- 50 LIJST DER BEKROONING J it g e z 0 ti b c it. DRIE DAGEN REGEN. Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 8 tot en met 21 Maart 1864. Haarlemmermeer-Polder. Gebeurtenissen der Week IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. II1J A L A X D. don aangewezenkonden aan de meesten der ingezonden dieren onder deze cnlhegorie de uitgeloofde prijzen niet worden toe- gekend; maar liet men hun regt wedervaren door het uitreiken van eenige prijzen van het Bestuur. Omtrent de overige inzendingen van twee- en eenjarige ossen vaarzenkalveren, stierenschapen en varkens, alien voor aanfok bestemd Valt naar ons inzien weinig bijzonders te zeg- gen. Het meeste was goede waar, en enkele waren zeer schoone en veel belovende voorwerpen. De Heer J. D. Preuijt trad in de meeste cathegorien als overwinnaar te voorschijn, en handhaafde zijnen alouden roem van uitmuntend veefokker. Voornamelijk van het vette vee werd veel verkoeht en tegen fikscbe prijzen. Wij vertrouwen dat alienzoowel inzenders als bezoekers tevreden huiswaarts zullen gekeerd zijnen de wensch koeste- rendat het Bestuur der Afdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbonw hen nog dikwerf in de gelegenheid zal stellen zich in een dergelijk strijdperk te outmoeten. ingezonden schie, voor een Os, met spooling gemest. Prijs van 10, aaa K. S. Ilijlkcma, te Oegstgecst, voor eene Koe, met hard voeder gemest. Prijs van/5, aan S. Pool, te Overschie, voor eene Koe, met spooling gemest. Prijs van 5, aan C. Moermante Vlaardingcn, voor idem. Prijs van/10, aan S. de Clereq W'z., te Lisse, voor eene kalfdragende Schot. Prijs van/10, aan J. D. Preuijt, te Geervliet, voor idem. Prijs van 10, aan S. de Clereq Wz., te Lisse, voor een Melkschot. Prijs van 5, aan M. van der Poel, te Oostvoorne, voor een Sjarigen Rijstier. Getuigschrift aan P. J. Polvliet, te Rotterdam, voor een toom Eenden. Prijs van 25, aan J. D. Preuijt, te Geervliet, voor het grootste aantal Bekroond liundvee, tot aanfok hestcmd. VAN HET Vee en Plulmgcdlert Tentoonstelling, gehouden te Schiedam, 1864. e, den 17 den op de Mnart Afdeeling A. Gemest Vee. OSSEN, uitsluitend met hard voeder gemest. lste prijs 75, aan K. Jz. Kaan, te Wieringerwaard. 2de prijs/50, aari A Mooleriburgh, te Elkerzee. 3de prijs /30, aan K. Jz. Kaan, te Wieringerwaard. OSSEN, met spooling gemest. lste prijs/GO, aan P. Schiltman, te Delfsharen. 2de prijs fiV, aan P. Puot, te Overschie. 3de prijs 25, aan H. C. Jausen, te Schiedam. KOEIJEN, uitsluitend met hard voeder gemest. Isle prijs /50, aan II. C. Schmidt, te Reemster. 2de prijs/30, aan K. S. Hijlkema, te Oegstgecst. 3de prijs/20, aan H. C. Schmidt, te Reemster. KOEIJEN, met spoeling gemest. lste prijs 40, aan H. C. Jansen, te Schiedam. 2de prijs /25, aan Kok en van der Zee, te Schiedam. 3de prijs /15, aan H. C. Jansen, te Schiedam. Gemeste KALVEREN. Isle prijs 15aan Fraken, te Schijndel. 2de prijs/10, aan A. Rnmakers, te Schijndel. 3dc prijs5, niet toegekend Vclte SCHAPEN, TexelschGroningsch of ander Inlimlsch ras. lste prijs10aan A. van der Burg, te llazerswoude. 2de prijs/5, aan denzelfdcn. 8dc prijs 3 met toegekend. Gemeste VARKENS. late prijs /15, aan J. C. Hamel, te Rotterdam. 