die van vele anderengering zijn, beloopende •10 gemiddeld naauwelijks 7 per mud. ;ti Roffffe- De ervaring dat men op hetzelfded. i. gelijksoortig f j landmet even veel kans van welslagen tarwe als rogge kan telen en het eerste in den regel een paar gulden of meer per aj mud duurder iswaardoor de uitkomsten van den tarwebouw 3,i al ligt 15 a 20 pCt. die der rogge overtreffenheeft de land- 31 bouwers in de noordelijke kleistreken van dit gewest sedert eenige jaren genoopt de teelt van rogge grootendeels af te f schaften en door een vermeerderd aantal bunders tarwe te doen vervangen. ;ci A an daar dat men in de laatste jaren zeer weinig perceelen met rogge bebouvvd aantrof. Ook het afgeloopen jaar was dit J getal zeer gering; die weinige perceelen vertooDden evenwel j, een /itmuntend gewas, zeer goed met dat der tarwe kunnende v, wedijveren. Ook de aren waren goed uitgeschoten en vol v< zoodat het besehot zoowel als de hoedanigheid der rogge on- 'J1 getwijfeld gunstig zal zijn. Het gering aantal bunders laat echter niet toe uit de cijfers hiervan eene algemeene gevolg- trekking af te leiden. j! Garst. (Winter-) Sommige perceelen wintergarst hadden in et voorjaar zeer van de slak te lijden, zoodat zij letterlijk waren ^vernield, of zoo waren verdund, dat men dezelve door andere voortbrengselen moest doen vervangen. Die perceelen echter, die weinig of in het geheel niet hadden geleden, vertoonden een zeer goed gewas. Alleen viel het op te merkendat de garst dit jaar uiterst legerig wasen veel zelfs voor de aansckieting tegen den grond viel. Ook hiervan was de natte weersgesteldheid gedurende verscheidene dagen hoofdzakelijk oorzaak. Later bleek hetdat de stengels geene genoegzame stevigheid bezatenzich volkomen op te heffen, zoodat men met grond vreesde, dat al thans de kwaliteit der garst daaronder zou lijdenwelke vrees later werd bevestigd, Algemeen toch is dit voortbrengsel ligt van gewigt, met eenige uitzondering gemiddeld 56 a 57 Ned. ponden per mud. Deze omslandigheid was natuurlijk op de reeds buitendien gedrukte prijzen van te meer nadeeligen iuvloed, zoo dat de meeste partijen beneden de/ 3 moesten worden afgezet. Over het besehot. had men anders niet te klagen, alhoewel door de groote verscheidenheid het juiste cijfer moeijelijk is op te geven. Eigenlijke zomergarst werd hier, voor zoo ver mij bekend, niet gebouwd. Haver. Met slechts geringe uitzonderingen, die dan nog aan toevallige omstandigheden of aan eenen ongeschiktenminder vruchtbaren grond moet worden toegeschrevenkon het gewas der haver ruimschoots met dat der overige graansoortcn wed ijveren, en evenaart dat van het vorige jaar. Het drooge najaar behoedde overigens de haver voor te spoedige legerig- heidwaaraan een welig gewas op onze zware kleigronden ten alien tijde blootstaat. Eerm uitgeschoten aren, waaraan men niet zelden 7 a 8 zolderingen teldebeloofden een ruim besohotdat zich ook verwezenlijktdaar men behoudens eenige variation, hetzelve missehien gemiddeld op 54 mudden per bunder kan stellen. Met betrekking tot het gewigt is de uitslag echter minder gunstig; want zonder dat men daarvoor een direct afdoende oorzaak kan vindenis tegen de verwachting het gewigt der haver beneden het middelmatige. Partijen zijn mij bekend van slechts 33 a 34 Ned. ponden per mud. Gemiddeld naauwelijks 40 Ned. ponden. Ligtelijk begrijpt men dat de prijs der haver door dit algemeen