-- MOT(DM§li' Weekblad van Haarlemmermeer, wm 65 - TOT IIET van Vrijdag, 15 April 1864, N°. 16. UIT PEIESLAND. (Noorderdeel.) Voortbrcngsclcn van den Landboun over 1863. {Vervolg.) KANAEIEZAAD. Dit sedert eene reeks van jaren op vrij uitgebreide schaal alhier verbouwd wordend voortbrengselkan men dit jaar als zeer welgeslaagd beschouwen. Bij een Term, lang uitge- schoten stroo, kenmerkte het zich door stevigheid van stengel, waardoor het niet legerig werd, rnaar meerendeels eenen regtop- staanden stand bleef behouden. Deze gunstige omstandigheid bevorderde niet alleen het afsnijden van het kanariezaad, maar bood tevens de gelegenheid aan dat hetzelve bij den dorsch konde worden gerepeld, hetgeen de ervaring leert, de beste wijze van afwerken te zijn, doch wat vele jaren, door het dooreen vallen van het stroo niet mogelijk was. Deze krachtige groei zal ongetwijfeld niet weinig hebben medegewerkt tot de buitengewone ontwikkeling en bijzondere beladenheid der knoppen, hoedanig men zelden aantreft, en die reeds vroegtijdig hoop gaf op een billijk beschot. Daar ook de oogst van het kanariezaad onder gunstige weersgesteldheid plaats had, werd deze verwachting niet teleurgesteld. Algemeep toch was het beschot niet alleen billijk, maar van sommige perceelen zelfs buitengewoon; zoo is op de zathe van den correspondent dit jaar 164 Nederl. roeden met kanariezaad bebouwd geweest, waarvan de aan- merkelijke hoeveelheid van 68j/4 mudden, of per bunder ruim 4iy2 mudden werd gewonnen. Dit voorbeeld is echter eene uitzondering en verre boven het gemiddeldehetwelk men waarsehijnlijk op 30 mudden per bunder kan stellen. De prijs van het kanariezaad is met geretireerde markten gemiddeld 12 a/ 12,25 per mud. K L A Y E K. Zeer verschillend vertoonde zich iu het najaar de nieuwe witte klaver. Sommige perceelen waren uitmuntend beloopen en leverden zelfs eene aanzienlijke hoeveelheid veevoeder; ter wijl andere integendeel schaarsch bezet, open en op enkele perceelen geen plantje te vinden was. Yerschillende oorzaken weikten hiertoe zamen. Hier was het het slechte zaaizaaddat het ontkiemen belette. Daar het welige gewas van de vrucht waarin het was gezaaiddie het belemmerde of later verdrukte. Ook wa3 de drooge zomer niet voordeelig voor de ontwikke ling der jeugdige klaverplantjes. Van de voorjaarsche witte klaver waren niet vele bunder- tallen overgebleven en was alzoo de witte klaver dit jaar niet overvloedigzoodat ook slechts weinige perceelen tot zaadwin ning besehikbaar waren. Yoor zooverre ik heb kunnen ver- nemenzal het beschot van het wit klaverzaad goed zijn gemiddeld misschien 5 mudden per bunder. Naar gelang van de groote verscheidenheid der kwaliteit zijn ook de prijzen zeer uiteenloopende, van 25 tot 40 per mud. De overjaarsche roode of Spaansche klaver, leverde in den zomer een overvloedig gewas en kon meestai drie malen wor- den gesneden, hetgeen voor de zomer-stalvoedering van groot belang was. Van deze klaversoort is mij niet bekend dat dit jaar zaad is gewonnen, en zoo al, dan is dit voorzeker van zoo geringe beteekenis, dat het tot geen afdoend resultaat kau worden gerekend. De nieuwe roode klaver, deelde in het ongunstige lot van de witte en vertoonde zich meerendeel open. Waarlijk geen bemoedigend uitzigt op eene ruime hoeveelheid veevoeder voor den volgenden zomer. den correspondent zijn in dit deel der provineie geene long- ziekte-gevallen bekend. Ook in andere opzigten was het rund- vee algemeen gezondmet uitzondering van enkele ongesteld- hedendie zicli ten alien tijde voordoenzelfs waren de runderenondanks de niet zeer ruime voedingsmiddelentierig en in goeden toestand. Ook het zuivelfabricaat was overvloedig, waardoor bij de tevens aanhoudende hooge prijzen van boter en kaas, de koe-melkerijen ongetwijfeld gunstige uitkomsten hebben opgeleverd. lletzelfile kan ook gezegd worden van de vetweiderijenwant mogt al de prijs der