jiiviBfiirgilg- 68 Haarlemmermeer-Polder. St. A.-P. vv. Haarlemmermeer A F KONDIGI N G. Gereurtenissea der Week Bij den Burgerlijkcn Stand zijn aangegeven: YERKOOPING van OUDE METSELSTEENEN. saden en gianenhad de wintervorst ook liet oukruid met ontzien, en viel er aan uitwieden van lielzelve ook buitendien niet te denkenmet weiken arbeid anders 'svoorjnars vele banden onledig worden gehoudenzoodat dit vermoeden onge- grondalthans buiten de wezenlijkheid blijkt te ziju, en de dagloonen zeer matig zijn gesteldvan de mans 75 a 80 en die der vrouwen 3o a 40 cents per 10 uren. Voor het werkvolk was alzoo de wintervorst, althans in zijne gevolgen almede niet gunstig. VAN DE VELUWE. April 1S64. Hetzelfde jammerlied over het gure weder, de nachtvor- sten enz., zal wel door geheel Nederland gezongen worden en behoeven wij dus in geene herbalingen omtrent de Yeluwe te vervallen. Het koolzaad op de kleigronden langs den Rijn is gedeel- telijk ondergeploegdbij zacht weder ware het goed uitge- stoeld, thans is hetgeen de winter spaarde, op nieuw ver- nield. De tarwe schiet spillig omhoog en is op vele akkers grootendeels verdwenen. Daarentegen komen de zomervruchten goed te velde, het land kan uitniuntend bewerkt worden en beloven de appelen- en peerenboomgaarden groote opbrengst. Maar tusschen het knoppen en het plnkken liggen nog vele gevaren; desniettegenstaandeindien de boomen niet mooi geknopt hadden, zouden er stellig geene vruchten komen. De klaver is op de kleigronden grootendeels bevrorenop de zandgronden ecliter, waar men de gewoonte heeft de klaver voor den winter met lange stroomest te bedekken en deze in de lente er weder af te barken daar is de klaver goed door den winter gekomen, ofschoon het grootste gedeelte dat reeds in den herfst niet aangeslagen wasweder omge- ploegd is. De rogge staat te treuren, de vroege schiet spillig om hoog en stoelt niet uitde laat gezaaide verdwijnt op vele plaatsen. De nieuw aangelegde houtgewassen op de drooge zand gronden treffen een ongunstig voorjaar na bunne planting; men kan door het koude weder echter laat daarmede voort- gaan, oindat er nog geene bladontwikkeling plaats heeft. De veehandel staat geheel stildaar men geene weide beesten durft te koopen voor dat het gras begint te groeijen omdat het drooge voeder zoo schaarsch is. Voor Uiterwaards hooi wordt 20 en hooger per 1000 halve kilo betaald. Den 13 April heeft te Wageningen de nieuw ingestelde eerste paarderimarkt plaats gehad. Om deze zaak te bevor- deren, zijn door de afd. Nrder-Veluwe der Geldersche Maat- schuppij van Landbomo en de gemeente Wageningen eenige premien uitgeloofd, nl. 1°. 20 aan den aanbrengenden eigenaar van het grootste aantal paarden boven 2 jaren oud 2°. 15 nan den aanbrengenden eigenaar die hierop volgt; 3°. 25 aan den kooper van het grootste getal paarden boven 2 jaren; 4°. 20 nan dengene die hierop volgt; 6°. 12 aan den aanbrengenden eigenaar-verkooper van het beste span staalpaarden; 1 8 aan dengeen die hierop volgt. De beide laatsten werden door de commissie voor de pnardeu- markt gekeurd. Ik zal u de namen der winners van die prijzen maar niet opgevenomdat die in de Hnarlemmermeer toch onbekend zijn; alleen dat er hog bijvoegende, dat de paardenmarkt goed geslaagd mag genoemd wordendaar er 223 paarden aan de lijn warenwaarvan verscheidene tot hooge prijzen verkocht zijn. Er werd geen lijn- of mnrktgeld gevraagdde beide pontveeren over den Rijn restitueerden de veergelden der onverkochte paarden, zoodat het verlichte gemeentebestuur en de commissie met goede staathuishoud- kundige grondslageti bekend sehenen te zijn, om namelijk geene belemmeringen aan te brengen in eenc zaak, die men hoopt dat slagen zal. Op Woensdag 20 April werd te Mijdrecht geveild de derde bedijking der Mijdrechtsche droogmakerij genaamd polder Bosenhoven, en zulks in 95 perceelen en 27 combinatien, ter gezamenlijke grootte van 734 bunders 44 roeden 11 ellen, welke verkocht zijn voor een totaal bedrag van f 276,025, of plus minus 375 per bunder. De hoogsle prijs welke hesteed werd