ligt gewigt zeer wordt gedrukt en bij het aanmerkelijk verschil daarvan ook zeer varieert. Zoo wordt er afgezet voor 1,50 tot 3,25 per mud. Men ziet dat zelfs van de beste kwaliteit de prijs gering is en tot geene billijke uitkomsten voor den landman leidt. Koolzaad. De vernieling van enkele perceelen voornamelijk van de uitgeplante, door de slak, gedurende het late najaar en het voorjaar, oefende op het getal bunders betrekkelijk geringen invloed uit. Het getal bunders toch dit jaar met dit produkt bezaaid of beplant was vrij aanzienlijk. Deze omstandigheidzoowel als het uitmuntende gewasde overheerlijke bloei en goede peulzetting, maakte het koolzaad steeds en algemeen tot een voorwerp van des landmans hoop en verwachting, welke ook niet werd teleurgesteld. Hier en daar heerschte wel eenigzins de bekende peulmade, doch het bleek later dat dit van weinig beteekenenden invloed was ge- weest, zoodat men, daar ook de oogst onder gunstige omstan digheden plaats had, dit voortbrengsel als wel geslaagd kan beschouwen. Het besehot zal gemiddeld op 27 a 28 mudden per bunder kunnen worden gerekendmeerendeel van zeer goede kwaliteit, die de prijzen animeerdede middelprijs ten tijde van den oogst kan men stellen 13 het mud. De weinige perceelen zomerzaadwaarvan ik kennis droeg deelden volkomen in de gunstige uitkomsten. Vlas. Helgeen zoo even omtrent de gunstige uitkomsten van het koolzaad is gezegdkan ook ten voile op het vlas worden toegepast. De menigvuldige bundertallendit jaar met dit bij uitneinendheid nuttige voortbrengsel bebouwdleverden bijna zonder uitzondering een ferm uitgeschoten gewas. Opmerkelijk is het echter, dat het vlas een tijd lang zulk een schraal, armoedig aanzien haddat men zich bijna zeker waande van eene geheele mislukking; verandering van weersgesteldheid bevorderde echter eene geheele verandering, en dat wel in een bewonderenswaardig korten tijd. Tot de uitmuntende kwaliteit en kleur van het vlas droeg overigens vrij veel bijhet besluit van het bestuur dezer ge- meente, waarbij aan de vlasbouwers eene ruimere gelesenheid J 1 tot doelmatige roting in de gemeente-wateren werd aangewezen. Alhoewel het vlas eenigzins taai in de bewerking isdat op de kosten daarvan nadeelig influenceert, zoo blijkt het nogtans algemeen lijmig en sterk te zijn. Van daar dat sommige per ceelen het tot 800 Ned. ponden schoon vlas per bunder kun nen brengengemiddeld echter 670 Ned. ponden; terwijl de prijs varieert, naarmate de kwaliteit, van 1,40 tot2,20 het bundel (3.2 Ned." pond). Het zaadbeschot was zeer verschillendzelfs van 12 tot 18 mudden per bunder, meestal van beste hoedanigheiddit ver schil moet aan de onevenredige knoppen worden toegeschreven alhoewel ook de soort van vlas daartoe bijdraagt, daar ook dit jaar het wit bloeijend vlas aanmerkelijk meer zaad leverde, waar- tegen echter in den regel het vlas zelve van het llaauw bloeijend het in lengte en hoeveelheid wint. Cichorei. De billijke prijzen van de natte wortels in het vorige najaar animeerden dit jaar den bouw van dit in vele opzigten nuttige voortbrengsel, zoodat het aantal bunders vrij groot was. p De uitkomsten mag men als behoorlijk beschouwen. Bij eene aanzierdijke hoeveelheid natte wortels, niet zelden 22000 Ned. ponden per bunder, was de handel, voornamelijk in natte wortels, levendig en dien ten gevolge de prijzen vrij hoog van 16 tot 18 de 1000 