2de prijs 10aan denzelfdcn. 3de prijs/5, aan denzelfdcn. Afdeeling B. Niet Gemest Vee. OSSEN, oud 3 jaren. 1stc prijs/20, aan Jlir. W. A. L. Mock, te Haarlemmermeer. 2dc prijs /10, niet toegekend. 3de prijs 5, aan J. Oprnstte Delft. VAREN KOEIJEN. 1ste prijs/20, aan J. D. Preuijt, te Geervliet. 2de prijs 10, aan denzelfden. 3dc prijs 5, aan 11. W. Wachter, te Kralmgen. SCiiOTTEN, oud 3 jaren. Isle prijs/20, aan J. C. Hartog, te Bleiswjjk. 2de prijs 10, aan denzelfden. 3dc prijs 5, aan J. van llulioken van Corlgene te Rotterdam. Afdeeling C. Melkvee. MELKKOEIJEN. 1 ste prijs/25, aan S. Poot, te Overschie. 2de prijs/15, aan denzelfden. 3de prijs/10, a3ii P. Poot, le Overschie. KALFDRAGENDE of MELKSC110TTENoud 3 jaren. 1 ste prijs/25, niet toegekend. 2de prijs, /15, aan S. Poot, le Overschie. 3de prijs /10, niet toegekend. KALFDRAGENDE of MELKVAARZEN, oud 2 jaren. Isle prijs/15, aan J. D. Preuijt, te Geervliet. 2de prijs 10, aan denzelfden. 3de prijs /5, aan J. Doelman Hz., tc Maasland. Afdeeling D. Aanfokvee. OSSEN, oud 2 jaren. lste prijs/20, aan J. D. Preuijt, te Geer vliet. 2dc prijs /10, aan P. Poot, te Overschie. 3tle prijs 5, niet toegekend GUISTE VAARZEN, oud 2 jaren. lste prijs /30, aan J. D. Preuijt, te Geervliet. 2de prijs /20, aan denzelfden. 3de prijs /10, aan denzelfden. PINK-OS KALVEREN, oud 1 jaar. lste prijs/I5, aan J. D. Preuijt, te Geervliet. 2de prijs/10, niet toegekend.3de prijs/5, niet toegekend. P1NK KUIS KALVEREN, oud 1 jaar. lste prijs /20, aan J. I). Preuijt, te Geervliet. - 2de prijs /15, aan -T. van Holm ken van Corlgene, te Rotterdam. 3de prijs 10, aan J. Doelman, (e Maasland. RIJ3TIERENoud 2 jaren lste prijs /30, aan L. Eikclenhoom, le Oud-Alblas. 2de prijs/20, aan A. van Cappellen, te Capelle aan den l.lssel. 3de prijs /10, aan J. D. Preuijt, te Geervliet. RI.ISTIEREN, oud I jaar, niet ingezonden. OOISCHAPEN met LAMMEREN. lste prijs /I5, aan W. Klapwijk, te Overschie. 2de prijs /10, aan A. Rleecke, te Overschie. 3do prijs 5, aan A. van Vclzoute Schiedam. SPRINGRAMMEN. 1stc prijs 10, aan D. P. van Cappellen, te Capello aan den IJssel. 2de prijs 5, aan J. Verboom, te Schiedam 3de prijs 3, aan W. Kiapwijk, te Overschie. ZEUGEN met BIGGEN. Isle prijs /I5, niet toegekend, 2dc prijs 10, aan P. Zonneveld, te Schiedam. 3de prijs/5, aan denzelfden llEEREN. Isle prijs /10, niet toegekend. 2de prijs 5, aan A. Bleecke, te Overschie. 3de prijs 3niet toegekend Afdeeling E, Fluimgedierte. Toomcn K1PPEN van een IIAAN en minstens zes HENNEN. lste prijs/6, aan J. Smith, te Kralingen. 2de prijs Getuigschrift, aan Klijn, te Mathenesse. Toomcn KALKOENEN van een IIAAN en minstens zes HENNEN. Isle prijs 5, niet toegekend. 2de prijs Getuigschrift, aan J. Smith, te Kralingen. Toomcn GANZEN van een GENT en minsten,s v>er GANZEN. 1sto prijs 5, aan F. van der Veldente Kelliel. 2de prijs Getuigschrift, met toegekend. Toomen EENDEN van een AVOERD en minstens zes EENDEN. Isle prijs 5, aan H. Albers, te Schiedam. 2de prijs Getuigschrift, aan S. van der Velden, te Kelhcl. DUIVEN. lste prijs 5, aan J. C. van der Hoeve Jr., te Schiedam. 