WEEKBLAD 1864. Vrijdag 25 Maart, N°. I VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-EELANGEN GEWIJD Y ij f e Jaargang Lakdbouw. Holl. Maatschappij v. Landbouw. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCO. RAARLEMMERMEER v Sl>s^ X( PRIJS VAW HET ABONNEMENT in het Jaarg, Alle Toezendingeii moeteu geschieden aan den Hoofdredacteur te Amsterdam HeerengrachtKK 178. UIT ZUID-HOLLAND, 20 Maart 1864. Hadden de gedurige regen en wind in het begin dezer maand zeer huD nut voor de weilanden, ook den teelboer was dit wilde doch groeizame weder niet ongunstig; hij kon daardoor al vroegtijdig zien wat er van zijn wintergraan moest worden uitgeploegd en wat behouden kon blijven. Of dit onderzoek over 't algemeen wel zeer naar wensch uitviel, meen ik sterk te mogen betwijfelen; koolzaad, wintergarst en ook de En gelsehe tarwesoorten schijnen grootendeels verloren te zijn. De latere drooge en schrale dagen heeft men zich zeer ten nutte gemaakt; overal zijn de landbouwers dezer streken druk aan den veldarbeid, en er zijn er, die hunnen bouw van peul- vruchten en zomergraan reeds te veld hebben. Met het leggen der aardappelen is hier en daar een begin gemaakt. Onder de teekenen van vooruitgang, die zich in den land bouvv dezer omstreken openbaren, verdient ook opmerking dat de rijenteelt hier meer en meer ingang vindt, wat niet missen kan zoowel op de zuiverheid der akkers als op de graanop- brengst van gunstigen invloed te zijn. Bij eenigen is het voortrefFelijke zaaiwerktuig van Ilornsbij in gebruik, anderen behelpen zich met machines van andere eonstructie. In den veehandel blijft 't zoo wat bij't oude. Yet vee hoog in prijs; verder meest alles flaauw. Bij een onzer kundigste vetmesters, de ITeer van, der Breggen te Waddinxveen, werden in 't laatst der vorige maand eene koe en een stier afgeleverd, welke bij verkoop/400 per stuk golden. De koe was eene volbloed Noord-Hollandsche, de stier volbloed Durham. De kruising met Durhambloed schijnt weinig te voldoen; ik hoor althans dat deze en gene, die t voor eenige jaren con amore aanvingen, er zoetjes aan van terugkomen. Daarentegen worden gekruiste schapen en varkens nog steeds meer en meer gezocht. Voor beide veesoorten geeft men de voorkeur aan de zware Lincolnshire rassen. Berkshire en Co- leshill varkens, zoowel als Leicester schapen, zijn wat ligt, misschien ook wat zwakkelijk, ofschoon voor hen, die met Texelsche of Veluwsche ooijen niet verder gaan dan eene kruising, de Leicester ram juist om zijne meerdere fijnheid, misschien nog wel de voorkeur verdient. Southdown schapenwaar men op sommige boerderijen in deze omstreken vroeger veel werk van raaakte, zijn geheel van't tooneel afgetredenhunne nakomelingen hadden geen maat genoeg, de wol was bij de opkoopers weinig in aanzienen zoowel bij het Leicester als by het Lincolnshire ras stonden zij in Snellen vleeschgroei verre achter. In den laatsten tijd zijn hier ook proeven genomen met't maskerzwijn en 't kruisen daarmede, zonder dat men zich daarvan over het algemeen echter veel heil beloven durft, naar ik hoor. Kon men echter de verbazende vruchtbaarheid van dit ras overbrengen op 't Engelsche varken, zonder dit laatste zijne goede eigenschappen te doen verliezendan ware dit geen gering voordeel. De uitvoer van vee naar Prankrijk en Belgie bleef gering, die naar Engeland van vet vee en ook van zeer ligte vaarzen en tweejange ossenzoowel als van melkkoeijen van de aller- mmste kwaliteit, was daarentegen ook in deze maand weder zeer Ievendig. De beide laatste soorten moesten echter tot uiteist lage prijzen door de verkoopers gegeven worden anders Eleven ze staan. De koopman toch vindt zulk een overvloed van ergelijke waar, dat hij geene hooge prijzen behoeft nit te eggen. Gezegend Engeland dat oiizen afval zoo heerlijk oprmmt; altijd toch zal er uit het koren kaf groeijen. Het jonge vee dat van hier naar de Londensche en Hullsche markten vervoerd wordt, schijnt naar 't noorden en oosten van Engeland te gaan, om daar te worden vet geweidwaarom men daar echter zulk eene voorliefde heeft voor al wat klein is, schraal en slecht gebouwdis evenmin duidelijkals waarom men er geene goede melkkoe gebruiken kan. Opmerking echter verdient het, dat er in de omstreken van Leiden eene firma is, die wekeljjks eene vrij belangrijke party- best Hollandsch melkvee naar Engeland afzendt, en