per coinbinatie van ongeveer 20 bunders was 725 per bunder, de laagste f 40 per bunder. Voor de goede perceelen werd gemiddeldf 600 betaald, voor de kwade perceelen 200. Met het oog op den tegenwoordigen toestand van den polder, welke verre van vollooid is, waardoor de lasten gedurende de eerste jaren minstens 20 per bunder zullen bedragenkan men aannemen dat deze grondendie steeds tot de ligte gronden zullen blijven behoorenduur ver kocht zijn; de beste combinatien werden alien door ingelanden gekocht. Te Londen is de inschrijving opengesteld voor de naam- looze vennootschap „de Europeesche Vee-invoer MaatscJiappij" met een kapitaal van600,000, verdeeld in 10,000 anndeelen van /60, en een eerste uitgifte van het halve kapitaal. Zij stelt zich ten doel het invoeren van vee uit Zuid-Europa en elders, zoowel slagtvee voor de Londensche markt, als melkkoeijen en jong veevoor de melkerijen en voor vetmesters. Welwillend wordt ons herigt dat ons vermoeden juist is, dat de beetwortel-suikerlabriek te Dordrecht gekocht is voor rekening van Belgische fabriekantendoch dat de naam van den kooper nog verbetering behoeftdaar deze is de beer Adolf Meeas. Den 17den zijn te Alkmaar aangevoerd 1987 runderen, .waarvan 25 6 beneden bet jaar. M A R K T E N. lloorn. Groote Voorjaars-Beestenmarkt op Vrijdag 29 April (omdat de laatste op Zaturdag zijndede gowone marktdag invalt). Edam. Koe- markt, Maandag 25 April. Aalsmeer. Koemarkt, Woensdag 27 April. Uilhoorn. Voorjaars-Veemarkt, waarbij ook Paarden worden loegelatcn Woensdag 27 April. Monnickendarn. Vooijaars-Koemarkt, Woensdag 27 April. Abcoude. Paardenmarkt, Donderdag 28 April.-Beemster. Veemarkt, Vrijdag 29 April. Velsen. Koemarkt Zaturdag 30 April. Ite.verwijk. Koemarkt, Zaturdag 30 April. Purmerende. Koemarkt, Maandag 2 Mei. Op verzoek van het Gemeentebestuur, willen wij gaarne plaats verleenen aan de volgende De Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer doen te weten Dat door den Raad dier Gemeente in zijne Vergadering van den 17 Maart 1864 is vastgesteld de volgende VERORDENING omtrent het Losloopen, DrijvenVastzetten en Begraven van Vee het rijden met Paarden, Rijtuigen en Hon- denkarren, het muilbanden der Honden en hot opslaan van Goederen aan Vfegen. Art. 1. Men zal goon Paarden, Ezels, Kundercn, Bokken, Geiten Sclmpcn, Varkens of ander Vee mogen lalen losloopen op gronden behooren- de am een auder, op de boele van een gulden voor ieder stuk Vee; zullcnde evenwel de te verbeuren boele nouit meer dan vijf en twinlig gulden bedragen. Het vee dat op eons andcrs grond gevonden wordt, zat nadat de Eigenaar eens is aangemaand, onverwijld moeten worden weggchaald. Bij gebreke biervan of indien de Eigenaar van bet vee on bekend is, wordt bet door een Veldwachler gcschut, en in bet naasl bij zijnde scbuthok gebragt. Art. 2. Ilet g'escbulle Veo zal op de eerste aanvrage aan den Eige naar worden tcruggogeven. Ilet biervan op te maken Procesverbaal, vermcldende de verscbuldigde boele, zal ter vervolging worden opgezonden. Art. 3. Indien de Eigenaar het gesebntte Vee niet binnen drie dagen opvnrdert, brengen Burgemeester eu Wethouders onder opgaaf der Rent nelijk'e leekenen van bet Vee, de sr.bulling ter openbare kennis door aanplakking in de gemeente, en door oproeping in bet Wcekblad van Haarlemmermeer, met kennisgeving van den dag waarop bet publiek zal worden verkocht. Art 4. Is binnen ackl dagen na die liekendmaking hot gcschutle Vee niet door den Eigenaar of regthebbende gelostdan wordt bet door den Burgemeester, in bet openbaaraan den meestbiedenile om gereed geld verkocht. Nadat de koslen uit de opbrengst zullen zijn betaald zal het oversrliietendezoolang de vordering niet is verjaard, verhlijven ter bescbikking van den daarop regtbebbende, en na dien tijd vervallen aan de Gemeenlckas. Art. 5. De Veldwachler is niet aansprakclijk voor het verlies van bet gcschulte Vee. Art. 6. Geen Veo, zich op ltijzonder cigendom bevindendezal van daar op den weg mogen worden gejaagd op hoete van een gulden voor ierler stuk Vee, zullende