2de prijs Getuigschrift, aan P. J. Polvliet, te Rotterdam. VREEMD GEVOGELTE. lste prijs /10, niet toegekend. 2de prijs Getuigschrift, aan P. J. Polvliet, te Rotterdam. Prijzen van het Bestuur. Prijs van 20, aan .1 F. Rommel, ie Castricum, voor pen Os, met hard voeder gemest. Prijs van /I5, arm J. L van der Laanle Over- De commissie van heoordeeling was zamengesteld als volgtGemest vee. D. van der Eijk te Kelhel, J. Bekker te Charlois, C. Oosterveer te Mathenisse. Niet gemest en Melkvee. C. Jansen te Schiedam P. Pi. Lagendijk te Charlois, N. II Barendregl te Barendrecht. Aanfokvee. II. Uitdenbogert te Bleiswijk, Jb. Noordiij te Charlois, D. P. van Cappellen te Capelle a/d. IJssel. Pluimgedierte. C. J. P. van der Schalk le Schiedam, M. Breukelman te Rotterdam, II. W. Wachter te Kralingen. De aangifle ter inzending bedroeg 8 ossen met hard voeder en 11 met spoeling gemest; 10 koeijen met hard voeder en 16 met spoeling gemest; 5 vette kalveren, 2 viertallen vetle schapen en 4 vette varkens. Niet gemest: 2, ossen, 3 varen koeijen en 3 schotlen. Melkvee: 3 koeijen, 6 schotten en 3 vaarzen. Aanfokvee3 tweetailen 2jarigc ossen 5 tweetailen guiste vaarzen, 4 tweetailen kalveren, 4 2jarige en 2 1 jarige rijstieren, 4 viertallen ooischapen met lammeren, 6 rammen, 2 zcugen met biggen en 1 heer. Voorts pluimgedierte, en eenige stukken vee buiten programma. Voor de prijsuilloving was door de stad Schiedam 300 gegeven, en door partikulieren 285, waaronder/75 van den voorzilter der afdeeling, den Ileer C. E. Virulij. den 29sten Maart 1864, des voormiddags ten 10% ure, zijn de volgende punten ter behandeling gesteld 1. Mededeelingen. 2. Voorstel ten gevolge van het onderzoek naar de Brede- roosche- en Oostduinen. 3. Inlichtingen nopens de af- en overschrijving voor den Spaarndamschen dijk. Afdeeling Haarlemmermeer. Avondvergadering op Zaturdag 26 Maart 1864, ten zes ure, aan het Kruispunt, bij J. van der Poel. Voorstel van bet Bestuur omtrent het houden van eene kcuring van jonge paarden te Haarlemmermeer lijdens het hczoek der Leden van het Landhuishoudkundig Congres in de maand Junij aanstaande. Lezing van Dr. H*. C. II. Staring. Rijdragen van de Hecren Mr. J. P. Amersfoordt en C. E. de Clereq. Het Bestuur vieit zichdat de Leden door eene gelrouwe opkomst van hunne belangstelling zullen docn hlijken. Namens hetzelve S. DE CLERCQ Wz.Voonitter. J. G. SCHONE Secrelaris. vinden b. v. aan Leeghivater op Van eene geloofwaardige zijde verneemt men, dat door een Inndbouwer dezer gemeente een uurwerk op den toren der Hervormde kerk bij het dorp aan de Kruisvaart, ten ge- schenke zal worden gegeven. GEBOREN: Adrianus, zoon van L. Blom en A. Meulekes. Anna Johanna, dochter van II. Groenberg en A. Verkuijl. Dina IJda, doch- ter van G. de Bruin en J. Dekker. Bastiaan jacobus, zoon van J. v. d. Blom en N. de Graauw. Willebrorduszoon van P. Stolwijk en A. Hoogenhoom, Alida Johanna dochter van W. C. Spruitenburg en A. H. Cornet. Willempjedochter van R. Verheul en M. Bontebal. Johanna, dochter van G. 1) de Wilde en M. Schaap. Andrics, zoon van Th. Tiel en V. de Koning. Jannigje, dochter van H. Heikamp en E, van Velsen. Maatje, dochter van J. Bruijn en M. van der Kloot. Adrianus, zoon