dit reeds sedert eenigen tijd volhoudt. Navolging vindt dit voorbeeld evenwel met, terwijl het getal kooplieden, dat zich met den uitvoer van afwijkende waar bezig houdt, ontelbaar is. Nu en dan zenden zij wel eens een goed stuk vee, maar dat PRIJS DER ADVER van 16 regels elke regel meer Zegelregt bij elke plaatsm TieN 75 Cents. >1113% komt zelden goed uitvan daar dat de kwaliteit als met de week minder wordt. Vette varkens werden er deze maand ook veel verzonden de piijzen te Londen waren in de laatste week voor de soort, die van hier komtniet gunstig. In den paardenhandel is veel levendigheid; meest echter in goede remonte paardenof wel in die, welke voor den uitvoer naar Irankrijk en SpaDje geschikt zijn. Jonge, zoowel als aftandsche werkpaarden zijn nog al te koopen. In Engeland heeft weder een van die belangrijke veeveilin- gen plaats gehad, die de landbouw-wereld daar gedurende geiuimen tijd in spanning houden. Het gold ditmaal de ver koop van den rundveestapel van den kolonel Towneleyeen der beioerndste fokkers van het korthoorn (Durham) ras, en die na een yijftienjarige mededinging als lauweren uit den strijd mogt wijzen op een behaald prijzenbedrag van 24,000, 22 eerbokalen, 26 goudenen een 100 tal zilveren en bron- zen medailles. Het was den 17den Maartonder den toeloop van een drie duizendtal koopers en kijkers, dat in het park van Towneley-Hallonder den hamer van Mr. Strafford, dit puike vee van eigennar verwisselde. Wie zich een denkbeeld wil maken van de hartstogtelijke liefde, waarmede de veefokkerij in dat land plaats heeftmoet het vijf kolommen lange verslag van die veiling bestuderen. Elk dier is een oude bekende; ieder kent zijn afkomst (pedigree) uit het hoofdzijn deugden of gebrekenzijn overwinningen of nederlagen in den tentoon stellings-strijd. Men weet reeds te raden welke fokkers op dezen of genen stier of koe het oog hebbenen gaat wedden- schappen aan omtrent de prijzen, die zij vermoedelijk zullen opbrengen. Zes-en-veertig koeijen en schotten werden tot een middenprijs van 1487,60 toegewezen10 stieren bragten dooreen 1783,20 op. Het bedrag der geheele veiling was alzoo zes en tachtig duizend twee honderd en twee en zeventig gulden. Onder de koeijen was er eene, 3 jaren oud, dochter van den beroemden stier Boyal Butterfly, die 6300 gold; anderen nog van/4400 3800 enz. De duurste stier, Boyal Butterfly de elfde, 4 Julij 1861 geboren, werd tot boven de 5000-- °pgejaagd. Als men let op de zoo zeer onderschei- den prijzen voor het vee van een zelfden fokker en van dezelfde afkomst besteed er waren ook koeijen van/400 en stieren van /850, dan blijkt daaruit dat het geen dollemans prijzen zijn, die voor de puiksten besteed wordenzooals men van een paard zegt, dat het waard is, wat een gek er voor wil gevenmaar dat die wel degelijk berusten op de eigenaardige voortreffelijk- heid, volmaakte vormen, kracht van overerving enz. die het dier kenmerken. Men heeft echter het Engelsch oog en de Engelsche greep noodig om dat onderscheid op te merken en dat verschil in waarde zoo juist in geld te schatten. Men mag echter met voile regt beweren, dat daar, waar het eene fokdier niet tien of twintigmaal duurder wordt betaald dan het ander, men nog geen begrip heeft wat eigenlijk vee-fokken en vee-veredelen is. - In I860 is een zeer uitvoerige en belangrijke statistieke beschrijving van den landbouvv in de gemeente Winschoten, (Groningen) verschenen. Deze diende als proeve, en er werd toen besloten om te trachten eene dergelijke statistiek van al de gemeenten dezer provincie te verkrijgen. De commissie die deze taak op zich nam, heeft hieraan met veel kracht geaibeiden heeft daartoe blijkbaar in de verschillende ge meenten goeden steun gevondendaar wnarschijnlijk in dit jaar reeds eene landbouw-statistiek van al de gemeentenhoewel voorloopiger wat minder uitgebreid dan die van Winschoten, het licht zal kunnen zien. De guano-invoer in Groot-Brittannie gedurende het jaar 1863 is geweest ter waarde van bijna 32 millioen gulden. In het vorig jaar 1862 was dit bedrag niet ten voile 20 mil lioen gulden. - Het Duitsche landbouw-congres zal dit jaar, om reden van den onrustigen politieken toestand, niet bijeenkomen. - In het begin van April zal de publieke veiling van de Dordrechtsche beetwortel-suikerfabriek plaats hebben. - Een profeet is niet geeerd in zijn vaderland. Zoo is