WEEKBLAD 1864. Yrijdag, 4 Maart. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEfi-BELANGEN GEWIJD Yijtde Jaargang XXXMf/. S®{i Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. VEREEIVIGIIVG VOOR VLASBEREIDING HAARLEMMERMEER. HAARLEMMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar. 6. Alle Toezendingeu moeten geschieden aan den Hoofdredacteur te Amstebdam HeerengrachtKK 178. Door het wachten op de Weekstaten van den Polderdie nog niet ontvangen zijn Is de ver zending van dlt IVominer een dag vertraagd. IN Op eene avond-vergadering der Afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maaischappij voor Landbouicden 24sten Februarij gehoudenis bet op eene vorige vergadering gedaan voorstel om eene vereeniging voor vlasbereiding op te rigten nader besprokenen besloten om te trachten daaraan uitvoe- ring te geven. Het onderwerp werd ingeleid door den Voorzitter der Af deeling, den Heer S. de Clercq Wz.die in hoofdzaak het volgende mededeelde. Het Bestuur der Afdeeling had het ontworpen plan met ernst overwogen en was tot het besluit gekomendat het tot stand komen dezer zaak, zoowel in het belang van den polder en de gemeente in het algemeen, als van de verbouwers van vlas in het bijzonder zeer wenschelijk wasen dat die tevens met goed vertrouwen op een gewenschten uitslag kon worden ondernomen. En dit op grond van de navolgende beschouwingen. Het vlas is zeker het gewas, dat in dezen polder tot nu toe met het meeste geldelijke voordeel is verbouwd geworden gedurende de vijf jaren toch, dat dit op meer uitgebreide schaal plaats heeft, is er geen misgewas geweest, en heeft het op de daarvoor geschikte gronden een zeer bevredigende uitkomst gegeven l)e hooge en toenemende prijzendie zoowel voor het huren van land tot vlassen, als voor het groene vlas door de Heeren vlasboeren zijn besteed geworden, en de goede geruchtendie men telkens vemamomtrent de geldelijke uitkomsten door hen daarbij verkregenleveren het bewijs dat de kwaliteit van het hier verbouwde vlas uitmuntend is. De teelt is hier dan ook zeer toegenomenin 1861 en 1862 waren daarmede bijna een duizendtal bunders bezet, en in 1863 is vermoedelijk het verbouw nog belangrijker geweest. Het ware mogelijk die teelt te overdrijven, hoewel men dan door verminderde opbrengsten gewaarschuwddie ook wel weder tot eene meer jniste verhouding zou gaan beperken. Echter is hetzonder vrees voor te groote uitputting of het te spoedig weder verbouwen op hetzelfde land, zeker goed doenlijk een achtste van het land, alzoo 2 /2 bunder per kavel van 20 bundersdaarmede te betelen. Rekent men nu dat een vierde deel der gronden van dezen polder minder geschikt is voor dit gewasdan zou men nog een jaarlijks geregeld vlasverbouw van ongeveer 1500 bunders kunnen hebben. Naar de prijzen van thanskan men gerust aannemendat het groene vlas eene gemiddelde waarde van/325 per bunder zal hebben; voor 1500 bunders zou dit ongeveer, om een ronde som te nemeneene waarde van 500,000 bedragen. Een cijfer voorzeker belangrijk genoeg om het tot een gewigtig belang voor den bloei van polder en gemeente te maken, dat men van deze teelt het meest mogelijke voordeel blijvend geniete. De berekening der waarde van het groene gewas doet echter slechts een deel van dat voordeel kennen. Het is algemeen bekend, dat het groene vlas hoofdzakelijk bewerkt wofdt in eenige gemeenten in het zuidelijk deel der provincie Zuid- Holland gelegentusschen de Maas en de stroomen die Zuid- Holland van Zeeland scheiden en in het noordwesten van Aoord-Braband. Waarschijnlijk is dit een gevolg van de gun- stige ligging dezer plaatsen voor den aan- en afvoer en van de nabijheid van Zeeland, waar men het bereiden en voor- namelijk het rooten van het vlas tot nu toe niet met gunstig gevolg heeft weten te verrigten. Tot heden zijn de f aai gevestigde vlasboeren de koopers en bewerkers van het in dezen polder geteelde vlas. Het is echter te begrijpen at de aanzienlijke uitbreiding van dit verbouw hier en op andere nieuwe gronden in Holland, in die streken zulk een toevoer van vlas ter bewerking heeft veroorzaakt, dat het daar aan genoegzame handen en krachten voor de gereaelde ver- werking begint te ontbreken. He hooge prijzen van het bewerkte vlas en de goede kwa liteit van dat op nieuwe gronden geteeld hebben echter alle krachten doen inspannen, ieder vlasboer heeft zooveel mo gelijk uitbreiding aan zijn zaak gegeven, terwijl