van M. Spruitenburg en P. Kok. Johannadochter van A. de Visser (ongehuwd). I'icter, zoon van L. Smit en G. Beunder. Dirk, zoon van J. Leeuwik en N. Schippers. Teunlje Adriaanije, docli- ler van P. Reedijk en T. v. d. Sloot. Jan, zoon van G. Bakker en A. Evers. Aiie, zoon van P. Verkuijl en II. v. Baren. Jacobus, zoon van J. v. d. Sluis en G. v. Eeuwijk. Janzoon van C. Weslmaas en T. Meulwijk. OVERLEDEN: Maria van Lankeren ond 70 jaren, gehuwd geweest met J. v. Keizerswaard. Johannes, oud 18 dagen zoon van J. Gut- man en E. Ileinliuis. Cornells van Tol, oud 47 jaren, gehuwd geweest met A. de Kruif. Gerrit van Riessen, oud 78 jaren, gehuwd geweest met S. v. Wildernis. Adriaan, oud 21 jaren, zoon van J. Lammers en W. Jansen. Jacoba, oud 16 jaren, dochter van J. Strik en J. Raap- horst. Geertrui't Lam, oud 30 jaren, gehuwd geweest met E. Verschoor. Curneiis, oud 18 jaren, zoon van J. Groen en J. den Ouden (overleden). G. v. d. Horst, oud 45 jaren, gehuwd geweest met H. Holt. Evert, oud 4 jaren, zoon van N. W. Wamsleker en J. Geldhof. Adrianus, oud 7 dagen, zoori van M. Spruitenburg en P. Kok. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van R. Verheul en M. Bontebal. ONDERTROUWDC. van Tol met A. M. Rietineijer. D. van Houten met A. van Zinderen. GEHUWD: J. G. van Aspcren met J. Peterse. J. van Zoest met A. van Marsbcrgen. VERGADEBING van HOOFD-INGELANDEN, gehouden op Woensdag 23 Maart 1864, in de Regenten kamer van het Oude Mannenhuis te Haarlem. Op den 9den, lOden en Uden Maart 1864 heeft het vrij zwaar geregend en is weinig of niets verdampt. De regen was echter nog niet zder zwaar of zeer aanhoudend, want wij den 9 Maart 's morgens 2.2 's avonds 11.9 8 3.6 10.9 Lijnden 8 1.9 11.0 Iudien die cijfers van 11.9, 10.9 of 11.0 zich meerdere malen hadden herhaaldzoo als b. v. Lijnden 8 Maart 10.6 en 9 Maart 10.3, zoo zoude de gevallen watermassa veel grooter zijn geweest. De werktuigen liebben gedurende die dagen uitmuntend gepompt. Leeghwater 24 u. 9 pomp 5 ketels Cruquius 24 7 8 Lijnden 24 7 8 En toch was de waterstand van den polder boven peil 4.7 0 A. P. als volgt Leeghw. Cruq. Lijnden. Krd. Vennep. 9 Maart 4.69 4.68 4.70 4.69 4.67 10 4.65 4.64 4.56 4.65 4.60 11 4.90 4.59 4.50 4.61 4.68 VVerd die te groote waterhoogte nu en dan aan opwaaijing toegeschrevenzulks was op 10 Maart niet bet geval, want toen was aan den Leeghwater (boven den wind) het water 0.05 boven peil. Indien een der werktuigen op die dagen ware gebroken, er was geene reserve geweest. Hieruit is te leeren 1°. Dat de^ polder nimmer een der werktuigen als nutteloos zal kunnen afbreken, zoo als door sommigen is gesproken en edrukt. 2°. Dat de logten alien, maar vooral de hoofdtogt, op wet- tige diepte worde gebragtom vooral naar den Leeghwater het water beter te doen toevloeijen. 3°. Dat het wenschelijk is strenger de hand te houden aan de bestaande keuren omtrent de waterbergingzoo in kavel- slooten als slootendaartoe in het bijzonder bestemden zoo noodig, die keuren te herzien en wat op te scherpeu. 