Ned. ponden. Algemeen geloofde of verzekerde men dat de prijzen van de gedroogde cichorei daaraan niet geevenredigd warenzoodat de droogers waar- schijnJijk slechte rekening zouden hebben gevondenware de hoedanigheid der wortels hun hierbij niet te gemoet gekomen zoodat het droogen minder brandstof en daardoor minder kos ten vorderde. Even als de laatste jarenwaren ook dit jaar de kosten van uitgraven enorm hoog. Overigens is het opmerkelijk dat, had men in 1861 eene ontzettende massa stokwortels (doorschieters)deze in het vorige en ook dit jaar in zeer geringe hoeveelheid werden ontwaard. Een bewijs voorzeker, dat dit nadeelig verschijnsel niet aan de soort van het zaaizaad moet worden toegeschreven, zoo als sommige landbouwers willen beweren, maar veeleer aan toe vallige oorzaken van grond- of luchtgestel. Erwten. Het gewas van deze peulvruchtdat zich in mijne environs, met uitzondering van eenige kleine plekjes in tuinen, uitsluitend tot de groene soorten bepaaltwas algemeen voor- deelig; slechts eenige perceelen vertoonden zich eenigzins open. Ook de bloei en peulzetting was goeden geen schadelijk gedierte werd opgemerkt, zoodat het besehot algemeen goed was, enkele voorbeelden zelfs uilmuntend, bedragende tot 40 mud per bunder, gemiddeld echter 28 a 30 mudden. De oogst der erwten had evenwel onder zeer ongunstig weder plaatsvan daar dat de deugd meerendeel verloren gingalthans bij de inzameling waren de erwten zacht en niet duurzaam. Dit had op de buitendien reeds lage prijzen een nadeelige invloed, bedragende naar gelang der kwaliteit van 5,65 tot 7 het mud. Boonen. Aanvankelijk, in het voorjaarvertoonden de boo- nen een armoedig, schraal gewas, en gaven weinig uitzigt op een goed resultaat. Gedurende den zomer en het najaar her- stelden zij zich echter en onderscheiden zieh door een sterk en welig gewas, een heerlijke bloei en uitmuntende peulzetting. Daar ook de oogst onder gunstige omstandigheden konde plaats hebben, zoude ongetwijfeld de bouw der boonen goede resultaten hebben opgeleverdware het niet dat de lage prijzen dit grootendeels tegenwerkten. Overigens wordt deze vrucht in de gemeente mijner inwoning, bijna uitsluitend gebruikt tot veevoeder, en wel ongedorscht. De platte boonen aan de runderenen de overige soorten aan de paarden; de laatste meerendeels als haksel. Ter naauwernood wordt er hetgeen voor den zaai benoodigd is gedorseht, zeer zelden een geheel perceel; vandaar, dat het niet mogelijk is een juiste opgave der uitkomsten van den boonenbouw te geven. Aardappelen. Het aantal bunders met aardappels bebouwd was dit jaar vrij aanzienlijk, terwijl het gewas zich algemeen heerlijk voordeed, en de ziekte, die zich laat openbaarde meerendeels niet veel, ja zelfs weinig schade veroorzaakte alleen de allerlaatste soorten leverden nog al een groot deel bontemaar de bundertallen hiervan waren gering. Het drooge weder en de daardoor min bevochtigde grond in de maand Junij en Julij werkte hiertoe ongetwijfeld mede, evenzeer als tot de goede kwaliteitdie men dit jaar mag zeggen ver uit- muntend te zijn. En zulks te meer, omdat er zeer weinige uitzonderingen zijn. Het gerooide zal alzoo gemiddeld 190 mud per bunder bedragenen alhoewel dit besehot en ook de deugd een uitmuntende uitkomst beloofde, was de prijs zoo laag (gemiddeld 1,40 per mud), dat dit resultaat voor den ver-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1