de goede winsten tot het cenigzins verhoogen van het dagloon in staat PRIJS DER ADVERTENTieN van 1—6 regels75 Cents. elke regel meer12'/,,, Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. stelden. Daardoor hebben de verbouwers van vlas tot heden nog geen groote schade van dien stand van zaken ondervon- dendoch de vraag isof dit niet voor de toekomst te vreezen is. Want deze hebben zeker reeds kunnen merkendat de concurrence der vlasboeren daardoor zoo groot niet iszij kunnen gemakkelijk hunne gading vinden en worden daardoor kieskeurig. Bij voorkeur zoeken zij voor hun doel de zoo- genaamde witte gronden uitwaar wel niet het meeste maar het fijnste vlas groeitwaardoor zij minder arbeidsloon voor de bewerking hebben te besteden en hooger prijs voor het produkt verkrijgen, en menig stuk land, dat goed en deugd- zaam vlas zou kunnen voortbrengenwordt onopgemerkt voor- bijgegaan. Zaait men dus voor eigen rekening, dan is ook natuurlijk de concurrentie van koopers voor het groene vlas niet groot en lokt alleen de kans van zeer goede winst tot koopen uit. Er zijn verscheiden voorbeeldendat de vlas boeren menig goed stuk vlas lieten liggenniettegenstaande het voor matigen prijs te koop was omdat zij zelf niet wis- ten hoe zij het bewerkt zouden krijgen tot dat eindelijk de een of ander er zich voor een koopje van meester maakte. Daardoor is reeds nu voor menigen teler het vlasverbouw minder loonend dan onder andere omstandigheden het geval zou kunnen zijn en mogten de prijzen van het vlas dalen en daarvoor minder aftrek bestaandan zou dit natuurlijk nog in veel sterker mate het geval worden. En hoe zal het dan zijn met den eigenaar, die het land tegen hoogen prijs kocht, deels zeker ook op grond vsfn het groote voordeel dat het vlasverbouw gafen met den pachterdie tegen hoogen prijs huurdewijl hij rekende op het verlof van den land- heer om een deel van dien grond jaarlijks te' mogen vlassen. Zoowel grondeigenaar als landbouwer hebben er dus groot belang bij dat de vlasteelt in Haarlemmermeer niet alleen stand houdemaar zich op gepaste wijze uitbreideen aan den teler al die voordeelen opleverewelke dat zoo nuttige gewas bij uitnemendheid afwerpen kan. Van die voordeelen kunnen echter ook bovendien anderen een ruim deel verkrijgende arbeiders namelijken het be- hoeft wel niet gezegd te worden, hoe ook weder het belang van grondeigenaar en landbouwer gebaat wordtals men het lot van de arbeidende klasse verbeteren kan. De gemiddelde kosten aan arbeidsloon, die voor het be- werken van een bunder vlas besteed moeten worden eer het als handelsartikel ter markt kan worden gebragt, bedragen/300, zoodat dit, weder over 1500 bunders berekend, f 450,000 zou bedragen. Wanneer nu eens al het vlas, dat hier ge teeld wordtook hier bewerkt werdhetgeen zeker de meest natuurlijke en gezonde toestand zijn zou dan springt het in het oogvan hoe groot gewigt dit voor de arbeidende klasse en daardoor voor den bloei van polder en gemeente zijn zou. Dit op eenmaal te verkrijgenbehoort natuurlijk wel tot de onmogelijkhedenmaar het is zeker hoogst gewenscht dit voor te bereiden en langzamerhand mogelijk te maken en het zou dus zeer te betreuren zijnzoo alleen gebrek aan geest van onderneming, en vooral aan de hiervoor zoo noodige eendragtoorzaak ware, dat deze aanzienlijke voordeelen voor deze streek op den duur geheel of gedeeltelijk verloren gingen. Juist is het uit het oogpunt van den arbeid eene zaak van het grootste gewigt. Het hebben eener krachtige, talrijke en geschikte arbeiders-bevolking in eene landbouwende gemeente is niet te verkrijgenzoolang de gelegenheid tot behoorlijk betaalden winter-arbeid ontbreekten dat hierin op zeer on- voldoende wijze wordt te gemoet gekomen door arbeiders, die alleen in den drukken werktijd uit andere streken overkomen is hier bij ervaring bekend. Die winterarbeid is slechts door eene goede verbinding van nijverheid en landbouw te verkrijgen. Voor deze streek zijn daarvoor beetwortelsuikerfabriekenwaarvan wij er thans reeds eene bezittenen vlasserijen bij uitnemendheid geschikt. De wenschelijkheid om het vlas hier te bereidenbehoeft dus wel geen nader betoog en komt het alzoo slechts op de mogelijkheid aan. Het eenige bezwaar, dat daartegen met grond kan worden aangevoerd, is het rooten; want eenmaal geroot zou er wel geen reden te vinden zijn, waarom de verdere be werking niet even goed hier zou kunnen