4°. Dat het noodig is dat de hoofdopzigter in den polder wone, ten einde in iijds het waterpeil door het werken der stoomtuigen te regelen. Op den llden Maart toch was het de ondergeteekende die op eene Vergadering van het Landhuishoudkundig Congres te Haarlem den Dijkgraaf voor het eerst verwittigde, dat het water boven peil was, niettegenstaande de drie werktuigen werkten. De Dijkgraaf steeg onmiddellijk in zijn rijtuig en erkende den volgenden dag de juistheid van het gegeven be- rigt, waaraan hij eerst had getwijfeld. Had de Hoofdopzigter, in den polder wonende, het water kunnen gadeslaan op 9 Maart, Kruisdorp4.69 A. P., bij aanlioudenden regen, hij had zeker den Dijkgraaf verwit- tigd, en in alien gevalle bij de hand geweest, zoo een der werktuigen gebroken ware. Ik heb gemeend deze gelegenheid te moeten te baat nemen om eens te wijzen op de verkeerde zuinigheid om 1 per bunder te besparen op polderlasten en 10 per bunder schade te lijden op gewassen en in pas vernieuwde, tbans reeds weder vernielde kavelslooten. Ik acht het wenschelijk, dat bij de aanstaande keuze van Hoofdingelanden alleen dezulken in aanmerking komendie het ware belang van den polder boven kleingeestige gierigheid op noodzakelijke uitgaven verkiezen. Badhoeve, 20 Maart 1864. Amersfoordt. Onder andercn werd aan deze Vergadering medegedeeld: 1. Dat het gewijzigd bijzonder Reglemeut, zoo als zulks door de Pro vinciate Stalen werd vaslgesteld door den Koning is goedgekeurd. 2. Dat de verschillende plaats gehad hebbende aanbestedingen van kleine benoodigdheden verdiepiugen levering van grind, puin enz. zijn goedgekeurd. 3. Werden de verpaclitingen der dijksgrondeu en polderkadcn goedge keurd cvenzoo de verkoopingen van vcenslfk en eenige stukken dijks- grorid uilgenomcn de perceelftfl 3 en 712 van kaart II en de percec- len veen- en ondergrond naliij den Cruquius C cn I) kaart III, welke als niet genoeg gelderidezijn opgehouden. De Heer S. de Clereq Wi. werd met algemcene stemmen licrbcnoemd als Heemraad. De uitgelootte aandeelcn in de geldlcening zijn: N"s. 2, 23, 47, 70, 81 en 114. Voor tie Vereeuigtle Vergadering, te houden op Dingsdag Het beschieten der schansen te Diippel in Sleeswijk en van de vesting Eredericia in Jutland duurt voort; de berigten van het oorlogstooneel zijn echter onzeker en vermelden niet veel, wijl strenge maatregelen tegen het geven van partikuliere be rigten worden genomenen de officiele uit de beide legerkam- pen nog al eenzijriig gekleurd zijn en elkander tegenspreken. Belaugrijke schade of verliezen sehijnen echter van wederzijde nog niet te zijn ondervondenalleen was Eredericia op ver schillende plsatsen in brand geschoten. De berigten omtrent het al of niet tot stand komen eener conferentie blijven verward en onzeker; volgens de laat- sten zou dih op nieuw op eene weigering van Denemarken zijn afgestuit. De blokkade der Pruissiscbe havens schijnt nog niet krachtig te worden doorgezet. Te Parijs zijn als afgevaardigden met zeer groote meer- derheid gekozen de kandidaten der oppositie, de heeren Gamier- Pages en Carnot, die beide leden van het voorloopig bewiml der republiek in 1848 waren. Sommigen beweren, dat die keuze den keizer niet onaangenaam zou zijnwijl bij op grond

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2