Ver kiezin gen. 1864. Vrijdag, 29 April. N°./48. VAN AAN LANDB0UW, GEMEENTE- EN P OLDEft-BEL AN GEN GEWIJD Yijfde Jaargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Haarlemmermeer-Polder R IJN L AN D. 904 6.290 10388 66.87 55.47 4.87 4.61 PRIJS VAJY HET ABONNEMEIYT in het Jaar Alle Toezendmgen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur te Amsterdam, HeerengrachtKK 178. Ten gevolge der wijziging van het bijzonder Reglement voor den Haarlemmermeer-Polderis het den 4den Mei een be- langnjke verkiezingsdagdaar het Collegie van Hoofd-ingelan- den thans met vier nieuwe leden moet worden aangevuld terwijl twee aftredenden aan eene herkiezing zijn onderworpen. Het is ditmaal dus althans wel de moeite waard ter stem- bus op te komen. Uit andere beweegredenen zou het echter mogelijk wezen dat voor den verkiezingsstrijd weinig opwekking bestond. Ve- len zullen ligt zeggende zaken gaan immers goedde groote werken en verbeteringen zijn zoo wat achter den rug; alles komt meer in geregelden toestand en het komt er "dus zoo veel niet meer op aanwie in het Collegie zitten te meer wijl Dijkgraaf en Heemraden nog al zeer het vertrouwen van ingelanden bezitten en er eigenlijk weinig belangrijke kwestien zijn waarover men het oneens is. t Deze zienswijze zal echter, naar wij vertrouwen, de alge- meene met zijn, en velen zullen toch ook het gewigt gevoe- len om eene goede vertegenwoordiging der belangen van in gelanden te hebben en te houden. Maar wij geven toe, dat de gewijzigde toestand van zaken invloed kan hebben op de keuze. In den aanvang toch was het hoogst wenschelijk voor Hoofd- ingelanden te hebben menschen met onbekrompenruimen blik, die met polderzaken vertrouwdhet Bestuur steunden om de verbetering van den polder-toestand op krachtige wijze en zonder onverstandige zuinigheid door te zetten, En werkelijk heeft het daaraan vooral in de laatste jaren niet ontbroken en heeft men over kleingeestigen tegenstand tegen nuttige uitgaven of tegenwerking door eigen of plaatselijk be- lang gedreven, niet te klagen gehad. Doch dit was ook in- zonderheid te verwachten van kapitalistendie het goede inzagen om in den eersten tijd geen nuttige uitgaven te schro- men of die veraf wonend de zaken meer in hun geheel be- schouwden en het verdere gaarne aan het Dagelijksch bestuur overlieten. Thans echternu het voornaamste goed in orde en gere- geld iskomt het meer op de bijzonderheden en de onder- deelen aan. Daarin stelt natuurlijk een rijk grondbezitter, die bier ook enkele verpachte boerderijen heeftweinig belang en hij die veraf woont en met de plaatselijke gesteldheid niet bekend is, of daarvan niet op de hoogte blijftweet daar- over niet te oordeelen. Daarom is het zeker wenschelijk, dat nu voor Hoofd-inge- landen de keuze valle op personen die in dezen polder hun bestaan vindenof van grond-eigenaarsdie althans in de nabijheid gevestigd zijn en die hunne bezittingen dikwerf be- zoeken in den vooruitgang daarvan belang stellen en ze niet alleen als geldbelegging beschouwen maar als rijk en verlicht mgeland hunne pligten erkennen om tot den bloei van den polder bij te dragen. De kwestien van inwendig bestuur, vereenvoudigd beheer, goede administratie en verbetering der polder-eigendommen die thans op den voorgrond staankunnen alleen door der- gelijke belangbebbenden worden beoordeeld, en daarbij is het goed dat de praktische en naauw toeziende geest van hem, die in de bebou wing van den polder zijn hoofdbestaan vindt', maar die wel eens met vrij van vooroordeel is en elke meer- ere uitgaaf als een nadeel beschouwtworde opgewogen door de meer vrijgevige beschouwingen van hem, wien een wein,V zwaarder polderlasten niet zullen drukken en die dus gaarne de middelen tot verbetering zal helpen verstrekken waar hij ze op grond van plaatselijke kennis als nuttig erkent. Dat het intusschen reeds niet aan kandidaten ontbreekt toont de derde bladzijde aandaar er reeds vele namen genoemd zijn PRIJS DER ADVERTENTieN van 1—6 regels75 