WEEkBLAD 1864. Vrijdag, 22 April. VAN A AN LANDBOW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD \jfde 3 aavgang Laxdbouw. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCO hit ebieslahd. HAARLEMMGItHEEK PRIJS VAN HET ABONNEMENT in bet Jaarf 6. Alle Toezendingeu moeten gesoluecUn aim den Hoofdredacteur te Amsterdam, HeerengrachtKK 178. UlT ZUID-HOHAND. April 1864. AAeer en wind zijn tints ik mijn laatste rapport inzond over bet algetneen den teelboer gunstig geweest. Vandaar dan ookdat in deze streken bijna alles te veld is gebragt, de granen gezaaidda aardappelen gepooteven als bet man- gehvortelzaadook de witte en gele wortelen, die men bier ecliter weinig teeltzijn gezaaid. De boonen maartsche garst en vroeg gezaaide baver ko- men er mooi uit, Het sehraledrooge weder houdt hunne al te weelderige ontwikkeling tegen, wat men alzemeen als zeer weuscbelijk beschouwt. In den beginne wat armoede is evenzeer als voor menig menschenkindook voor dejonge baver niet kwaad ten minste op vet landen op schraal Bandmaar dat moot immers voor het bezaaid wordt in de vaag gebragt worden P Hadden de teelboeren reden tot tevredenheidde koeboeren mogen wel wat klagen zonder gevaar te loopen van daarover bard gevallen te worden. Dezellde oorzaken, die de eersten gelegenbeid gaven bunne akkers beboorlijk te bewerken en het gewas bij tijds te velde te brengen houdt de weilanden kaal en dor, als ware bet winter. Het ziet er dan ook met den uitgang van t vee slecht uitbijna nergens ziet men vee buiten op vele plaatsen is er hooi te korten komt er niet spoedig regen en warmtc.dan zal't er bij velen spaansch Uit gaan zien. Beeds nu geld-t het hooi tot 60,— per 1000 Nederl. ponden. Geen wonder dan ook, dat de prijzen ter vcemnrkt ahveer eer lager dan beter geworden zjjn verscb melkvee, braband- sche koeijen jong vee varen-koeijen alles wordt lageren zelfs het vette vee, dat zoo lang hoog in prijs was, deelde in dien teruggang. Ook sehapen zijn lager zoowel de vette als de ooijen met lammerenen vooral de jonge weischapen. De Varkensmarkt blijft flaauw, hoewel met meer afwisse- ling en daardoor levendigheid dan die van het rundvce. Menig zwijn werd er ook weder in de laatste weken naar Londen verzonden hoewel de prijzen voor bet soort, dat van bier komt, niet meeliep. De kleine fijne waar daarentegen bleef te Londen hoog in prijs, maar hoe die met voordeel aangefokt Zulke varkentjes moeten zoo ligt en tocb vet zijn, dat Ze van de groote engelsehe of van onze inlandsche ras- sen niet zijn aan te kweeken die zijn wanneer zij het be- paalde wigt bebbente mager en de kleine engelsehe rassen fnoet men te oud iaten wordeneer zij die wigt halenom «r bier voordeel mede te doen. Met de verkooping te Harwich van Sexton (niet een gunstig bekend veefokker, maar eenvondig een makelaar) is bet vrij gek afgeloopen. Het schijnt dat bij zicb wel aan dezen of gettsn HoHaodseheii koapmnn aanbevolen had taaar van nie- mand eenige bepaalde toezegging had OTtvaagen toen bij zijn plan het engelsehe publiek aankondigde. En wat was nu bet geval Ken ooggetuige verhaalde mijdat er hon- derden liefhebbers en kooplustigen naar Harwich gekomen waren sommigen zelfs tot op 150 mijlen afstand van daar. En zieter was niet een enkel stuk vee om te verkoopen. Zeer ontevredene gezigten bij het publiek en een ferine reke- ning^ van den notaris voor Mr. Sexton. Misschien een aller- nuttigste les om niet weer iets op zulke losse scbroeven op te zetten. Met dat al helpt de straf, die bij in zijn beurs ontving, ons weinigterwijl de zaak wanneer ze goed op touw was gezetwelligt van groot belang voor onzen vee- handel geworden ware. Men vindt onder die engelsehe veemakelaars er meer die bet er maar op wagen. Zoo zegt men dat zich dezen zomer <e Goole het geval voordeed dat een weggcjasgde schoenma- Kersknecbt xicb in de Hollandsche bladen als vee-rnakelnar aanbevalofschoon bij noch stallennoch connection noch kennis van vee had. Enkelen zonden aan hem af, maar wat e uiikomst was is ligt le raden. Een weinig voorzigtigheid met die heeren is dus niet altijd overbodig. Het bij bet engelsehe parlement aanhangige ontwerp van wet op den in- voer van vee houdt geheel de Hollandsche veehandel in span ning. Wordt het aangenomen, dan is onze uitvoer dood. locb wordt de aanneming algemeen