vette waar eenigen tijd in het najaar door do schaarschheid van gras en de daardoor ruime aanvoer eenigzins gedrukt zijn geweest, te weten 40 a 44 cents per Ned. pond, levend ter markt; gedu- rende een groot deel des jaars was zij zeer voldoende, terwijl zij het late najaar zich ook spoedig tot hare vroegere hoogte hersteldepuike kwaliteit 50 a 52 cents per Ned. pond. Op de gehoudene tentoonstelling, den 2Jsten en 22sten Junij j.l., bij gelegenheid van het 18de landhuishoudkundig congres te Leeuwarden, was het Friesche. vee, wat betreft de melk- en kalfkoeijen zeer slecht vertegenwoordigd, niet sleehts in getal, maar voornamelijk in hoedanigheid. Dit was te meer te betreurenaangezien de vreemde bezoekerswelke uit alle gewesten van ons vaderland niet alleenmaar zelfs uit^ naburige rijken waren te zamen gevloeid, zich ongetwij feld en met regt iets voortreffelijks van onzen Frieschen vee- stapel, met opzigte tot de waardigheid van het Friesche runderenras hadden voorgestelden zich bij de beschouwing van de tentoongestelde weinige exemplaren teleurgesteld ziende, onwillekeurig slechte indrukken moesten ontvangen; en nog- thans konden de tentoongestelde exemplaren Friesch ras ruim- schoots wedijveren met de gekruiste of die van elders waren aangevoerd. Was dit nu met de melk- en kalfkoeijen het geval, nog duidelijker viel uit in het oog bij de tentoongestelde stieren waarbij het Friesche ras waardig was vertegenwoordigden die de onwedersprekelijkste bewijzen gavendat het Friesche runderenras wel gewijzigd maar niet verbeterd kan worden. GRASLANDEN en HOOI. Aanvankelijk was het grasgewas niet overvloedig, zoodat de vroegst gemaaide perceelen weinig hooi opleverden, som mige bunders nog geene 3000 Nederlandsche ponden. Later gevallene regens werkten echter hierop gunstigwaardoor van de later gemaaide hooilanden eene tamelijke hoeveelheid4 a 5000 Ned. ponden werd gewonnen. Was alzoo de hoeveel heid hooi uit de miedlanden boven de verwachting algemeen leverden die landen, even als de oudgrazen, in het najaar slechts weinig veevoeder. Bij sommige veehouders was het gebrek aan gras zoo erg, dat zij zich genoodzaakt zagen hun beslag, of een gedeelte daarvan voor den gewonen tijd te stallenof binnens tijds te verkoopen hetwelk op de prijzen der najaarsmarkten nadeelig influenceerde; maar daar en tegen de prijzen der grazen, in het vooijaar reeds hoog, plus minus 52 per koeschaartot eene bijna ongekende hoogte deed stijgen. Ook de prijzen van het hooi waren dit jaar hoog, van f 20 tot 25 per 1000 Ned. ponden; trouwens is het hooi in de bouwstreken van dit gewest ten alien tijde schaarsch en duur. RUNDEREN. Het is voorzeker een verblijdend versehijnsel voor Fries- lands welvaart in het algemeen, als voor die van de veehouders in het bijzonder, dat de zoo gevreesde longziekte van tijd tot tijd afneemt, zoodat het aantal runderen', aan die ziekte bezweken, onbeduidend is. Wat Frieslands noorderdeel betreft, P A A R D E N. Het Friesche paardenras, zoowel hengsten en veulendragende merrien, als tuig- en spanpaarden, waren op de in Junij j.l. te Leeuwarden gehoudene tentoonstelling uitmuntend vertegen woordigd, hoewel niet in groote getallen. Hengsten en tuig- paarden voornamelijk vond men er zeer scboone, en alhoewel er ook tuig- en spanpaarden van uitheemsch ras waren ten toon gestelddie men wezenlijke uitmuntende eigenschappen in geenen deele konde ontzeggenmogt het echter, voor zoo veel den correspondent bekend, slechts aan een dergelijk span gelukken eene der lagere uitgeloofde premien te behalen. Ilet geheel gaf intusschen op nieuw de ondubbelzinnigste bewijzen van de hriesche liefhebberij en smaakmaar bovenal van hunne kennis van die edele dieren en hunne bedrevenheid in hen op te kweeken en te dresseeren. De ziekte, die in het voorgaande jaar in het noord-oostelijk deel dezer provineie heeft geheerscht en waaraan toen in betrekkelijk