everiwel de te verbeuren boete nouit nicer dan vijf en twinlig gulden bedragen. Art. 7. Geen dood Vee zal in de landon wateringen of sloolen nocli aan wegerrpnrlen dijken of kaden mogen worden geworpen of blijven liggen maar binnen vier en twinlig uren door den Eigenaar of op zijn last in de landerr of op eene anrlere voegzame plaats tor dieple van ten minslc een Nederlandsche El begraven moeten wordenop eene boete van een gulden. Art. 8 Do vocrlieden van karrenwngens en alie anrlere rijtuigen zijn verpligt zich bestendig bij bunne rijtuigen en in slant te houden, om die behoorlijk le hesturcn. Zoo rlikvvijls Bij- of Vocrluigen of Paarden elkander ontmoelen zal or bij tijds ter reglerzijde (en ruirn den halven weg vrij gelaten) moeten worden uitgehaald bij bet voorbij rijden moot bij, die voorbij rijdt, links uilhalen en aanroepen. Ovcrtreding van een dezer bepalingenwordt gestraft met eene geldboete van drie gulden. Art. 9. Met is vcrboden in een Honden- of Ezelwagen te rijden zoodra men op eon afstand van 200 Ellen Paarden of Rijtuigen bespan- nen met Paarden te gemoet koint. De vocrmarr is alsdan verpligt naast do Honden of Ezels te gaan die aan een touw vast te houden en bij bet ontmoelen of bet nchterop rijden van een met Paard of Paarden bespannen Rijluig, zijne Kar lijdig op zijde van den weg te halen en bun bet vuorlgaan te beletteotot dat bet Rijluig voorbij is. Ovcr treding van dit artikel wordt gestraft met eene geldboete van drie gulden. Art. 10. Op zoodanige tijden als door Burgemeester en Wethuuders zullen worden bepaald zal ieder zijn bond moclen vasthouden of een sleepkruis van minstens 2 Palmen breedte, aan den nek moeten doen dragonop de boele van drie gulden. Honden waarvan de Eigenaar bekend is zullen door den Hegler tevens worden verlieurd verklaard cn geilooden Honden waarvan de Eigenaar onbekend iszullen worden gedood. Arl. 11. Het ophalen van vlonders, bruggen of plankenanders dan aan de landzijde langs de wegen is vcrboden op eene boele van drie gulden. Art. 12. Het is vcrboden goederen op een afstand van minder dan Vijf Ellen van de wegen op id Imogen of uit te stallen waardoor voor- hijgaande Paarden zuuderr kunnen schrikkeuop eene boete van drie gulden. Art. 13 De Verordening op het losloopen en schultcn van Veo te Haailemnicrmcervastgesteld den 20 April 1859, is bij bet in working tredeu dozer Verordening afgcschaft. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemmermeer den 17 Maart 1864. (Get.) Amersfoordt, Voorziller. Eggink, Secre/aris. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Stalen van Noord-Hcllandvolgens lutn berigt van deri 24Maart, 1864, N°. 11, in afschrilt medegedeeld. En is biervan afkondiging gescbied waar bet behoort, den 5 April 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Amersfoordt Burgemeester. Eggink, Secretaris. Rook. Christina, dochler van E. Kluijver en T. Brcebaart. Janneljo, dochler van G. Klomp en T. Mereboer. 0VERLEDEN: Adrianus Gerardus, oud 3£ jaar, zoon van G. Roest en A. Lex. Serafina, oud It jaren, dochler van 11. Vernaven en C. Ver- mond. Jacob, oud 15 dagen, zoon van P. Zulver en M. Peereboom. Wijbrand Dekker, oud 45 jaren, gehuwd geweest met M Meurs. Maria, oud 3£ maand, dochler van II. v. Braak en M Nieuwland. Nicolaas, oud 15 dagen, zoon van N. Noordstrand en E. Schouten. Jan, oud 4 maanden, zoon van C. v. d. Giessen en L. Maliepaard. Willielmina, oud 8 ifiaanden, doch ter van A. v. d. Linden en 11. Westerhoven. Heinlje, oud 6 jaren, zoon van C. v. Leeuwen cn T. Baaphorst. Immelje Willig, oud 43 j.uengebuwd geweest met J. Kooriug. Din- genran, oud 23 jaren, zoon van C. Kolle en A v. Wageningen. Jan Santing, oud 49 jaren, zoon van M. Santing en J. W. Eizenslot (beide overleden). 0NDERTR0UWD: H. Bood met J. Blees. D. Versluijs met A. Rou- bos. J. llcnsbergen met J. van Vugl. C. Korsman met N. Brouwer. J. de Vries met W. Haverkamp. J. van Wieringen met J. Buis. GEHUWDA. Troost met J. M. Biesheuvel. G. van Lier met M. Zoe- teman. S. de die Leclercq met N. de Wit. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. van 12 lot en met 19 April 1864. CEBOP.EN: Jacob, zoon van J. Molenaar en D. Knoij. Margrieta, dochler van J. v. d. Assem en D v. d. Koppel. Maria Elisabeth, doch ler van D. v. d. Meer cn A. Vcrrek. Marijlje, dochler van C. van Zuilcn en M. v. d. Werf. Dirk, zoon van W. Aletz en C. M. Schouten. Willielmina, dochler van J. W. Vmvoerd on C. de Ruitcr. Aart, zoaa van A. Bax en G. Huigen. Nceltjc, dochler vaa G. Koo! cn M, Maandag den 18 dezer zijn de Dtippeler schansen bezwe- ken voor de overmagt der Pruissen, die de bestorming met 40,000 man ondernnmen terivijl de gelieele sterkte der Denen aldaar slechts 15,000 man bedroeg. Hetgeregeld belpg, waaraan zij waren ondertvorpen en de uitnemendlieid van het Pruissische getrokken gesclutt, hadden reeds doen verwachtendat dit het einde moest zijn. De Pruissen schijnen eehter niet op bet eiland Alsen te bebben kunnen doordringen zoodat dit thans bet eenig punt van Sleeswijk isdat nog in de magt der Denen blijft. A1 zullen velen de geleden nederlnag der Denen betreu- ren zoo is het zeker dat daardoor de kans tot spoedig ophouden van den krijg toeneemt, nu de Pruissische wapenen zoogenaamd in hunne eer zijn hersteld. Den 20sten tocli zal gelijk bepaald was de conferentie te Londen zatnenkomen, daar echter de afgevaardigde van den Bond eerst den 2 5sten daar zal kunnen zijn, zoo zullen ook vermoedelijk eerst dan de ernstige beraad- slagingen aanvangen. In de eerste plaats zal wel op het sluiten van wapenstilstand worden aangedrongen en daar thans Frank- rijk en Engeland in zeer goede verstandhouding blijken te zijn, terwijl Oostenrijk niet genegeu scbijnt te veel nan het Duitsch belang op te offeretizoo laat zich verwachten, dat de voorstellen der Westersche mogendheden wel eene vredelie- vende oplossing zullen mogelijk maken. Napoleon althans heeft in een schrijven aan zijn minister van finantien Fouldgesproken van de hoop op vrededie met elken dag zekerder wordt, en het afschaffen van belas- tingen, nu de Mexicaanscbe kwestie tot een einde is gebragt, in bet vooruitzigt gesteld. Die verklaring nu zal wel niet alleen ten doel hebbenom de plaatsing der Mexicaanscbe leening gemakkelijk te maken die dezer dagen is opengesteld tegen een inlrest van bijna 10 pet. en waaruit aan Frankrijk de kosten der expeditie naar Mexicodoor het nieuw gestichte keizerrijk moeten worden voldaan. Daarentegen zal Frankrijk nog 2 5,000 man troepen te Mexico laten, om den nieuwen troon te schragendie daaraan ligt behoefte zal hebben, te meer nu de president der Vcreenigde Staten van Noord-Amerika weigert de nieuwe regeringstoestand aldaar te erkennen. Keizer Maximiliaan bevindt zich thans te Borne, waar hij over het sluilen van een concordant van zijn nieuw rijk met den Pause'iijken zetel onderliandelt. In Belgie blijft de ministerieele krisis voortduren, en men ziet ongeduldig naar de terugkomst van Koning Leopold uit Engeland uit, vanwaar hij Woensdag-avond terug verwacht werd, om daaraan een einde (e maken. Garibaldi heeft in het Kristallen Paleis te Londen de adressen en eer-aanbiedingen van talrijke corporatien en comi- tes ontvangen. Hij heeft daarbij eene rede uitgesprokendie niet zeer vleijend voor Frankrijk luidde, hetgeen vermoedelijk aanleiding heeft gegeven tot het geruchtdat keizer Napoleon bij de Engelsche regering moeite had gedaan om op een spoedig vertrek van Garibaldi aan te dringen hetgeen echter terstoud krachtig is weersproken. 1 Voorspoedig bevallen van eene welgescbapene BOCHTER TRIJNTJE BREEBAART, hartelijk geliefde Ecbtgenoote vau E. KLUIJVER. Haarlemmermeer17 April 1864. Op baar derden verjaardag stierf heden ons eenig kind WILHELMINA MARIA MARGARETHA. F. W. OEWEL. Amsterdam, C. C. OEWEL, 13 April 1864. Schaap. Eenige Kennisgeving. Op bet achtergedeelte van den Ringdijk, tnsscben den Cruquius eti Vijfluizenliggen ongeveer 18,600 OUDE METSELSTEENEN, welke aan den meestbiedende zul len worden verkocht. Gegadigden worden verzocht voor of op den laatsten April

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2