verwachtofschoon men PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels75 Cents. elke regel meer12'/2 Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. er bij gelooft dat er Wel spoedig weder op teruggekomen zal worden Vooral om de vreemdsoortige bepalingen die men er bij op t oog heeftzoo moet b. v. de inlandsche aanvoerder behalve het verlies van zijn beest nog eene boete betalen die ecliter van den buitenlander niet te innen is, dnarom vvil men op den makelaaraan wicn bet vee gezof.den ishet bedrag dier boete verhalen. Maar wat nu wanneer iemand in Hollanddie een haat heeft tegen een Londensch make laar eene partij kennelijk ongansche sehapen of longzitke koeijen aan hem nfzendt? Dan is de man gerui'neerd, want de boete is geene klciniglieid buiten zijne schuld en zonder er iets tegen te kunnen doen. Maar ook behalve dergelijke bepalingen is bet bezwanrlijk den invoer van vee in Engeland aan belemmeringen te onder- werpen. De behoefte aan vleesch is er zoo grootdat iedere beperking eene belangrijke prijsverhooging veroorzaken zal wat zeker niet naar den zin van bet volk zou zijn en alligt voor de overheden min aangename meetings zoude uitlokken. Wij bopen van barte dat deze wet in de geboorte raoge blijven steken. (N O O a D E It D E E L.) Tocstand der Ve Id ge wasse n. De vrees voor de vernietiging onzpr winter-zaden en granen heeft zicb volkomen bevestigd; bet is zelfs in menig opzigt nog erger gesleld dan men langen tijd vermoedde. Zeer gering toch zijn de pereeelen Iioolzaaddie men waar- dig en genoeg bezet acht, al is het dan ook slechts voor eene gedeeltelijke oogst, om te blijven bestaan; terwijl men dan nog zeer in het onzekere verkeert omtrent den uitslag. Wel heeft de ervaring geleerddat het met koolzaad, wat betreft het gering aantal plantenzeer veel kan lijdenen dat dit voortbrengselbij een gunstig gewas, bij uitnemend- lieid gesebikt is tot uitstoelingdocb de oorzaken, waardoor de treurige toestnnd der plant *is ontstaan, is zeer verscbil- lend in hare gevolgen. Wanneer de vernieling in het zaad door de sink of cenig boven den grond heerschenden vijand is aangerigt, dan valt bet later in den regel mede, aangezien daarbij slechts het loof wordt getroffendoch de wortelen ongeschonden blijven. En daar deze, althnns aanvankelijkde eerste voedingsorganen der plant zijn, kan deze zich, mits niet al te diep of bij herhaling afgeknaagd zijnde, na eenigen tijd volkomen her- stellen, ja zelfs een verbazend gewas ontwikkelen. De tegenwoordige toestand van de koolzaadplant is ecliter van geheel tegengestelden nard. De winter toch treft juist den wortel, en schijnbaar kan er zich in de kroon van bet loof teekenen van leven voordoen, ondanks de wortel geheel dood is, waardoor de geringe teekenen van leven later spoedig verdwijnen. Maar ook bij planten waarvan nog een gedeelte van den wortel is blijven bestaan en die daardoor binnen kort tot zekere mate zich ontwikkelen en des laedmans hoop doen herleven, blijft het later meestal een sukkelend gewas, dat eenigen tijd nog wel iets belooft, maar waarbij bet ook blijft; met grond vreest men dit jaar ook voor zoodanige uitkom- sten van die enkele pereeelen, welke nog blijven bestaan. Met de andere veldgewassen is het eigenlijk hetzelfde, al hoewel deze eerder of gemakkelijker nieuwe wortel-vezeltjes schijnen te kunnen sehietenwanneer zij namelijk nog niet al de levensbeginselen bebben verloren. Bij de Tarwe en Garst is hiervan echter geen sprake, men belioeft bij deze beide voortbrengselen niet in twijfel te staan, daar er letterlijk geen enkel perceel van overblijft. Alleen de meer tegen de vorst geharde Rogge vertoont zich beter, alhoewel sommige pereeelen ook al te veel verdund zijn. Doch de zeer geringe boeveelheid bunders, die bier ook dit jaar wederom met rogge zijn bebouwd, maken den bouw van dit product eigenlijk van weinig of geene beteekenis. ele landbouwers zien alzoo op hunne geheele bouwboeve niets dan kale, graauwe grondendie zij genoodzaakt zijn van voren aan te bezaaijen of te bepoten. Waarin zij bovendien eerst door het afwisselendedooi- en vorstig weder, later door de regenachtige dagen, geruimen tijd vverden belemmerd. Dat intusschen deze toestand voor den landman treurig, onaangenaam en uiterst nadeelig is, behoeft voorzeker geen