korten tijd een veertigtal stiervenheeft zich ge- lukkig niet verder uitgebreidnoch zich dit jaar herhaald. Ofschoon deze ongesteldheid zich in vroegere jaren meermalen zoo hier als elders heeft geopenbaardschijnt hare oorzaak en haren aard tot nog toe niet met zekerheid bekend te zijn. Behalve eene vrij erge keeldrc^s, die in het late najaar op verschillende stallen heerschte, doch waaraan slechts zeer enkelen bezwekenzijn mij geene ziekte-gevallen van eenig aanbelang bekend. SCHAPEN en WOL. Ook dit jaar was de handel in schapen voortdurend levendig, voornamelijk de vette waar was, uithoofde de gestadige sterke verzending naar Engeland, zeer gezocht, en dientengevolge de prijzen hoog zijnde, levend ter markt 40 a 44 cents per Ned. pond, schoon aan de haak ongeveer 49 a 50 cents per Ned.^ pond. De melk- en guste schapen waren echter in het vooojaar beterkoop dan andere jaren. Schaarschheid van veevoeder en een ruime aanvoer was hiervan ongetwijfeld oorzaak. Op de plaats mijner inwoning, alwaar jaarlijks in de maand Mei eene vrij aanzienlijke hoeveelheid schapen wordt ter markt gebragt, die als zeer gezocht zijnde, in den regel gereede koopers vindenkocht men een best eenjarig melk- schaap voor 7 a 8, een dito gust, goed in staat voor f 8 a f 9 zonder wol. De zeer goede kwaliteit, de buitengewone hooge prijzen van de wol, zijnde van goede waar 1,60 a 1,70 per Ned. pond, gevoegd bij een redelijk gewigt der vachten, werkten mede dat het houden van schapen dit jaar billijke uitkomsten opleverde. VARKENS. Eenigzins bevreemdend was het, dat de magere varkens zoo wel jongen als overjaarsche, dit jaar, in verhouding tot de vetgemestenduurkoop waren, te meer vreemd, als men opmerktdat het houden en zelf mesten van varkens in deze omstreken, ten gevolge der bekende ziekte, het gevaar van verlies en de daardoor ontstane geringe kans van welslagen bijua geheel heeft opgehouden. Dat daarenboven de verzen ding van vette varkens geregehl plaats heeft en de mageren daarentegen weinig worden getrokkenalthans niet meer dan in vorige jaren. Ln eindelijk dat bij koeijen en schapen dit juist het tegenovergestelde was. Ook dit jaar eischte de bekende varkensziekte eene me- nigte offersalhoewel de gezond geblevenen voorspoedig gedijden. De prijs der vette varkens was van 40 tot 50 cents per Ned. pond, levend ter markt, naar gelang der hoedanigheid. V R U C II T B O O M E N. V Bij de boomgaarden van eenigen omvanghofrdauigen echter in dit gedeelte der provineie, slechts enkelen gevoiiRert worden, koste het dit jaar eene naauwlettendo zorg en eene onafgebrokene inspanning, om de vernieliug van het menig- vuldige ongedierte, met name de rupste bewerken. Dit maakte het den hoveniers moeijelijk en kostbaar tevens. Daar, waar deze voorzorgsmaatregelen, hetzij uit eene verkeerd toe- gepaste zuinigheid, hetzij uit traagheidhetzij eindelijk uit uit achteloosheid of te weinige belangstelling, niet of niet genoegzaam werden in adit genomen, ondervond men later maar al te zeer de schadelijke gevolgen dezer nalatigheld. Voornamelijk waren de bessen (aal- en kruis-bessen) teii prooi aan dezen alles vernielenden vijand. Miriaden kleine rupsendoor de hoveniers wolf geheten overvielen de bessenboomen en verteerden in een zeer kort tijdsbestek niet alleen de bloei- en vruchtknopmaar ook letterlijk de bladeren en bladstengels, zoodat zij niets overig lieten dan de kale naakte stam en takken. Ook de bessenboomen van correspondent leden geweldig van dien vijand en daar hij dezelve eerst in Mei en dus te laat ter voorkoming, onder zijn beheer had gekregen, besloot hij eene proef te nemen met het elders aangeprezen middelom namelijk de boomen met eene oplossing van chloorkalk te begieten. Doch hetzij de aanwending niet naar behooren ge- sehiede, hetzij het reeds te laat was, het middel bleek on- voldoende, het kwaad bleef voortwerken; ondanks de begieting bij herhaling