het aanvankelijk ook met Dr. Willemsden uitvinder van het inenten der longziekte, in Belgie gegaan. Zeer lang, ook bij de veeartsen, was er meer tegenstand en afkeuring dan mede- weiking. lhans kan men de oogen wel niet meer voor de waarheid der feiten sluiten. Die verkregen uitkomsten, door 71 berigtgevers verzameld, loopen jijna 100,000 inen- tingen. Bij 13 van de 100 bleef die zonder gevolg. De sterfte- gevallen, als gevolg der inenting, bedroegen maar iets meer, dan 1 op de 100, terwijl slechts 1 op de 100 ingeente dieren later door longziekte werden aangetast. Afdeeling Rotterdam., Schiedam en Omstreken. LANDBOUW-TEiNTOONSTELLING te SCHIEDAM, op Donderdag 17 Maart 1864. Met veel genoegen hebben wij deze tentoonstelling bezocht, welke in haar soort werkelijk voortreflelijk mogt genoemd worden, en zeker de beste vet-vee-tentoonstelling geweest is, welke tot nog toe in deze afdeeling en welligt ook in geheel Nederland gehouden werd. Regtmatige en welverdiende hulde komt daarvoor toe aan het bestuur der afdeeling, dat, naar wij yertrouwen, zijne belooning vinden zal in het bewust- zijn van in het belang van den Hollandschen landbouvv wer kelijk iets goeds tot stand te hebben gebragt. Wij vertrouwen dat dit bestuur, aangemoedigd door do gunstige resultaten van zijne ijverige pogingen, op den inge- slagen weg zal voortgaanen in volgende jaren zijne krachten uitsluitend zal aanwenden, om met ter zijde stelliug van het- geen minder direct bij eene vet-vee-tentoonstelling behoort, alleen prijzen uit te loven en bekrooningen toe te kennen aan die dierenwelke door bijzondere geschiktheid en hooge waarde voor de slagtbank boven anderen uitmunten. Te betreuren is het zeker dat, naar ons oordeel, aan deze tentoonstelling een veel te schaarsch bezoek ten deel viel althans wij hebben daar velen gemist, van wier belangstelling verwacht mogt worden, dat zij eene zoo uitmuntende gelegen- heid niet zouden laten voorbij gaanom veel schoons te zien en te hooren dat tot hun vak behoort en hetgeen voorzeker de hooge belangstelling waardig is van alien, die aan den bloei en den vooruitgang van onzen landbouvv een warm hart toedragen. Het mestveede dragtige en melkgevende koeijen waren uitrauntend geplaatsteen ruime overdekte schuur bood aan het tentoongestelde vee en aan de bezoekers een veilig toevlugtsoord aan, dat bij minder gunstig weder bijna onontbeerlijk zou geweest zijn, maar ook thans aan beiden een zeer gewenschte beschutting gaf, zoodat men op zijn gemak kon genieten. Acht stuks uitmuntende ossen uitsluitend met hard voeder gemestdongen mede naar de uitgeloofde prijzen. Zoo als bekend is, waren zij in een andere cathegorie geplaatst, dan hunne natuurgenooten van dezelfde soort, welke met spoeling gemest warentoch gelooven wijdat wanneer zij onderling hadden moeten wedijverende eerste prijzen aan de hard- voeder-ossen zouden zijn toegekenden dit niet alleen uithoofde van de kwaliteit, maar ook ten opzigte van grootte, zwaarte en vetheid. De osseningezonden door den Heer K. Jz. Kaan te Wieringervvaardwaren zeer voortreffelijk. De os, die den eersten prijs vervvierf werd, naar men ons mededeelde voor de belangrijke som van 640 verkocht. De spoeling-ossen waren zeker niet minder bewonderings- vvaardigdat het vleesch bij deze vvijze van mesten slapper is dan bij hard voedsel is genoeg bekendom hier te worden betoogd en mag dan ook niet als aanmerking gelden. Onder de vette koeijenvoor het meerendeel alle schoone en zeer vette beesten, waren insgelijks eenige wonderbaarlijk vette dieren, welke het bewijs leverden, dat ook de Holland- sche landbouwers in de kunst van vetmesten ongetvvijfeld in de laatste jaren een belangrijke schrede voorwaarts gemaakt hebben. Onder de gemeste kalveren kwam ook zeer puike waar voor j twee hunner werden, naar het luidde, voor 150 gulden het stuk verkocht. Vette schapen en varkens waren weinig ingezonden en hier- onder niets dat zeer buitengewoon was. Afdeeling niet gemest vee. Insgelijks weinig ingezonden. Afdeeling melkvee. Ook hier waren de inzendingen gering ofschoon onder die weinigen toch werkelijk uitmuntende voor- werpen voorkwamen. Ten gevolge van een bepaling van het programma dat wat betreft de verlangde ouderdom der schottendeze door het aanwezig zijn van niet meer dan vier breede tanden zou wqx-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1