betoog. Niet alleen toch dat bij daardoor eene betrekkelijk aanzienljjke hoeveelheid zaaizaad en koren vergeefs heeft op- geofferden bovendien de vele werkzaamheden cn kosten die de toezaaijing zijner landen vereischenzonder vrucht zijn aangewendmaar, hetgeen bier voorzeker wel bet meest in aanmerking komt, zijue ontwerpen voor de toekomst zijn te niet gedaande vruchtwisseling, welke wetenschap en erva ring hem als de meest voordeel gevende, en alzoo als de doel- matigste bebben geleerd, is voor dit jaar onmogelijk gemnnkt en voor de eerstvolgende bemoeijelijkt. Kortom bij mist de rigting zijner handelingen, en moet daarvoor een nieuwe, niet zelden geheel strijdig met zijne vroegere plannen ontwerpen; waarvan de resultaten alfoos wisselvallig zijn. Met de greide- of graslanden ziet bet er niet minder treurig uit. Kaal en dor, vertoonen zij zieh bovendien donkerkleurig waartoe voorzeker de nog steeds aauhoudende naclitvorsten bij voortduring medewerken. Deze laatste, gepanrd met heerschende Noord- en Noord- Oostelijke winden, en de daardoor te weeg gebragte koude sehrale atmospheer, die geene de minste koestering medebrengt, laten hunnen invloed ook biijkbaar bij de boomgewassen gel- den. Arele boomsoorten vertoonen letterlijk nog geene enkele zwellende, veel min oritluikenrle knop, en zien er tbaus1 6 April) nog even zoo uit als in het hardste des winters. Docb bij veranderde temperatuurkail ook dit spoedig eene geheelb verandering ondergann, en kan zich, zij bet dan ook niet zoo tijdig dan andere jaren en men wel zoude wenscheu, later geheel herstellenzoodat het tot geen dadelijk nadeel aan- leiding geeft. VELDARBEID. Bij den onaangenamen indruk, dien de aansehouwing orlzer uitgebreide, anders zoo rijk begroeide docb tbans kale velden te weeg brengt, heeft de landman echter eene geringe ver- goeding in den gezonden, uiterst bruikbaren toestand zijner gronden. Niet alleen dat dit hem bet vooruitzigt opentop een voorspoedig gewas zijner zomer-vrucbtenmaar bet maakt zijne veelvuldige werkzaamheden, die bij de tegenwoordige om- standigbeden als bet ware verdubbeld zijn, bovendien gemak- kelijk en eenigzins minder kostbaar. Ondanks het koude, gure weder is men sedert ruim een paar weken druk met den veldarbeid, en met het bezaaijen en bepoten der bouwlanden bezig. Yoor bet verloren winter-koolzaad worden eenige pereeelen zomer-koolzaad gezaaid. Enkele landbouwers, die hunnen tijd niet verloren bebben laten gaan, en daarbij drooggelegen land in gebruik hadden, hebben van deze gelegenbeid gebruik ge- maakt en buune winfer-garst door Maartsche-garst vervangen; sommige anderen zaaijen ook zomer-garst, alhoewel deze laatste om de wisselvallige uitkomsten in mijn district minder be- geerd is. Overigens worden als plnatsvervangende producten gebezigdeene vermeerderde hoeveelheid platte panrden- en duivenboonengroene erwten, baver, vlas, kanaviezaad en eenige weinige pereeelen cichoreiwaarvan echter de geringe prijzen den bouw terughouden. Platte boonen, vlas, en kanarie- zaad worden voornnmelijk in betrekkelijk mime hoeveelheid uitgezaaid. Eerstgemeble voornamelijk in de plaats van teloor gegaan koolzaad, de beiden anderen voor tarwe of garst. Be halve de bovengenoemde producten, worden ook de aardap- pelen in ruime hoeveelheid gepoot. De uitmunfende resultaten vooral wat de deugd der aardappels in bet vorige jaar betreft, hadden den bouw hiervan bereids aangemoedigdzoodat de vermeerderde bouw niet alleen is toe te scbrijven aan de vernietiging der winterproducten. ARBEIDS- OF DAGLOONEN. De ruime hoeveelheid cn buitengewone bruikbaarheid van het vlas, was voor bet werkvolk gedurende den afgeloopen win ter een inilde bron van verdiensten; temeer daarook de vijj booge prijzentot eene tijdige afwerking aanspoorden. Dit, ge- voegd bij den vermeerderden veldarbeid, die vooral dit voor- jaar was te voorzien, deed bet vermoeden ontstaan, dat de dagloouen tot een buitengewone hoogte zouden stijgen. Daar echter bet vlas op sommige plaatsen reeds is afge- werkt en datgene, dat nog gebraakt moet worden van slecli- tere kwaliteit en minder te bewerken is, zoo dat men daarop minder verliefd schijnt te zijn, doet dit de meeste arbeiders van beider kunne naar veldarbeid omzien. Doch even als de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1