plaats had en sommige boomen er letterlijk mede overgoten werden, er stierf geene enkele rups; en welhaast was dan ook aan deze boomen, geen enkel blad, veel minder eenige vruchtknoppen te vinden. NIEUWE PRODUCTEN en PROEFNEMINGEN. Behalve ongeveer 12 Nederl. vierkante roeden met karwei- zaad bebouwd, (*j waarvan het gewas gering was; doch in verhouding waarvan het resultaat nog al wel uitviel; zijnde bet beschot ongeveer 4/2 mudden, geldende 30 de 100 Ned. ponden; werd ook in dit jaar in deze gemeente (het Bild) eene proef genomen met den bouw van dederzaad. De juiste uitkomsten van dezen proefbouw zijn evenwel nog niet bekend, doch het gewas is uitmuntend geweest; Door eenen landbouwer in deze gemeente werd sedert twee jaren meekrap gebouwd; er is echter tot nu toe niets van gerooid en zal nu voor de derde zomer blijven staan. Het gewas hiervan was den vorigen zomer uitmuntendterwijl de wortels, blijkens een aan de vergadering der 3de afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt ter bezigtiging aangeboden monster, zeer goed en reeds vrij wel ontwikkeld bleken te zijn. De juiste uitkomsten zullen echter eerst in het najaar bij de rooijing moeten blijken. Overigens ontving correspondent in het vorige voorjaar van eenen vriend te Raed-Lan, in de nabijheid van Port-Natal in Afrika de navolgende zaden 1°. Eene soort van graszaad, aangeduid onder den naam van Afrikaansch Rielgraszekerlijk alzoo genaamd, omdat het wanneer men het tot zijne voile lengte laat opschieten, de lengte van ons dekriet bekomt, en ook daar ter plaatse tot dekking van gebouwen gebezigd wordt, maar dat niettemin een uitmuntend en overvloedig veevoeder opleverthetzij door het te doen beweidenhetzij het bij herhaling te snijden. Of het zaad nu gedureride de lange reis te veel was uit- gedroogd, of dat het te laat (in het midden der maand Mei) werd gezaaid, of dat de drooge grond het ontkiemen belette, zeker is het dat er geen enkel spruitje is te voorschijn ge- komen. 2°. Een aldaar geteeld wordend tabakszaadvolgens ver- zekeringuitmuntende in Snellen wasdomfijnlieid van blad en geurigheid van fabriekaat. Ook dit zaad scheen of te hebben geleden, of te laat in den grond te zijn gebragt; althans er ontkiemden slechts een gering aantal korrelen en dan nog zeer langzaam en zulks ondanks hetzelve in gematigd warme bakken werd gezaaid, terwijl ook de verdere ontwikkeling bijna niets vorderde, zoodat er eigenlijk ook van deze bouw- proef niets teregt kwam. En 3°. Eenige korrelen van het zoogenaamde bosch- of kaffer- koornwaarvan de vrucht, een uitmuntend volksvoedings- middel, en het loof een zeer geschikt veevoeder oplevert. Bij het openen van dit pakje zaadvond ik daarin eene menigte vreemdsoortige maden of knobben en tevens een aantal kor relen die blijkbaar hoi en uitgeknaagd waren; zoodat ik vreesde dat zij alle ontkiemingsvermogen, alle levensbeginselen zouden hebben verloren. Dit viel echter mededaar de meeste korrelen ontkiemden, doch zeer langzaam, zoodat er weken verliepen voor men eenigen vooruitgang bespeurde. Eenige volgende dagen bragten daarin wel is waar eene aanmerkelijke verandering, zoodat de planten in het najaar een welig, forsch en vrij hoog opgeschoten gewas vertoonden, doch er was bij geene enkele plant eenig beginsel van bloei- of vruchtknop te ontdekken. Blijkbaar was het alzoodat de planten te weinig tijd hadden tot eene volkomene ontwikkeling en vruchtzetting; doch het was te gelijk geblekendat zij hier zeer goed tierden en zeer waarsehijnlijk bij eene vroegere zaaijing van frisch onbeschadigd zaad, wel zullen slagen. St. A.-P. W. UIT GEONINGEN. 't OldambtMaart 1864. Dit voor den landbouw hoogst belangrijk deel der provineie Voor 2 jaren was door correspondent eene eerste proef met den bouw van dit product genomen, op ongeveer 19 Ned. roeden, en zulks met een gunstig gevolg.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 5