Cents. elke regel meer12% Zegelreqt bij elke plaatsing 35 Cents. willen wij er bij voorkeur geene bijvoegen of daar tusschen scheiding maken. Elk kiezer ga slechts na, welke personen hij in het belang van den polder het meest wenschelijk aeht, en waar dit met ernst en overtuiging geschiedt bestaat alle kans dat de keus eene goede zijn zal. De aankondigingen wijzen 0. i. echter de leemtedie er bestaat aan een of meer kiesvereenigingen ook buiten de eene te Amsterdam. Aanbe- velingen op grond van stemming in vergaderingen door de belanghebbenden gehoudenzouden inzonderheid voor ver af wonende grondeigenaars een beter rigtsnoer zijn dan onge- teekende advertentien. 328 368 kann. olie. patent. Aan het rapport van den Iloofdopzigter over de maand Maart 1864, dd. 23 April (bij ons ontvangen den 25sten April)ontleenen wij het volgende A. OMTHENT DE WERKING DER StOOMTDIGEN In werking zijn geweestvermogen uren. pomp, ketels. slagen slag. p. min. in paard.kr Leeghwater. 142£ met 9 en 5 makende 52.233 of 6.109 met 329 Cruquius. 283J 7 8 100.275 5.889 Lijnden477J 7 8 188.658 6.581 Waarbij verbruikt is mudd. steenkol. pd. talk. Eng. Belg. Ruhr. Leeghwater. 300 1335 74 Cruquius3313 168 Lijnden5440 264 In deze maand zijn geleverd 13736 mud Ruhrkolen. Aan het einde der maand was in voorraad 1656J mud Engelsche en 15489 mud Ruhr- kolente zamen 17145^- mud. B. OMTRENT HETGEEN AAN DE StoOMTUIGEN VERRIGT IS a. Gedurende den stilstand van den Leeghwater zijn door het vaste personeel eenige versleten houlen randen van pompzuigers vooruit ge- bragtin de pompen pas gemaakt en met nieuw leder belegd en een meuvve zuiger die in elkander was gemaakt, in de pomp gepla'atst. Een stoomketel is door de stokers schoongemaakt en ingesmeerd en de vuur- gangen gezuiverd. f Cruquius heeft van 10 op 11 Maart 45 minuten gestopt tot ,.!u i. r Va1 ,e8n- '"Chtpompen waarvan de bedding was losge- raakt hetgeen later is hersteld op 14 Maart is 1 uur gestopt tot het verpakken van een der hydraulique polen. Tijdens den stilstand zijn door het personeel eenige verpakkingen en nieuwe pakkingen verrigtterwijl door de stokers ketel n°. 2 werd schoongemaakt en ingesmeerd. c. Aan den Lijnden zijn eenige verpakkingen verrigt, de beide hvdrau- lique polen nieuw verpakt, en de bouten van den voet van een der luchtpompoii aangeschroefd. Door losse werklieden werden de ketels 5 6 7 en 8 schoongemaakt. C. OMTRENT ANDERE WERKEN De nog voorhanden grind, in eigendom van den Polder, is vervoerd naar de wegen die daaraan het meeste behoefte hadden geliik ook de hjn geklopte puin aan den Cruquius. De wegen verkeeren over het al gemeen in goeden staat. Afslag der Ringvaartboorden bij fort Schiphol en achter Halfweg werd door den aannemer hersteldalsook eene afschuiving van het talud der funderingsput van den Lijnden. De ringvaartboorden verkeeren overi gens in goeden staat van onderhoud. bK Lisse was op het einde der maand nagenoeg geheel afgewerkt. Het windwerk ter beweging der brug was toen echter nog met in orde. De brug kon toen nog moeijelijk bewogen worden de aannemer was bezig met de verbetering daarvan ook moest het on'zet- toestel nog worden geplaatst. Het verwen is slechts gedeeltelnk verrigt en kan eerst na het gereed zijn der ijzerwerken voltooid worden. De ringdijk tusschen den Vijf huizerdwarsweg en mijlpaal n° 20 is over ongeveer 900 el lengte op 0.70 el A. P. verhoogd; de uilwegen in dit gedeelte zijn mede tot op die hoogte aangevuld. Met de aanlegplaats nabij den Lijnden is nog geen begin gemaakt. togten'S 68,1 aanVanS Semaakt met de aanbesteede verdieping der lengto- door droogte kenmerkt, aanzienlijk nagenoeg het dubbele van 1863 en ook belangnjk meer dan 1862 in 1861 was echter het cijfer nog nooger. De ongunstige verhouding van uren werking en stecnkolenver- bruik tegenover de beide laatste jaren bleef dan ook deze maand voort- duren. Rchter bleef daardoor ook de waterstand zeer laaggemiddeld slechts 7 duim hooger dan in 1863, maar lager dan in 1862. De zware regenval van 6 tot 10 Maart, toen in vijf dagea tijds ruim 44 streep water werd opgevangendeed echter tijdelijk het water zeer lioog rijzen, zoodat het dan ook op den llden op 4.61 aan het Kruisdorp en 4.50 aan den Lijnden stond. Op 6 Maart was, bij een gemiddelden stand van 4.84, ook de Lijnden nog maar alleen in werking, en werd de Cruquius den 7den en de Leeghwater eerst den 8sten in werking gesteld. 