geschieden. Nu werden in deze gemeente reeds eenige proeven genomen met het rooten die goed hebben voldaan daar het aldus verkregen vlas, wat kleur en kwaliteit betreft, niet behoeft onder te doen voor soortgelijk vlas in de zoogenaamde vlasstreek bewerkt. Het is echter gewenscht, dat deze proefneming, om afdoende te zijn, op grooter schaal worde herhaald, b. v. met een twin- tigtal bunders, en dit zou alzoo in de eerste plaats het doel der op te rigten vereeniging moeten zijn. Het ware wensche lijk, dat alle belanghebbenden bij de zaak daaraan deelnamen de opoffering voor ieder in het bijzonder zou dan zeker zeer gering zijn, tegeihwer het nut, dat daaruit voor ieder kan voortvloeijen. Een bijeengebragt kapitaal van/15,000 bij aandeelen van 100, wordt daarvoor, bij globnle berekening, genoegzaam geacht, namelijk: Voor het bouwen eener vlasstellingwaarvoor het Kruisdorp vermoedelijk het geschiktste punt zal zijn Voor aankoop van 20 bunders vlas (de helft later uit het produkt te betalen) Voor kosten van bewerking Voor opzigt, verschillende onkosten, aankoop van gereedschappen en mogelijk van eenige werk- tuigen Voor onvoorziene uitgaven 2,500 3,000 6,000 3,000 500 15,000 Blijkt nu dat het rooten en bewerken hier met goed ge- volg geschieden kandan is het goede voorbeeld gegeven deze vlasserij zal in stand kunnen blijven cn vermoedelijk zullen er dan spoedig meerdere verrijzen. De kosten van vervoer op het vlas zullen worden uitgespaard het aanzien- lijk arbeidsloon hier in den polder uitgegeven en verteerd worden de winst op de bewerking aan eigenaars en bewo- ners dezer streken toevloeijen en zoowel voor het huren van land tot vlassen als het koopen van groen vlas veel ver- meerderde concurrentie ontstaanof wel de telers van vlas zullen in de gelegenheid zijn zoo als wel het meest natuur lijke is, het vlas voor eigen rekening te laten bewerken. Mogt onverhoopt het rooten hier geen goede uitkomst le veren en daartegen bezwaren bestaan die niet te overkomen zijn ook dan zalzelfs al moet het eenig geld kosten die les nuttig zijn wijl men dan althans het juiste weet en an deren geen nuttelooze proefnemingen meer hebben te doen terwijl de kosten van die eene door velen worden gedragen. Maar dan behoeft de taak en het doel der Vereeniging nog niet te worden opgegeven. In vele andere landenals Bel- gieFrankrijkIerlandenz.is op vele plaatsen en met goed gevolg het kunstrooten in zwang, en het zal alzoo dan een zaak van onderzoek kunnen worden, of dit ook niet hier met goed gevolg kan worden toegepast. Voorts blijft nog de kwestie van het gebruik van werktui- gen bij de vlasbereiding. In Frankrijk en Duitschlanddc tentoonstellingen te Rijssel en te Hamburg hebben het ge- toondkomt men zeer goed op de hoogte eener dusdanige vverktuigelijke bewerking van het vlas. Ook hier te lande zijn reeds in Noord-Braband en Zuid-Holland proeven met zulke werktuigen genomen welke in den aanvangzoo als veelal met nieuwe dingen het geval iswerden afgekeurd maar die thans, nu men geleerd heeft er mede om te gaan, zeer worden geprezen. Geschikte arbeiders zullen ook hier in Haarlemmermeer wel te vinden of te vormen zijn, en juist het aankomend geslacht i* bij deze werkzaamheden zeer goed te gebruiken. Doch het is raadzaam ook tevens op goedkoope bewerking het oog te hebben, waar het geldt om het vlas althans op even voor- deelige wijze als in andere streken te bereiden, en wijl de winsten voor den teler natuurlijk zullen toenemen naarmate de kosten van bearbeiding lager worden. Daarop kan het gebrui ken van geschikte werktuigen van veel invloed zijnen ook dit zal dus reeds bij den aanvang of wel later een zaak van veel belang zijndie deze vereeniging zal hebben te onderzoeken. Na deze duidelijke uiteenzetting van het groote gewigt der zaak, zal eene verdere aanbeveling tot deelnemen aan deze Vereeniging aan alien, die belang bij de welvaart van polder en gemeente hebbenwel overbodig zijn. Zelfs in het onver hoopt geval van een minder goeden uitslag dezer proefbewer- king van 20 bunders vlas, kan het geldelijk te kort, over zooveel aandeelen verdeeldnimmer zeer groot zijnen gelijk gezegd, zou ook dan nog die opoffering zijn nut hebben en geen weggeworpen geld mogen heeten. Als daarentegen deze eerste proef goed slaagt en daardoor de grondslag wordt ge- legd tot het bewerken van het vlasin dezen polder geteeld

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1