1864.. 1886^ uren werking. 21862 mudd. steenkolen. EersteKwartaal 16278* 1862.. 1364* 14183 1861.. 2420J 25969 Het lOjarig gemiddelde der Utreclitsche vvaarnemingen van den regenval in Maart is 33 streepin deze maand viel alzoo het dubbele en in genoemdeyijf dagen een derde meer dan hot gemiddelde der gelieele maandbet beweren van den Heer Amersfoordt (zie Weekblad van den 25 Maart), dat de regen van 9-11 Maart niet zeer zwaar of zeer aan- houdend was en de gevallen watermassa veel grooter zou kunnen geweest zijnmoet alzoo op statistieken grond onjuist worden genoemd. Naar wij vernemen heeft de Vereeniging ter bevordering der belangen van den Haarlemmermeer-Polder voor de aanstaande verkiezing de volgende kandidaten gesteld Jhr. H. G. Bar- naart en A. 't Hooft, aftredende hoofd-ingelanden' (rood stembriefje) D. C. Meijer Gzn. (wit stembriefje)P. J. Ott de Vries, H. F. Bultman en P. Knaap Gzn. (blaauw stem- brielje)en dit bij circulaire aan de stemgeregtigden mede- gedeeld. Vergelijking met vorige Jaren. Maaet. Op den 27sten dezer vierde de hoofdopzigter van het hoo"- heemraadschapde heer J. Kros, de vijftigste verjaring van zijn intrede in Rijnlands dienst. Hij begon zijn loopbaan op 27 April 1814, als kweekeling, werd voorts bevorderd tot adsistent-landmeter, later tot adjunkt-landmeter en eerste landraeteren verkreeg bij de invoering van het nieuwe re- gleraent, den titel van hoofdopzigter. In eene geheime vereenigde vergadering was besloten, dat aan den jubilaris uit naam van het hoogheemraadschap, eeu geschenk in zilver zou worden aangebodenals een blijk van achting en erkentelijkheid voor de vele gewigtige diensten ge durende zoo vele jaren aan bet hoogheemraadschap bewezen. Dit geschenk, bestaande in eene pracbtige zilveren koffijkan met plateau, waarop, benevens het wapen van Rijnland, deze woorden gegrifd zijn: Bijnland Aan zijnen ijverigen, kundigen en trouwen hoofdopzigter J. Krosna 50 jaren dienst 27 April 1864", werd aan hem in eene buiten- gewone vergadering van dijkgraaf en hoogheemradenwelke vergadering tevens werd bijgewoond door de financiele com- missie uit de vereenigde vergadering, met een hartelijke toe- spraak door den dijkgraaf overhandigd. Voorts werd door dijkgraaf en hoogheemraden aan den heer Kros in een der zalen van het gemeenlandshuis een keurig diner aangeboden, waaraanbehalve al de leden van het col legie van dagelijksch bestuurmede genoodigd waren de leden der financiele commissie, de seeretaris en de rentmeester. Bij Koninklijk besluit van 11 April 1864, N°. 95, is vermetigd het besluit der vereenigde vergadering van Rijnland van den 29 April 1863, waarbij de heer A. van Stralen niet is toegelaten als hoofd-ingeland. Tevens is bij dat besluit bepaald, dat de beer van Stralen behoort zitting te nemen als hoofd-ingeland van het hoog heemraadschap. Uren werking Gemiddeld aantal slagen per minuut Mudden steenkolen verbruikt Gevallen regenin strepen Verdamping, in strepen Gemiddelde waterstand Hoogste stand aan bet Kruisdorp 1861 989J- 6.4)9 10818* 70.46 59.39 4.76 4.61 De gevallen regen was in deze maanddie zich anders nog al dikwerf Voor de Vereenigde Vergadering van Rijnland, te houden op Zaturdag 30 April 1864, des voormiddags ten 10% ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden, zijn aan de orde gesteld de volgende punten Mededeelingen. Onderzoek der geloofsbrieven. \oorstel omtrent de verdieping van den Rijn te Bode- graven. Yaststelling van Rijnlands rekening over 1863. 1. 2. 3. 4. weekblad :i v. HAARLEMMERMEER

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1